اپیدمی کرونا ؛ نقش موثر اما خطرناک مواد شوینده

در هنگام پاندمی کروناویروس از محصولات شوینده با احتیاط استفاده کنید

یک متخصص طب محیط زیست می‌گوید، اگر شما یکی از هزاران افرادی هستید که در اپیدمی کرونا محصولات شوینده خود را به دلیل اینکه نمی‌توانید آنها را در فروشگاه ها پیدا کنید، در خانه درست می‌کنید، باید مطمئن باشید آنچه که تهیه می‌کنید ایمن و تاثیرگذار باشد. رابرت لومباخ که استادیار انستیتوی علوم بهداشت محیط و شغل در دانشگاه راتجرز در نیوجرسی است می‌گوید: محصولات شوینده‌ای که خودتان در خانه تولید می‌کنید، از ترکیباتی مانند سرکه، روغن‌های اساسی و جوش شیرین تهیه می‌شوند که بی‌خطر هستند، اما در مطالعه یا تحقیقی نشان داده نشده است که این محصولات ویروس‌ها یا باکتری‌ها را از بین می‌برند.

رابرت لومباخ در اخبار دانشگاه گفت: “تمایز بین محصولات تمیز کننده و ضدعفونی کننده ضروری است. تمیز کننده‌ها باعث حذف آلودگی و برخی میکروب‌ها و نه همه میکروب‌ها می‌شوند. ضدعفونی کننده‌ها، میکروب‌ها، از جمله باکتری‌ها و ویروس‌ها را می‌کشند.”

نقش شوینده ها در مهار کرونا

رابرت لومباخ گفت: “اثر تمیز کننده‌ها معمولاً به راحتی برای کاربر مشخص و آشکار است. در مقابل، تأیید توانایی ضدعفونی کننده‌ها در از بین بردن ویروس‌ها و باکتری‌های خاص بستگی به تست‌های آزمایشگاهی مانند آزمایش‌های انجام شده توسط تولیدکنندگان محصولات تجاری دارد.” وی اظهار داشت: “تنها ماده ضدعفونی كننده تولید شده در خانه كه مراكز كنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا برای از بین بردن كروناویروس جدید روی سطوح، همواره به آن توصیه می‌كنند، محلول رقیق یک سوم لیوان (حدود ۵ قاشق غذاخوری) سفیدکننده در هر گالن آب است.”

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، کروناویروس توسط ضدعفونی کننده‌های خانگی به آسانی از بین می‌رود، بنابراین ضدعفونی کننده‌های خانگی که توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده ثبت شده‌اند، باید در برابر اپیدمی کرونا مؤثر باشند. رابرت لومباخ همچنین هشدار داد كه با ایجاد مواد تمیز كننده یا ضدعفونی كننده خانگی، ممکن است سلامت خود را در معرض خطر قرار دهید.

مخلوط کردن مواد شیمایی با همدیگر خطر آفرین است

وی گفت: “مخلوط کردن برخی مواد شیمیایی ممکن است مواد شیمیایی سمی جدید ایجاد کند. به عنوان مثال، سفیدکننده نباید با سایر مواد شیمیایی به ویژه آمونیاک که می‌توان آن را در پاک کننده‌های شیشه‌ای، پنجره و توالت پیدا کرد، ترکیب شود. این ترکیب می‌تواند گازهای سمی کلر ایجاد کند. ضدعفونی کننده تجاری ممکن است هنگام مخلوط کردن با سایر محصولات از جمله محصولات تمیز کننده تولید شده در خانه، اثربخشی خود را از دست بدهند. ”

مواد شوینده را با هم ترکیب نکنید

رابرت لومباخ توصیه کرد: هنگام استفاده از محصولات تمیز کننده و ضدعفونی کننده تولید شده در خانه برای مقابله با اپیدمی کرونا ، دستکش پوشیده و از تنفس بخارات ایجاد شده خودداری کنید. وی همچنین افزود: “بعضی از افراد با شرایط خاص، مانند افراد مبتلا به آسم یا سایر مشکلات تنفسی، ممکن است به ویژه در اثر بخارهای تحریک کننده از مواد تمیز کننده و ضدعفونی کننده، چه آنهایی که در خانه تولید شده‌اند و چه محصولات تجاری، تحت تأثیر قرار گیرند. افراد با چنین شرایطی اگر اقدام به ساختن و استفاده از محصولات تمیز کننده در خانه بکنند، باید بیش از حد مراقب باشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments