یافته جدید دانشمندان: کشف یک آنتی بادی که عفونت کووید-19 را مسدود می‌کند

محققان گزارش کردند که آنها یک آنتی‌بادی مونوکلونال کاملاً انسانی را شناسایی کرده‌اند. این آنتی بادی مانع از آلوده شدن سلول‌‌‌‌های کشت شده توسط از ویروس SARS-CoV-2 (کووید-۱۹) می‌شود. این کشف یک قدم اولیه به سوی تولید یک آنتی بادی کاملاً انسانی برای درمان یا جلوگیری از بیماری تنفسی کووید-۱۹ ناشی از ویروس جدید SARS-CoV-2 است.

بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ به سرعت در سرتاسر جهان گسترش یافته و بیش از ۳/۳ میلیون نفر در سراسر جهان را آلوده کرده و تاکنون بیش از ۲۳۵۰۰۰ نفر را کشته است.

نمایش ترسیمی کووید-19

آنتی بادی، عفونت کووید-۱۹ در سلول‌ها  را مسدود می‌کند

محققان دانشگاه اوترخت، مرکز پزشکی اراسموس و Harbor BioMed (HBM) به تازگی گزارش دادند که آنها یک آنتی بادی مونوکلونال کاملاً انسانی را شناسایی کرده‌اند. این آنتی بادی مانع از آلوده شدن سلول‌های کشت شده به ویروس SARS-CoV-2 (کووید-۱۹) می‌شود. این کشف، به صورت آنلاین در مجله Nature Communications منتشر شده است.

این مطالعه گامی اولیه در جهت تولید یک آنتی بادی کاملاً انسانی برای درمان یا جلوگیری از بیماری تنفسی کووید-۱۹ ناشی از ویروس جدید SARS-CoV-2 است. این مقاله با عنوان “یک آنتی بادی مونوکلونال انسانی مسدود کننده عفونت SARS-VoV-2 است.” علاوه بر دکتر بوش و گروسولد، نویسندگان دیگر این مقاله از دانشگاه اوترخت، مرکز پزشکی اراسموس (روتردام)، Harbor BioMed’s و از دانشگاه دامپزشکی هانوفر آلمان بودند.

برنت یان بوش، دانشیار، رهبر تحقیقات در دانشگاه اوترخت و نویسنده مقاله گفت: “این تحقیق براساس کارهایی است که گروه‌های ما در گذشته بر روی آنتی بادی‌های هدفمند SARS-CoV که در سال‌های ۲۰۰۲/۲۰۰۳ انجام داده‌اند پدید آمده است. با استفاده از این مجموعه از آنتی بادی‌های SARS-CoV ، آنتی بادی را شناسایی کردیم که باعث خنثی کردن عفونت SARS-CoV-2 در سلول‌های کشت شده نیز می‌شود. چنین آنتی بادی خنثی کننده می‌تواند باعث تغییر مسیر عفونت در میزبان آلوده و محافظت از ترشح ویروس در یک فرد غیرعفونی که در معرض ویروس است، شود.

دکتر بوش خاطرنشان كرد كه آنتی بادی به دامنه‌ای متصل می‌شود كه در هر دو ویروس SARS-CoV و SARS-CoV-2 محافظت می‌شود و توانایی آن در خنثی كردن هر دو ویروس را توضیح می‌دهد. وی گفت: “این ویژگی خنثی کننده آنتی بادی بسیار جالب است و نشان می‌دهد که ممکن است در کاهش بیماری‌های ناشی از ویروس‌های کرونا موثر واقع شود.”

دکتر فرانک گروسولد، استاد آکادمی زیست شناسی سلولی، مرکز پزشکی اراسموس ، روتردام و مدیر ارشد علمی درHarbour BioMed ، دیگر نویسنده این مقاله می‌گوید: این کشف یک پایه قوی برای تحقیقات اضافی برای توصیف این پادتن و شروع به عنوان یک درمان احتمالی کووید-۱۹ را فراهم می‌کند. آنتی بادی مورد استفاده در این کار کاملاً انسانی است و اجازه می‌دهد تا پیشرفت سریع‌تر انجام شود و پتانسیل عوارض جانبی ایمنی را کاهش می‌دهد.”

دکتر فرانک گروسولد می‌افزاید: آنتی بادی‌های درمانی مرسوم ابتدا در گونه‌های دیگر تولید می‌شوند. این آنتی بادی‌ها سپس برای “انسان سازی” آنها باید تحت کارهای دیگری قرار گیرند. این آنتی بادی با استفاده از فن‌آوری ماوس تراریخته Harbor BioMed’s H2L2 تولید شده است.

دکتر جینگسونگ وانگ، بنیانگذار، رئیس و مدیر اجرایی HBM گفت: “این یک تحقیق مقدماتی است. برای ارزیابی اینکه آیا این آنتی بادی می‌تواند از شدت بیماری در انسان محافظت کند یا از شدت آن بکاهد، کار بسیار بیشتری لازم است. ما انتظار داریم به دنبال چندین تحقیق دیگر پیشرفت آنتی بادی را با همکاران پیش ببریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments