کودکان و قرنطینه در طی همه‌گیری کووید-19

کودکان در طول کووید-۱۹ به آرامش نیاز دارند و نه هرج و مرج

زدن آرنج‌ها به همدیگر به جای بزن قدش، ناهارهای جدا شده و بهداشت بیش از حد دست، همه آنها در پاسخ به کووید-۱۹ بخشی از واقعیت جدید کودکان ما هستند. اما در حالی که به نظر می‌رسد بچه‌ها به خوبی با تغییرات سازگار هستند، کارشناسان توسعه کودک در دانشگاه استرالیا جنوبی می‌گویند بزرگسالان باید به طور فزاینده نسبت به واکنش‌های خود به این بیماری توجه داشته باشند و در هنگام توضیح اوضاع برای کودکان مراقب باشند.

به گفته کارشناس آموزش و پرورش در اوایل دوران کودکی، ویکتوریا ویتینگتون، دانشیار دانشگاه آفریقای جنوبی، نحوه پاسخگویی والدین، معلم یا بزرگسالان در یک بحران می‌تواند پیامدهای مهمی برای کودک داشته باشد.

ویکتوریا ویتینگتون می‌گوید کودکان به والدین و معلمان آرام و پایدار نیاز دارند، به ویژه در مواقع نامشخص. بدون شک، همه ما در حال حاضر کمی احساس اطمینان نداریم، اما وحشت زدگی و نگرانی در مقابل بچه‌ها، وضعیت را بهبود نمی‌بخشد. کودکان نشانه‌هایی از دلبستگی‌های کلیدی خود را از مادر، پدر و معلم خود دریافت می‌کنند. بنابراین اگر آنها را نگران کنید و یا ببینند که نگران هستید، تمایل دارند آنها این نگرانی را نیز بر عهده بگیرند. وی گفت: “این به معنای این نیست که والدین باید از صحبت کردن در مورد مشکل فعلی سلامتی خودداری کنند، بلکه والدین باید در مورد چگونگی سؤال کردن موضوع توجه داشته باشند. صحبت با آرامش، مهربانی و صبور بودن با کودکان به آنها کمک می‌کند تا آنچه را که باید بدانند در یک موضوع یاد بگیرند.

کودکان به آرامش نیاز دارند

ویکتوریا ویتینگتون ادامه داد: والدین نیز باید بدانند که نگه داشتن و دادن آنها بر حسب سن کودک، کار درستی است. برای کودکان خردسال، آهنگ‌ها، بازی‌ها و شوخی‌ها می‌توانند به آنها را آموزش دهند و به آنها یادآوری کنند که چه کاری می‌توانند برای ایمن ماندن انجام دهند. به همین ترتیب برای کودکان بزرگتر نیز نشستن در کنار هم برای تماشای یک فیلم توضیح دهنده نیز می‌تواند کار مفیدی باشد. همچنین، متناسب با سن، والدین می‌توانند با فرزندان خود در مورد راه‌هایی که می‌توانند در جهت حمایت از یکدیگر همکاری کنند، صحبت کنند، زیرا کودکان می‌خواهند مشارکت در امور مشارکت داشته باشند.

داشتن احساس همکاری برای کودکان و همچنین بزرگسالان از اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال، خانواده‌ها می‌توانند با هم صحبت کنند که چه کاری می‌توانند به عنوان یک خانواده برای حمایت از یکدیگر انجام دهند، به طوری که کودکان عضو تیم باشند. کارهایی مانند انجام فعالیت‌های تفریحی برای انجام خانواده‌هایشان در خانه، مشارکت در نظافت خانه یا یادآوری موارد خانواده در مورد شستشوی دست و فاصله اجتماعی هنگام خرید.

اخیراً، کودکان در معرض تغییرات غیرمعمول بی‌اهمیت مانند خرید هرج و مرج و غیرمنطقی از سوپر مارکت‌ها، اقدامات جدید دوری اجتماعی و گزارش‌های مداوم از بیماری و مرگ در تلویزیون، قرار گرفته‌اند. این موارد را به تعطیلی مدارس نیز اضافه کنید، مادر و پدر که از خانه کار می‌کنند یا اصلاً به سر کار نمی‌روند.

روانشناس آموزشی و محافظت از کودکان، دکتر لسلی آن‌ای، می‌گوید که با پیشرفت این بیماری همه‌گیر، والدین به طور فزاینده به دنبال راه‌هایی برای منطقی کردن وضعیت بازی برای فرزندان خود خواهند بود. به ویژه کودکان خردسال بعید است که بتوانند درک کنند که چه اتفاقی می‌افتد و چه تأثیری روی آنها، خانواده و دوستانشان خواهد گذاشت. آنها ممکن است نگران این باشند که عزیزانشان می‌میرند، مواد خوراکی تمام خواهد شد یا اینکه آنها دوباره دوستان خود را نخواهند دید. نیاز به اقدامات محافظتی بسیار واقعی است. اما هنگام توضیح دادن به بچه‌ها اهمیت شستشوی مکرر دست، جلوگیری از دست دادن یا تماس آرنج‌ها به هم بجای دست دادن، و همچنین لمس نکردن و نبوسیدن صورت آنها، والدین باید بدانند که این مراحل از اقدامات پیشگیرانه هستند.

در ادامه نکاتی از موسسه ذهن کودک برای کمک به آرامش، از بین بردن ترس، مدیریت استرس و حفظ آرامش خواهیم گفت.

موسسه ذهن کودک یک مؤسسه غیرانتفاعی مستقل است که به تغییر زندگی کودکان و خانواده‌هایی که با سلامت روان و اختلالات یادگیری روبرو هستند اختصاص داده شده است. تیم‌های این موسسه هر روز برای ارائه بالاترین استانداردهای مراقبت و پیشبرد علم در حال رشد مغز و توانمندسازی والدین، متخصصان و سیاست گذاران تلاش می‌کنند تا از کودکان پشتیبانی بکنند.

امور عادی را در جای خود نگه دارید

برنامه های کودکان را در قرنطینه بهم نزنید

همه کارشناسان موافق هستند که یک برنامه منظم مهم تنظیم کرده و به آن پایبند باشید، حتی اگر همه‌ی روز را در خانه باشید. بچه‌ها باید در روزهای عادی خود از خواب بلند شوند ، بخورند و به رختخواب بروند. قوام روان و حفظ ساختار آن، داشتن آرامش و دوری از استرس است. کودکان و نوجوانان، به ویژه افراد کوچکتر یا کسانی که مضطرب هستند، از آموختن در مورد اینکه چه اتفاقی می‌افتد باید بهره‌مند شوند.

این برنامه می‌تواند برنامه مدرسه یا روز اردوگاه را تقلید کند. فعالیت‌ها را در فواصل قابل پیش‌بینی تغییر دهد و دوره‌های متفاوتی از مطالعه و بازی را انجام دهد.
تنظیم یک تایمر به بچه‌ها کمک می‌کند تا از شروع یا پایان فعالیت‌ها بدانند.

در مورد فعالیت‌های جدید خلاق باشید و ورزش کنید

کودکان و قرنطینه | با کودکان ورزش کنید

فعالیت‌های جدید را در برنامه روزمره خود انجام دهید، مانند انجام یک معما یا داشتن یک بازی خانوادگی در عصر. به عنوان مثال، می‌توان از طریق یک کتاب آشپزی طرز تهیه دسر مورد علاقه فرزند خود را به اوی آموزش دهید.

فعالیت‌هایی ایجاد کنید که به همه کمک کند تا ورزش کنند (بدون تماس با بچه‌های دیگر یا چیزهایی که بچه های دیگر با آن روبرو هستند، مانند تجهیزات زمین بازی). یک روز پیاده‌روی خانوادگی یا دوچرخه‌سواری یا یوگا انجام دهید – راه‌های بسیار خوبی برای این است که بچه‌ها بتوانند کالری خود را بسوزانند و مطمئن شوند که همه افراد فعال هستند.

دیوید آندرسون، دکترای روانشناسی بالینی، در موسسه  ذهن کودک، راه‌کارهای طوفان مغزی را برای بازگشت به دهه ۸۰ قبل از زمان اختراع کامپیوتر را توصیه می‌کند. وی می‌گوید: “من از والدین خواسته‌ام تا درباره فعالیت‌های مورد علاقه خود در اردوگاه تابستانی یا خانه قبل از پیدایش کامپیوترها و گوشی‌های هوشمند فکر کنند. آنها غالباً لیستی از فعالیت‌های هنری و صنایع دستی، پروژه‌های علمی، بازی‌های تخیلی، فعالیت‌های موسیقی، بازی‌های تخته، پروژه‌های خانگی و غیره تهیه می‌کنند. ”

اضطراب خود را مدیریت کنید

اضطراب خود را مدیریت کنید

داشتن اضطراب در حال حاضر کاملاً قابل درک است. اما چگونگی مدیریت آن اضطراب تأثیر بزرگی بر بچه‌هایمان دارد. کنترل نگرانی‌های شما به تمام خانواده شما کمک می‌کند تا در اسرع وقت این وضعیت نامشخص را هدایت کنند.

مار رینکه، روانشناسی بالینی با انستیتوی ذهن کودک می‌گوید: “مراقب تفکر فاجعه‌بار باشید. به عنوان مثال، فرض اینکه هر سرفه‌ای علامتی است که به شما آلوده شده‌اید، یا خواندن خبرهایی بد. یک حس منظر داشته باشید، در تفکر با محوریت راه‌حل شرکت کنید و این مسئله را با پذیرش ذهن متعادل کنید. ”

برای لحظاتی که احساس اضطراب می‌کنید، سعی کنید از صحبت کردن درباره نگرانی‌های خود در کنار کودکان خودداری کنید. اگر احساس خفگی می‌کنید،  استراحت کنید. این می‌تواند مانند دوش گرفتن یا بیرون رفتن از اتاق و چند نفس عمیق باشد.

پیگیری اخبار را محدود کنید

آگاهی داشتن مهم است، اما این ایده خوبی است که بتوانید میزان پیگیری اخبار و صرف وقت در رسانه‌های اجتماعی را که توانایی تغذیه اضطراب شما و فرزندانتان را دارند را محدود کنید. تلویزیون را خاموش کنید و دوستان یا همکارانی که مستعد به اشتراک گذاشتن پست‌های ایجادکننده هراس هستند را نادیده بگیرید.

یک وقفه در رسانه‌های اجتماعی بیاورید یا یک حسابی در شبکه‎های اجتماعی درست کنید که باعث خارج کردن ذهن شما از رگبار اخبار و اطلاعات مربوط به این همه‌گیری شود. ایجاد پروفایل‌های هنری، طبیعت، پخت و پز و صنایع دستی در شبکه‌های اجتماهی می‌تواند مثال‌هایی در این زمینه باشد.

بصورت مجازی در تماس باشید

به صورت مجازی در تماس باشید

حتی هنگامی که فقط می‌توانید با دوستان و خانواده تماس بگیرید یا به آنها پیام دهید، شبکه پشتیبانی خود را قوی نگه دارید. معاشرت نقش مهمی در تنظیم خلق و خوی شما دارد و به شما کمک می کند تا قوی و استوار باشید. همین امر در مورد فرزندان شما نیز صادق است.

بگذارید بچه‌ها از رسانه‌های اجتماعی مانند اسکایپ و فیس تایم استفاده کنند تا با همسالان و دوستان خود در ارتباط باشند حتی اگر معمولاً مجاز به این کار نیستند. ارتباطات می‌تواند به بچه‌ها کمک کند احساس تنهایی کمتری داشته باشند و برخی از استرس‌های ناشی از دوری از دوستان را کاهش دهند.

این فناوری همچنین می‌تواند به بچه‌های کوچکتر کمک کند احساس نزدیکی با اقوام یا دوستانی را که در حال حاضر نمی‌توانند ببینند، پیدا کنند. والدین می‌توانند هر شب با نوه و کودکان خود گپ بزنند و در هنگام خواب آنها داستان بخوانند. این کار عالی نیست، اما به همه ما کمک می‌کند احساس نزدیکی و استرس کمتری داشته باشیم.

برنامه‌ریزی کنید

در مواجهه با اتفاقاتی که ترسناک هستند و تا حد زیادی از کنترل ما خارج هستند، مهم است که درباره آنچه می‌توانید کنترل کنید، پیش‌بینی داشته باشید. تهیه برنامه به شما کمک می‌کند تا آینده نزدیک را تجسم کنید. برای مثال بچه‌های شما چگونه می‌توانند تاریخ بازی مجازی داشته باشند؟ خانواده شما چه کاری می‌توانند در منزل انجام دهند که سرگرم کننده باشد؟ چه غذاهای مورد علاقه‌ای می‌توانید در این مدت طبخ کنید؟ لیستی تهیه کنید که بچه‌ها نیز بتوانند فعالیت‌های خود را به آن اضافه کنند. حتی بهتر است وظایف بچه‌ها را به آنها محول کنید. این کار به آنها کمک می‌کند احساس کنند بخشی از برنامه هستند و سهم ارزشمندی را برای خانواده دارند.

مثبت باشید

گرچه بزرگسالان احساس نگرانی می‌کنند، اما برای اکثر کودکان جملات “بسته شدن مدرسه” دلیلی برای جشن است. راشل بوسمن، دکترای روانشناسی بالینی در انستیتوی ذهن کودک می‌گوید: “بچه من وقتی فهمید مدرسه تعطیل خواهد شد، هیجان زده شد.” به گفته وی، والدین باید این احساس هیجان را تأیید کنند و از آن به عنوان فرصت استفاده کنند تا کودکان احساس آرامش و شادمانی کمک کنند.

به بچه‌ها بگویید که خوشحال هستید که آنها هیجان زده هستند، اما اطمینان حاصل کنید که آنها درک می‌کنند که اگرچه ممکن است مانند تعطیلات گذشته باشد، اما این بار اوضاع متفاوت خواهد بود. برای مثال، دکتر بوسمن پیشنهاد می‌کند، “خیلی جالب است که همه در کنار هم باشند. ما می‌خواهیم اوقات خوبی داشته باشیم! به یاد داشته باشید، ما هنوز هم کار می‌کنیم و طبق برنامه منظم عمل خواهیم کرد.”

بچه ها را در جریان امور نگه دارید

 

دکتر بوسمن می گوید: “صحبت با کودکان به روشی واضح و معقول درباره آنچه اتفاق می‌افتد بهترین روش برای درک آنها است. اما به یاد داشته باشید بچه‌ها لازم نیست که هر چیزی را با جزئیات بدانند. مگر اینکه بچه‌ها بطور خاص سؤال کنند، دلیلی برای اطلاعات داوطلبانه وجود ندارد که ممکن است آنها را نگران کند.

او می‌گوید: “به عنوان مثال، دختر دو ساله ما آلیس عادت کرده است که مادربزرگ و پدربزرگ خود را به طور مرتب ببیند، اما در حال حاضر ما فاصله خود را حفظ می‌کنیم تا مطمئن شویم که همه در امان بمانند. وقتی او درباره آنها سؤال می‌کند، می‌گوییم: ما این هفته مادربزرگ و پدربزرگ را نمی‌بینیم، اما به زودی آنها را خواهیم دید! ما نمی‌گویم: ما از مادربزرگ و پدربزرگ دور می‌مانیم زیرا ممکن است آنها را بیمار کنیم. بچه‌های بزرگتر می‌توانند و  همچنین انتظار دارند که جزئیات بیشتری به دست آورند.

با بچه‌های خود صحبت کنید

صحبت با کودکان

کودکان خردسال ممکن است نسبت به واقعیت‌های موجود بی‌توجه باشند، اما ممکن است هنوز هم با تغییر در امور روزمره احساس ناراحتی کنند، یا این واقعیت را درک کنند که افراد اطراف آنها نگران و ناراحت هستند. برنامه‌ریزی کنید تا بطور دوره‌ای با فرزندان کوچکتر در تماس باشید و به آنها فرصت دهید تا نگرانی‌هایی که ممکن است داشته باشند را پردازش کنند. کودکانی که بیش از حد معمول دچار خستگی می‌شوند، ممکن است در واقع احساس اضطراب کنند. یک زمان آرام و بدون انعطاف را انتخاب کنید و به آرامی بپرسید که چه احساسی دارند و مطمئن شوید که به طغیان‌ها به روشی آرام، سازگار و آرام‌بخش پاسخ می‌دهید.

گاهی اوقات مسیر حداقل مقاومت، راه درست است

به یاد داشته باشید که نسبت به خود منطقی و مهربان باشید. همه ما می‌خواهیم تا جایی که می‌توانیم بهترین والدین باشیم، اما گاهی اوقات بهترین والدین در مواقعی مانند درخواست مداوم کودک در بازی با گوشی هوشمند، کسی است که این درخواست را قبول می‌کند.

دکتر آندرسون می‌گوید: ممکن است بچه‌های شما در شب‌های آخر هفته در طول مدرسه، تلویزیون یا صفحه نمایش نداشته باشند، اما اکنون که مدرسه تعطیل شده یا به صورت آنلاین است، ما می‌توانیم به خودمان اجازه دهیم که کمی این خط قرمزها را بشکنیم. ما می‌توانیم برای بچه‌هایمان توضیح دهیم که این یک وضعیت منحصر به فرد است و وقتی زندگی به حالت عادی برگردد، خط قرمزها را دوباره برقرار خواهند شد.

نکته‌ی آخر ایده‌آل مگ

برای والدین، مهمترین چیز حفظ احساس آرامش در کنار فرزندان است. کودکان را از اخبار تلویزیونی بیش از حد حساس دور کنید، اما نسبت به آنچه در جهان اتفاق می‌افتد صادق باشید. مهم نیست که چند ساله باشند، همه کودکان هنوز هم نیاز به بغل و محبت والدین دارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments