سفر به اسپانیا: قسمت اول – آشنایی با این کشور

اسپانیا ، کشوری واقع در جنوب غربی  اتحادیه اروپاست. این کشور حدود ۸۵ درصد از شبه جزیره ایبری را در اختیار دارد که با همسایه کوچکتر خود پرتغال در آن مشترک است. اسپانیا یک کشور افسانه‌­ای، با قلعه‌های سنگی، کوه­‌های پوشیده از برف، بناهای تاریخی بسیار و شهرهای پیچیده و حیرت­انگیز است و این ویژگی­‌ها، اسپانیا را به یک مقصد گردشگری مورد توجه برای توریست­‌ها در آورده است.

معرفی جغرافیای اسپانیا

ناحیه مستا

اسپانیا کشوری با تنوع زیاد فرهنگی و اقلیمی می­باشد. ناحیه مستا(meseta)، فلاتی با ارتفاع نیم مایل از سطح دریا،  بخش مرکزی اسپانیا را تشکیل می‌­دهد. قسمت اعظم این ناحیه به فعالیت­‌های کشاورزی و دامپروری اختصاص دارد و همان­گونه که میگوئل سروانتس در کتاب افسانه ای خود، دن کیشوت، نقل می­کند، پر از آسیاب­‌های بادی عظیم است در سراسر ناحیه سر از زمین برآورده‌­اند. دره وسیع رودخانه ابرو ( ebro river) ناحیه کوهستانی کاتالونیا و سواحل تپه‌­ای ناحیه والنسیا بخش شمال شرقی اسپانیا را تشکیل می­‌دهند. رشته­کوه­‌های کانتابریا با جنگل های انبوه و دره‌­های شسته شده بارانی و قله‌­های نوک­تیز در شمال غربی اسپانیا قرار دارند. رودخانه گوادلالکویر دره حاصل­خیز پوشیده از باغ­های مرکبات خود را در جنوب اسپانیا گسترده و رشته­‌کوه سیرا نوادا، با قله­‌های پوشیده از برف خود بر این دره سایه انداخته است. عمده نواحی جنوب اسپانیا، از نواحی بیابانی تشکیل شده است که ادامه صحراهای شمال آفریقاست. سواحل جنوب شرقی اسپانیا و جزایر بالئاری، با آب و هوای مدیترانه‌­ای، درخت­‌های نخل، بوته‌­های رزماری و سایر گیاهان ویژه نواحی حاره، مقصد مورد علاقه بسیاری از بازدیدکنندگان از کشور اسپانیا، به خصوص توریست‌­های مناطق شمالی اروپا بوده و همه سال تعداد زیادی گردشگر برای استفاده از سواحل زیبا و آب و هوای معتدل آن به این ناحیه سفر می­‌کنند.

سواحل والنسیا

جزایر بالئاری

نواحی روستایی اسپانیا، بافت قدیمی خود را حفظ کرده‌­اند. این نواحی پوشیده از قلعه ها، شبکه­‌های آبرسانی قدیمی و قنات‌­ها و خرابه‌­های باستانی هستند.اما شهرهای اسپانیا با ظاهر مدرن، توجه گردشگران را به خود جلب می‌­کنند. به هنگام سفر در اسپانیا می­‌توانید در زمان سفر کرده و ظرف مدت زمان کوتاهی از زندگی مدرن و عصر تکنولوژی به گذشته­‌های دور بروید.

شهر والنسیا

رومی­ها، کاستیلین‌­ها، کاتالان­ها، گالیسین‌­ها، باسک‌­ها، اعراب، یهودیان و کولی‌­ها، از اقوامی هستند که نقش مهمی در ساخت فرهنگ و تمدن اسپانیا دارند و با عادات غذایی، پوشش و ویژگی­‌های هنری و فرهنگی خود، علاوه بر این کشور، آثار ماندگاری برای مردم دنیا به یادگار نهاده اند.  مهاجمان رومی، زبان، را‌‌ه‌­ها و بناهای باستانی خود را برای مردم اسپانیا باقی گذاشتند و بسیاری از حاکمان بزرگ رومی از مردم این ناحیه بوده­اند. موسیقی کانته جوندو (نوعی از موسیقی فلامنکو) یادگاری دیگری از امپراطوری روم برای این کشور است. به گفته شاعر معروف اسپانیایی، فدریکو گارسیا لورکا این موسیقی،” از نژادهای دورافتاده می آید و از مزار قبرستان سالها و بادهای تشنه و درخت­های نخل، عبور می کند. این موسیقی یادآوری اولین سرمستی و اولین بوسه است”. مورها که حدود هشتصد سال بر اسپانیا فرمانروایی کردند، میراث عظیمی از معماری، شعر، ادبیات و علم بر خود به جای نهادند. در سال ۱۴۹۲ میلادی، همزمان با اخراج آخرین پادشاهان این سلسله از اسپانیا، ناوگان تحت فرماندهی کریستف کلمب به آمریکا رسید و در طی سیصد سال بعد از این تاریخ، اسپانیایی‌­ها همواره به عنوان بزرگترین مهاجمان و فاتحان شناخته شدند.

روستای والنسیا

طی قرن­‌های متمادی، اسپانیا به عنوان ثروتمندترین کشور دنیا با گسترده‌­ترین قلمرو مطرح شد. اما در قرن­‌های هیجده و نوزده میلادی، این امپراطوری قدرتمند رو به زوال رفته و قدرت خود در صحنه جهانی را از دست داد. جنگ داخلی اسپانیا در سال های  ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹ دوباره این کشور را به کانون توجهات جهانی مبدل کرد و سپس چهار دهه حکومت دیکتاتوری ژنرال فرانکو باعث پسرفت بیش از پیش این کشور شد. در سال ۱۹۷۵، با مرگ فرانکو و بازگشت خوان کارلوس به تخت پادشاهی، حکومت این کشور به شکل پادشاهی مشروطه درآمد.

تقسیمات سیاسی اسپانیا

در اسپانیا، بخش‌­های خودمختار، بالاترین سطح تقسیمات کشوری سیاسی و اداری هستند که با توجه به قانون اساسی اسپانیا در سال ۱۹۷۸ تشکیل شده‌­اند. هر بخش­ خودمختار، از دو یا چند استان تشکیل شده است که دارای تاریخ، فرهنگ و ویژگی­های اقتصادی مشترک هستند. اسپانیا از هفده بخش خودمختار تشکیل شده است که در بخش­‌های بعدی سفرنامه اسپانیا به معرفی هرکدام از آن­ها، به همراه آثار باستانی و مناطق توریستی هر ناحیه می­‌پردازیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code