چگونه در دوران کرونا با بچه ها از غم و اندوه حرف بزنیم ؟

وقتی شخصی دچار بیماری غیر قابل علاج می‌شود یا می‌میرد، یکی از نگرانی‌هایی که ما اغلب در زمینه روانشناسی در مورد آن می‌شنویم این است که چگونه پیشرفت بیماری و مرگ بر کودکان تأثیر می‌گذارد. این کودکان ممکن است فرزندان، نوه‌ها، خواهرزاده ها یا برادرزاده ها، خواهر و برادر، همسایگان، دوستان نزدیک خانواده، دانش‌آموزان و غیره باشند. حقیقت موضوع این است که آنها نیز اندوهگین می‌شوند. کودکان، دقیقاً مانند بزرگسالان اطرافشان، اندوهگین خواهند شد.

کودکان نیز غمگین می شوند

کودکان غمگین می شوند

هر کودک درست مثل بزرگسالان به روش و بر اساس سن خود غمگین خواهد شد. ممکن است برخی از کودکان بسته به سنشان بخواهند صحبت کنند، اما این امکان وجود دارد که غم و اندوه آنها از طریق بازی بیرون بیاید زیرا این زبان بیان کودکان است. کودکان اغلب متناسب با رفتار و اعمال بزرگسالان پیرامون خود، رفتار و عملکردهای مربوط به غم و اندوه خود را الگوبرداری می‌کنند، زیرا احتمالاً آنها فقط در غم و اندوه یاد می‌گیرند. آیا این بدان معنی است که بزرگسالان باید اندوه خود را از کودکان پنهان کنند؟ قطعا نه! خوب است که کودکان بدانند بزرگسالان در زندگیشان اندوهگین هستند و دانستن این موضوع شامل افکار و احساسات بسیاری می‌شود. همچنین برای بزرگسالان خوب نیست که با کودکان (به زبان ساده و متناسب با سن) احساس خود را به اشتراک بگذارند، چرا که ممکن است به روشی خاص رفتار کنند و اجازه دهند کودک نیز بتواند افکار و احساسات خود را به اشتراک بگذارد. هرچند یک فکر احتیاط آور – انتظار نداشته باشید کودکی برای مدت طولانی بنشیند و در مورد غم و اندوه خود صحبت کند. گاهی اوقات آنها برای لحظه‌ای کوتاه صحبت می‌کنند و سپس به فعالیت بعدی که به ذهن متبادر می‌شود خاتمه می‌دهند.

این هفته تعداد کشته‌شدگان کروناویروس در ایالات متحده افزایش یافته است. تا ظهر سه شنبه، بیش از ۲۵۰۰۰ آمریکایی در اثر کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند که تا این لحظه بالاترین آمار تلفات گزارش شده در جهان جان است.

فقدان عزیزان برای کودک ها بسیار سخت است

غمگین شدن کودکان بر اثر فقدان عزیزان

براساس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، ۷۸ درصد مرگ و میرها در سن ۶۵ سال و بالاتر رخ داده است. کودکان معمولاً از خطرات جسمی این بیماری در امان هستند، اما بسیاری از آنها ممکن است یک مادربزرگ یا شخص دیگری را که برایشان مهم است از دست بدهند. باب جان، روانشناس كودك در باكس گفت: به همین دلیل مهم است كه برای گفتگو در مورد غم و اندوه حتی با خردسالان نیز مهم باشیم. وی گفت: از دست دادن پدربزرگ و مادربزرگ نوعی ضرر و زیان ایجاد می‌کند که کودکان عادت به تجربه ندارند. آنها اغلب نمی‌دانند که چگونه با احساساتی که دارند، کنار بیایند و والدین باید توضیح دهند که چگونه اندوه باعث می‌شود افراد احساس بهتری داشته باشند. جان گفت اگر کودک مکالمه‌هایی را که والدین با پزشکان یا اقوام خود از طریق تلفن انجام می‌دهند، بشنود، خوب است که به هرگونه سؤالی که کودک پس از آن ممکن است داشته باشد پاسخ داده شود. وی گفت: شما می‌توانید چیزی مانند” مادربزرگ در بیمارستان بیمارتر شد و پزشكان خیلی تلاش کردند تا به او كمك كنند.” بگویید. به این ترتیب، کودک به نوعی انتظار دارد که همه چیز به خوبی پیش نرود، حتی اگر شما همان جزئیات را به آنها نگویید. کودکان را از اتاق بیرون نکنید، زیرا این امر می‌تواند شرایط را بدتر کند.

با غم و اندوه کودکان در دوران کرونا چه کنیم ؟

غم و اندوه کودکان در دوران کرونا

طبق آکادمی روانپزشکی کودک و نوجوان آمریکا، کودکانی که در پردازش اندوه مشکلی دارند ممکن است دوره طولانی افسردگی، عدم توانایی در خواب یا افت شدید عملکرد در مدرسه را تجربه کنند. گیل کارافین، روانشناس مدارس معتبر مستقر در دویلستون گفت: گفتگو با کودکان در مورد احتمال از دست دادن یک عضو نزدیک خانواده، می‌تواند آنها را از نظر عاطفی بهتر آماده کند. کارافین گفت: نکته‌ای که والدین باید در نظر داشته باشند این است که کودکان با اندوه متفاوت روبرو می‌شوند. اگر خیلی کودک باشند، ممکن است ماندگاری مرگ را درک نکنند. در این حالت، گفتگوهای آرام در مورد چگونگی تلاش پزشکان برای سالم سازی مجدد پدربزرگ و مادربزرگ یا والدینشان بسیار مفید است. اما مهم نیست که کودکان چقدر واکنش نشان می‌دهند، والدین باید سعی کنند حس عادی را حفظ کنند و به آنها بگویند خوب است که اثرات جسمی نگرانی یا غم مانند سوزش معده یا خوابیدن را احساس می‌کنید. کارافین همچنین گفت: “کودکان به بحث و گفتگو در مورد احساساتشان نیاز خواهند داشت و این مهم است که والدین یا کسانی که نقش والدین را ایفا می‌کنند بتوانند الگویی برای کودک باشند زیرا خانواده در این زمان استرس را تحمل می‌کند. این مهم است که به کودک یادآوری کنیم که شخصی وجود دارد که از آنها مراقبت کند، آنها را دوست داشته باشد. اگر والدین آنها بسیار مضطرب باشند، این امر باعث افزایش استرس روی کودک می‌شود. او گفت كه گفتگوها باید به این موضوع متمركز شود كه كسی كه درگذشت چگونه عاشق و مراقبت كودك بوده است، بنابراین می‌توان با ذهنیت مثبت به پیش رفت.

جان گفت، همچنین در طول این مکالمات بسیار مفید و خوب است که بدون هیچگونه مصالحه‌ای، مانند گفتن جمله‌ای مانند ” کسی به خواب رفت” با کودک صحبت کنیم زیرا کودکان می‌توانند بسیار تحت‌اللفظی باشند.

ماری فیتزجرالد ، مدیر عامل شبکه الونا، موسسه غیرانتفاعی مستقر در فیلادلفیا که از کودکان و خانواده‌های تحت تأثیر غم و اندوه پشتیبانی می‌کند، گفت: اطمینان حاصل کنید که کودکان بدانند که در طی فرایند اندوه تنها نیستند. فیتزجرالد گفت: وقتی بچه‌ها در تاریکی و سردرگمی نگه داشته می‌شوند، اضطراب و ترس بیشتری دارند. اگر به آنها اجازه دهید تا اندوهگین باشند، احساسات خود را با یکدیگر در میان بگذارند و کمی بیشتر باز شوند و از فرصت صحبت کردن در مورد این داغ در یک محیط امن و حمایتی استفاده کنند، می‌تواند به آنها در توسعه مقاومت ذهنیشان کمک کند. وی گفت: “شما می‌خواهید متناسب با سن عمل کنید. ما به عنوان بزرگسالان، چه والدین و چه سرپرست، باید روی اطمینان خاطر تمرکز کنیم و به بچه ها اجازه دهیم که برای حفظ امنیت آنها چه کاری انجام می‌دهیم.

جان گفت، برگزاری یک مراسم یادبود کوچک در یک خانواده در زمانی که تدفین‌های سنتی تقریبا غیرممکن است می‌تواند برای کودکان مفید باشد. وی گفت: این می‌تواند بسیار خودجوش باشد مثلا افراد با بیرون آوردن برخی از عکس‌ها و صحبت کردن در مورد خاطرات شاد فقط در مورد مادربزرگ یا پدربزرگ صحبت می‌کنند. دانستن اینکه کسی یادبود داشته است می‌تواند کمکی به تخلیه آن پوکی کمک کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code