چرا به طور کلی خوب است به کودک خود اجازه دهید در موقعیت “W” بنشیند؟

اگر تا به حال نگران نحوه نشستن فرزندتان بوده‌اید، این مقاله را قبل از تغییر در نشستن آن‌ها بخوانید. اخیراً داستان‌هایی در مورد خطرات بچه هایی که در موقعیت نشستن W می‌نشستند، گسترش پیدا کرد و توجه والدین زیادی را به خود جلب کرد.

نکته اصلی: اگرچه نشستن در این موقعیت زیر دو سال به احتمال زیاد بی‌خطر است، براساس برخی گزارش‌ها ، اگر این پوزیشن نشستن بعد از دو سالگی به مرحله تغییر وضعیت تبدیل شود، می تواند بر رشد کلی کودک تأثیر منفی بگذارد، بنابراین بهتر است بچه‌ها را تشویق کنیم که  موقعیّت یا پوزیشن نشستن خود را قبل از دو سالگی تغییر دهند.

اما همه افراد با این نظر موافق نیستند و بسیاری از کارشناسان می‌گویند که این عقیده که نشستن در موقعیت “W” می‌تواند باعث ایجاد مشکلات خلقی، ارتوپدی شود، چیزی فراتر از یک افسانه  نیست. حال، موضع “W”چه واقعاً مضر باشد یا نه، و اگر فرزندمان در این حالت می‌نشیند چه کاری باید انجام دهیم؟

موقعیت نشستن W

پوزیشن W چیست؟

موقعیت نشستن “W” ممکن است شما را به یاد قهرمان در یوگا بیاندازد. کمابیش موقعیتی است که باسن کودک روی زمین قرار دارد و پاها و زانوهای آنها در جلوی آن‌ها روی زمین است و مچ پا در سمت خارج زانو قرار می‌گیرد. .این شایع‌ترین مدل نشستن است که در کودکان نوپا دیده می‌شود (و بچه‌ها حتّی در حدود هشت یا نه سالگی به اینصورت می‌نشینند). بخشی از دلیل اینکه بچه‌ها ممکن است به این ترتیب بنشینند چیست؟ معمول است که کودکان با شرایطی به نام انقباض استخوان رانی متولد می‌شوند.

گرگ هان، M.D، ارتوپد کودکان در بیمارستان جانس هاپکینز گفت: واقعیت این است که اکثرما دچار عصب‌کشی استخوان ران هستیم. این ضد جابجایی بیش از حد استخوان ران است که به بچه ها اجازه می‌دهد تا در وضعیت “W” بنشینند.

چرا نظر پزشکان اینست که نشستن به حالت w خطرناک است؟

نظریه قدیمی در بین ارتوپدی‌ها در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ می‌گوید که پنجه را به سمت داخل گذاشتن، یا داشتن انگشتان پا به سمت داخل هنگام پیاده روی، یک مسئله عضلانی یا بافت نرم است و این نظریه توضیح می‌داد که می توان به بچه‌ها آموزش داد که این کار را نکنند.  و اگر بچه‌ها در موقعیت‌هایی مانند وضعیت نشستن “W” یا قورباغه‌ای هستند مانع نشستن فرزند به اینصورت شوید زیرا سبب می‌شود که گذاشتن پنجه پا به سمت داخل را ادامه دهند.

اما تحقیقات، به ویژه توسط ارتوپدی متخصّص کودکان، لین استهلی، پزشک معالج، پس از آن دریافت که پنجه‌ها را به سمت داخل بردن هنگام راه رفتن فقط یک تغییر طبیعی است (مثل بلند بودن یا چپ دست بودن) و چیزی است که بدون هیچ درمانی  خودش حل می‌شود.

به علاوه، اگر به  تماشای مردم در حال قدم زدن بپردازید متوجه خواهید شد که بیشتر آنها قدم زدن را در یک خط کامل و مستقیم انجام نمی‌دهند و اکثر مردم پنجه پا را به سمت داخل یا خارج می‌گذارند و در کودکان، این بسیار برجسته‌تر است.

موقعیت نشستن W

اثرات واقعی موقعیت نشستن W

به طور خلاصه دکتر هان می‌گوید “این موقعیت هیچ مشکلی طولانی مدت ایجاد نمی‌کند، بنابراین ما نگران آن نیستیم.” دکترهان همچنین خاطرنشان می‌کند که ازهرگونه مطالعه‌ای که ارتباط این موقعیت نشستن با آرتروز داشته باشد، بی خبر است. علاوه بر این: “تحقیقات انجام شده توسط مؤسسه بین المللی هیپ دیسپلازی و دیگران نشان داده است که افزایش بی‌حسی در استخوان ران باعث دررفتگی مفصل ران نمی‌شود و به مفاصل لگن آسیب نمی‌رساند.” مؤسسه بین المللی هیپ دیسپلازی.

وی می‌افزاید: اگر كودكان دچار بی‌حرکتی عصبی ران شوند، نشستن به فرم  wبرایشان راحتتر است و باید اجازه دهید. “تصحیح خود به خودی تقریباً در همه موارد با رشد اتفاق می‌افتد.” او می‌گوید، در حالی که این مدل نشستن در کودکان بسیار متداول است، به ندرت در بزرگسالان صرف نظر از عادت‌های نشستن دیده می‌شود. اگر می‌بینید که کودکتان در موقعیت “W” قرار دارد، نیازی نیست به کودک خود بگویید که بتواند مواضع خود را تغییر دهد.

منبع parents
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code