سندروم مرگ ناگهانی در نوزادان چقدر شیوع دارد؟

سندروم مرگ ناگهانی در نوزادان چقدر شیوع دارد؟

SIDS عامل اصلی مرگ در کودکان بین ۱ ماه تا ۱ سال در ایالات متحده است. با توجه به آخرین آمار و نرخ سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، ریسک مرگ ناگهانی نوزاد را ماهانه بدانید. مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) ممکن است یکی از وحشتناک‌‌ترین جنبه‌های ورود یک نوزاد تازه متولد شده به خانه برای بیشتر والدین باشد. SIDS، مرگ غیر منتظره نوزاد زیر یک سال در هنگام خواب است. اما والدین می‌توانند با آموزش خود در مورد آمار SIDS، میزان سندروم مرگ ناگهانی در نوزادان  و همچنین مکانیسم‌های پیشگیری، با آن مبارزه کنند.

سینتیا امبلر، پزشک متخصّص اطفال می‌گوید: هر والدین یک نوزاد، باید با SIDS آگاهی داشته باشند. من در اولین مراجعه، معمولاً در ۲۴ ساعت اول زندگی کودک، در مورد SIDS با والدین نوزاد صحبت می‌کنم. هیچ آزمایشی وجود ندارد که بتواند بگوید چه زمانی SIDS اتفاق می‌افتد، اما کارهایی وجود دارد که والدین می‌توانند انجام دهند تا احتمال وقوع آن را کاهش دهند. وقتی صحبت از آمار می‌شود، نکته مهمّی که باید گفته شود این است که، موارد SID در حال کاهش است. دکتر امبلر می‌گوید: “واقعه سندروم مرگ ناگهانی نوزادان از اوایل دهه ۱۹۹۰ با شروع فعالیت در ایالات متحده بیش از ۵۰٪ کاهش یافته است.” (این برنامه اکنون کمپین “خواب ایمن” نامیده شده است.)

براساس CDC ، میزان SIDS از ۱۳۰.۳ مرگ در ۱۰۰۰۰۰ زایمان زنده در ۱۹۹۰ به ۳۵.۴ مرگ در ۱۰۰۰۰۰ زایمان زنده در سال ۲۰۱۷ کاهش یافته است. در اینجا به تعدادی از آخرین آمار SIDS در ایالات متحده می‌پردازیم.

سندروم مرگ ناگهانی در نوزادان چقدر شیوع دارد؟

خطر SIDS براساس سن چگونه است؟

مطابق گزارش فنی آكادمی كودكان در مورد سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، موارد زیر در معرض خطر سندروم مرگ ناگهانی هستند:  در ایالات متحده، SIDS عامل اصلی مرگ در کودکان بین ۱ ماه تا ۱ سال است  و همچنین سومین عامل مرگ و میر در نوزادان تا ۱ سال است. ۹۰ درصد از مرگ و میرهای SIDS قبل از ۶ ماهگی رخ می‌دهد. ۷۲ درصد از مرگ و میرهای SIDS بین ماههای ۱-۴ رخ می‌دهد. شایع ترین سن بیماری SIDS معمولاً بین ۲ تا ۴ ماهگی است.

SID همچنین در نوزادان پسر کمی بیشتر از نوزادان دختر شایع است. البته عوامل خطر دیگری نیز وجود دارد. “سایر عوامل خطرزا شامل استعمال سیگار مادران، مراقبت دیررس در دوران بارداری، سن زیر ۲۰ سال مادر، وزن کم هنگام تولد و نوزادان نارس است.”

سندروم مرگ ناگهانی در نوزادان چقدر شیوع دارد؟

والدین چگونه می‌توانند از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد جلوگیری کنند؟

دکتر Ambler می‌گوید: “یک نوزاد تازه متولد شده بیشتر روز خود را در خواب می گذراند، حتّی بیشتر از ۲۰ ساعت در روز.” “شما می توانید خطر وقوع  SIDS را همیشه چک کنید که کودک شما روی پشت خود بر روی سطح صاف بخوابد، بدون اشیاء نرم، پتوهای گشاد، بالش یا متکا نرم. آنها هرگز نباید در رختخواب شما بخوابند بلکه باید در اتاق خواب خود بخوابند. حداقل ۶ ماه اول زندگی. ”   دکتر مود می‌گوید: ” سندروم مرگ ناگهانی نوزاد، یک وضعیت کاملاً مخرّب برای خانواده‌ها است و ما می‌خواهیم همه اقدامات پیشگیرانه را برای کاهش خطر آن انجام دهیم”

منبع parents
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments