نحوه محاسبه افزایش حقوق 99 | حقوق کارگران و کارمندان دولت

افزایش حقوق کارگران و کارمندان یکی از مهم‌ترین دغذغه‌های اجتماعی است که هر ساله و با شروع سال جدید، جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با توجه به اقتصاد نه چندان رو به راه کشور و قدرت خرید پایین در بین اقشار مختلف جامعه، کارگران و کارمندان همه ساله با امید افزایش درخور توجه حقوق و مزایای خود سال را نو می‌کنند. انتظاری که البته خیلی هم برآورده نمی‌شود و بر اساس نظریات کارشناسان مسائل اقتصادی، میزان افزایش حقوق به هیچ عنوان قابل قبول نبوده و قدرت خرید مردم هر سال کمتر از سال قبل می‌شود. در ادامه به بررسی الگوریتم افزایش حقوق ۹۹ خواهیم پرداخت. البته ما هم در ایده آل مگ مثل شما کارگران و کارمندان عزیز امیدواریم که اوضاع اقتصادی سرو سامان گرفته و همچنین افزایش حقوق و مزایای سالیانه با صعه صدر و کارشناسی بیشتری صورت بگیرد.

افزایش حقوق ۹۹

حقوق 99

در اواخر سال ۱۳۹۸ در جلساتی که میان نمایندگانی از کارگر و کارفرما تشکیل شد؛ وضعیت تعیین افزایش حقوق و مزایای کارگران و کارمندان در سال ۹۹ بررسی گردید. این دو جلسه که در شواری عالی کار برگزارد شد البته نتیجه‌ای در بر نداشت. در این جلسه‌ها البته حقوق کارمندان دولت تعیین گردید؛ اما خبری از حداقل حقوق کارگران در سال ۱۳۹۹ نشد. بنابر خروجی‌های این جلسات مقرر گردید که حداقل حقوق کارمندان دولت در سال ۱۳۹۹ به مقدار  میلیون و ۸۰۰ هزار تومان باشد.

با توجه به اختصاص این رقم برای حقوق کارمندان، به نظر می‌رسید که حداقل حقوق پایه کارگران در سال جدید نیز همین رقم باشد. اما یک اختلاف در میان کارگر و کارفرما باعث شد تا این جلسات بدون نتیجه خاصی به پایان برسد. اختلاف مذکور بر سر این موضوع شکل گرفت که ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حقوق پایه کارگران باشد یا کل دریافتی آن‌ها. در نتیجه هیچ مصوبه‌ای در جلسات آخر سال ۹۸ در رابطه با حقوق کارگران در سال جدید تصویب نشد.

جلسات افزایش حقوق ۹۹ در سال جدید نیز ادامه پیدا کرده و در آخرین جلسه این موضوع که در تاریخ ۲۰ فروردین تشکسل شد؛ نماینده کارگر در اعتراض به برآورده نشدن انتظارات کارگران در افزایش حقوق ۹۹ جلسه را ترک کرده و این موضوع بدون حضور وی به رای گذاشته شد. در نتیجه حداقل حقوق کارگران در سال ۱۳۹۹ بدون حضور نماینده ان‌ها و با رای نماینده کارفرما و نماینده دولت تصویب شد.

جزئیات حقوق و دستمزد سال ۱۳۹۹

بر اساس مصوبات آخرین جلسه در ارتباط با افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۳۹۹ حداقل حقوق آن‌ها ۱ میلیون و ۸۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین گردید. رقمی که حتی اعتراض نمایندگان مجلس را نیز در پی داشت. در این جلسه بن کارگر از ۱۹۰ هزار تومن به ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد. این در حالی بود که حق مسکن همان ۱۰۰ هزار تومان باقی ماند. در جدول زیر جزئیات این افزایش حقوق ۹۹ برای کارگران آورده شده است:

حقوق پایه

۱.۸۳۵.۴۵۷
حق بیمه ( کسر از حقوق پایه )۱۲۸.۴۸۰
حق مسکن۱۰۰.۰۰۰
بن کارگر۴۰۰.۰۰۰

پایه سنوات

۱۷۵.۰۰۰

حق اولاد

۱۸۳.۵۴۲
جمع خالص دریافتی۲.۵۶۵.۴۸۹

 

افزایش حقوق افرادی که بیش از پایه وزارت کار دریافت می کنند

برای کسانی که قرارداد آن‌ها به گونه‌ای است که بیش از پایه وزارت کار دریافت می‌کنند؛ افزایش ۱۵ درصدی حقوق به علاوه ۹۱ هزار تومان در نظر گرفته شده است. جدول محاسبه افزایش حقوق ۹۹ برای این افراد در زیر آورده شده است:

حقوق پایه۱۵ درصد + ۹۱ هزار تومان
حق بیمه ( کسر از حقوق پایه )۷.۹۹ درصد از حقوق پایه
حق مسکن۱۰۰.۰۰۰
بن کارگر۴۰۰.۰۰۰
پاسه سنوات۱۷۵.۰۰۰
حق اولاد۱۸۳.۵۴۲

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments