داروی رمدسیویر در درمان کرونا موثر است | تولید Remdesivir در ایران

در روزهایی که تمامی جهان زیر سایه سنگین ویروس کرونا قرار گرفته است؛ دانشمندان حوضه سلامت و پزشکی تمام انرزی و توان خود را بر روی کشف دارویی برای درمان این ویروس خطرناک گذاشته‌اند. طبیعی است که در این شرایط روزانه انواع و اقسام داروها برای درمان کووید ۱۹ تست شده و نتایج ضد و نقیضی نیز از تاثیرگذاری آن‌ها منتشر شود. در روزهای اخیر اما اسم یک دارو بیش از بقیه بر سر زبان‌ها افتاده است : رمدسیویر .

دانشمندان دانشگاه شیکاگو در ایالات متحده آمریکا ای دارو را بر روی ۱۲۵ نفر از بیماران کرونایی تست کرده و به نتایج بسیار امیدوار کننده‌ای نیر دست یافتند. بعد  از تزریق روزانه رمدسیویر به بیماران تحت آزمایش، ۱۱۳ نفر از کسانی در وضعیت شدید بیماری قرار داشتند؛ به طور کامل بهبود پیدا کردند. این نتایج امیدواری‌ها را در سطح جهانی به طرز قابل ملاحظه‌ای افزایش داده‌اند و به نظر می‌رسد به زودی خبرهای خوبی در زمینه درمان بیماران کرونایی به گوش خواهد رسید.

نتایج مثبت رمدسیویر

نتایج مثبت داروی رمدسیویر

داروی رمدسیویر یا Remdesivir در سال ۲۰۱۴ و برای مبارزه با ویروس ابولا ساخته شد و در اصل یک داروی ضد ویروسی به شمار می‌آید. ماتیاس گوت، رئیس بخش میکروب‌شناسی پزشکی و ایمنی‌شناسی در دانشگاه آلبرتا در کانادا اخیرا در یک اظهار نظر اعلامئ کردند «رمدسیویر یک مهارکننده بسیاری قوی آنزیم‌های پلی‌مراز در ویروس کرونا است. اگر شما آنزیم پلی‌مراز را هدف قرار دهید، ویروس نمی‌تواند انتشار یابد، بنابراین آنزیم هدفی بسیاری منطقی برای درمان است.»

دکتر گوت در ادامه صحبت‌های خود در این زمینه گفت «پلی‌مرازهای ویروس کرونا زیرک نیستند و فریب می‌خورند، بنابراین بارها با داروی مهارکننده ترکیب می‌شوند و از کار می‌افتند و ویروس دیگر نمی‌تواند تکثیر کند.» بر اساس این اظهارنظرها و همچنین نتایج مثبت و امیدوار کننده‌ای که در این زمینه به دست آمده‌اند؛ می‌توان از رمدسیویر به عنوان یک دارو با اثر مستقیم ضد ویروسی برای مبارزه با ویروس کرونا یاد کرد.

نکته حائز اهمیت در ارتباط با آزمایش این دارو این است که رمدسیویر به عنوان آخرین دارو به بیمارن بدحال کرونایی تزریق شده است و بعد از تزریق این دارو، تنها دو نفر از این بیماران فوت شده‌اند. به عبارتی دیگر اکثر کسانی که تحت تزریق داروی رمدسیویر قرار گرفته‌اند؛ بعد از مدتی از وضعیت شدید بیماری خارج شده و از بیمارستان مرخص شده‌اند.

افزایش سهام شرکت سازنده داروی رمدسیویر 

شرکت داروسازی گیلیاد

بعد از اعلام قطعی مثبت بودن اثر داروی رمدسیویر بر روی درمان بیماران کرونایی، سهام شرکت دارویی گیلیاد که سازنده این دارو به شمار می‌رود؛ تا ۱۲ درصد افزایش یافت. سهام این شرکت آمریکایی براساس داده های معاملاتی ۸.۱ درصد تا ۸۲.۷۴ دلار افزایش یافته است. حداکثر ارزش در طول معاملات به ۸۵.۷۹ دلار (۱۲ درصد) رسید. این پالس‌های تجاری نیز می‌تواند گواه دیگری بر مثبت بودن تاثیر این دارو بر روی بیماری کرونا باشند.

تولید رمدسیویر در ایران برای درمان بیماران کرونایی

دکتر محمد اقتداری، دکتری شیمی آلی و رئیس هیئت‌مدیره شرکت تولیدکننده مواد دارویی در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران اخیرا اعلام کرده‌اند: به دنبال اثبات اثرگذاری داروی رمدسیویر بر روی درمان ویروس کرونا، به دنبال آن هستیم تا این دارو را به مرحله تولید داخلی برسانیم.

ایشان با اعلام اینکه از اواخر اسفند اقدامات در زمینه تولید این دارو آغاز شده است پیش بینی نمودند که مواد اولیه برای ساخت رمدسیویر از کشور چین وارد شده و در اختیار محققان ایرانی قرار بگیرند. وی در ادامه اعلام کردند : نمونه‌های وارداتی این دارو که وارد کشور شده بود توسط محققان در دانشگاه‌های علوم پزشکی مورد آزمایش روی بیماران مبتلا به کوویدـ۱۹ قرار گرفت و نتایج آزمایش‌های آنان نیز دال بر این بود که داروی «رمدسیویر» در درمان کرونا تاثیر دارد. این آزمایش‌ها روی ۸۰ بیمار از ۳۶ تا ۵۷ سال انجام گرفته است.

بر اساس پیش بینی‌هایی که در این زمینه صورت گرفته است به نظر می‌رسد که ظرف ۳ هفته آینده مواد اولیه از کشور چین وارد شده تا دو ماه دیگر این دارو در کشورمان به مرحله تولید انبوه برسد. بنابراین می‌توان امیدوار بود اوایل تابستان داروی رمدسیویر تولید داخل، در دسترس بیمارستان‌ها قرار گرفته و از آن برای معالجه بیماران کرونایی استفاده شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments