کشورهای اسکاندیناوی کدامند ؟ محدوده جغرافیایی اسکاندیناوی

اسکاندیناوی یک شبه جزیره در شمال اروپاست که ۵ کشور را شامل می‌شود. این کشورها با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند و البته خود را از سایر اروپا نیز جدا می‌دانند. از ویژگی‌های مشترک کشورهای این منطقه می‌توان به سطح بالای سواد ، طول عمر بالا، سطح بالای شادی و البته تراکم جمعیت بالا اشاره کرد. اما اینکه کشورهای اسکاندیناوی کدامند و این محدوده جغرافیایی چه ویژگی‌های ممتاز دیگری دارد؛ سوالاتی هستند که امروز و در بخش گردشگری ایده‌آل مگ به آن‌ها پاسخ خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.

کشورهای دانمارک ، نروژ ، سوئد ، فنلاند و ایسلند ۵ عضو رسمی منطقه اسکاندیناوی به شمار می‌روند. از لحاظ جغرافیایی نیز این منطقه بزرگترین شبه جزیره اروپا محسوب می‌شود که از بالای دایره قطب شمال تا سواحل دریای بالتیک امتداد پیدا کرده است. بر اساس آخرین آمارها، مساحت اسکاندیناوی ۲۸۹.۵۰۰ مایل مربع تخمین زده شده است. اگر می‌خواهید بدانید کشورهای اسکاندیناوی کدامند و اطلاعات مختصری درباره آن‌ها به دست بیاورید؛ تا انتهای این مقاله در کنار ما باشید:

۱ – نروژ

نروژ

نروژ بین دریای شمال و اقیانوس اطلس شمالی واقع شده است. این کشور ۳۲۳ هزار کیلومتر مساحت و البته بیش از ۲۵ هزار کیلومتر خط ساحلی دارد. توپوگرافی این کشور بسیار متنوع است: ارتفاعات بلند و رشته‌کوه‌های ناهموار در کنار یخبندان‌های بزرگ که به وسیله دشت‌های حاصلخیز از هم جدا شده‌اند. به دلیل جریان آتلانتیک شمالی، در خط ساحلی این کشور شاهد آب و هوایی مطبوع و دلپذیر هستم؛ در حالی که به طور کلی نروژ کشوری سرد و مرطوب به شمار می‌رود.

جمعیت این کشور بالغ بر ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر تخمین زده شده است. پایتخت نروز شهر اسلو می‌باشد و اقتصاد صنعتی نروژ به دلیل صادرات موفق نفت و گاز و همچنین رونق بازارهای کشتی‌سازی و ماهیگیری به شدت در حال رشد است.

۲ – سوئد

سوئد

یکی دیگر از کشورهای اسکاندیناوی ، سوئد می‌باشد که از غرب با نروژ و از شرق با فنلاند هم مرز است. این کشور زیبا بیش از ۴۵۰ هزار کیلومتر مربع مساحت و در حدود ۳ هزار کیلومتر خط ساحلی دارد. سوئد بین دریای بالتیک و خلیج بوتینا قرار گرفته است. توپوگرافی این کشور شامل مناطق مرتفع با کوه‌های بلند در مناطق غربی و نزدیک نروژ می‌باشد. مرتفع‌ترین نقطه سوئد، کوه کیناکا است که در شمال غربی این کشور واقع شده است.

به طور کلی می‌توان گفت سوئد دارای آب و هوایی معتدل و دلپذیر است. استکهلم به عنوان پایتخت و بزرگترین شهر این کشور در امتداد ساحل شرقی آن قرار گرفته است. اقتصاد پایدار سوئد مدیون بخش‌های قوی تولیدی، الوار و انرژی است.

۳ – دانمارک

دانمارک

در ادامه بررسی این سوال که کشورهای اسکاندیناوی کدامند به دانمارک خواهیم رسید. شادترین کشور دنیا در شمال با آلمان هم مرز است و بیش از ۷ هزار کیلومتر مربع نیز خط ساحلی دارد. خود کشور دانمارک بیش از ۴۳ هزار کیلومتر مربع مساحت را در برمی‌گیرد که شامل کشور دانمارک و دو جزیره Sjaelland  و Fyn می‌شود. مانند سوئد، توپوگرافی دانمارک نیز از دشت‌های وسیع و پهن تشکیل شده است. بالاترین نقطه این کشور Mollehoj/Ejer Bavnehoj نام دارد که ۱۷۱ متر ارتفاع دارد.

آب و هوای دانمارک به طور کلی معتدل است که البته در زمستان با وزش باد نیز همراه است. پایتخت این کشور، شهر کپنهاگ و جمعیت آن بالغ بر ۵ میلیون نفر می‌باشد. اقتصاد دانمارک متکی بر انرژی‌های تجدید پذیر، صنایع دارویی و حمل و نق دریایی شکل گرفته است.

۴ – فنلاند

فنلاند

این کشور در بین روسیه و سوئد قرار گرفته است و از شمال با نروژ هم مرز است. مساحت فنلاند بالغ بر ۳۳۸ هزار کیلومتر مربع تخمین زده شده است و بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر نیز خط ساحلی در امتداد دریای بالتیک، خلیج بتنیا و خلیج فنلاند دارد. توپوگرافی این کشور شامل دشت‌های کم و دریاچه‌های بسیار می‌شود. بالاترین نقطه در کشور فنلاند، Haltiatunturi نام دارد که بیش از ۱۲۰۰ متر ارتفاع دارد.

آب و هوای فنلاند علی رغم عرض جغرافیایی زیاد، بسیار معتدل است. وجود جریان آتلانتیک شمالی و البته دریاچه‌های متعدد در این اعتدال آب و هوایی تاثیر بسیار زیادی گذاشته‌اند. جمعیت این کشور بیش از ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر و پایتخت آن، شهر هلسینکی می‌باشد. فنلاند در زمینه صنایع مخابراتی و الکتریکی تخصص دارد.

۵ – ایسلند

ایسلند

ایسلند یک کشور کاملا جزیره‌ای است که درست در جنوب حلقه قطب شمال در اقیانوس شمالی، اقانوس اطلس، جنوب غربی گرینلند و غرب ایرلند واقع شده است. این کشور دارای مساحتی در حدود ۱۰۳ هزار کیلومتر مربع و ک خط ساخلی به طول ۵ هزار کیلومتر مربع می‌باشد. توپوگرافی ایسلند یکی از آتشفشانی‌ترین مناطق جهان را نشان می‌دهد. این کشور سرشار از بسترهای گوگرد، سنگفرش‌ها، دره‌ها و آبشارها می‌باشد.

آب و هوای ایسلند کاملا معتدل با زمستان‌های بادی و تابستان‌های مرطوب محسوب می‌شود. جمعیت این کشور در حدود ۳۳۷ هزار نفر و پایتخت آن شهر ریکیاویک است. ایسلند با اختلاف بسیار زیاد، کم‌جمعیت‌ترین کشور اسکاندیناوی محسوب می‌شود. اقتصاد این کشور متکی به ماهیگری، گردشگری و نیروگاه‌های آبی می‌باشد.

حقایقی جالب درباره اسکاندیناوی

در حقیقت اسکاندیناوی شامل سه کشور است : دانمارک، نروژ و سوئد. زمانی که ایسلند و فنلاند نیز به این کشورها اضافه می‌شوند یک ناحیه بزرگتر به اسم منطقه نوردیک را تشکیل می‌دهند. البته امروزه اسکاندیناوی و نوردیک در بسیاری از منابع به عنوان یک منطقه واحد شناخته می‌شوند.

تفاوات گویش‌ها و لهجه‌ها در این منطقه به حدی زیاد است که جلسات بین دانمارک، نروژ و ایسلند غالبا با زبان انگلیسی تشکیل می‌شود تا از سو تفاهم‌های احتمالی جلوگیری شود.

بیشترین جمعیت گوزن‌های شمالی قطب شمال در نروژ قرار دارند. نروژی‌ها ابتدا آن‌ها را شکار می‌کردند؛ اما به مرور یاد گرفتند این گوزن‌ها را اهلی کنند و امروز از شیر، گوشت آن‌ها استفاده می‌کنند. حتی در مواقعی از آن‌ها برای حمل باز و کشیدن اشیاء نیز بهره برداری می‌کنند

در کشور سوئد شما بیش از هرچیزی با علامت هشدار دهنده ” گذرگاه گوزن ” برخورد خواهید کرد. این کشور هر ساله مناطق بیشتری را برای راحتی زندگی این حیوانات اختصاص می‌دهد.

دو سوم مناطق نروژ کوهستانی و صعب العبور است. در این کشور بیش از ۳۰۰ قله وجود دارند که بیش از ۲ کیلومتر ارتفاع دارند.

در حالی که فنلاند را کشور هزار دریاچه نمی‌نامند؛ این کشور بیش از ۱۸۸ هزار دریاچه دارد.

سوئد را با نوآوری‌ها و اختراعاتش می‌شناسند. وسایلی مانند ضربان‌ساز قلب، یخچال، زیپ، پروانه دریایی و حتی ماوس کامپیوتر از جمله اختراعات مردم این کشور بوده‌اند.

تقویم فوتبالی کشورهای اسکاندیناوی با سایر مناطق اروپا متفاوت است و آن‌ها بازی‌های خود را در فصل تابستان برگزار می‌کنند. در حالی که سایر کشورهای اروپایی در زمستان به برگزاری لیگ‌های خود می‌پردازند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

sister cheating.xxx2
fapfapfaphub.com