چگونه کد بورسی بگیریم ؟ دریافت کد بورسی غیر حضوری

به تازگی تعداد افرادی که به قصد ورود به بازار بورس شروع به جستجو در اینترنت کرده‌اند؛ با روندی صعودی مواجه شده است. اکثر افرادی که برای اولین بار می‌خواهند حضور در بورس را تجربه کنند؛ قبل از هر چیزی این عبارت را جستجو می‌کنند : چگونه وارد بورس شویم ؟ اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که در روزهای اخیر به دنبال ورود به بازار بورس بوده‌اید؛ به طور حتم به این  نتیجه رسیده‌اید که اولین فدم برای شروع این کار، دریافت کد بورسی است. امروز می‌خواهیم به بررسی مراحل این مهم بپردازیم؛ چگونه کد بورسی بگیریم ؟

کد بورسی چیست ؟

کد بورسی چیست

قبل از آنکه به بیان مراحل دریافت این کد بپردازیم؛ بهتر است با ماهیت آن بیشتر آشنا شویم. این شناسه که با نام کد سهامداری نیز شناخته می‌شود؛ یکتا بوده و هر فرد حقیقی یا حقوقی فقط و فقط یک کد بورسی خواهد داشت. هر فردی که می‌خواهد معامله‌ای در بازار بورس داشته باشد نیاز به این کد دارد و بدون آن محاز به انجام هیچ فعالیتی در این بازار نخواهد بود.

کد بورسی برای افراد حقیقی به صورت یک شناسه ۸ کاراکتری تعریف می‌شود که سه کاراکتر اول آن سه حرف ابتدایی نام خانوادگی وی خواهد بود و ۵ کاراکتر بعدی را ۵ عدد تصادفی تشکیل خواهند داد. برای مثال اگر نام خانوادگی شما احمدی باشد؛ کد بورسی شما ممکن است به صورت ” احم۱۲۳۴۵ ” تعریف شده و در اختیارتان قرار بگیرد.

بعد از اینکه این کد برای شما صادر شده و در اختیارتان قرار گرفت؛ می‌توانید به صورت تلفنی، حضوری و آنلاین؛ اقدام به خرید یا فروش سهام در بازار بورس نمایید.

کد بورسی آنلاین

کسانی که تمایل دارند تا به صورت آنلاین و از طریق نرم‎افزار و یا وب‌سایت‌های مربوطه اقدام به خرید و فروش سهام نمایند؛ باید کد بورسی آنلاین را دریافت نمایند. در نظر داشته باشید که برای انجام معاملات آنلاین، افراد باید دارای حداق مدرک دیپلم باشند. افرادی که فاقد مدرک دیپلم باشند، فقط به صورت حضوری یا تلفنی می‌توانند به انجام معاملات بردازند.

در واقع کد بورسی آنلاین هیچ تفاوتی با کد بورسی ندارد. زمانی که برای دریافت این کد اقدام می‌کنید؛ باید مدرک دیپلم خود را همراه داشته باشید تا برای کد بورسی شما امکان معاملات آنلاین فراهم شود.

چگونه کد بورسی بگیریم ؟

دریافت کد بورسی

برای دریافت کد بورسی باید از طریق کارگزارهای رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام نمایید. بیشتر این کارگزاری‌ها تنها از طریق مراجعه حضوری امکان دریافت کد بورسی را فراهم می‌کنند؛ اما برخی از آن‌ها به شما اجازه می‌دهند تا به صورت غیر حضوری نیز اقدام به دریافت این کد نمایید. بنابراین قبل از هرچیزی باید لیست کارگزارهای رسمی و فعال را مشاهده نمایید و یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

دریافت کد بورسی به صورت حضوری

بعد از آنکه کارگزاری مورد نظر خود را انتخاب کردید؛ باید با همراه داشتن مدارک مربوطه، به یکی از شعب آن مراجعه کرده و درخواست کد بورسی خود را ثبت نمایید. این مدارک برای افزاد حقیقی و حقوقی متفاوت می‌باشند:

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی توسط افراد حقیقی:

 • اصل و تصویر شناسنامه از صفحه اول و صفحه توضیحات
 • اصل و تصویر رو و پشت کارت ملی
 • شماره حساب بانکی و شماره شبای آن
 • تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی
 • آخرین مدرک تحصیلی (برای دسترسی به معاملات آنلاین دارا بودن حداقل دیپلم و ۱۸ سال سن لازم است)
 • تکمیل فرم درخواست کد معاملات آنلاین

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی توسط افراد حقوقی:

 • تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس
 • تصویر روزنامه رسمی
 • آگهی کلیه تغییرات
 • تصویر اساسنامه
 • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای هیئت مدیره
 • تکمیل فرم تعهدنامه
 • تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقوقی

بعد از آنکه کارگزاری مدارک شما را تایید کرد؛ آن‌ها را برای سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال خواهد کرد. معمولا بعد از ۴۸ ساعت کد بورسی شما صادر خواهد شد. در ضمن نام کاربری و کلمه عبور شما برای انجام معاملات آنلاین نیز در این مرحله توسط ایمیل و پیامک برایتان ارسال خواهد شد.

دریافت کد بورسی به صورت غیر حضوری

برخی از کارگزاری‌ها برای مشتریان خود امکان دریافت کد بورسی به صورت غیر حضوری را نیز فراهم نموده‌اند. در این روش شما باید با مراجعه به وب سایت رسمی آن کارگزاری نسبت به ثبت نام اقدام نمایید. البته در این روش نیز شما باید برای تایید هویت حداقل یکبار به یکی از شعب کارگزاری یا یکی از دفاتر پیشخوان دولت ( بسته به اینکه در هنگام ثبت نام کدام مورد را انتخاب نمایید ) مراجعه نمایید.

همانطور که گفته شد تعدادی از کارگزاری‌ها این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده‌اند تا به صورت غیر حضوری نیز اقدام به ثبت نام کد بورسی نمایند. در این روش شما بعد از ورود به وب سایت کارگزاری مد نظر، اقدام به ثبت نام در سایت خواهید کرد و پس از آن با پر کردن فرم‌های مربوطه و آپلود اسکن فایل‌های مورد نیاز از قبیل مدارک هویتی، درخواستتان ثبت خواهد شد.

البته در نظر داشته باشید این امکان برای بسیاری از کارگزاری‌ها فراهم نیست و به دلیل مسائل امنیتی و هویتی، بهتر است که شما نیز در صورت توان به صورت حضوری اقدام به دریافت کد بورسی نمایید.

سامانه سجام 

سجام مخفف ” سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان ” بوده و زیر نظر سازمان بورس فعالیت می‌کند. از شهریور سال ۹۷ تمامی کسانی که قصد دریافت کد بورسی را دارند؛ باید ابتدا به این سامانه مراجعه کرده و اطلاعات هویتی خود را ثبت کنند. افرادی که پیش از این تاریخ کد بورسی خود را دریافت نموده‌اند نیز باید با مراجعه به این سامانه مشخصات خود را ثبت کنند تا تایید هویت شوند. بعد از اینکه فرد اطلاعات درخاستی را در این وب سات ثبت نمود؛ از طریق پیامک به وی اطلاع داده خواهد شد که برای نهایی کردن ثبت نام در سجام به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نماید.

بعد از اینکه اطلاعات فرد در این سامانه ثبت نهایی گردید؛ یک کد رهگیری به وی داده خواهد شد. بعد از اینکه این کد رهگیری برای فرد صادر شد؛ وی می‌تواند با مراجعه به یکی از کارگزاری‌ها اقدام به دریافت کد بورسی نماید.

در واقع دریافت کد رهگیری از سایت سجام، یک پیش‌ نیاز برای دریافت کد بورسی می‌باشد. بسیاری از کارگزاری‌ها ثبت نام شما در سجام را نیز انجام می‌دهند و تنها در مرحله آخر لازم است که به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نماید.

تفاوت کد بورسی با کلمه عبور

بعد از آنکه ثت نام کد بورسی شما نهایی گردید؛ کارکزاری برای شما یک حساب کاربری خواهد ساخت تا از طریق آن بتوانید وارد سایت یا اپلیکیشن آن کارگزاری شوید به انجام معامله بپردازید. در واقع کلمه عبوری که دریافت می‌نمایید فقط بابت ورود به سایت یا برنامه آن کارگزاری بوده و با کد بورسی کاملا متفاوت است.

در نظر داشته باشید شما در هر تعداد کارگزاری که بخواهید می‌توانید حساب داشته باشید و برای هر حساب یک کلمه عبور مجزا اختصاص دهید؛ اما کد بورسی شما یکتا خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code