آبله مرغان در کودکان چقدر می‌تواند دردسرساز باشد؟

آبله مرغان یک بیماری عفونی مسری می‌باشد، که عامل آن ویروس واریسلا زوستر است. آبله مرغان در کودکان خفیف و طول دوره بیماری کوتاه است. اما می‌تواند در بزرگسالان شدید بوده و باعث عوارض جدی و یا حتی مرگ فرد شود. علائم آن ۱۰ و ۲۱ روز و به طور متوسط  ۱۴ تا ۱۶ روز طول می‌کشد، که به این دوره، دوره جوجه‌کشی گفته می‌شود. یکی دو روز قبل از ظاهر شدن بثورات پوست، آلوده‌ترین زمان آن است. اما این بیماری تا زمانی که تمام تاول‌ها پوسته پوسته نشده‌اند عفونی می‌باشد.

علائم آبله مرغان درکودکان

از علائم آبله مرغان در کودکان می‌توان به بثورات لکه‌های قرمز خارش دار اشاره کرد که به تاول‌های پر از مایع تبدیل می‌شوند. این تاول‌ها پس از مدتی پوسته پوسته شده و تبدیل به زخم شده و از بین می‌روند. در بعضی از کودکان این بیماری فقط با چند لکه مشاهده می‌شود اما در برخی دیگر ممکن است این لکه‌ها کل بدنشان را بپوشاند. این لکه‌ها بیشتر در صورت، گوش و پوست سر، زیر بازوها، روی قفسه سینه، شکم، بازوها و پاها ظاهر می‌شوند. از علائم دیگر آن می‌توان به تب خفیف، یا احساس بدحالی در بعضی از کودکان اشاره کرد. این بیماری از طریق سرفه و یا عطسه به راحتی قابل انتقال است.

در صورت مشاهده آبله مرغان در کودک، چه کنیم؟

اگر کودک به این بیماری مبتلا شد، برای جلوگیری از شیوع عفونت، از فرستادن کودک به مدرسه یا مهد کودک خودداری کنید تا زمانیکه کاملاً همه لکه‌ها پوسته پوسته شده و از بین روند. معمولاً پنج تا شش روز بعد از شروع بثورات طول می‌کشد. نیازی نیست که به پزشک مراجعه کنید مگر اینکه کودک مضطرب باشد یا احساس بدحالی کند. درمان خاصی برای آبله مرغان در کودکان وجود ندارد. روش‌های درمانی زیر را برای کاهش علائم آن ذکر می‌کنیم.

آبله مرغان در کودکان

 • به کودک مبتلا ، مقدار زیادی نوشیدنی دهید.
 • از پاراستامول برای رفع تب و ناراحتی استفاده کنید.
 • برای تسکین خارش، کودک را به حمام ببرید و از لباس راحت، گشاد و لوسین کالامین استفاده کنید.
 • برای آرام کردن خارش، همچنین می‌توان لنت‌های گازی خیس شده در بی کربنات سودا و آب را بر روی زخم‌ها قرار داد.
 • سعی کنید کودک خود را از خاراندن بخش تاول زده منع کنید. برای اینکار باید کودک را تشویق نموده و همچنین تماشای تلویزیون می‌تواند حواس کودک را پرت کند.
 • کودک خود را از زنان باردار یا زنانی که قصد بارداری دارند، دور نگه دارید. زیرا ابتلا به این بیماری در بارداری باعث سقط جنین می‌شود یا ممکن است نوزاد با آبله مرغان به دنیا بیاید.

علائم ترسناک در کودک که کاملاً عادی و نرمال هستند

چه زمانی باید برای آبله مرغان به پزشک مراجعه کرد؟

آبله مرغان در کودکان اکثراً خفیف بوده و نیازی به مراجعه به پزشک ندارد. ولی در صورت بروز هر یک از علائم زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 • تاول های ظاهرشده روی پوست دچار آلودگی شود.
 • مشکل تنفسی در کودک و درد در قفسه سینه کودک
 • بد حال شدن کودک با ظاهر شدن بثورات
 • سفتی گردن یا سردرد در کودک مبتلا به آبله مرغان

آبله مرغان در بزرگسالان

آبله مرغان ممکن است یک بیماری دردوران کودکی باشد ولی ممکن است بزرگسالان نیز به آن مبتلا شوند. این بیماری دربزرگسالان شدیدتر از آبله مرغان در کودکان بوده و باعث ایجاد عوارض بیشتری خواهد شد. در صورت بروز تاول‌های آلوده حتماً باید به پزشک مراجعه کنید و تا زمانی که تمام لکه‌ها پوسته پوسته نشده‌اند باید از کار کردن خودداری کنید. در شروع درمان ممکن است پزشک داروهای ضد ویروسی تجویز کند.

ابتلا به آبله مرغان برای چه کسانی خطرناک‌تر است؟

ممکن است گاهی آبله مرغان در کودکان و همچنین در بعضی از بزرگسالان خطرناک باشد. این افراد شامل موارد زیر می‌باشند.

 • زنان باردار
 • نوزادان تازه متولد شده
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند.

این افراد باید به محض قرار گرفتن در معرض ویروس این بیماری یا مشاهده شدن علائم بیماری، فوراً به پزشک مراجعه کنند و تحت نظر پزشک قرار گیرند. ممکن است یک آزمایش خون از آنان برای بررسی مصون بودن آنان از این بیماری گرفته شود.

آبله مرغان

آبله مرغان در بارداری

در زنان باردار این بیماری ممکن است باعث ایجاد عوارضی مانند بیشتر شدن احتمال ابتلا به ذاتالریه پنومونی شود. بخصوص اگر زن باردار، سیگاری باشد و هر چه طول دوره بارداری بیشتر گذشته باشد، این احتمال بیشتر خواهد شد. اگر زنی آبله مرغان را در طی بارداری مبتلا شود خطری کوچک اما قابل توجه برای  نوزاد متولد نشده ممکن است وجود داشته باشد.

اگر در مدت ۲۰ هفته اول بارداری به آبله مرغان مبتلا شده‌ باشد، خطر اینکه کودک متولد نشده به یک بیماری، معروف به “سندرم واریسلی جنین” مبتلا شود، وجود دارد. این سندرم نادر است و خطر ابتلا  به آن در ۱۲ هفته اول بارداری کمتر از ۱% است و بین هفته‌های ۱۳ تا ۲۰ نیز احتمال  ابتلا به آن ۲% می‌باشد. این سندروم می‌تواند عوارض جدی از جمله موارد زیر را ایجاد کند.

 • جای زخم
 • نقص چشم مانند آب مروارید
 • اندام کوتاه شده
 • ضربه مغزی

گزارشی مبنی بر ابتلا یک نوزاد تازه متولد شده به این سندرم، وجود دارد که مادر بعد از هفته ۲۰ بارداری به آبله مرغان مبتلا شده بود. اما تصور می‌شود این خطر در اواخر بارداری بسیار کمتر از ۱ درصد باشد. همچنین از ابتلا به این بیماری، پس از هفته ۲۰ بارداری خطرات دیگری مانند زودرس متولد شدن کودک وجود دارد.

اگر هفت روز قبل یا هفت روز بعد از زایمان به آبله مرغان مبتلا شوید، احتمال این وجود دارد که نوزاد تازه متولد شده به نوع شدیدی از این بیماری که می‌تواند کشنده نیز باشد، مبتلا شود.بنابراین اگر در هفت روز گذشته زایمان داشته‌اید و یا باردار هستید و ممکن است مبتلا به این بیماری باشید یا در معرض شخصی بیمار بوده‌اید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

آبله‌مرغان

علائم افسردگی در کودکان

ایمن سازی در برابر آبله مرغان در کودکان

به عنوان بخشی از برنامه‌های واکسیناسیون دولتی، واکسن آبله مرغان در کودکان، در ۱۸ ماهگی رایگان می‌باشد. اگر کودکتان با وجود واکسینه شدن به این بیماری مبتلا شود، این بیماری بسیار خفیف‌تر می‌باشد.

منبع Chickenpox
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code