درمان کووید-19 با داروی ابولا

سه شنبه، ۵ مارس ۲۰۲۰ – به گفته دانشمندان، یکی از داروهای بیماری ابولا که اثبات شد در برابر برخی از ویروس های کرونا مؤثر است، می تواند برای درمان ویروس جدید کرونا کووید-۱۹ نیز بکار آید.

داروی Remdesivir در پاسخ به اپیدمی ویروس ابولا در غرب آفریقا در سال ۲۰۱۴ توسط Gilead Sciences ساخته شد.

آیا درمان کووید-۱۹ با داروی ابولا ممکن است؟

دکتر ماتیاس گوته، ویروس شناس، از متخصصان دانشگاه آلبرتا در کانادا گفت: “ما معتقدیم كه این دارو برای درمان ویروس های مختلف مانند MERS (سندرم تنفسی حاد خاورمیانه) و SARS (سندرم تنفسی بسیار حاد) موثر است، كرونا ویروس جدیدی است که بسیار شبیه به SARS است. بنابراین با احتیاط می گویم که خوشبین هستم که بر اساس نتایج تحقیقاتی که تیم ما روی داروی Remdesivir انجام داده، ویروس MERS بسیار شبیه CVID-19 است.”

درمان کووید-19 با داروی ابولا

به گفته محققان، این تیم تحقیقاتی علت موثر بودن Remdesivir در معالجه ویروس های MERS و SARS را کشف کردند و این امر نقطه عطف گزارش آنها بود.

تاکنون اطلاعاتی در مورد اینکه چگونه ممکن است Remdesivir در درمان ویروس کرونا موثر باشد، منتشر نشده است. گوته در یک اخبار دانشگاهی گفت: “حتی اگر بدانید که چه دارویی موثر است، اما اگر ندانید که چگونه کار می کند، این مسئله می تواند زنگ خطر جدی باشد.” وی افزود:” اگر بدانید چگونه در مقابل ویروس عمل می کند، باعث قوت قلب خواهد شد.”

گوته افزود: ” براساس آنچه مطالعات ما نشان داده Remdesivir در اصل از يكي از قطعات ساخت طبيعي براي سنتز RNA لازم براي تكثير ژنوم ويروس تقلید مي كند.” محققان دریافتند زمانی که دارو در زنجیره RNA در حال رشد قرار می گیرد، ویروس دیگر نمی تواند همانندسازی کند.

انتظار می رود نتایج حاصل از آزمایشات مداوم بالینی روی Remdesivir و درمان کووید-۱۹ با داروی ابولا تا پایان ماه آوریل مشخص شود. اما حتی اگر اثبات شود Remdesivir موثر است، معجزه ای رخ نخواهد داد.

گوته گفت: “به نظر می رسد به بیش از یک دارو برای مبارزه درست با بیماری های جدیدی مانند COVID-19 نیاز داریم. همانطور که برای درمان بیماری HIV و عفونت های ویروس هپاتیت C به چند نوع دارو نیاز است. در ایده آل ترین حالت ممکن، در آینده چند دارو خواهیم داشت. زیرا برخی از گونه ها می توانند در برابر برخی از درمانها مقاوم باشند.”

در گزارشی جدید در New England Journal of Medicine به بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در روز هفتم بیماری، داروی Remdesivir تجویز شد و روز بعد در بیمار بهبودی قابل توجهی ملاحظه شد و سرانجام به طور کامل بهبود یافت.

اخیرا در یک کنفرانس مطبوعاتی در پکن، دکتر بروس آیلوارد، معاون مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، گفت: داروی Remdesivir تنها دارویی است که ممکن است در برابر ویروس کووید-۱۹ مؤثر باشد.

مطالعات جدید در ژورنال Journal of Biological Chemistry.  منتشر شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code