علائم ترسناک در کودک که کاملاً عادی و نرمال هستند

علائم ترسناک در کودک که کاملاً عادی و نرمال هستند

آیا تا به حال با پزشک متخصّص اطفال خود تماس تلفنی برقرار کرده‌اید یا حتّی کودک خود را به اورژانس برده‌اید تا متوجّه شوید که یک علائم ترسناک در کودک اصلاً مشکلی دارد؟ هیچ دلیلی وجود ندارد که خجالت بکشید.

به عنوان مثال، برخی علائم که می‌تواند یک وضعیت جدّی پزشکی در بزرگسالان باشد، مانند لرزش غیرقابل کنترل، می‌تواند در کودک کاملاً طبیعی باشد. این امر به این دلیل است که عدم تحرک جسمی کودک و هورمون‌های به سرعت در حال تغییر بدن کودک ،باعث می‌شود بدن او به شکلی واکنش نشان دهد که هرگز در بزرگسالان نمی‌بینید. برای کمک به راحت‌تر کردن ذهن شما، برخی از متداول‌ترین موارد ترسناک اما طبیعی را با مثال‌هایی در این مقاله گردآوری کرده‌ایم. اگر همیشه در مورد سلامتی فرزندتان شک دارید، همیشه بهتر است که به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

اسپاسم‌هایی که مانند تشنّج به نظر می‌رسند

والدینی بعد از این‌که دیدند نوزادشان شروع به لرزیدن غیرقابل کنترل در خواب می‌کند، کودک را نزد پزشک خانواده خود آوردند. آنها ویدئویی از اسپاسم وی را به پزشك نشان دادند و پزشک، آنها را مستقیماً به یك بیمارستان E.R(فوریت‌های پزشکی) فرستاد. پزشك آنجا، کودک را در بخش مراقبت‌های ویژه قرار داد. اما هنگامی که یک پزشک کودک، کودک را دید، بیماری او را با یک پدیده بی‌ضرر به نام میوکلون خوش خیم خواب تشخیص داد. ساده‌ترین شکل میوکلونوس یک تکان ناگهانی عضلانی است که فوراً بعد از مهار عضلانی رخ می‌دهد سکسکه نمونه‌ای از این نوع میوکلونوس است.

علائم ترسناک در کودک

حرکات مانند تشنّج فقط هنگام خواب اتفّاق می‌افتد و با بیدار شدن فوراً متوقّف می‌شود. مایکل زیمبریک، متخصّص مغز و اعصاب کودکان در بیمارستان کودکان Rady، در سن دیگو، درباره آنچه اتفّاق افتاده است توضیح می‌دهد: “نوزادان دارای سیستم عصبی نابالغی هستند و حرکات آنها حتّی در هنگام خواب هماهنگ‌تر از زمانی که بیدار هستند می‌شوند. این حرکات تند و تیز برخلاف حرکاتی است که ما بزرگسالان در هنگام خوابیدن نداریم. “

پزشکان نمی‌دانند که چرا میوکلونوس خواب خوش خیم، رخ می‌دهد، اما آنها مشاهده کرده‌اند که می‌تواند با صدای بلند یا لمس ایجاد شود. مطالعات نشان داده است که این حرکات بی ضرر است. یکی از شاخص‌های اصلی تشنّج واقعی، حرکت غیر طبیعی چشم در کنار حرکات بدن است. اگر دیدید که کودک شما در تنفّس دچار مشکل شده است، کبود می‌شود و یا تشنّج او، بیش از پنج دقیقه طول می‌کشد ، بلافاصله به E.R (بخش فوریت‌های پزشکی) بروید.

آموزش صبر و بردباری به کودکان

بینی گرفته و نفس کشیدن غیرطبیعی

از علائم ترسناک در کودک بینی گرفته و نفس کشیدن غیرطبیعی است؛ مادر یک نوزاد دختر که  ۲ هفته بود متولّد شده بود، دخترش را به E.R آورد. مادر سرما خورده بود و در ابتدا نگران این بود که آن را به دخترش داده باشد. اما کودک علائم سرماخوردگی نداشت. شب‌ها تنفّس او بسیار بلند بود و مادر ترسیده بود که نوزاد تازه متولّد شده‌ی او، چیزی بدتر از سرماخوردگی داشته باشد.

از نظر پزشک، این شکل طبیعی خستگی ناشی از هورمون استروژن است که باعث تحریک معابر بینی می‌شود. مادر آن را در رحم به کودک خود منتقل می‌کند و در حالی که شیر می‌دهد. (ممکن است هنگام بارداری احساس کردید که به همان اندازه بینی تان  پر شده است.) این وضعیت به طور کلی در طی دو ماه فروکش می‌کند، چه کودک شما از شیر مادر تغذیه شود و یا از طریق شیرخشک تغذیه شود.

چه موقع نگران کننده است؟  اگر فرزندتان هنگام نفس نفس زدن بینی خود در حال شعله‌ور شدن است به ER بروید. (این بدان معنی است که این تنها راه او برای باز کردن گذرگاه برای هوا است)، یا اگر قفسه سینه یا شکم او در حال کشیدن است. اینها علائم پریشانی تنفّسی است.

علائم ترسناک در کودک

سینه های برجسته در یک نوزاد پسر

پدر و مادر یک نوزاد پسر ۶ هفته‌ای پس از بیدار شدن، صبح یک روز با یک توده قرمز گرم روی سینه، به طور مستقیم زیر نوک سینه راست وی، به E.R(بخش فوریت‌های پزشکی) آمدند. در این مورد نیز علت استروژن بود. با کاهش سطح استروژن مادر، در نوزاد هورمون مولّد شیر پرولاکتین به طور موقّت افزایش می‌یابد و می‌تواند باعث رشد پستان نوزاد شود.

در حقیقت، حداقل ۵۰ درصد از دختران و پسران تازه متولّد شده، این بیماری را اغلب در یک طرف پستان‌ها تجربه می‌کنند. پنج درصد پسران تازه متولّد شده حتّی ماده‌ای شبیه شیر تولید می‌کنند که به عنوان “شیر فریبنده” شناخته می‌شود. این دقیقاً همان اتفّاقی است که در این مورد افتاد و پزشک توضیح داد که چرا توده به این سرعت رشد کرد. بزرگی پستان معمولاً طی یک ماه اول از بین می‌رود، اما می‌تواند سه ماه یا بیشتر طول بکشد.

چه موقع نگران باشید؟  اگر توده قرمز یا حسّاس به نظر رسید یا اگر کودک شما تب دارد به پزشک متخصّص اطفال خود مراجعه کنید تا تشخیص دهد عفونت وجود دارد یا خیر. همچنین رشد بافت سینه در نوزادان و در دوران بلوغ بسیار شایع است. (حتی پسران)، اگر این اتفّاق در زمان‌های دیگر رخ دهد می‌تواند یک مشکل هورمونی را نشان دهد. تمام علائم کودک خود را بررسی کنید.

بزاق خونی

یک زوج بسیار مضطرب پسر ۵ ماهه خود را به E.R آوردند که پس از شیر دادن به او لکّه‌های خون در آب دهانش داشت. آنها می‌ترسیدند که نوزادشان واکنش بدی به شیر یا حتّی خونریزی داخلی داشته باشد. اما خون در آب دهان نوزاد در کودکی که عملکرد عادی دارد، هرگز نگران کننده نیست. یا از نوک سینه مادر بلعیده شده است یا ممکن است به دلیل پارگی کوچک در مری، ناشی از تف کردن اجباری باشد. هیچ شرایطی نگران کننده نیست. حتی یک پارگی کوچک مری به راحتی بهبود می‌یابد. مادر تأیید کرد که دندان‌های تازه درآمده‌ی نوزادش، نوک سینه‌ها را پاره کرده است و آنها منبع خون بودند.

چه موقع نگران کننده است؟  زمانی‌که نوزادتان بیمار بنظر می‌رسد، مقدار زیادی خون بالا می‌آورد، بزاق خونی بعد از خوردن یک فرمول غذایی دارد  یا استفراغ می‌کند، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

علائم ترسناک در کودک

بهترین برنامه ریزی روزانه برای فعالیت کودکان

پوست نارنجی

والدینی فرزند ۱۰ ماهه خود را به E.R آوردند، زیرا پوست او نارنجی شده بود. در بدو تولّد او زردی داشت و به والدینش گفته شده بود اگر پوست او دوباره زرد شد دوباره برگردند. اما پزشک پس از معاینه می‌دانست که این کودک زرد ی ندارد زیرا چشمانش سفید و پوستش نارنجی بود، نه زرد. این یک پدیده بسیار رایج به نام “کاروتنمی” است که در اثر خوردن بسیاری از سبزیجات سرشار از بتاکاروتن ایجاد می‌شود. بچه ها طعم شیرین غذاهای سرشار از کاروتن مانند سیب زمینی شیرین و هویج را ترجیح می‌دهند و بسیاری از اولین غذاهای کودک که نارنجی  نیستند نیز از نظر مقدار بتاکاروتن بالا هستند. (شما بتاکاروتن را در سبزیجات مانند اسفناج و کلم بروکلی نمی‌بینید، زیرا رنگدانه کلروفیل سبز آن را پوشانده است.)

وقتی کودک بیش از آنچه نیاز دارد کاروتن خورده باشد، اضافی آن با عرق آزاد می‌شود و باعث لکّه دار شدن پوستش می‌شود. در حقیقت، اولین جایی که رنگ نارنجی را مشاهده می‌کنید جایی است که نوزادان بیشترین غدد عرق را دارند. مانند بینی ، کف دست و کف پا. هرگز نگران نباشید. با تغییر برنامه غذایی کودک، رنگ نارنجی از بین می‌رود. اگر همچنان به مقدار زیادی غذای سرشار از بتاکاروتن برای کودکتان سرو کنید، پوست او به رنگ نارنجی باقی خواهد ماند، اما بی‌ضرر است.

پوست نارنجی

کلّیه مطالب موجود در این وب سایت، از جمله نظر پزشکی و سایر اطّلاعات مرتبط با سلامتی، فقط برای اهداف اطّلاعاتی است و نباید برای هر وضعیت فردی، یک برنامه تشخیص خاص یا برنامه درمانی در نظر گرفته شود. استفاده از این سایت و اطّلاعات مندرج در اینجا رابطه پزشک-بیمار را ایجاد نمی‌کند. همیشه در رابطه با هرگونه سؤال یا مسئله‌ای که ممکن است در مورد سلامتی خود یا سلامتی دیگران داشته باشید، از پزشک خود بخواهید که مستقیماً مشورت کند.

منبع parents
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code