bas در آزمایش خون | فاکتور بازوفیل در آزمایش خون

بازوفیل‌ها گلبول‌های سفیدی از مغز استخوان هستند که در تقویت سیستم ایمنی و سلامت بدن نقشی اساسی ایفا می‌کنند. پزشکان ممکن است برای کمک به تشخیص برخی مشکلات بهداشتی، آزمایش سطح بازوفیل را تجویز کنند. پایین بودن سطح بازوفیل یا به اصطلاح BAS در آزمایش خون ممکن است بیانگر نوعی آلرژی یا یک بیماری دیگر باشد. بالا بودن درصد این گلبول‌ها نیز حکایت از یک بیماری خودایمنی و یا یک اختلال خونی دارد.

در این مقاله به بررسی نقش بازوفیل‌ها و همچنین چگونگی تشخیص نرمال یا غیر نرمال بودن تعداد آن‌ها در بدن خواهیم پرداخت. توصیه می‌کنیم برای درک نقش BAS در آزمایش خون و توانایی بر درک مفاهیم اندازه ها در برگه آزمایش خون تا انتهای این مطلب همراه ما باشید:

بازوفیل چیست ؟

بازوفیل چیست

در بدن انسان انواع مختلفی از گلبول‌های سفید وجود دارند که همگی آن‌ها نقشی حیاتی در سلامت افراد ایفا می‌کنند. گلبول‌های سفید با جلوگیری از میکروب‌های تهاجمی مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها به حفظ سلامت بدن کمک می‎کنند. بازوفیل‌ها نوعی از گلبول‌های سفید هستند که گرانولوسیت نامیده می‌شوند.

اشکال دیگری از گرانولوسیت‌ها مانند نوتروفیل‌ها و ائوزینوفیل‌ها نیز در بدن انسان وجوددارند. سلول‌های گرانولوسیت حاوی گرانول‌هایی هستند که از آن‌ها برای ترشح مواد مهم استفاده می‌کنند. گرانول‌های موجود در بازوفیل‌ حاوی هپارین، هیستامین و سایر مولکول‌هایی هستند که در التهاب نقش دارند.

کارکرد

بازوفیل برای پاسخ طبیعی سیستم ایمنی بدن به مهاجمان مانند میکروب‌های عفونی ضروری است. بازوفیل همچنین در پاسخ بدن به آلرژن‌ها نیز نقشی مهم ایفا کند. وقتی که یک آلرژن مضر وارد بدن می‌شود، سیستم ایمنی بدن با تلاش برای جداسازی و نابودی آن به ورود این ماده نامفید پاسخ می‌دهد.

در زمان پاسخ سیستم ایمنی بدن به آلرژن، بازوفیل‌ها با آزاد کردن هیستامین باعث ایجاد التهاب در بدن می‌شوند. علاوه بر موارد یاد شده، بازوفیل‌ها نقش مهمی در لخته نشدن خون در بدن ایفا می‌کنند. ماده‌ای به نام هیپارین که در داخل بازوفیل‌ها قرار دارد؛ نوعی رقیق کننده ذاتی خون به شمار می‌رود.

آزمایشات

آزمایش بازوفیل

پزشکان معتقد هستند که تعداد بازوفیل‌ها در بدن ارتجاعی است. به این معنی که عدد آن‌ها به دلیل حمله مهاجم‌ها به بدن، ممکن است افزایش یا کاهش یابد . این ویژگی به پزشکان اجازه می‌دهد از آزمایشات بازوفیل استفاده کنند تا به آنها در تشخیص شرایط زمینه‌ای و واکنش‌های حساسیت شدید کمک کند.

پزشکان معمولا برای تشخیص تعداد بازوفیل‌ها از آزمایش شمارش کامل خون یا همان ” CBC ” استفاده می‌کنند. البته برای یافتن تعداد مطلق و دقیق بازوفیل‌ها، گاهی آزمایش شمارش گلبول‌های سفید یا آزمایش اندازه گیری WBC در آزمایش خون نیز تجویز می‌شود. گاهی اوقات نیز ممکن است پزشک نوعی خاص از آزمایش به نام تست فعالسازی بازوفیل یا “BAT” را تجویز کند. این آزمایش معمولا برای شناخت نوعی خاص از آلرژی گرفته می‌شود.

در طول آزمایش BAT  متخصصان پزشکی در آزمایشگاه ، آلرژن‌های بالقوه‌ای را برای نمونه خون فرد اعمال می‌کنند. اگر فرد آلرژی داشته باشد، بازوفیل‌های موجود در نمونه خون وی مولکول‌های خاصی را فعال می‌کنند. یک مطالعه سال ۲۰۱۶ نشان داد که BAT در تأیید آلرژی غذایی بسیار دقیق است.همچنین ممکن است برای نظارت بر پاسخ سیستم ایمنی بدن به آلرژن‌های غذایی نیز مفید باشد.

همچنین بخوانید: ABG در آزمایش خون

وضعیت نرمال bas در آزمایش خون

اگر بازوفیل‌ها نقشی اساسی در سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کنند؛ با این حال آنها درصد بسیار کمی از گلبول‌های سفید را تشکیل می‌دهند. در شرایط نرمال تنها نیم درصد از گلبول‌های سفید بدن را بازوفیل‌ها تشکیل می‌دهند.

بازوفیل بالا

حال و بعد از اینکه دکتر برای شما آزمایش خون تجویز کرد؛ ممکن است نتیجه این تست نشان دهد که سطح بازوفیل‌ها در بدن شما بالاتر از حد نرمال است. این اتفاق ممکن است به چند دلیل رخ دهد:

التهاب خود ایمنی

التهاب خود ایمنی

تعداد بالای بازوفیل‌ها در بدن ممکن است نشانگر نوعی التهاب مزمن در بدن باشد. واکنش‌های ایمنی یا شرایط خودایمنی که باعث ایجاد التهاب می‌شوند عبارتند از:

 • روماتیسم مفصلی
 • لوپوس
 • بیماری‌های التهابی روده مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو
 • دیابت
 • آلرژی و آسم

کم کاری تیروئید

سطح بالای باوفیل نیز ممکن است نشانه عملکرد پایین تیروئید یا کم کاری تیروئید باشد. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که بدن هورمون تیروئید کافی تولید نکند  که ممکن است باعث کند شدن برخی عملکردهای بدن شود. کم کاری تیروئید می‌تواند علائم مختلفی را ایجاد کند ، از جمله:

 • افزایش وزن
 • خستگی
 • گرفتگی عضلات
 • تورم در صورت
 • یبوست
 • ضعف
 • احساس سرما

همچنین بخوانید: IGRA در آزمایش خون

اختلالات میلوپرولیفراتیو

اختلالات میلوپرولیفراتیو بر گلبول‌های سفید خون تأثیر می‌گذارد و همچنین ممکن است باعث ایجاد سطح بسیار زیاد بازوفیل شوند. این اختلالت شامل موارد زیر می‎باشند:

 • میلوفیبروز : در مبتلایان به این بیماری، بافت فیبری شروع به جایگزینی سلول‌های سازنده خون در مغز استخوان می‌کند.
 • ترومبوسیتمی ضروری: این حالت باعث می‌شود بدن پلاکت‌های زیادی را ایجاد کند و منجر به لخته شدن بیش از حد خون شود.
 • Polycythemia vera: این یک وضعیت خونی است که باعث می‌شود مغز استخوان بیش از حد سلول‌های قرمز خون تولید کند.

سرطان

در مواردی بسیار نادر و کمیاب ممکن است بالا بودن سطح بازوفیل‎‌ها در بدن، بیانگر نوعی خاص از سرطان خون باشد.

همچنین بخوانید: PCT در آزمایش خون

سطح پایین بازوفیل‌ها 

به پایین بودن غیر طبیعی سطح بازوفیل‌ها یا bas در آزمایش خون در اصطلاح باسوپنی گفته می‌شود. هنگامی که یک بازوفیل در پاسخ به مهاجم یا التهاب، گرانول‌های خود را آزاد می‌کند؛ در اصطلاح خالی می‌شود. از آنجا که یک بازوفیل خالی در آزمایش خون نشان داده نمی‌شود؛ این آزمایش ممکن است تعداد کمتری از این سلول‌ها را نشان دهد. شرایطی که می‌توانند باعث ایجاد سطح پایین بازوفیل شود عبارتند از:

پرکاری تیروئید

در مبتلایان به پرکاری تیروئید، غده تیروئید هورمون‎های تیروئید را بیش از حد تولید می‌کند و باعث می‌شود عملکرد بدن سریع‌تر شود. این پرکاری ممکن است علامت‌های زیر را در بدن از خود به جای بگذارد:

 • افزایش فشار خون
 • افزایش ضربان قلب
 • کاهش یا افزایش وزن
 • تعریق بیش از حد

واکنش های آلرژیک

واکنش های آلرژیک

سطح پایین بازوفیل ممکن است ناشی از واکنش بدن به آلرژن باشد.  این اتفاق باعث می‌شود بازوفیل‌ها هیستامین خود را آزاد کنند. این واکنش‌های آلرژیک ممکن است دارای علائم زیر باشند:

 • چشم‌های پف کرده و قرمز
 • آبریزش بینی
 • مخاط اضافی

عفونت‌ها

بازوفیل‌ها برای عملکرد سیستم ایمنی بدن مؤثر هستند، بنابراین سطح پایین نیز ممکن است نشان دهنده این باشد که بدن در حال مبارزه با عفونت است.

خلاصه

بازوفیل‌ها درصد کمی از گلبول‌های سفید را تشکیل می‌دهند، اما در سیستم ایمنی بدن نقشی اساسی دارند. سطح بازوفیلی که خیلی زیاد یا خیلی پایین باشد ممکن است نشانه بیماری زمینه‌ای باشد. علل اساسی بسیاری برای زیاد یا کم بودن سطح باوفیل غیر طبیعی وجود دارند. هنگامی که پزشک دلیل بالا بودن یا پایین بودن سطح bas در آزمایش خون را مشخص کرد، می‌تواند در مورد گزینه‌های درمانی احتمالی مشاوره دهد.


مطالب مرتبط:

شرایط آزمایش تیروئید 💉 برگه آزمایش تیروئید را به راحتی تفسیر کنید

آزمایش تشخیص ایدز 💉 چگونه تست اچ آی وی بدهیم ؟

آزمایش HGB یا هموگلوبین خون چیست؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code