جاهای دیدنی مشهد ؛ بزرگترین شهر مذهبی ایران

مشهد مرکز استان خراسان رضوی یکی از شهرهای دارای جاذبه‌های فراوانی مذهبی، گردشگری و طبیعی است که در نقاط مختلف این شهر پراکنده می‌باشند. این شهر که در شمال شرقی ایران واقع شده است سالانه میلیون ها زائر، گردشگر و مسافر را از نقاط مختلف ایران و جهان پذیراست. مهمترین مکان حضور این جمعیت، حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) در مرکز شهر مشهد است، که هیچ وقت خالی از جمعیت نمی‌شود. در ادامه به بررسی جاهای دیدنی مشهد خواهیم پرداخت.

این مکان مقدس در تابستان‌ها و تعطیلات نوروزی و سایر تعطیلات مملو از جمعیت است به طوری که در این زمان‌ها تردد و رفت و آمد در این شهر به سختی و کندی انجام می‌شود. شهر مذهبی مشهد بزرگترین پایتخت مذهبی ایران است و همچنین از مهمترین قطب های گردشگری کشور محسوب می‌شود. این شهر علاوه بر مکان‌های مذهبی از سایر مراکز دیدنی نیز برخوردار است که سالانه تعداد فراوانی از گردشگران از این مکان نیز دیدن می‌کنند.

حرم امام رضا (ع)

حرم امام رضا

در راس جاهای دیدنی مشهد بارگاه ملکوتی امام هشتم شییان قرار دارد. حرمِ امام رضا (ع) امام هشتم شیعیان جهان در مرکز شهر مشهد واقع است. این حرم مجموعه‌‌ای از  دیگر مسجدها، آرامگاه ‌ها، رواق‌‌ها، صحن‌‌ها، کتابخانه و موزه‌ها را در بر می‌گیرد. مسجد بالاسر متعلق به سال  ۴۲۵ هجری قمری و مسجد جامع گوهرشاد ساختهٔ شده در سال ۸۲۱ هجری قمری از مهم‌ ترین بناهای این مکان مقدس است.

بسیاری از ساختمان‌‌های این حرم از دورهٔ صفویان به ‌ویژه زمان شاه طهماسب صفوی به‌ جا مانده ‌است. وسعت حرم در طول این بازسازی‌ها از ۱۲ هزار مترمربع در گذشته به مساحت کنونی آن در حدود یک میلیون متر مربع رسیده ‌است که آن را تبدیل به یکی از بزرگترین اماکن مذهبی جهان کرده ‌است.

دریاچه و چشمه سبز گلمکان

دریاچه و چشمه سبز گلمکان

این دریاچه و چشمه باستانی یکی از جاذبه‌های طبیعی و زیبای خراسان رضوی در نزدیکی روستای گلمکان می‌باشد. سالانه گردشگران فراوانی از این دریاچه و چشمه تاریخی دیدن می‌کنند.

این چشمه سبز شهرت فراوانی دارد و زرتشتیان این چشمه را مقدس و پاک می‌دانند. در باره قدمت این چشمه باید گفت که در تعدادی از کتاب‌های تاریخی به این چشمه اشاره شده است که این نشان دهنده قدمت بالای آن است. این چشمه در فاصله ۶۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد و در میان رشته کوه‌های بینالود قرار گرفته است.

آرامگاه نادرشاه

آرامگاه نادرشاه

این بنا در سال ۱۱۴۵ در چهارباغ شاهی یا چهار راه شهدا کنونی بنا شد. در سال ۱۳۴۲ بنای جدیدی به عنوان آرامگاه نادرشاه احداث شد. نادرشاه که سلسله افشاریه را در ایران بنیانگذاری کرد از تبار ایل افشار خراسان بوده است. در زمان وی ایران کشوری غنی و قدرتمند در منطقه شد. در این آرامگاه علاوه بر مقبره نادرشاه، دو موزه نیز قرار دارد که یکی مربوط به تجهیزات نظامی و آثار دوره نادر شاه و دیگری موزه تجهیزات نظامی و اسلحه مربوط به دوران مختلف است.

پارک طبیعی هفت حوض

پارک طبیعی هفت حوض

این پارک ۵۷۰ هکتاری یکی از چشم اندازهای خارق العاده مشهد است که در ۷ کیلومتر جنوب شرقی این شهر قرار دارد. زیبایی و جذابیت این پارک به میزانی می‌باشد که توجه خیلی از گردشگران را به خود جلب کرده است و سالانه تعدادی زیادی از آنان از این مکان دیدن می‌کنند. پارک هفت حوض که دارای ۷ حوضچه آب می‌باشد در میان سنگ ها و صخره‌های صیقی و صاف محصور شده  قرار گرفته و به عنوان یکی ازعجایب طبیعی، در دامنه کوه‌های خلج به وجود آمده است. آب این پارک از یک حوضچه به حوضچه دیگری می‌ریزد و تا حوضچه هفتم این روند ادامه دارد.

پارک وکیل آباد

این پارک ۷۰ هکتاری که در ۸ کیلومتری شمال غرب مشهد قرار دارد از جمله جاذبه‌های گردشگری مشهد محسوب می‌شود پارک وکیل آباد در سال ۱۳۴۸ توسط شخصی به نام حسین وقف شد و از آن زمان تبدیل به یکی از تفرجگاه‌ها و مکان‌های تفریحی مشهد گردید. در گذشته به این پارک باغ وکیل می‌گفتند. این پارک در نزدیکی منطقه خوش آب و هوای طرقبه قرار دارد و برای تردد به این محل، مترو وجود دارد.

خانه ملک

این بنا که تلفیقی از معماری سنتی و مدرن مربوط به دوره قاجار را در خود دارد متعلق به مرحوم حاج حسین ملک فرزند ملک التجار بوده است. وی که در سال ۱۲۵۱ در تهران متولد شد کتاب‌های فراوانی را در کتابخانه خود جمع آوری کرد و در سال ۱۳۱۶ ، این منابع ارزشمند را به همراه بسیاری از اموال خود وقف آستان مقدس امام رضا (ع) کرد. اکنون دراین بنای قدیمی، کارگاه‌های ساخت سفال و لعاب کاری، منبت و معرق، مینیاتور و تذهیب، فرش و گلیم و بسیاری از هنرهای اصیل ایرانی دایر است.

روستای زشک

روستای زشک

در این روستا آثار تاریخی فراوانی وجود دارد. دیوارهای این خانه سنگ چین شده و بام‌های شیروانی در آن دیده می‌شود. در محوطه این بنا درختان تنومند و باغ‌های میوه وجود دارد که هر ساله بسیاری از گردشگران را به این منطقه خوش آب و هوا می‌کشاند. رودخانه پر آب و چشمه‌های متعدد از چشم اندازهای این روستاست که مناظر منحصر به فردی دراین مکان ایجاد کرده است. چشمه قلقلی، قله چمن، قله شیرباد و دره نهل از جمله مکان های دیدنی این روستاست. این روستا خوش آب و هوا و زیبا در ۳۰ کیلومتری مشهد واقع شده است.

آبگرم شاهان

این چشمه آبگرم در اطراف دهستان سفید سنگ شهر فریمان در ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد. این چشمه از جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود. چشمه شاهان که از دل کوه ها می جوشد، از خاصیت درمانی برخوردار است. آب این چشمه علاوه بر داشتن خواص درمانی، قابل شرب نیز هست و این تنها چشمه ایران است که دو خاصیت درمانی و قابل شرب بودن را باهم دارد. این آبگرم در تمام طول سال حجم آب خروجی یکسان و دمای ۴۸ درجه دارد.

کوه سنگی

کوه سنگی

این کوه معروف‌ترین مکان تفریحی مشهد و یکی از بزرگترین پارک های مشهد محسوب می‌شود. در این مجموعه تفریحی و علمی دو رشته کوه بنیالود وجود دارد. کوه سنکی یک اثر تاریخی و قدیمی است. در این مکان شاه عباس صفوی منطقه تاج گذاری کرده است و در دوران مختلف نیز شاهد تحولات زیادی بوده است. بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به کوه سنگی است. در این فصول آب و هوای مساعدی در این منطقه حاکم است. کوه سنکی در ایستگاه مترو شهید کاوه شهر مشهد واقع است.

روستای جاغرق، روستای اخلمد، سد طرق، مقبره فردوسی در توس، دریاچه چشمه سبز مشهد، باغ گیاه شناسی ملی ایران در مشهد، غار تاریخی مغان در مشهد، بازار رضا،غار بیمار آب و روستای زشک مشهد از دیگر جاهای دیدنی مشهد می‌باشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code