کم جمعیت ترین کشورهای جهان کدامند ؟

آیا دوست دارید که به یک کشور سفر کنید و در عرض چند روز با همه جمعیت آن ملاقات کنید ؟ بعضی از کشورهای بزرگ به حدی شلوغ هستند که برای اینکه بتوانید گذری بر همه جای آن بیندازید به چندین سال زمان نیاز دارید . اما کشورهایی نیز هستند که جمعیت آن‌ها حتی از یک محله و خیابان تهران خودمان کمتر است. بله درست شنیدید! جمعیت برخی از کشورها حتی از یک محله نیز کمتر است. امروز می‌خواهیم نگاهی به کم جمعیت ترین کشورهای جهان بیندازیم. بیایید با ۹ کشور کوچک دنیا بیشتر آشنا شویم:

۹ – سنت کیتس و نویس

جمعیت : ۵۴.۸۹۱ نفر

Saint Kitts and Nevis

تنها نماینده کشورهای حوزه دریای کارائیب در این لیست، کشور سنت کیتس و نویس است . این کشور در اصل از دو جزیره مجزا تشکیل شده است. شهر باستر که در جزیره سنت کیتس واقع شده است؛ به عنوان پایتخت آن بیش از ۱۳ هزار نفر از جمعیت این کشور را در خود جای داده است. سنت کیتس و نویس علیرغم اینکه به عنوان عضوی از سازمان ملل پذیرفته شده است؛ اما همچنان از جمله سرزمین‌های مشترک‌المنافع محسوب می‌شود و ملکه انگلستان به عنوان رئیس دولت آن شناخته می‌شود.

۸ – جزاریر مارشال

جمعیت :  ۵۳.۰۶۶ نفر

Marshall Islands

این کشور از ۱۰۰۰ جزیره تشکیل شده اس که البته بیشتر آن‌ها خالی از سکنه هستند. جزایر مارشال که در نزدیکی خط استوا واقع شده‌اند از لحاظ جغرافیایی بخشی از یک مجمع الجزایر بزرگتر به اسم میکرونزی هستند. البته از نظر سیاسی یک حکومت واحد و مجزا محسوب می‌شوند و به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل نیز به رسمیت شناخته شده‌اند. ۲۸ هزار نفر از جمعیت این کشور در جزیره ماجورو، پایتخت این کشور ساکن هستند.

۷ – لیختن اشتاین

جمعیت : ۳۷.۸۱۵ نفر

Liechtenstein

تنها کشوری که به طور کامل در آلپ واقع شده است و البته از نظر نرخ بیکاری از بهترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. این کشور از نظر سرانه تولید ناخالص ملی نیز در شرایط بسیار خوبی قرار دارد. لیختن اشتاین تنها با کشورهای سوئیس و اتریش مرز مشترک دارد. جالب است بدانید هیچ فرودگاهی در داخل این کشور قرار ندارد و مسافرین باید از طریق فرودگاه‌های سوئیس راهی این کشور شوند.

۶ – موناکو

جمعیت : ۳۷.۶۲۳ نفر

Monaco

موناکو در میان کشورهای جهان به عنوان یک ابهام شناخته شده است. زیرا نه یک نظام پادشاهی محسوب می‌شود و نه یک حکومت جمهوری. اما با این حال به عنوان یک عضو از سازمان ملل شناخته شده است و کاملا یک کشور مجزا محسوب می‌شود. موناکو به طور رسمی جزئی از اتحادیه اروپا نیست، اما در برخی از سیاست‍های اتحادیه اروپا  از جمله گمرک و کنترل مرزی شرکت می‌کند. مردم این کشور به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند.

موناکو را به عنوان سرزمین میلیونرها نیز می‌شناسند. بندر زیبای مونت کارلو و البته یک تیم محلی فوتبال که در لیگ فرانسه بازی می‌کند؛ از مشهورترین عناصر موناکو می‌باشند.

۵ – سن مارینو

جمعیت : ۳۳.۲۸۵ نفر

San Marino

یکی دیگر از کم جمعیت ترین کشورهای جهان که اولین مورد این لیست است که به طور کامل به عنوان یک کشور شناخته می‌شود. سن مارینو دارای کوه‌ها و مناظر خیره‌کننده‌ای است که از برجستگی‌های این کشور محسوب می‌شوند. سن مارینوی سیتی به عنوان پایتخت این کشور در بالای کوه‌ها وافع شده است؛ اما بزرگترین شهر این کشور، سرول می‎باشد که در دامنه‌ کوه‌ها قرار گرفته است.

۴ – پالائو

جمعیت : ۲۱.۰۹۷ نفر

Palau

این کشور یک مجمع‌الجزایر محسوب می‌شود که در اقیانوس آرام قرار گرفته است. پایتخت پالائو، شهر نجرالمود است. این کشور دارای ۳۴۰ جزیره است که اگر جمعیت آن را بین این جزایر تقسیم کنیم؛ به هر جزیره ۶۲ نفر می‌رسد. البته بسیاری از جزیره‌های آن غیر قابل سکونت هستند. اگر می‌خواهید یک مسافرت متفاوت را امتحان کنید؛ جزایر پالائو را در لیست سفرهای خود قرار دهید.

۳ – نائورو

جمعیت : ۱۱.۳۴۷ نفر

Nauru

در ادامه معرفی کم جمعیت ترین کشورهای جهان به یکی از کشورهای دور افتاده در اقیانوس آرام، خواهیم رسید. در بسیاری از مجله‌های جغرافیایی، از نائورو به عنوان دورافتاده‌ترین کشور جهان یاد می‌شود. برای آنکه کاملا با میزان دور افتادگی این کشور آشنا شوید؛ بد نیست بدانید که با نزدیکترین همسایه‌اش بیش از ۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد. مردم نائورو را چاق‌ترین کشور دنیا می‌دانند و البته بیشتر سطح دیابت در جهان را نیز به خود اختصاص داده است. نائورو کوچکترین جمهوری مستقل جهان است.

۲ – تووالو

جمعیت : ۱۰.۶۴۰ نفر

Tuvalu

این کششور نیز در اقیانوس آرام قرار دارد؛ اما به اندازه نائورو دور افتاده نیست. تووالو بین هاوایی و استرالیا قرار گرفته است. این کشور از سال ۲۰۰۰ به عضویت سازمان ملل درآمد اما هنوز هم ملکه الیزابت به عنوان حاکم سلطنت شناخته می‌شود. ضمن اینکه در گوشه بالا در سمت چپ پرچم این کشور، یک پرچم کوچک از کشور انگلستان دیده می‌شود.

۱ – واتیکان

جمعیت : ۴۵۱ نفر

Vatican City

در حالی که یکی از مشهورترین افراد جهان یعنی پاپ رهبر کاتولیک‌های جهان در این کشور حضور دارد؛ اما جمعیت آن به ۵۰۰ نفر نیز نمی‎رسد. واتیکان با اختلاف بسیار زیاد در رده اول کم جمعیت ترین کشورهای جهان قرار دارد. این کشور از نظر مساحت نیز کوچکترین کشور دنیا به شمار می‌رود. البته جمعیت روزانه این کشور به دلیل هجوم گردشگران، همواره به سه یا چهار برابر جمعیت واقعی آن می‌رسد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code