کم جمعیت ترین کشورهای جهان کدامند ؟

آیا دوست دارید که به یک کشور سفر کنید و در عرض چند روز با همه جمعیت آن ملاقات کنید ؟ بعضی از کشورهای بزرگ به حدی شلوغ هستند که برای اینکه بتوانید گذری بر همه جای آن بیندازید به چندین سال زمان نیاز دارید . اما کشورهایی نیز هستند که جمعیت آن‌ها حتی از یک محله و خیابان تهران خودمان کمتر است. بله درست شنیدید! جمعیت برخی از کشورها حتی از یک محله نیز کمتر است. امروز می‌خواهیم نگاهی به کم جمعیت ترین کشورهای جهان بیندازیم. بیایید با ۹ کشور کوچک دنیا بیشتر آشنا شویم:

۹ – سنت کیتس و نویس

جمعیت : ۵۴.۸۹۱ نفر

تنها نماینده کشورهای حوزه دریای کارائیب در این لیست، کشور سنت کیتس و نویس است . این کشور در اصل از دو جزیره مجزا تشکیل شده است. شهر باستر که در جزیره سنت کیتس واقع شده است؛ به عنوان پایتخت آن بیش از ۱۳ هزار نفر از جمعیت این کشور را در خود جای داده است. سنت کیتس و نویس علیرغم اینکه به عنوان عضوی از سازمان ملل پذیرفته شده است؛ اما همچنان از جمله سرزمین‌های مشترک‌المنافع محسوب می‌شود و ملکه انگلستان به عنوان رئیس دولت آن شناخته می‌شود.

کم جمعیت ترین کشورهای جهان

۸ – جزاریر مارشال

جمعیت :  ۵۳.۰۶۶ نفر

این کشور از ۱۰۰۰ جزیره تشکیل شده اس که البته بیشتر آن‌ها خالی از سکنه هستند. جزایر مارشال که در نزدیکی خط استوا واقع شده‌اند از لحاظ جغرافیایی بخشی از یک مجمع الجزایر بزرگتر به اسم میکرونزی هستند. البته از نظر سیاسی یک حکومت واحد و مجزا محسوب می‌شوند و به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل نیز به رسمیت شناخته شده‌اند. ۲۸ هزار نفر از جمعیت این کشور در جزیره ماجورو، پایتخت این کشور ساکن هستند.

جزایر مارشال

۷ – لیختن اشتاین

جمعیت : ۳۷.۸۱۵ نفر

تنها کشوری که به طور کامل در آلپ واقع شده است و البته از نظر نرخ بیکاری از بهترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. این کشور از نظر سرانه تولید ناخالص ملی نیز در شرایط بسیار خوبی قرار دارد. لیختن اشتاین تنها با کشورهای سوئیس و اتریش مرز مشترک دارد. جالب است بدانید هیچ فرودگاهی در داخل این کشور قرار ندارد و مسافرین باید از طریق فرودگاه‌های سوئیس راهی این کشور شوند.

لیختن اشتاین

۶ – موناکو

جمعیت : ۳۷.۶۲۳ نفر

موناکو در میان کشورهای جهان به عنوان یک ابهام شناخته شده است. زیرا نه یک نظام پادشاهی محسوب می‌شود و نه یک حکومت جمهوری. اما با این حال به عنوان یک عضو از سازمان ملل شناخته شده است و کاملا یک کشور مجزا محسوب می‌شود. موناکو به طور رسمی جزئی از اتحادیه اروپا نیست، اما در برخی از سیاست‍های اتحادیه اروپا  از جمله گمرک و کنترل مرزی شرکت می‌کند. مردم این کشور به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند.

موناکو

موناکو را به عنوان سرزمین میلیونرها نیز می‌شناسند. بندر زیبای مونت کارلو و البته یک تیم محلی فوتبال که در لیگ فرانسه بازی می‌کند؛ از مشهورترین عناصر موناکو می‌باشند.

۵ – سن مارینو

جمعیت : ۳۳.۲۸۵ نفر

یکی دیگر از کم جمعیت ترین کشورهای جهان که اولین مورد این لیست است که به طور کامل به عنوان یک کشور شناخته می‌شود. سن مارینو دارای کوه‌ها و مناظر خیره‌کننده‌ای است که از برجستگی‌های این کشور محسوب می‌شوند. سن مارینوی سیتی به عنوان پایتخت این کشور در بالای کوه‌ها وافع شده است؛ اما بزرگترین شهر این کشور، سرول می‎باشد که در دامنه‌ کوه‌ها قرار گرفته است.

سن مارینو

۴ – پالائو

جمعیت : ۲۱.۰۹۷ نفر

این کشور یک مجمع‌الجزایر محسوب می‌شود که در اقیانوس آرام قرار گرفته است. پایتخت پالائو، شهر نجرالمود است. این کشور دارای ۳۴۰ جزیره است که اگر جمعیت آن را بین این جزایر تقسیم کنیم؛ به هر جزیره ۶۲ نفر می‌رسد. البته بسیاری از جزیره‌های آن غیر قابل سکونت هستند. اگر می‌خواهید یک مسافرت متفاوت را امتحان کنید؛ جزایر پالائو را در لیست سفرهای خود قرار دهید.

پالائو

۳ – نائورو

جمعیت : ۱۱.۳۴۷ نفر

در ادامه معرفی کم جمعیت ترین کشورهای جهان به یکی از کشورهای دور افتاده در اقیانوس آرام، خواهیم رسید. در بسیاری از مجله‌های جغرافیایی، از نائورو به عنوان دورافتاده‌ترین کشور جهان یاد می‌شود. برای آنکه کاملا با میزان دور افتادگی این کشور آشنا شوید؛ بد نیست بدانید که با نزدیکترین همسایه‌اش بیش از ۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد. مردم نائورو را چاق‌ترین کشور دنیا می‌دانند و البته بیشتر سطح دیابت در جهان را نیز به خود اختصاص داده است. نائورو کوچکترین جمهوری مستقل جهان است.

کم جمعیت ترین کشورهای جهان

۲ – تووالو

جمعیت : ۱۰.۶۴۰ نفر

این کششور نیز در اقیانوس آرام قرار دارد؛ اما به اندازه نائورو دور افتاده نیست. تووالو بین هاوایی و استرالیا قرار گرفته است. این کشور از سال ۲۰۰۰ به عضویت سازمان ملل درآمد اما هنوز هم ملکه الیزابت به عنوان حاکم سلطنت شناخته می‌شود. ضمن اینکه در گوشه بالا در سمت چپ پرچم این کشور، یک پرچم کوچک از کشور انگلستان دیده می‌شود.

کم جمعیت ترین کشورهای جهان

۱ – واتیکان

جمعیت : ۴۵۱ نفر

در حالی که یکی از مشهورترین افراد جهان یعنی پاپ رهبر کاتولیک‌های جهان در این کشور حضور دارد؛ اما جمعیت آن به ۵۰۰ نفر نیز نمی‎رسد. واتیکان با اختلاف بسیار زیاد در رده اول کم جمعیت ترین کشورهای جهان قرار دارد. این کشور از نظر مساحت نیز کوچکترین کشور دنیا به شمار می‌رود.

واتیکان

البته باید گفت که جمعیت این کشور به دلیل حضور گردشگران و توریست های زیاد، معمولا سه تا چهار برابر جمعیت واقعی آن است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code