هفت واکسن که نوزاد شما نیاز دارد

هفت واکسن که نوزاد شما نیاز دارد

میکروب یا ویروس ضعیف شده‌ی یک بیماری را واکسن می‌گوییم. با تزریق واکسن بدن ماده‌ای به نام پادتن می‌سازد که می تواند بدن را در مقابل آن بیماری مصون دارد.

در این پست برنامه زمانی واکسن های نوزاد تازه متولد شده برای اولین ماه‌های زندگی فرزند شما ارائه می‌گردد. واکسن‌های توصیه شده برای کودک شما برای ایمنی و اثر بخشی توسط CDC و سازمان غذا و دارو  FDAاز نزدیک مورد بررسی قرار می‌گیرد. در اینجا واکسن‌هایی که کودک شما از بدو تولّد تا دو ماه باید بزند ذکر شده است. پیروی از این برنامه زمانی  واکسنیاسیون، کودک شما را به طور مادام العمر از بیماری‌های خطرناک مصون می‌دارد.

واکسن‌های ضروری در بدو تولد

واکسن هپاتیت B  برای همه‌ی نوزادان در بدو تولّد تجویز می‌شود. ویروس هپاتیت B می‌تواند باعث بیماری دراز مدت کبد شود. این ویروس که در مایع خون یافت می‌شود می‌تواند تا یک ماه بر روی سطح باقی بماند. پزشکان این واکسن را به همه نوزادان برای پیشگیری از بیماری کبد و سرطان ناشی از این ویروس توصیه می‌کنند.

هفت واکسن که نوزاد شما نیاز دارد

واکسن تجویز شده در دو ماه بعد

  • واکسن هپاتیتB

واکسن هپاتیت B برای دومین بار در طی معاینه دو ماهه، به کودک شما زده می‌شود.

  • واکسن DTP

واکسن سه گانه یا  واکسن  DTP کودک شما را از سه نوع بیماری باکتریایی  به نام‌های  دیفتری، کزازو سیاه سرفه محافظت می‌کند. بیماری کزاز یک بیماری شدید عصبی است، که می‌تواند باعث قفل شدن فک شود. دیفتری در گلو تنفس کودکان کوچک تاثیر دارد و ممکن است باعث آسیب عصبی قلب و کلیه شود. پرتوسیس یک بیماری مسری است که بیشتر کودکان زیر شش ماه مبتلا می‌شوند. که در این بیماری به علّت حمله شدید سرفه منجر به کبودی می‌شود.

كرونا در کودکان | ناقل بودن در عین داشتن علائم خفیف

  • واکسن هیب(Hib)

این واکسن کودک شما را از عفونت Hib محافظت می‌کند. این باکتری می‌تواند چندین بیماری تهدید کننده زندگی مانند ذات الریه، عفونت‌های پوستی، گلو و مننژیت ایجاد کند که ممکن است باعث آسیب دائمی مغز شود. بوسه، عطسه و تماس مستقیم می‌تواند این باکتری ناتوان کننده و کشنده را به نوزاد شما منتقل کند.

  • واکسن روتا ویروس (RV)

واکسن روتا ویروس، کودک شما را از روت ویروس که باعث تب، استفراق، گرفتگی و اسهال پر آب میشود، محافظت می‌کند. روتا ویروس یک بیماری بسیار مسری است که به سرعت از طریق مراکز مراقبت از کودکان انتشار می‌یابد. در صورت واکسینه شدن کودک، اسهال شدید کمتر دیده می‌شود.

  • واکسن پولیو غیرفعّال  یا IPV

IPVیا واکسن پولیو غیر فعّال، کودک شما را از ابتلا به فلج اطفال، بیماری مسری، ناتوان کننده و بالقوّه‌ی کشنده محافظت می‌کند. این بیماری تنفّسی ویروسی می‌تواند در هر نقطه از علائم مانند آنفولانزا تا بیماری عصبی، فلج ناتوان کننده شدید و مرگ باشد. نوزادان مبتلا به فلج اطفال ممکن است هیچ گاه از آسیب عصبی که می‌تواند اندام‌ها را به طور کامل فلج کند، به طور کامل بهبود نیابند. بر اساس  سازمان غذا و دارو،  IPVتقریباً ۹۹ درصد مؤثر است.

هفت واکسن که نوزاد شما نیاز دارد

  • واکسن PCV13

واکسن  PCV13کودک شما را از بیماری پنوموکوکی که ممکن است باعث ذات الریه، عفونت خون و مننژیت شود، محافظت می‌کند.

PCV13 از طریق تماس با دیگران گسترش می‌یابد . بنابراین با زدن واکسن به کودک خود از کودکان دیگر نیز محافظت می‌کنید.

منبع parents
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments