حذف رانیتیدین از بازار و پاک شدن آن از چرخه دارویی

سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام كرده است كه از سازندگان خواسته است كه تمام داروهای تجویز شده و بدون نسخه  رانیتیدین را سریعاً از بازار خارج كنند.

این آخرین مرحله در بررسی یک آلاینده معروف به نام (Nitrosodimethylamine (NDMA  در داروهای رانیتیدین است که معمولاً با نام تجاری زانتاک شناخته می‌شوند. NDMA یک سرطان‌زای احتمالی انسانی است. سازمان غذا و داروی آمریکا مشخص کرده است که ناخالصی در برخی از محصولات رانیتیدین با گذشت زمان افزایش می‌یابد و هنگامی که در دمای بالاتر از اتاق نگهداری می‌شوند ممکن است مصرف کنندگان در معرض مقدار غیرقابل قبول این ناخالصی باشد. در نتیجه این درخواست فوری از بازار، محصولات رانیتیدین برای نسخه‌های جدید در ایالات متحده در دسترس نخواهند بود.

قرص رانیتیدین

رانیتیدین یک انسداد کننده هیستامین -۲ است که میزان اسید ایجاد شده توسط معده را کاهش می‌دهد. داروی تجویز شده رانیتیدین برای نشانه‌های متعدد از جمله درمان و پیشگیری از زخم معده و روده و درمان بیماری ریفلاکس معده دستگاه گوارش استفاده می‌شود.

سازمان غذا و داروی آمریکا همچنین به مصرف كنندگان بدون نسخه رانیتیدین توصیه می‌كند از مصرف هرگونه قرص یا مایعی كه در حال حاضر در دسترس هستند جلوگیری كنند، آنها را به درستی معدوم کرده و دیگر از این محصولات نخرید. برای کسانی که مایل به ادامه درمان با شرایط خود هستند، باید استفاده از سایر محصولات تأیید شده را در نظر بگیرند.

برای بیمارانی که داروی رانیتیدین تجویز می‌شود قبل از قطع دارو باید با پزشک معالج خود در مورد سایر گزینه‌های درمانی صحبت کنند، زیرا چندین داروی تأیید شده برای استفاده‌های مشابه یا به عنوان رانیتیدین وجود دارد که خطرات مشابهی مانند رانیتیدین ندارند. تا به امروز، آزمایشات سازمان غذا و داروی آمریکا، آلاینده NDMA را در فاموتیدین (پپسید)، سایمتیدین (تاگامت)، استروسول (نکسیوم)، لانسوپرازول (پرواسید) یا امپرازول  (پریلوز) پیدا نکرده است.

با توجه به بیماری همه‌گیر فعلی  کووید-۱۹، سازمان غذا و داروی آمریکا به بیماران و مصرف کنندگان توصیه می‌کند که داروهای خود را به مراکز برگشت دارو تحویل ندهند و مراحل توصیه شده سازمان غذا و داروی آمریکا را دنبال کنند که شامل راه‌هایی برای دفع ایمن این داروها در خانه است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code