چه زمانی جراحی سالمندان ایمن نیست؟

سه شنبه، ۱۲ مارس ۲۰۲۰ – محققان می گویند عملکرد ضعیف جسمی، زوال عقل و افسردگی خطر مرگ سالمندان را بعد از یک عمل جراحی جدی افزایش داده و باید در ارزیابی های قبل از عمل شرایط و سن بیمار در نظر گرفته شود.

چه زمانی جراحی برای سالمندان ایمن نیست؟

در تحقیقی جدید، محققان داده های مربوط به بیش از ۱۳۰۰ بیمار آمریکایی، ۶۶ ساله و بالاتر، که یکی از سه نوع جراحی بزرگ (ترمیم آنوریسم آئورت شکمی، پیوند بای پس عروق کرونر یا پیوند عروق کولکتومی) را بین سالهای ۱۹۹۲ و ۲۰۱۴ انجام داده اند، تجزیه و تحلیل کردند.

زمان جراحی سالمندان

قبل از عمل جراحی، حداقل ۹۰ درصد از بیماران مستقل بودند و در فعالیت های روزمره زندگی یا فعالیت های ابزاری روزمره، نیازی به کمک نداشتند. ۶ درصد دچار زوال عقل، ۲۳ درصد دچار اختلال فکری (شناختی) بدون زوال عقل بوده  و ۲۵ درصد افسردگی داشتند.

فعالیت های زندگی روزمره شامل استحمام، لباس پوشیدن، غذا خوردن، به رختخواب رفتن و خارج شدن از آن و پیاده روی در اتاق است. فعالیت های ابزاری زندگی روزمره شامل تهیه وعده های غذایی، اداره امور مالی، استفاده از تلفن، خرید و مصرف دارو است.

به طور کلی، یافته ها نشان می دهند  ۱۷ درصد از بیماران در طی یک سال پس از عمل جراحی، جان خود را از دست داده اند.

میزان مرگ و میر در میان کسانی که برای انجام حداقل دو فعالیت روزمره به کمک نیاز داشتند در مقابل افراد مستقل ۲۹ درصد به ۱۳ درصد بود.

با توجه به مطالعه منتشر شده در ۱۱ مارس در مرکز جراحی JAMA، شانس مرگ و میر با افزایش تعداد عوامل ریسکی افزایش یافته است: برای هیچ عامل ۱۰ درصد، برای یک عامل ۱۶ درصد و نزدیک به ۲۸ درصد برای دو عامل است.

دکتر ویکتوریا تنگ، نویسنده اصلی این تحقیق افزود: این یافته ها، نیاز به تحقیق در مورد چگونگی گنجاندن این عوامل خطر را در ارزیابی های قبل از جراحی سالمندان نشان می دهد. او که استادیار پیرپزشکی (بخشی از علم پزشکی که به طور خاص به مشکلات سالمندی و بیماری های سالمندان می پردازد) در دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو و وابسته به San Francisco VA Health Care System است.

تنگ در اخبار دانشگاهی گفت: “بهبود درک ما از عوامل خطرناک عملکردی، شناختی و روانشناختی در این جمعیت، به ویژه در پیش بینی ریسک جراحی، فراتر از فاکتورهای معمول پزشکی، فراهم کردن مراکز بیمار محور ضروری است.”

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code