جاهای دیدنی فاروج ؛ پایتخت آجیل ایران

فاروج یکی از شهرهای استان خراسان شمالی است که در کنار بهره‌مندی از آثار تاریخی و طبیعی، پایتخت آجیل ایران نیز محسوب می‌شود . در فاروج آثار تاریخی و تپه های باستانی مانند تپه طویل و تپه خلق آباد دیده می‌شوند. قدمت این شهر به هزاره اول و دوم پیش از میلاد مسیح می‌رسد و این منطقه سالانه میزبان گردشگران و مسافران است. فاروج در سال های اخیر به شهرستان تبدیل شده است. هر چند این شهرستان دارای ظرفیت های فراوانی برای گردشگری می باشد اما هنوز برای زائران و گردشگران ناشناخته است. فاروج در ۹۰ کیلومتری شمال شرق بجنورد مرکز استان خراسان شمالی قرار دارد. در ادامه به معرفی جاهای دیدنی فاروج خواهیم پرداخت.

پایتخت آجیل

پایتخت آجیل

این شهر پر از مغازه‌های آجیل و خشکبار فروشی است. این مغازه‎ها در همه جای این شهر دیده می‌شوند. هرچند این شهر دارای فروشگاه‌های بزرگ و کوچک آجیل و خشکبار زیادی می‌باشد اما اغلب این خشکبارها تولید این شهر نیست و این محصولات در خارج از این شهر تهیه می‌شوند.

در این شهرها صدها مغازه مملو از تنقلات و آجیل و خشکبار وجود دارند و وقتی گردشگران و مسافران از کنار این فروشگاه‌ها عبور می کنند کمتر کسی است که از این مغازه‌های آجیل فروشی خرید نکند. البته وفور آجیل و تنقلات و همچنین مغازه‌ها و فروشگاه‌های آجیل و تنقلات در این شهر به معنی این نیست که این محصولات در این شهر تولید می شود و سپس به فروش می رسد بلکه اغلب این تولیدات از سایر مناطق برای فروش به فاروج منتقل می‌شوند.

جاهای دیدنی فاروج

این شهر از جاذبه‎های گردشگری فراوانی برخوردار است. خیلی از آثار این شهر جنبه مذهبی دارند که سالانه زائران زیادی برای دیدن و زیارت این اماکن به این شهر سفر می‌کنند. بقعه امامزاده سلطان محمود در فاصله ۱۳ کیلومتری جنوبی غربی در روستای برگرد فاروج قرار دارد. این بقعه بر روی تپه‌ای مشرف بر این آبادی واقع شده است.

در فاصله ۱۳ کیلومتری جنوب غربی این شهر و در روستای برگرد، بقعه امامزاده سلطان محمود قرار دارد. در این منطقه فضاهای زیبا و چشم اندازهای دیدنی نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. بنای قبلی این بقعه ۱۵ سال پیش تخریب شد و اکنون بنای جدیدی در این مکان ساخته شده است. مرقد این امامزاده، با ضریحی آهنی، داخل اتاقی مکعبی شکل و هشت در هشت جلب نظر می‌کند. این بقعه دارای دو مناره به ارتفاع بیش از دو متر است که با آجر تزیین شده است.

روستای استاد

روستای استاد

روستای یاد شده از روستاهای نمونه گردشگری و از جاهای دیدنی فاروج در استان خراسان شمالی محسوب می‌شود. روستای استاد دارای تاریخی غنی و طبیعتی دیدنی می‌باشد و همین ویژگی باعث شده که سالانه میزبان خیلی از گردشگران باشد. این روستای سرسبز دارای آب و هوای مساعد و خوش است. روستای استاد با ۴۵ کیلومتر مربع وسعت در جنوب شهرستان و در دهستان شاه جهان از بخش مرکزی فارج واقع شده است.

این روستا از جمله روستاهای باستانی خراسان شمالی و ایران محسوب می‌شود و آثار تاریخی فراوانی از دوره‌های گذشه در این منطقه وجود دارد. مسجد جامع روستای استاد متعلق به دوران تیموری است که همزمان با مسجد گوهرشاد مشهد ساخته شده است. همچنین برج و بارو، آسیاب های سنگی و حمام قدیمی از دیگر آثار روستای استاد است که همه آنها متعلق به دوران گذشته بوده که نشانه تاریخ کهن این منطقه است.

غذاهای محلی و صنایع دستی روستای استاد

غذاهای محلی روستای استاد از دیگر جاذبه‌های گردشگری این روستا محسوب می‌شوند. این غذاها از زندگی دامداری و کشاورزی اهالی این منطقه برگرفته شده‌اند و در تهیه مواد اولیه و پخت آن نیز هیچ افزودنی غیر طبیعی و متعلقات امروزی به آن‌ها اضافه نمی‌شود.

آش و قیش از جمله غداهای محلی روستای استاد است. قیش شبیه آش بوده و تفاوت این دو باهم نیز این است که آش باریك اما قیش ضخیم تر برش می‌خورد. این روستا غذاهای دیگری هم دارد که فتیر مسكه،  دوغ گرم، لوزیک یا لوزک و كشته جوش از جمله این غذاهاست. صنایع دستی یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری روستای استاد است. صنایع دستی مختلفی در این روستا فعال می‌باشد که مهم ترین آنها جوراب بافی (جوراب کردی)، سفره محلی(گلیم)، قالی‌بافی، تابلو فرش و پارچه بافی (چادر شب) است.

روستای خسرویه

روستای خسرویه

این روستا از جاهای دیدنی فاروج محسوب می‌شود. روستای خسرویه دارای آب و هوای روحبخش و سوغاتی‌های خوشمزه می باشد. این روستا در ۲۶ کیلومتری جنوب فاروج و در دهستان شاه جهان و بخش مركزي این شهرستان واقع است. یکی از مزیت‌های سفر به این روستا برخورداری از امکانات زیرساختی شامل راه آسفالته، امکانات تلفن ثابت و همراه، آب آشامیدنی بهداشتی و برق است.

روستای خسرویه علاوه بر چشم اندازهای طبیعی، دارای آثار باستانی و تاریخی است. روستای خسرویه از مواهب طبیعی مانند باغ‌های زیبا تا درختان سر به فلک کشیده بهره مند می‌باشد که همه آنها چشم اندازهای زیبایی در این منطقه خلق کرده است. در این روستا کوه شاه جهان با ارتفاع سه هزار و ۳۲ متر و همچنین رودخانه خسرویه معروف به کال خونی قرار دارد. رودخانه خسرویه از وسط این روستا می‌گذرد که روستای خسرویه را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند.

این روستا دارای مراتع سرسبز با چشم اندازها و زیبایی‌های فراوان است. مراتع این منطقه به دو دسته تابستانی و زمستانی تقسیم می‌شوند که مراتع تابستانی در ارتفاعات و پشت به آفتاب قرار دارد. مراتع زمستانی خسرویه نیز در ارتفاعات و کوه‌های روبه آفتاب واقع است که شامل کوه‌های پیش کمر است.

آبشار اسفجیر

آبشار اسفجیر

این آبشار در ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان فاروج و در روستای اسفنجیر بخش خبوشان قرار دارد.  روستای اسفنجیر با بیش از ۵۰۰ سال قدمت از جاذبه‌های گردشگری مانند چشمه ها و تپه‌های زیبا برخوردار است. آبشار اسفجير در انتهاي يک دره باريک و صخره‌اي با فضايي بسيار زیبا و جذاب قرار دارد. براي دسترسي به اين آبشار از ابتداي جاده فاروج به شيروان و از دوراهي نجف آباد و همچنین مسير فرعي ۲۵ کيلومتري این منطقه را طی کنید تا به این آبشار برسید.

پس از اندک فاصله از این آبشار جاذبه‌های گردشگری دیگر مانند طبیعتی مملو از انواع گياهان و حيوانات را خواهید دید. در این بخش همچنین دره معروف به جنگل گردو، جنگل بادام داغيان، چشمه مرد کانلو و سد چري(زيستگاه پرندگان مهاجر) را به عنوان بخشي از جاذبه‌هاي طبيعي شهرستان فاروج را مشاهده خواهید کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code