سندروم مرگ ناگهانی نوزاد ، علائم و علل آن که والدین باید بدانند.

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد ، علائم و علل آن که والدین باید بدانند.

اگر پدر و مادر هستید احتمالاً داستان‌های ترسناک از خانواده‌هایی که نوزادان خود را در خواب از دست می‌دهند شنیده‌اید، که به آن سندروم مرگ ناگهانی نوزاد یا SIDS که مخفف (Sudden Infant Death Syndrome) می باشد، می‌گویند. این موضوع بدترین کابوس هر والدین است و باعث شده است که بسیاری از خانواده‌ها به دنبال ابزارهایی باشند تا به آنها در پیشگیری ازاین امر کمک کند.

ممکن است این سؤال برای شما پیش آید که سندروم مرگ ناگهانی چیست؟ و چگونه اتفاق می افتد؟ ما نظر متخصّصین و آخرین تحقیق را برای پاسخ به شما در مورد آن جمع آوری کردیم. آکادمی اطفال آمریکا، SIDS را سندروم مرگ ناگهانی شیرخوارگان تعریف کرده است. سندروم مرگ ناگهانی نوزاد، یعنی فوت نابهنگام شیرخوار که پس از بررسی دقیق از جمله کالبد شکافی و بررسی صحنه مرگ نوزاد، قابل توضیح نیست. به دلیل ماهیت ناگهانی و غیرقابل توصیف بودن SIDS، این موضوع نگرانی رایج والدین است.

ویلیام مود متخصّص اطفال در کلینیک کودکان می‌گوید: متأسفانه علائم قبلی وجود ندارد به همین دلیل، توجه به عوامل پیشگیری بسیار مهم است. اما اگر نوزاد با معیارهای زیر یافت شود ممکن است به دلیل SIDS باشد. ملیسا مانیریک پزشک متخصّص اطفال کودکان می‌گوید: اکثر نوزادانی که دچار سندروم مرگ نگهانی می‌شوند، کمتر از شش ماه دارند و بدون پاسخ و با تغییر رنگ  به آبی و خاکستری مشاهده می‌شوند.

چه عواملی باعث SIDS می‌شود؟

علل سندروم مرگ ناگهانی نوزادان، هنوز توسّط محقّقان کاملاً درک نشده است. با این وجود، مواردی وجود دارند که آنها معتقدند این عوامل منجر به SIDS  می‌شوند. در اینجا نگاهی به هریک از اینها می‌اندازیم.

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد، علائم و علل آن که والدین باید بدانند.

نقایص مغزی

دکتر مود می‌گوید: به نظر می‌رسد که SIDS ممکن است با نقص در بخشی از مغز که مربوط به تنفّس و برانگیختگی از خواب است همراه باشد. یک مطالعه نشان می‌دهد که ۴۰ درصد از نوزادان که به علت SIDS در گذشتند، در هیپوکامپ ناهنجاری داشتند. همچنین یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که SIDS ممکن است به دلیل ناهنجاری در سروتونین شیمیایی مغز باشد.

آموزش صبر و بردباری به کودکان

عوامل بیولوژیکی

در یک مطالعه مشخص شد که نوزادانی که نارس به دنیا می‌آیند یا وزن کم دارند، چهار برابر احتمال خطر سندروم مرگ ناگهانی را نسبت به نوزادانی که به طور کامل متولد می‌شوند، دارند.

عفونت تنفسی

یک مطالعه در سال ۲۰۰۵ نشان داد که سندروم مرگ ناگهانی ممکن است به دلیل واکنش زیاد التهابی بر روی سموم باکتریایی باشد.

ژنتیک

دکتر مود می‌گوید:  به نظرم ارتباط ژنتیکی در این مورد وجود دارد، زیرا نوزادانی که خواهر و برادرهایی که سندروم مرگ ناگهانی داشتند، در معرض خطر  بیشتری قرار دارند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داده است که یک جهش ژنتیکی در ژن SCN4A ممکن است در سندروم مرگ ناگهانی نقش داشته باشد.

ویژگی های محیطی و رفتاری

تحقیقات نشان می دهد که خطرات محیطی مانند قرار گرفتن در معرض دود سیگار ، پوشیدن سر نوزاد با ملحفه یا پتو، خواباندن نوزاد روی شکم و همچنین لباس نوزاد، همگی در سندروم مرگ ناگهانی نقش دارند.

دکتر مانیک می‌گوید: هنگامی که یک نوزاد برای خوابیدن لباس‌های زیادی بپوشد این خطر سندروم مرگ ناگهانی را افزایش می دهد. علاوه براین SIDS در زمستان شایع‌تر است. یک مطالعه در سال ۲۰۰۹ نشان داد که شیوع  SIDS در زمستان افزایش می‌یابد و ممکن است به دلیل افزایش حسّاسیت به عفونت‌ها باشد. همچنین ممکن است به دلیل پتو و لباس اضافی باشد که ممکن است باعث گرمای بیش از حد شود. نوزادانی که از شیر خشک به جای شیر مادر تغذیه می‌کنند و نوزادانی که والدین سیگاری دارند در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

شیوع

سندروم مرگ ناگهانی نوزادان در شیرخوار کمتر از یکسال سن روی می‌دهد و بیشترین شیوع آن در ۴-۲ ماهگی و در ۸۸ تا ۹۱ درصد، در ۶ ماه اول زندگی نوزاد رخ می‌دهد.

سندروم مرگ ناگهانی نوزاد، علائم و علل آن که والدین باید بدانند.

عوامل مربوط به مادر

سندروم مرگ ناگهانی در مادرانی که استعمال دخانیات دارند تا دو برابر بیشتر از سایر مادران  می‌باشد. و نوزادانی که از پستان مادر تغذیه می‌کنند در معرض خطر کمتری قرار دارند.

منبع parents
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code