چگونه یک درمانگر مناسب پیدا کنیم؟

صحبت کردن با یک درمانگر مناسب ده ها سال است که در فضای سلامت روان محکوم شده است. نسل های قبلی مشکلات زناشویی خود را بین خودشان حفظ می کردند. آنها نزاع ها را درون خانواده نگه می داشتند و احساسات نامطلوب خود را نسبت به دیگری مخفی می کردند. مسائل خانوادگی در محدوده خانه می ماند. هیچ کس در مورد افسردگی صحبت نمی کرد. چه رسد به اینکه به آن اعتراف کنند. حتی در جوامع با دید بازتر، درمان تحت نگاه های جنسیتی است. اگر مردی نزد درمانگر برود، علت آن شریک زندگی او یا شغل اش است.

خوشبختانه به نظر می رسد زمان آن فرا رسیده است که زنان و مردان در هر سنی، داشتن یک درمانگر را مفید بدانند. حتی اگر یک مشکل مهم یا بحرانی در زندگی وجود نداشته باشد، مردم ترجیح می دهند به عنوان یک شریک زندگی، پدر، فرزند، کارمند یا دوست خود به دنبال راهی برای بهتر شدن  کیفیت زندگی شان هستند. طبق گفته انستیتوی ملی بهداشت روانی، از هر پنج آمریکایی یک نفر بیماری روانی دارد.

چگونه یک درمانگر مناسب خود را پیدا کنیم؟

مسئله این است که لازم نیست حتما یک بیماری روانی داشته باشید تا در مورد مشکلات خود با یک درمانگر صحبت کنید. اگر به دلایلی احساس آرامش ندارید، ضرر بزرگی دیده اید و یک شکست جدی را تجربه کرده اید، اغلب دچار استرس و اضطراب می شوید و نمی دانید که چگونه با آن ها مقابله کنید. زمان آن است که نزد یک درمانگر بروید. بزرگترین مسئله یافتن کسی است که به شما می کند تا ذهن خود را باز کنید و به ریشه مشکل خود برسید. سپس برای حل آن تلاش کنید.
برای انجام این کار، ریان هاوز، دکترای روانشناسی بالینی دارای مجوز  Pasadena در کالیفرنیا، می گوید: “برای یافتن یک درمانگر مناسب مانند یک مربی شخصی خوب فکر کنید. باید کسی را انتخاب کنید که برای شخصیت شما بهتر است. زیرا در حال کار ذهنی و عاطفی هستید.”
او در ادامه گفت: “جستجوی یک درمانگر مناسب به معنای سرمایه گذاری در سلامتی و تندرستی خود است.” وی افزود: “اما بعد از اینکه راهنمایی های لازم را دریافت کردید، کار اصلی با شماست. شما احساس ناراحتی خواهید کرد و از خود می پرسید آیا ارزش آن را دارد یا نه. این یک بخش عادی از روند و رشد است. وقتی بپذیرید که رشد ناراحت کننده و همچنین پاداش دهنده است، کل روند معقول و راحت می شود.”
وقتی تصمیم گرفتید رشد کنید، نکات زیر را برای یافتن یک درمانگر مناسب در نظر بگیرید تا در اوقات سخت برای رسیدن به اهداف تان به کمک شما بیاید.

آنچه را که از یک درمانگر و نوع درمانی را که می خواهید تعیین کنید

آیا می خواهید کسی به شما توصیه ای کند؟ آیا می خواهید کسی به شما کمک کند تا بفهمید چه اتفاقی افتاده است؟ آیا می خواهید یک فضای امن برای گفتن مشکل خود داشته باشید؟ آیا فقط برای یک رویداد خاص نیاز به کمکی سریع جهت رفع آن دارید؟ Howes پیشنهاد می کند برای پاسخگویی به این سوالات فکر کنید تا روند کار درمانی را ساده تر کنید.
هاوز می گوید: همچنین عوامل دیگر مانند مکان، در دسترس بودن، بیمه، مرد یا زن را مشخص کنید. یا به شخصی نیاز دارید که در مواردی مانند اضطراب، افسردگی، اختلالات خوردن یا روابط شما را راهنمایی کند.
آنچه را که از یک درمانگر مناسب و نوع درمانی می خواهید تعیین کنید
به عقیده هاوز تفاوت مهم دیگر درمانگران در نوع درمانی است که انجام می دهند. می خواهید تحت چه نوع درمانی قرار بگیرید؟
به طور کلی دو نوع درمان وجود دارد: مستقیم یا غیر مستقیم.  یک درمانگر مستقیم با ارائه یک برنامه و دستورالعمل، توصیه هایی را برای کمک به شما در رسیدن به اهداف خود ارائه می دهد. اما یک درمانگر غیرمستقیم سعی می کند با پرسیدن سؤالاتی به شما کمک کند تا راه خود را پیدا کنید. وی می گوید: “اگر از نیازهای خود آگاهی دارید، بدانید که به دنبال مشاوره هستید و دوست دارید کسی به شما بگوید چه کاری انجام دهید. از پزشک خود سوال کنید که آیا درمانگر راهنما و مستقیم است؟” “اگر می خواهید به تنهایی راه زندگی خود را یاد بگیرید، باید به دنبال درمانگر غیرمستقیم باشید.”
مهم نیست که کدام درمانگر را انتخاب کنید، شما باید برای تغییر آماده باشید. نحوه رسیدن به تغییر است که می تواند به شما در تعیین درمانی که نیاز دارید کمک کند.

از دیگران بپرسید و به صورت آنلاین جستجو کنید

بعد از اینکه تعیین کردید کدام نوع درمانگر مناسب شماست، برای یافتن بهترین شخص از دوستان یا خانواده خود بپرسید. درست مانند یافتن رستوران یا پزشکان دیگر، در فضای مجازی و سایت ها جستجو کنید. می توانید در مورد تخصص و نتایج آنها مطالعه کنید.
هاوز می گوید، یک روانشناس (با مدرک دکترا یا PsyD) در انواع مختلف روان درمانی و همچنین ارزیابی روانشناختی مهارت دارد. روش‌ های نیز برای انتخاب روانشناس خوب وجود دارد. روان پزشکان معمولاً روان را از طریق دارو درمان می کنند. در حالی که یک مددکار بالینی با توجه به تجربه ای دارد که نه تنها به مسئله فرد بلکه به سیستم اجتماعی آنها نیز می پردازد.، یک درمانگر ازدواج و خانواده در روابط خانوادگی آموزش می دهد. بنابراین هر یک می توانند در زمینه های خاص به شما کمک کنند.
هاوز می گوید: به خاطر داشته باشید که مهمترین قسمت مربوط به ارتباطی است که شما با او دارید.

برای یافتن درمانگر مناسب خود کمی بازی کنید

هاوز برای درک اینکه آیا ارتباط خوبی با درمانگر دارید، توصیه می کند حداقل به سه پتانسیل دسترسی داشته باشید و ببینید که آیا می توانید یک جلسه اولیه رایگان یا مشاوره تلفنی داشته باشید. او می گوید: “باید اول آزمایش کنید تا مشخص شود که چه کسی برای شما مناسب ترین است”. وی گفت: “فرد مناسب کسی است که با او راحت صحبت کنید. اگر احساس می کنید نمی توانید با پزشک خود راحت و آزادانه صحبت کنید، نمی توانید از جلسات بعدی بیشترین استفاده را ببرید. “
کمی بازی کنیددر طی آن تماس تلفنی اولیه، به طور خلاصه آنچه را که تجربه می کنید توضیح دهید و سؤال کنید که متخصص درمانی چگونه کمک می کند. هاوز می گوید: “وقتی در حال پاسخ گویی به شما هستند، گوش دهید که چگونه با شما ارتباط برقرار کرده و به پیشرفت امیدوار هستند.” “اگر زیادی صحبت می کنند یا رویکردهایی را پیشنهاد می کنند که با آنها مخالف هستید یا نمی فهمید، ممکن است نخواهید ادامه دهید. اگر پاسخ آنها برای شما معنی دارد، قرار ملاقات بعدی را بگذارید ” اگر بعد از اولین تماس تلفنی احساس خوبی ندارید، به تماس یا جلسه بعدی نروید.

خود را برای اولین جلسه آماده کنید

هنگامی که به ملاقات حضوری با درمانگر خود می روید، کاملا آماده شوید تا دقیقاً در مورد آنچه می خواهید صحبت کنید. آنچه تاکنون انجام داده اید، برای مقابله با آن و اینکه آیا قبلاً درمانی را امتحان کرده اید. هاوز می گوید “درمانگر شما نیز به احتمال زیاد در مورد اهداف شما برای معالجه و کمی در مورد کودکی شما سؤال خواهد کرد.” وی می گوید: “این شما هستید که درمانگر خود را استخدام می کنید. هر زمان که دوست دارید می توانید جلسات را با آن شخص ترک کنید.” بنابراین از اولین جلسه بیشترین استفاده را ببرید تا بتوانید دید بهتری در مورد اینکه آیا می خواهید ادامه دهید یا نه، پیدا کنید.
بسیاری از افراد اولین جلسه درمانی خود را سخت می دانند. دکتر Ravi N. Shah، استادیار روانپزشکی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا می گوید: “اگر بعد از اولین جلسه کمی احساس تحریک کنید یا دچار اختلال شوید، ممکن است بد باشد.” نکته اصلی این است که با درمانگر خود در مورد آنچه می خواهید از یک جلسه داشته باشید، بگویید، بنابراین وقت بیشتری برای صحبت خواهید داشت. Shah می گوید: “هرچه بیشتر درمورد آنچه مؤثر است و برای شما مهم نیست بگویید، سریعتر به یک رابطه خوب خواهید رسید.”
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code