برای بیماران فیبریلاسیون دهلیزی بهترین رقیق کننده خون چیست؟

دوشنبه، ۹ مارس ۲۰۲۰ – مبتلایان به ناراحتی قلبی فیبریلاسیون دهلیزی اغلب از رقیق کننده خون برای جلوگیری از سکته مغزی استفاده می کنند. در حال حاضر مطالعات جدید یکی از این داروها را که ممکن است ایمن تر و مؤثر تر باشد پیشنهاد می کند.

در صورت داشتن فیبریلاسیون بهترین رقیق کننده خون چیست؟

محققان دریافتند که بیماران مبتلا به فیبریلاسیون با مصرف داروی Eliquis یا (apixaban) نسبت به بیمارانی که Xarelto (ریواروکسابان) مصرف  می کنند، یک داروی پیشگیری از لخته شدن در همان طبقه، خطر لخته شدن خون و سکته مغزی در آنها کمتر بود. هم چنین به طور قابل ملاحظه ای کمتر از درد و خونریزی معده به عنوان عارضه جانبی دارو های خود رنج می بردند.

با این حال، کارشناسان تأکید کردند که یافته ها حاکی از بهتر بودن الیوکیس نیست. زیرا یافته ها بر اساس سوابق درمانی درج شده در بیمه بیماران است.

دکتر مایکل فرالیک، رییس محققین دانشگاه تورنتو و بیمارستان Mount Sinai در تورنتو، توضیح داد: “شواهد با کیفیتی مربوط به آزمایشات بالینی بدست آمده است.”

وی به مطالعاتی كه در آن، محققان به صورت تصادفی بیماران را برای درمان مشخصی اختصاص داده و پس از آن نتایج را پیگیری می كردند اشاره کرد.

فرالیک خاطرنشان کرد: تحقیقات مربوط به مقایسه دو داروی Eliquis و Xarelto در حال انجام بوده و نتایج بررسی ها در آینده نزدیک پاسخ واضح تری خواهد داشت.

سایر متخصصان قلب که در این تحقیق شرکت نکردند اظهار داشتند که محدودیت های زیادی برای نتیجه گیری وجود دارد.

دکتر دانانجاایا لاکبیردی، رئیس بخش الکتروفیزیولوژی و شورای رهبری American College of Cardiology  گفت: “این کار روی عملکرد بالینی تأثیر نمی گذارد.”

وی گفت: “پیام من به بیماران زارلتو این است: “آسمان به زمین نیامده است.”بهترین رقیق کننده خون برای بیماران فیبریلاسیون براساس مراکز كنترل و پیشگیری بیماری های ایالات متحده، ۳ تا ۶ میلیون آمریکایی ها به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا هستند. فیبریلاسیون دهلیزی زمانی افزایش می یابد که اتاق های فوقانی قلب (دهلیز) به جای حفظ یک ریتم طبیعی، به طور ناگهانی می تپند.

مشکل بلافاصله خطرساز نبوده، اما باعث می شود خون در دهلیز جمع شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، لخته خون تشکیل شده و خون از قلب به رگی که مغز را تأمین می کند با فشار پمپ شده و در نتیجه باعث سکته مغزی می شود.

به همین دلیل است که افراد مبتلا به فیبریلاسیون معمولاً داروهای پیشگیری از لخته شدن (ضد انعقاد) مانند Eliquis و Xarelto مصرف می کنند.

آنها متعلق به طبقه جدیدتری از داروها به نام ضد انعقاد خوراکی یا DOAC هستند. دستورالعمل ها نشان می دهد كه بیشتر بیماران مبتلا به فیبریلاسیون از DOAC بجای داروی قدیمی تر، وارفارین، استفاده می كنند. زیرا دارو های جدید ایمن تر، مؤثرتر و مصرف شان راحت تر است.

اما دستورالعمل ها در مورد این که کدام بیمار DOAC بهتر از دیگری است، چیزی نمی گویند.

فرالیک گفت: “به همین دلیل قصد داشتیم این مطالعه را به انجام برسانیم.”

محققان نتایج بیمه درمانی را از حدود ۷۹۰۰۰ بزرگسال آمریکایی که بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۹ شروع به مصرف Eliquis یا Xarelto کردند، بررسی نمودند.

به طور متوسط، این مطالعه نشان داد که بیماران Eliquis عملکرد بهتری داشتند. خطر سکته مغزی یا لخته شدن خون با نرخ ۶.۶ نفردر هر ۱۰۰۰ بیمار در سال، در مقابل ۸ نفر در ۱۰۰۰ بیمار که Xarelto مصرف می کردند، ۱۸ درصد کمتر بود.

بعد از این که همه چیز تحت کنترل بود، دست آورد ها بیشتر و بزرگتر شد. ۴۲ درصد بیماران Eliquis  احتمال خونریزی داخلی کمتری داشتند: آنها از موارد خونریزی در حدود ۱۳ نفر در هر ۱۰۰۰ بیمار در سال ، در مقابل  ۲۲ نفر در ۱۰۰۰ بیمار گروه زارلتو، رنج می بردند.

طبق گفته محققان، این تفاوت عمدتاً در خونریزی معده مشاهده شده است.

تحقیقی در تاریخ ۱۰ مارس در Annals of the Internal Medicine توسط بیمارستان Brigham و Women’s Hospital in Boston در بوستون منتشر شد، در این تحقیق فرالیک نیز حضور داشت.

بهترین رقیق کننده خون برای بیماران قلبی

Lakkireddy هشدار داد که نتایج به دست آمده از “داده های ناقصی”که از سوابق بیمه بیماران است، بسیاری از سوالات را بدون پاسخ گذاشته است. به وی افزود: بیماران Eliquis کمی مسن تر بودند، بنابراین دوزهای دارویی آنها ممکن است کمتر باشد، که این امر احتمال خونریزی را کاهش می دهد.

وی خاطرنشان کرد: اما آنچه واضح است این است که داروهای جدیدتر بهتر از وارفارین هستند.

دکتر Gregg Fonarow، دیگر متخصص قلب که در این تحقیق حضور نداشته، اخطار مشابهی داد. فونارو، استاد قلب و عروق و  عضو هیئت علمی  دانشگاه کالیفرنیا گفت: ممکن است تفاوت های دیگری بین این دو گروه بیمار وجود داشته باشد. اگر هر دو دارو از یک خانواده هستند، چرا یکی بهتر از دیگری است؟

فرالیک توضیح داد: “حتی وقتی دارو ها از یک طبقه و خانواده باشند، در بین آنها تنوع وجود دارد. تحقیقی آزمایشگاهی وجود دارد که نشان می دهد رقیق کننده خون با (Eliquis) پایدارتر و استوارتر است.”

فرالیک گفت: این نشان می دهد که احتمال خونریزی یا عدم پیشگیری از لخته شدن کمتر است. اما این که تحقیقات آزمایشگاهی آیا به حقیقت می پیوندد یا نه، مشخص نیست.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code