ویتامین C ؛ آیا در زمان کرونا باید ویتامین C را حذف کنیم ؟

ویتامین C هموراه یک مکمل غذایی بحث‌ برانگیز بوده است. از نظر برخی ، این ویتامین باید در سبد داروهای جایگزین قرار گیرد، و ظاهراً هیچ مدرک اساسی برای تایید استفاده از آن وجود ندارد. از نظر برخی دیگر، به نظر می‌رسد این ویتامین در آینده در زمینه سلامت موثر واقع شود، به خصوص اگر در مورد گروه‌های خاصی از افراد که احتمالاً از نظر میزان ویتامین C در سطح پایینی قرار دارند صحبت کنیم.

اهمیت ویتامین C در بدن

ما قطعا به ویتامین C احتیاج داریم. این ویتامین یک آنتی اکسیدان مهم برای عملکرد سیستم ایمنی بدن است. مطالعات نشان داده‌اند بدن ما هنگام بیماری ویتامین C کمتری را دفع می‌کند، به این معنی که وقتی بیمار می‌شویم به دلیل مصرف بیشتر، به ویتامین C بیشتری نیاز خواهیم داشت.

آیا به دلیل گسترش ویروس کرونا، باید این مکمل غذایی را بصورت جدی مصرف کنیم؟

هیچ بیماری به اندازه کووید-۱۹ ویتامین C را در کانون توجه قرار نداده است. بدون درمان قطعی و با توجه به اینکه هزاران نفر که در اثر بیماری‌های تنفسی مانند ذات‌الریه در ارتباط با کووید-۱۹ می‌میرند، یک کادر درمانی در حال انجام اقدامات درمانی است که ممکن است متفاوت از عملکرد دیگر کادرهای درمانی باشد. بر خلاف نظر برخی افراد، ویتامین C پتانسیل ایجاد این تفاوت‌ها را دارد.

مصرف ویتامین C در دوران کرونا

چرا؟ خوب، اولاً، شباهت ناچیزی بین آن دسته از افرادی که احتمالاً مقادیر کم این ویتامین (که تقریباً ۷٪ از جمعیت ایالات متحده آمریکا) دارند، وجود دارد و این افراد بیشتر در معرض خطر شدید کووید-۱۹ هستند. در زیر به این افراد اشاره می‌کنیم:

  • مردان
  • افراد مسن
  • افرادی که در معرض آلودگی هوا یا دود سیگار هستند
  • افراد مبتلا به سرطان
  • مبتلایان به دیابت
  • افراد مبتلا به بیماری قلبی
  • افراد مبتلا به بیماری ریه
  • افرادی که تحت فشار سیستم ایمنی قرار دارند
  • افراد سیگاری

ثانیا، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ویتامین C، به ویژه در سالمندان و در افرادی که سطح ویتامین C کم دارند، به معالجه ذات‌الریه و سایر بیماری‌های تنفسی کمک می‌کند. بررسی اخیر کارآزمایی‌ها نشان داده است که ویتامین C داخل وریدی (IV) زمان ونتیلاتور مکانیکی را در بیمارانی که بیش از ۱۰ ساعت به ونتیلاتور نیاز داشتند، به طور متوسط ۲۵ درصد کاهش داده است.

بیمارستان‌های سراسر جهان، از جمله در نیویورک و چین، در حال حاضر با وجود این که قبلاً هرگز آزمایشی در این رابطه انجام نشده است، استفاده از این ویتامین را برای معالجه مبتلایان به کووید-۱۹ شدید شروع کرده‌اند.

درحالیکه هیچ روش درمانی و گزینه‌ای مناسب و تحمل‌پذیر که قبلاً نوید تعدیل شدت اکسیداتیو در شرایط دیگر را نشان دهد وجود مدارد. بنابراین با توجه به اینکه این ویتامین باعث تعدیل این شدت می‌شود، چرا نباید این کار را انجام داد!

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments