اضطراب چیست؟ | علائم، درمان، داروها

اضطراب یک اختلال روانشناسی است که شامل نگرانی، عصبانیت یا ترس است. اگرچه بعضی اوقات اضطراب ناخوشایند است، اما گاها طبیعی و حتی سازنده است.

با نشان دادن این که چیزی کاملاً درست نیست، اضطراب می‌تواند به افراد کمک کند تا هم از خطر دوری کنند و هم تغییرات مهم و معناداری ایجاد کنند. اما اضطراب پایدار و فراگیر که زندگی روزمره فرد را مختل می‌کند، خواه در مدرسه، محل کار و یا با دوستان، می‌تواند نشانه یک اختلال باشد.

در ادامه این مطلب از مجله اینترنتی ایده آل مگ به بررسی مفهوم اضراب، علائم، درمان و داروهای مربوط به آن خواهیم پرداخت. لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اختلال اضطراب عمومی (GAD) چیست؟

اختلالات اضطرابی به روش‌های مختلفی آشکار می‌شوند. غالباً از نظر تشخیصی متمایز هستند. اختلال اضطراب عمومی (GAD)، حالت مزمن نگرانی و تنش شدید و اغلب بدون تحریک است.

اختلال اضطراب عمومی

اختلال هراس به حملات ناگهانی و مکرر هراس اشاره دارد. قسمت‌هایی از ترس و ناراحتی شدید که طی چند دقیقه به اوج خود می‌رسد. اختلال وسواس فکری توسط افکار مزاحم یا اجبار برای انجام رفتارهای خاص مانند شستشوی دست مشخص می‌شود. اختلال استرس ممکن است پس از سانحه و بعد از تجربه یا شاهد یک رویداد آسیب‌زا بروز کند.

اضطراب اغلب با افسردگی همراه است و این دو در یک معماری اساسی ژنتیکی مشترک هستند. گذشته از ژنتیک، تجربیات دوران کودکی مانند آسیب زودرس یا توجه بیش از حد والدین، می‌تواند در شکل‌گیری یک اضطراب نقش داشته باشند.

در افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی، به نظر می‌رسد که مدار مغز که پاسخ تهدید را کنترل می‌کند (آمیگدال) از بین نرود. آمیگدال، ساختاری است که خطر را تشخیص می‌دهد و می‌تواند بیش فعال شود و تهدیدی را ایجاد کند که هیچکدام در آن وجود ندارد.

اضطراب اغلب با استفاده از درمان دارویی یا تراپی یا هر دو درمان می‌شود. درمان شناختی رفتاری یکی از گزینه‌های مؤثر است که در آن بیماران یاد می‌گیرند الگوهای فکری مشکل ساز را شناسایی کنند و نحوه پاسخ آنها را تغییر دهند. مراقبه ذهن آگاهی برخی دیگر از روش‌های مؤثر درمان است.

اختلال استرس ممکن است پس از سانحه و بعد از تجربه یا شاهد یک رویداد آسیب‌زا بروز کند

افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی، مرتباً فاجعه را پیش‌بینی می‌كنند. آنها اغلب نگرانی بیش از حد در مورد سلامتی، پول، خانواده یا كار دارند.  افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی ممکن است نتوانند استراحت کنند و اغلب دچار مشکل در خواب رفتن یا خوابیدن هستند.

نگرانی‌های آنها همراه با علائم جسمی مانند لرزیدن، حرکات ناگهانی، فشار عضلانی، سردرد، تحریک‌پذیری، تعریق، گرگرفتگی و احساس سرگیجه یا مشکل نفس کشیدن است.

آنها احساس خستگی می‌کنند، در تمرکز مشکل دارند و ممکن است دچار افسردگی شوند. ممکن است حالت تهوع، حمام رفتن‌های مکرر یا احساس وجود توده در گلو را در پی داشته باشد.

هنگامی که سطح اضطراب آنها خفیف است، افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی می‌توانند از لحاظ اجتماعی عملکردی داشته باشند و شغلی را انجام دهند، اما در صورت شدید بودن اضطراب ممکن است در انجام ساده‌ترین فعالیت‌های روزانه مشکل داشته باشند.

زنان دو برابر مردان در معرض خطر قرار ابتلا به اضطراب دارند. این اختلال می‌تواند در هر نقطه از چرخه زندگی شروع شود؛ اما معمولاً بین دوران کودکی و میانسالی بروز می‌کند.

شیوع آن در دوران میانسالی اوج می یابد و در ساله‌ای بعدی زندگی کاهش می‌یابد. سایر اختلالات اضطرابی، افسردگی یا اختلال در مصرف مواد اغلب با اختلال اضطراب عمومی همراه هستند. اختلال اضطراب عمومی معمولاً با دارو یا درمان شناختی رفتاری درمان می‌شود.

چگونه علائم اضطراب را تشخیص دهیم ؟

افرادی که از اضطراب رنج می‌برند ممکن است احساس بی‌قراری و تحریک شدگی کنند. آنها ممکن است در تمرکز یا کنترل احساسات خود مشکل داشته باشند.

اضطراب

علائم جسمی همچنین می‌تواند شامل خستگی، لرزش، مشکل در خواب، مشکلات معده، سردرد و فشار عضلانی باشد. اضطراب اغلب باعث نگرانی تا حد شدید می‌شود.

این نگرانی‌ها می‌توانند برای هر جنبه‌ای از زندگی، از موقعیت‌های اجتماعی و پویایی خانواده گرفته تا سلامت جسمی و نگرانی‌های حرفه‌ای و شغلی اعمال شوند.

اضطراب یا هراس یک فرد می‌تواند بسته به شدت و تناسب چالش‌های واقعی که با آن روبروست، کم اهمیت باشد. همچنین ممکن است فرد به صورت غیرمنطقی اعتقاد داشته باشد که بدترین حالت غیرقابل اجتناب است.

اختلال اضطراب عمومی با DSM-5 به عنوان شش ماه یا بیشتر از نگرانی و تنش مزمن، اغراق آمیز توصیف می‌شود که بی‌اساس یا بسیار شدیدتر از اضطراب عادی اکثر افراد است.

افراد مبتلا به این اختلال معمولاً علائمی از جمله موارد زیر را دارند:

 • عدم توانایی در کنترل نگرانی بیش از حد
 • مشکل در خوابیدن
 • تحریک پذیری
 • به راحتی مبهوت شده یا می‌ترسند
 • تمرکز مشکل یا ذهن خالی می‌شود

علائم جسمی رایج عبارتند از:

 • سردرد و خستگی
 • تنش و درد عضلانی
 • بلعیدن سخت غذا
 • لرزیدن
 • تعریق
 • ضربان قلب سریع
 • حالت تهوع
 • سبکی و سوزن شدن در اندام‌ها.
 • احساس تنگی نفس
 • مجبور است بارها به حمام برود
 • گرگرفتگی

در کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر، اضطراب و نگرانی اغلب با عملکرد یا صلاحیت در مدرسه یا رویدادهای ورزشی همراه است.

علاوه بر این، نگرانی‌ها ممکن است شامل دقت، همنوایی (سازگاری و تمایل فرد برای تراز کردن نگرش، عقاید و رفتارهای خود با افراد پیرامون خود) و کمال‌گرایی باشد.

چگونه اضطراب را درمان کنیم

با روان درمانی و / یا داروها می‌توان اختلالات اضطرابی را با موفقیت درمان کرد. افراد ممکن است در گفتگو درمانی، متناسب با اضطراب خاص خود شرکت کنند. درمان شناختی رفتاری یکی از گزینه‌های مؤثر برای اختلالات اضطرابی است.

درمان اضطراب

این عمل به بیماران می‌آموزد که الگوهای فکری تحریف شده را به چالش بکشند تا نحوه پاسخ آنها را تغییر دهند. اضطراب اجتماعی را می‌توان با قرار گرفتن در معرض درمان کاهش داد که در آن بیماران با خیال راحت و به تدریج در معرض ترس خود قرار می‌گیرند تا دیگر از آنها دوری نکنند.

داروها می‌توانند به بیماران كمك كنند كه اضطراب خود را كنترل كنند. اما آنها نمی‌توانند شرایط اساسی را درمان كنند. پزشکان ممکن است بنزودیازپین‌ها را برای مدت زمان محدود تجویز کنند. مسدود کننده‌های بتا راه‌حل کوتاه‌مدت دیگری را ارائه می‌دهند. زیرا می‌توانند علائم نگران کننده مانند بالا رفتن ضربان قلب یا لرزیدن دست‌ها برای یک رویداد خاص را مهار کنند.

داروهای ضدافسردگی، مانند مهارکننده‌های جذب مجدد سروتونین (SSRI)  به عنوان یک درمان طولانی مدت مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند چند هفته یا چند ماه طول بکشد.

مانند همه داروها، بیماران باید با پزشك مشورت كنند تا عوارض داروی خاص را بفهمند و با خیال راحت از مصرف و متوقف کردن دارو آگاهی داشته باشند.

داروهای ضد افسردگی

تعدادی از داروهایی که در ابتدا برای درمان افسردگی تأیید شده‌اند، برای اختلالات اضطرابی مؤثر هستند. علائم باید بعد از چند هفته از شروع مصرف دارو باید از بین بروند. بنابراین مهم است که دلسرد نشوید و مصرف این داروها را متوقف نکنید.

داروهای ضد افسردگی

آنها برای کار نیاز به یک فرصت دارند. داروهای ضد افسردگی معروف به SSRI (مهار‌کننده‌های انتخابی بازگشت مجدد سروتونین) بر روی یک پیام‌رسان شیمیایی در مغز بنام سروتونین عمل می‌کنند و اغلب برای اختلال اضطراب عمومی تجویز می‌شوند.

ونلافاکسین SNRI، (مهار کننده بازجذب جذب مجدد سروتونین نوراپی نفرین) نیز به عنوان اولین داروی مورد نظر تجویز می‌شود.

کلاس قدیمی تر از داروهای ضد افسردگی به نام سه‌چرخه‌ای نیز در درمان این اختلال مفید هستند. اما بسیاری از پزشکان و بیماران داروهای جدیدتر را ترجیح می‌دهند زیرا سه‌چرخه ممکن است باعث سرگیجه، خواب آلودگی، خشکی دهان و افزایش وزن شود. داروی ایمی‌پرامین که برای اختلال هراس و اختلال اضطراب تجویز می‌شود، یکی از این داروها است.

داروهای ضد اضطراب

بنزودیازپین‌ها با قدرت بالا علائم را به سرعت تسکین می‌دهند و عوارض جانبی کمی دارند. اگرچه خواب آلودگی می‌تواند یک مشکل باشد. از آنجا که افراد می‌توانند نسبت به آنها تحمل داشته باشند و برای رسیدن به همان تأثیر باید به افزایش دوز ادامه دهند.

داروهای ضد اضطراب

بنزودیازپین‌ها به طور کلی برای مدت زمانی کوتاه تجویز می‌شوند. افرادی که در مصرف مواد مخدر یا الکل مشکلی داشته‌اند، معمولاً کاندیداهای خوبی برای این داروها نیستند زیرا ممکن است وابسته شوند.

برخی از افراد هنگامی که مصرف بنزودیازپین‌ها را به طور ناگهانی متوقف می‌کنند به جای کاهش شدید، علائم ترک را تجربه می‌کنند و به محض قطع دارو اضطراب می‌تواند برگردد. مشکلات احتمالی بنزودیازپین‌ها باعث شده است که برخی پزشکان از استفاده از آنها خودداری کنند یا از آنها در دوزهای ناکافی استفاده کنند.

حتی در مواردی که برای بیمار سودمند باشد. آلپرازولام بنزودیازپینی است که برای اختلال هراس و اضطراب مفید است. کلونازپام (کلونوپین) برای هراس اجتماعی و اضطراب استفاده می‌شود.

بوسپیرون، یکی از اعضای کلاس داروهای موسوم به آزیپیرونها است. بوسپیرون یک داروی ضد اضطراب است که برای درمان آن استفاده می‌شود. عوارض جانبی احتمالی شامل سرگیجه، سردرد و حالت تهوع است. برخلاف بنزودیازپین‌ها، برای رسیدن به یک اثر ضد اضطراب، باید حداقل دو هفته از بوسپیرون به طور مداوم استفاده شود.

سایر داروها

مسدود‌کننده‌های بتا، مانند پروپانولول، اغلب برای درمان شرایط قلب استفاده می‌شوند. اما در برخی از اختلالات اضطرابی، به ویژه هراس اجتماعی نیز مفید هستند.

هنگامی که یک وضعیت ترس از قبل پیش‌بینی می‌شود، مانند ارائه برنامه ریزی برای ارائه کنفرانس در مقابل جمع، پزشک شما ممکن است برای جلوگیری از ضربان قلب، لرزش دستان، و سایر علائم جسمی، مسدود‌کننده‌های بتا را تجویز کند.

روان درمانی

روان درمانی شامل مکالمه با یک متخصص بهداشت روان آموزش دیده مانند روانپزشک، روانشناس، مددکار اجتماعی یا مشاور برای یادگیری نحوه مقابله با مشکلاتی مانند اختلالات اضطرابی است.

درمان شناختی-رفتاری

درمان شناختی-رفتاری در درمان اختلالات اضطرابی بسیار مفید است. بعد شناختی به افراد کمک می‌کند تا الگوهای فکری را تغییر دهند و بعد رفتاری به افراد کمک می‌کند تا نحوه واکنش در شرایط تحریک کننده اضطراب را تغییر دهند.

جسات درمانی برای کاهش اضطراب

درمان شناختی-رفتاری ممکن است در یک گروه انجام شود. مشروط بر اینکه افراد گروه به اندازه کافی مشکلات مشابه داشته باشند. گروه درمانی به ویژه برای مبتلایان به هراس اجتماعی مؤثر است.

غالباً “تکالیف” برای شرکت کنندگان اختصاص می‌یابد تا بین جلسات تکمیل شوند. برای بسیاری از افراد، بهترین روش برای درما ، داروهایی است که همراه با درمان شناختی-رفتاری است.

کلام پایانی

تغییر شیوه زندگی می‌تواند به افرادی که احساس اضطراب می‌کنند کمک کند. اما آستانه بالینی برای تشخیص را برآورده نمی‌کند. عادت‌هایی مانند ورزش، خواب خوب و محدود کردن میزان کافئین و الکل مصرف شده همه مفید هستند.

به طور فزاینده، محققان معتقدند که مراقبه ذهن آگاهی نیز یک روش موفق است. نفس کشیدن عمیق، مشاهده فکر بدون قضاوت و تصدیق محدودیت‌های کنترل فرد می‌تواند احساس تنش را کاهش دهد.

شناسایی شرایطی که موجب اضطراب فرد می‌شوند و سپس عقب‌نشینی در برابر افکار مضطرب کننده یا افکار غیر منطقی می‌تواند به احساس آمادگی بهتر برای آینده کمک کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code