با بیماری کلاه گهواره بیشتر آشنا شوید!

کلاه گهواره به تکه‌های پوست مایل به زرد، که بر روی پوست سر نوزاد تازه متولد شده به وجود می‌آیند، گفته می‌شود. این بیماری در نوزادان بسیار شایع و بدون ضرر می‌باشد و خارشی هم ندارد و ناراحتی برای کودک ایجاد نمی‌کند. البته در مواردی نادر پیش می‌آید که نوزاد این بیماری را در طولانی مدت داشته باشد. این بیماری را می‌توان از روی ضایعات پوستی چرب که مایل به رنگ زرد است؛ روی پوست سر کودک تشخیص داد. این ضایعات بعد از مدتی پوسته پوسته می‌شوند و ممکن است باعث قرمز شدن پوست آسیب دیده شوند. در مواردی نیزممکن است این پوسته‌ها باعث از بین رفتن مو شوند.

کلاه گهواره یک بیماری جدی و خطرناک نیست و مشکلی برای کودک شما ایجاد نمی‌کند. این ضایعات معمولاً از پوست سر شروع می‌شوند  و گاهی در پشت گوش نوزاد نیز پخش می‌شود. تکه‌های پوستی ممکن است در سایر نقاط بدن نوزاد مانند بینی، زیر بغل، پشت زانو، و یا ناحیه براق کشاله‌‌ران نیز مشاهده شوند. اگر این ضایعات پوستی در جایی از بدن نوزاد غیر از پوست سرش ظاهر شود، اصطلاح پزشکی آن درماتیت سبوروئیک است.

کلاه گهواره

انواع سرفه کودک

عوامل ایجاد کلاه گهواره

دلیل ایجاد این بیماری به طور کامل مشخص نیست. اگرچه ممکن است دلیل آن غده‌های چربی در پوست که ماده روغنی به نام سبوم تولید می‌کند باشد. برخی از نوزادان چندین هفته یا چند ماه پس از تولد در بدنشان، هورمون‌های مادر را نگه می‌دارند و این هورمورهان‌ها می‌توانند باعث افزایش فعالیت این غدد شوند و در نتیجه باعث افزایش تولید سبوم می‌شوند. افزایش تولید سبوم باعث می‌شود سلول‌های از کار افتاده پوست بجای خشک شدن و افتادن، به پوست سر بچسبند و باعث ایجاد کلاه گهواره شوند.

مطالعات نشان داده است که نوزادان دارای کلاه گهواره اکثراً دارای خانوادهایی هستند که اعضای آن دارای شرایط آلرژیک مانند آسم و اگزما هستند و احتمال اینکه این نوزادان در بزرگسالی دارای شوره سر که نوعی درماتیت سبوروئیک  باشند، وجود دارد.

آیا کلاه گهواره نیاز به درمان دارد؟

این بیماری نیاز به درمان خاصی ندارد و خود به خود بهبود یافته و از بین می‌رود. ولی اگر در تشخیص آن دچار مشکل شدید می‌توانید به پزشک مراجعه کنید تا از وجود کلاه گهواره اطمینان حاصل کنید. اگر این بیماری تا سه ماهگی نوزاد ادامه پیدا کند، می‌تواند نشانه‌ای از اگزما باشد و درمان آن متفاوت است و بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

شستن موها و پوست سر کودک به آرامی می‌تواند باعث جلوگیری از پوسته سر و درمان کلاه گهواره  شود. شب نیز با مقدار کمی روغن زیتون و یا روغن کودک، پوست سر کودک را ماساژ دهید تا ضایعات در پوست سرش سست شده و ازبین روند. صبح نیز با یک پارچه نرم مخصوص کودک یا یک برس ضایعات را که به صورت ذرات سست شده در آمده‌اند، به آرامی برداشته و سر کودک را با شامپو کودک شستشو دهید.

بیماری کلاه گهواره

برای کودکان زیر   ۵سال شامپوهای حاوی روغن آجیل زمینی یا روغن بادام زمینی  توصیه می‌شوند. شامپوهایی در داروخانه برای شل کردن کلاه گهواره وجود دارند؛ ولی باید قبل از استفاده از آن موادغذایی که نوزادتان به آن حساسیت دارد را بشناسید و از تماس این شامپوها با چشم کودک خودداری کنید. این شامپوها از شامپوهای کودک قوی‌تر می‌باشند. بنابراین با پزشک مشاوره کنید و اگر این شامپو و روش‌های درمانی دیگر باعث بدتر شدن شرایط درمان نوزاد می‌شود، درمان را متوقف نموده و حتماً به پزشک مراجعه کنید. چون ممکن است نوزاد به اگزما مبتلا باشد.

کلام آخر

اگر این بیماری عفونی و ملتهب باشد باید به پزشک مراجعه کنید تا یک دوره آنتی بیوتیک یا یک کرم ضد قارچ و یا شامپو مانند کتوکونازول تجویز کند. ممکن است پزشک یک کرم استروئید خفیف مانند هیدروکورتیزون برای بثورات ملتهب پیشنهاد کند. وهمچنین اگر کلاه گهواره با درمان بهبود نیافت و علائم آن در صورت و بدن نوزاد (درماتیت سبوره) مشاهده شد، به پزشک مراجعه نمائید.

 

منبع Cradle cap
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code