شهرستان قاضی ؛ شهری با ظرفیت های گردشگری فراوان

شهرستان قاضی یکی از شهر استان خراسان شمالی است که دارای آثار تاریخی و طبیعی فراوانی می‌باشد. این شهر که در بخش سملقان شهرستان مانه و سملقان و در همسایگی استان گلستان و شهرستان جاجرم قرار دارد؛ از لحاظ منابع آبی، ظرفیت کشاورزی و همچنین وضعیت آب و هوایی در شرایط مساعدی قرار دارد. قاضی یک شهر تاریخی محسوب می‌شود و آثار متعددی از ادوار مختلف تاریخی دراین منطقه جنگجو یا مکان جنگجویان تعبیر می‌شود.

کشاورزی

شغل اصلی مردم این شهر، کشاورزی است و درآمد آنان از این راه حاصل می‌شود. محصولات کشاورزان این منطقه گندم، انگور، گوجه فرنگی، هلو و مقادیر اندک جو و چغندر قند است. شهر قاضی از وضعیت مناسبی برای تولید انواع محصولات کشاورزی برخوردار است. این شرایط شامل منابع آبی و بارش‌های مناسب در این منطقه می‌باشد. بخش زیادی از آب‌های این منطقه زیر زمینی است و بخش دیگری نیز از کوهستان‌های اطراف آن تامین می‌شود. این آب‌ها برای مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وزش بادهای شدید از ابتدای آبان ماه تا اواسط فروردین هر سال در دشت سملقان از ویژگی‌های آب و هوایی این منطقه است.

منابع آبی قاضی

تامین آب این منطقه در طول تاریخ با فراز و فرودهای زیادی مواجه بوده است. چشمه‌های آبی به نام‌‌های ” گول ایمِم” ” سر جاوی ” ” گانیه شا محمد ” ” گانیه بن چنار ” ” گیل کان ” ” نغم “ جاری در این منطقه وجود دارد. این آب ناشی از سرریز منابع آب زیر زمینی دشت سملقان بوده است. این آب به صورت چشمه سارها در این منطقه وجود داشته که آب محصولات کشاورزی را تامین می‌کرد. کشاورزان علاوه بر آب چشمه سارهای جاری، از آب رودخانه درکش سهم داشته و یک سوم اراضی را از آن آبیاری می‌‌کردند.

این چشمه سارها به تدریج به علت سوء مدیریت منابع آبی و حفر چاه‌های عمیق در اراضی روستاها و برداشت غیرعلمی و غیراصولی با بی آبی و خشکی روبرو شده است. در زمان حاضر به علت کوتاهی مسئولین کشاورزی در ترویج و تغییر روش آبیاری این منطقه، برداشت بی‌‌رویه آب همچنان ادامه دارد این مسئله به تخریب تاسیسات، خشک شدن چاه‌ها، شور شدن آب و کاهش درآمد عمومی ساکنان دشت منجر شده است.

جاذبه های گردشگری شهرستان قاضی

جنگل‌های انبوه بلوط

این شهر از آثار مختلف تاریخی، طبیعی و تفریحی برخوردار است. منطقه تفریحی گردشی درکش تا هاور از چشم اندازهای بسیار زیبا و دیدنی بهره مند می‌باشد. این منطقه دارای جنگل‌های انبوه بلوط و کرکو در دامنه‌های ارتفاعات ۲۸۰۰ متری، جلوه زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده ‌است. در این بخش تپه‌های تاریخی با قدمت ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ ساله وجود دارد که سالانه شماری از گردشگران را به خود جذب می‌کند.

در حاشیه شهر قاضی دو تپه باستانی مدفون شده وجود دارند که هنوز بررسی‌ها و کاوش‌ها این تپه‌ها پایان نیافته است و منطقه نیاز به بررسی و کاوش علمی بیشتری دارد. در این بخش تپه باستانی زرک وجود دارد که اکنون در حال تخریب و نابودی است. در گذشته سملقان و قاضی دارای مراتع سرسبز و اولنگ‌های متعددی بوده و اسب‌‌های معروفی داشته است. این سرزمین مناسب برای اردو زدن لشکریان در مسیرهای لشکرکشی محسوب می‌شد. امروزه با وجود قطع جنگل‌های طبیعی و تبدیل آن به اراضی کشاورزی، می‌‌توان بقایای آثاری از اوضاع طبیعی سملقان مشاهده کرد.

صنایع دستی مانه وسملقان و قاضی

صنایع دستی قاضی

صنایع دستی یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شوند. این هنر صنعت در گذشته نه چندان دور در این منطقه بیشتر رواج داشته است و معمولا یکی از مهم‌ترین راه های درآمد خانوارهای این منطقه به شمار م‌ رود. زنان منطقه قاضی و مانه و سملقان در رونق صنایع دستی منطقه، بیشتر از مردان سهم داشته‌اند و در تولید محصولات مختلف از جمله پوشاک و زیراندازهای محلی فعال هستند.

اکنون دراین منطقه تولید «شیلوار مداخل دار» (نواردوزی)، جلیقه‌ی پول دوزی شده و «تاس کلاه» با آویزهای روی پیشانی گرفته تا «پای تابه» و کفش‌های چرمی مردانه  و زنانه‌ی «قنتوز» (منگوله) دار، معروف به «گرجی» و کردی دوزی‌ها، منجوق دوزی‌ها، آویزهای اسپند، نواربافی، جاجیم، پلاس و گلیم رواج دارد. در حال حاضر در این منطقه قالی باقی، پلاس بافی، جاجیم بافی، سیاه چادر و دور نین (سفره ی نان) فعال است.

غذاهای محلی شهر قاضی و استان خراسان شمالی

خراسان شمالی و به ویژه مردم شهرستان قاضی دارای غذاهای مختلف محلی و بومی است. در این منطقه مردمانی از نژادهای فارس، کرمانج، ترک، ترکمن و تات زندگی می‌کنند که به همین نسبت نیز دارای تنوع غدایی می‌باشند. غذاهای محلی در خراسان شمالی با آداب و رسوم خاص خود تهیه می ‌شوند و این غذاها با توجه به تولید سبزی‌های محلی در این منطقه در هر فصل از سال تغییر می‌کنند. آش و انواع آن یکی از اصلی‌‌ترین غذاهای محلی خراسان شمالی محسوب می شود. این غذاها سرشار از انرژی و بسیار مقوی می‌باشند.

نان محلی قطاب

نان محلی قطاب

چریش یکی از سبزی‌های محلی بجنورد در فصل بهار است که در تهیه این نان، این سبزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سبزی در کنار سیب‌ زمینی، عدس و برنج به همراه مقدار اندکی ادویه، مواد این قطاب را تشکیل می‌‌دهند.

شله ماش بجنوردی

شله ماش بجنوردی

شله ماش، غذایی ساده، ولی مقوی‌ است و طرز تهیه آن بسیار راحت است. موادی که برای تهیه این آش لازم است ماش، برنج، گوشت قورمه شده، پیاز داغ و ادویه به همراه کمی زیره است. این آش را معمولا کمی تند درست می‌کنند.

قروتو بجنورد

قروتو بجنورد

این غذا از کشک، ماست، گردوی خرد شده، سبزی خورد شده متشکل از تره، جعفری و ترخون، شیرین بیان و کمی ادویه و نمک و زردچوبه تهیه می‌شود. قروتو را هم می‎توان مانند آبگوشت با تکه‌های نان خورد یا به ‌صورت سوپ صرف کرد.

آش قلیه

این آش یکی از سنتی‌ترین غذاهای این استان است که طبق ذائقه با کشک یا رب سرو می‌شود. آش قلیه یکی دیگر از آش‌های محلی بجنورد است که قدمتی چندین ساله دارد و یکی از قدیمی‌‌ترین غذاهای محلی بجنورد است. این آش لذیذ از گوشت چرخ کرده، عدس، لوبیای سفید، لوبیا چیتی، رشته آشی، نخود، پیاز داغ، کشک و ماست و اندکی ادویه تهیه می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments