معرفی کشور دانمارک | دانستنی های ضروری درباره دانمارک

کشور دانمارک در شمال اروپا و منطه اسکاندیناوی واقع شده است. دانمارک البته جنوبی‌ترین کشور در ناحیه اسکاندیناوی به شمار می‌رود. این کشور از یک شبه جزیره به نام ” Jutland ” و یک مجمع‌الجزایر شامل ۴۴۳ جزیره تشکیل شده است. از بزرگترین جزایر این کشور می‌توان به : Zealand و Funen  اشاره کرد. امروز می‌خواهیم به معرفی کشور دانمارک بپردازیم و دانستنی‌های مفید و جالب در ارتباط با این کشور را بررسی کنیم؛ با ما همراه باشید:

دانمارک از نظر جغرافیایی در جنوب نروژ و جنوب غربی سوئد واقع شده و از جنوب با آلمان هم مرز است. کشور دانمارک شامل دو قلمرو خود مختار در اقیانوس اطلی شمالی نیز می‌یاشد: جزایر فارو و گرینلند. مساحت کشور دانمارک در حدود ۴۳ هزار کیلومتر مربع می‌باشد؛ اما با احتساب مساحت گرینلند و جزایر فارو، این عدد به بیش از ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار کیلومتر مربع می‌رسد. این کشور بر اساس آخرین سرشماری‌ها در سال ۲۰۲۰، بیش از ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

این کشور از نظر قدمت یکی از باسابقه‌ترین سرزمین‌های اروپا و حتی جهان به شمار می‌رود. بر اساس یافته‌های باستان شناسان، از ۱۲ هزار و ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، انسان‌ها در این سرزمین سکونت داشته و از ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد نیز کشاورزی در دانمارک رواج داشته است.

مشخصات کلی دانمارک

مشخصات کلی دانمارک

پایتخت و بزرگترین شهر در کشور دانمارک، کپنهاگ می‌باشد. زبان رسمی این کشور، دانمارکی می‌باشد؛ اما زبان‌های دیگری مانند: فاروئی، گرینلندی و آلمانی نیز در این کشور رواج دارند. واحد پوفل دانمارک، کرون دانمارکی می‌باشد. جالب است بدانید دانمارک در اتحادیه اروپا قرار دارد؛ اما عضو منطقه یورو نمی‌باشد و به همین دلیل واحد پول آن یورو نمی‌باشد. بالغ بر ۸۰ درصد از جمعیت دانمارک، مسیحی می‌باشند. این کشور بر اساس نظام سلطنتی مشروطه اداره می‌شود و ۱۶۶ کشور نیز بدون ویزا می‌توانند به دانمارک سفر کنند.

دانمارک با تراکم جمعیتی ۱۲۶ نفر در هر کیلومتر مربع، از وضعیت تقریبا مطلوبی در این زمینه برخوردار است. همچنین بیش از ۱.۲ میلیون نفر از جمعیت این کشور در کپنهاگن زندگی می‌کنند. دانمارک به صورت دموکراسی پارلمانی اداره می‌شود. پارلمان این کشور ” Folketinget ” نام دارد و نماینده‌های آن هر ۴ سال یکبار و با رای مردم انتخاب می‌شوند. البته رئیس تشریفات و خانواده سلطننی این کشور، ملکه می‌باشد که در تصمیمات سیاسی هیچ نقشی ندارد؛ اما از اهمیت و احترام بسیار بالایی در بین مردم برخوردار است.

هزینه ها و سطح زندگی

هزینه ها و سطح زندگی در دانمارک

قدرت خرید در این کشور، تقریبا مانند سایر کشورهای اروپایی می‌باشد. قیمت‌ها در دانمارک به طرز قابل ملاحظه‌ای پایین هستند و همین عامل باعث بهبود وضعیت زندگی در این کشور شده است. مردم کپنهاگ

از نظر میزان حقوق دریافتی در جهان، در رده سوم هستن و تنها دو شهر زوریخ و ژنو در کشور سوئیس در این زمینه وضعیت بهتری دارند. بسیاری از خدمات رفاهی در این کشور به صورت رایگان عرضه می‌شوند؛ خدماتی که در کشورهای دیگر، بخش زیادی از درآمد مردم صرف آن‌ها می‌شود. خدمات پزشکی، معالجات بیمارستانی، مدرسه و نگهداری از سالمندان در کشور دانمارک به صورت کاملا رایگان به شهروندان عرضه می‌شوند. به طور کلی سطح رفاه در این کشور در بالاترین حد ممکن قرار دارد.

در چندین و چند نظرسنجیف دانمارکی‌ها درصدر بیشترین رضایت از زندگی قرار گرفته‌اند. مردم این کشور به هموطنان خود بسیار اعتماد دارند؛ سطح فساد در دانمارک بسیار پایین است و جرم و جنایت نیز به ندرت رخ می‌دهد. همچنین تقریبا اکثر مردم این کشور تحصیلکرده می‌باشند و از نظر سطح فرهنگی در وضعیت فوق‌العاده مطلوبی قرار دارند. کمک به هموطنان در هنگام بیماری و یا از دست دادن شغل یک مسئولیت مشترک در بین مردم دانمارک به شمار می‌رود و هیچ فردی از زیر بار آن شانه خالی نمی‌کند.

انتخابات در دانمارک

انتخابات در دانمارک

مهم‌ترین تصمیمات در کشور دانمارک، توسط نماینده‌های سیاسی پارلمان، شوراهای منظقه‌ای و شوراهای محلی، اتخاذ می‌شوند. پارلمان دانمارک دارای ۱۷۹ عضو بوده و هر ۴ سال یکبار از طریق انتخابات، انتخاب می‌شوند. مردم می‌توانند به نامزدهای موجود در لیست یک حزب، یک نماینده از یک حزب و یا یک نماینده مستقل رای دهند. شهروندان اتحادیه اروپا می‌توانند بلافاصله پس از اخذ اقامت دانمارک در انتخابات این کشور شرکت نمایند. اما شهروندان سایر کشورها، پس از اخذ اقامت این کشور، حداقل باید ۴ سال در دانمارک اقامت داشته باشند تا بتوانند درانتخابات شرکت نمایند. سن قانونی افراد شرکت کننده در انتخابات ۱۸ سال تمام می‌باشد.

معرفی کشور دانمارک : مذهب

دانمارک یکی از سکولارترین کشورها در جهان است که در آن دین فقط نقشی جزئی و اغلب غیر مستقیم را در زندگی عمومی ایفا می‌کند. قانون اساسی دانمارک به شهروندان آزادی کامل مذهبی اعطا می‌کند. همانطور که گفته شد؛ بیش از ۸۰ درصد از جمعیت این کشور مسیحی پروتستان و عضو کلیسای ملی دانمارک می‌باشند. این کلیسا که یک کلیسای انجیلی لوتر می‌باشد؛ توسط دولت نیز جمایت می‌شود. ماهیت این حمایت در درجه اول مدیریتی و اداری است و عضویت در کلیسای لوتری انجیلی انجیلی در دانمارک به انتخاب آزاد افراد بستگی دارد.

آب و هوای دانمارک

آب و هوای دانمارک

علی رغم قرار گرفتن در شمال اروپا، آب و هوای دانمارک تقریبا معتدل می‌باشد. این اعتدال به دلیل وزش بادهای دریایی می‌باشد که به طور کامل این کشور را احاطه نموده‌اند. زانویه سردترین ماه و آگوست گرم‌ترین ماه سال در دانمارک می‌باشند. متوسط دمای روزانه از ۲ درجه سانتی‌گراد در ژانویه تا ۲۰ درجه در آگوست، متغیر می‌باشد. میانگین سرعت وزش باد در دانمارک ۷.۶ متر بر ثانیه است و همین عامل سبب شده تا این کشور یکی از بزرگترین صادرکننده‌های توربین‌های بادی در جهان لقب بگیرد. تقریبا در تمام روزهای سال در این کشور شاهد بارش باران هستیم؛ در حالی که برف فقط یکبار و آن هم در فصل زمستان مشاهده می‌شود.

به دلیل قرار گرفتن در شمال اروپا، ساعات روز در دانمارک بسیار متغیر هستند. در طول فصل زمستان، طلوع آفتاب ساعت ۸ صبح رخ می‌دهد و در ساعت ۳:۳۰ دقیقه بعد از ظهر شاهد غروب آن می‌باشیم. در حالی که در تابستان روز از ۳:۳۰ دقیقه بامداد شروع شده و تا ساعت ۱۰ شب، ادامه می‌یابد.

معرفی کشور دانمارک : شهرهای دانمارک

در ادامه معرفی کشور دانمارک نگاهی به شهرهای مهم این کشور خواهیم انداخت :

  • کپنهاگ : پایتخت و بزرگترین شهر دانمارک که در ناحیه هوودستان واقع شده است
  • آرهوس : دومین شهر بزرگ در کشور دانمارک و پایتختا فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۷
  • آلبورگ : یک شهر صنعتی و دانشگاهی که در استان توردیولند  واقع شده است
  • ادنسه : شهری واقع در جزیره فون که بیشتر کارخانجات دانمارک در اطراف آن قرار گرفته‌اند
  • اسبیرگ : شهری بندری در شبه‌جزیره یوت لاند
  • هلسینگور :  یک شهر بندری مهم و محل قرار گیری یکی از مشهورترین قلعه‌های جهان به نام قلعه ‏کرونبورگ
  • ریبه : این شهر قدیمی‌ترین شهر در کشور دانمارک می‌باشد
  • راسکیله : یکی از اولین پایتخت‌های دانمارک که در غرب کپنهاگ قرار گرفته است

معرفی کشور دانمارک : چند حقیقت جالب

دانمارک در چندین نظرسنجی به عنوان شادترین کشور جهان انتخاب شده و هم  اکنون در صدر کشورهای شاد جهان در لیست سازمان ملل قرار دارد.

دانمارک شادترین کشور جهان

در زبان دانمارکی هیچ کلمه‌ای تحت عنوان ” لطفا ” تعریف نشده است

پرچم این کشور به عنوان قدیمی‌ترین پرچم در میان کشورهای جهان شناخته می‌شود. قدمت ابن پرچم به سال ۱۲۱۹ میلادی باز می‌گردد.

پرچم دانمارک

شیرینی دانمارکی که یکی از معروف‌ترین شیرینی‌های جهان است؛ در اصل ریشه‌ای از کشور اتریش دارد و در دانمارک آن را با نام ” نان وینی” می‌شناسند.

شیرینی دانمارکی

دانمارک به دلیل داشتن فرهنگ دوچرخه سواری در جهان معروف شده است. در این کشور بیش از ۱۲ هزار کیلومتر مسیر دوچرخه سواری وجود دارد. یکی از دلایل محبوبیت دوچرخه در این کشور، نبود کوهستان و مسطح بودن منطقه می‌باشد. بیش از ۵۰ درصد از مردم کپنهاگ مسیر خانه به محل کار و برعکس را با دوچرخه می‌پیمایند.

زبان دانمارکی به دلیل داشتن حروف صامت و البته تلفظ پیچیده کلمات، یکی از سخت‌ترین زبان‌های دنیا می‌باشد. جالب است بدانید که در الفبای این زبان، ۳ حرف قرار دارند که در زبان انگلیسی وجود ندارند: Æ , Ø و Å.

قدیمی‌ترین پارک تفریحی جهان با نام ” Bakken ” در کشور دانمارک واقع شده است. اا جالب است بدانید که دومین پارک تفریحی قدیمی جهان با نام ” Tivoli ” نیز در همین کشور قرار دارد.

کشور دانمارک شامل ۴۴۴ جزیره می‌باشد؛ اما تنها ۷۶ مورد از آن‌ها، قابل سکونت می‌باشند.

بیشترین فاصله از اقیانوس در سراسر کشور دانمارک، تنها ۵۲ کیلومتر می‌باشد.

کشور دانمارک از نظر برابری انسان‌ها در بالاترین سطح جهانی قرار دارد. این برابری به حدی است که یک قانون نانوشته برای آن به وجود آمده است. در دانمارک و بر اساس این قانون : ” هیچ انسانی بالاتر و برتر از دیگری نیست “

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments