آیا کودک شما به مانیتور هوشمند SIDS برای پیشگیری از سندروم مرگ ناگهانی نیاز دارد؟

آیا کودک شما به مانیتور هوشمند SIDS برای پیشگیری از سندروم مرگ ناگهانی نیاز دارد؟

ما با دو متخصّص اطفال در مورد فواید و خطرات استفاده از مانیتور پیشگیری ( مانیتور هوشمند SIDS ) از SIDS صحبت کردیم و همچنین  جدیدترین مطالعات و آمارها را بررسی کردیم تا دریابیم که این مانیتورها آیا ارزش آزمایش کردن را دارند یا خیر؟

آوردن یک نوزاد جدید به منزله یک تجربه کاملاً پرمخاطره است. مسئولیت مراقبت از زندگی انحصاری برای هر والدین وظیفه بزرگی است. مراقبت و چشم اندوختن به روی کودک جدید خود ۲۴ ساعت شبانه روز، به خصوص در اولین روزهای تولّد نوزاد، منجر به اختراع بسیاری از انواع مانیتورهای کودک در خانه شده است. به طور خاص، مانیتور کودک برای پیشگیری از  سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، محبوبیت خود را به دست آورد تا از بروز سندرم ترسناک و گیج کننده جلوگیری کند.

SIDS یا سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، به مرگ ناگهانی نوزاد زیر ۱ سال اشاره دارد. جینا رابینسون ، پزشک متخصّص اطفال، در کلینیک کلیولند می‌گوید: این بیماری بسیار نادر است، اما به دلایل واضح باعث اضطراب در والدین می‌شود. براساس مراکز کنترل بیماری، ۳۵۰۰ نوزاد هر ساله در اثر آن جان خود را از دست می‌دهند که احتمالاً علت آن خفگی تصادفی است. با توجه به اینکه مانیتورهای کودک SIDS در حال ریزش در بازار هستند، استفاده از مانیتور کودک برای جلوگیری از SIDS موضوعی است که به شدّت مورد بحث قرار می‌گیرد. ما با دو پزشک متخصّص اطفال صحبت کردیم تا در مورد فواید و خطرات استفاده از مانیتور SIDS و همچنین آخرین مطالعات و آمارها تحقیق کنیم تا دریابیم که آیا آنها ارزش امتحان کردن را دارند یا خیر.

مانیتور هوشمند SIDS

مانیتور کودک SIDS چیست؟

دکتر رابینسون می‌گوید: “مانیتور SIDS یا مانیتور آپنه خانگی، وسیله‌ای است که برای کاهش خطر SIDS از نوزادان در خواب استفاده می‌شود.” وی گفت: “مانیتورها تنفّس و ضربان قلب نوزادان خوابیده را ردیابی می‌کنند. در صورت وجود آپنه یا مکث در تنفّس یا ضربان قلب از حد مشخصی پایین می‌آید، مانیتور زنگ خطر را به صدا در می‌آورد. “

انواع مانیتور وجود دارد. بعضی از آنها از پد استفاده می‌کنند که در زیر تشک قرار می‌گیرد و برخی از آنها نوع حسگری دارند که روی بدن قرار می‌گیرد (مانند کمر یا پا، از جمله جوراب مانیتور SIDS).

دکتر رابینسون می‌گوید: “اگر والدین تصمیم به استفاده از مانیتور بگیرند، باید دستورالعمل‌ها را بخوانند تا از قرار گیری مناسب سنسورها و سیم‌ها اطمینان حاصل کنند.”

مزایای استفاده از مانیتور SIDS چیست؟

دکتر رابینسون می‌گوید: “بعضی از نوزادان (به عنوان مثال نوزادانی که زودرس هستند) قطعاً از این طریق که تنفّس آنها تحت نظارت باشد، سود می‌برند.” “هیچ مزایای واقعی برای یک نوزاد سالم متوسط ​​وجود ندارد.” آکادمی اطفال آمریکا نیز در صورتی که کودک شما به اکسیژن منزل نیاز داشته باشد یا مشکل جدی در تنفّس دارد، مانیتور آپنه خانگی را توصیه می‌کند.

مانیتور هوشمند SIDS

اثرات منفی استفاده از مانیتور هوشمند SIDS چیست؟

در نهایت، ممکن است اثرات منفی از مزایای مانیتور پیشگیری از SIDS پیشی بگیرند. مطالعات تحقیقاتی  کاهش میزان SIDS با استفاده از مانیتور در خانه نشان نداده است. ” گزارش‌هایی در مورد نوزادان وجود دارد که هنگام کنترل جان خود را از دست داده‌اند. ” و همچنین ممکن است اضطراب را در والدین افزایش دهد. دکتر رابینسون می‌گوید: “مانیتورها اغلب  زنگ‌های نادرست صدا می‌زنند و در واقع می‌توانند اضطراب را در بسیاری از والدین افزایش دهند.” وی گفت: “حتی برخی از مطالعات نیز وجود دارد که نشانگر افزایش افسردگی در والدینی است که از آنها استفاده می‌کنند.”

دکتر مانریک می‌گوید: “به نظر می‌رسد مانیتورها استرس را در خانواده‌هایی که از مانیتور استفاده می‌کنند و ممکن است مربوط به هشدارهای دروغین باشد، افزایش می‌دهد.” همچنین در خانواده‌هایی که از مانیتور استفاده می‌کنند، افزایش اختلال خواب دیده می‌شود که منجر به افزایش خستگی می‌شود. “

علم چه می‌گوید؟

بررسی مانیتور هوشمند SIDS به صورت آنلاین گسترده است. با این وجود، مطالعاتی بر روی مانیتورها انجام شده است تا صحت آن را آزمایش کنند. مطالعه سال ۲۰۱۸ که در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است، چگونه دو مانیتور محبوب کودک (Owlet Smart Sock 2 و Baby Vida) را در مورد دقّت در ضربان قلب و میزان اکسیژن خون (به نام هیپوکسیمی) با مانیتورهای سطح بیمارستان مقایسه کرده است و نتایج عالی نبود. دریافت که Owlet Smart Sock 2 هیپوکسیمی را تشخیص داده اما متناقض عمل کرده است و Baby Vida هرگز هیپوکسیمی را تشخیص نداد و همچنین میزان نبض کاذب کم نشان داد.

مانیتور SIDS

دکتر رابینسون می‌گوید: “هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این مانیتورها در کاهش SIDS در نوزادان سالم، مفید هستند، وجود ندارد.” وی ادامه داد: نوزادانی که به دلیل نارس بودن، نیاز به اکسیژن و یا سایر مشکلات جدّی در زمینه تنفّس در معرض خطر هستند ، باید طبق توصیه پزشکان فرزندان خود عمل کنند. هیچ مانیتور کودک SIDS وجود ندارد که مورد تأیید یا تنظیم FDA باشد.

AAP (آکادمی اطفال آمریکا) همچنین استفاده روتین از مانیتورهای SIDS را توصیه نمی کند. با این حال، آنها دستورالعمل خواب ایمن دارند که می‌تواند به والدین در جلوگیری از SIDS کمک کند. یک قطعه تحقیقاتی در سال ۲۰۱۹ در مورد مانیتورهای SIDS که در وال استریت ژورنال منتشر شده است، گزارش داد که به دلیل یک کمپین خواب ایمن ایجاد شده توسط AAP در ۱۹۹۴ با نام بازگشت به خواب، تعداد موارد SIDS از دهه ۱۹۹۰ به شدّت کاهش یافته است. تمرین تکنیک خواب ایمن و ایمنی در منزل برای کاهش بروز SIDS بسیار مهم است.

دکتر مانریك می‌گوید: “نشان داده شده است كه راهكارهای خواب ایمن باعث كاهش شیوع  SIDS می‌شوند و اولویت اول در كاهش خطر ابتلا به SIDS در نوزاد است.”

سندروم مرگ ناگهانی

به گفته دکتر مانریک، این موارد شامل موارد زیر است:

  • شیرخوار را به پشتش بخوابانید.
  • از قرار دادن نوزاد در سطح نرم مانند تشک یا نیمکت معمولی خودداری کنید.
  • در هنگام خواب از قرار دادن پتو، بالش و حیوانات پر شده با شیرخوار خودداری کنید.
  • با کودک خود همبازی نشوید.
  • هنگام خواب شیرخواران خود، از لباس های نازک استفاده کنید و از لباس گرم و زیاد استفاده نکنید.
  • در حین مراقبت از کودک از کشیدن سیگار، مواد مخدر و الکل خودداری کنید.

در حالی که مانیتورهای SIDS به عنوان ابزاری مؤثر برای جلوگیری از SIDS در اختیار والدین قرار می‌گیرند، بسیار مهم است که والدین هنگام استفاده از این ابزارها واقعیّت‌ها را بدانند. دکتر رابینسون می‌گوید: “بسیاری از محصولات به عنوان والدین جدید یا ضروری به بازار عرضه می‌شوند. مراقب باشید، تحقیقات خود را انجام دهید و از پزشک خود بخواهید در مورد محصولات جدید توصیه‌هایی را انجام دهد.”

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code