قرص ریتالین 10 و موارد کاربرد آن

قرص ریتالین ۱۰

قرص ریتالین ۱۰ از خانواده محرک‎‌ها و آمفتامین‎‌ها محسوب می‌‎شود. ریتالین حاوی متیل فنیدات است. از ریتالین برای درمان بیش فعالی و کمبود توجه استفاده می‌‎شود. در این مقاله قصد داریم تا به توضیح ریتالین ۱۰ که یکی از قرص‎‌های ریتالین با دوز ۱۰ میلی گرم است بپردازیم.

موارد مهمی که باید راجب ریتالین بدانید

این دارو برای درمان ADHD و یا بیش فعالی و کمبود توجه مورد استفاده قرار می‎‌گیرد. این دارو به فعالیت مغز شما کمک می‎‌کند. ریتالین می‎تواند کمک کند توجه خود را بهبود بخشید. قرص ریتالین ۱۰ باعث افزایش تمرکز شما نیز می‎شود. همچنین ریتالین شما را کم تحرک‎ می‌‎کند. تهیه این دارو تنها توسط نسخه پزشک ممکن است. از مصرف این دارو بدون مشاوره با پزشک جدا خودداری کنید.

مواردی ممکن است شما را از خوردن دارو منع کند. اگر دارای مشکلاتی نظیر مشکل قلبی، مشکل گردش خون یا عدم سلامت روانی که شامل سابقه افسردگی، دوقطبی و سایر مشکلات روانی می‎شود هستید، ممکن است این مشکلات شما را از مصرف این دارو منع کند. طبیعی است که هر دارویی ممکن است با مصرف برخی داروهای دیگر سازگاری نداشته باشد. ریتالین نیز از این قضیه مستثنی نیست. متیل فنیدات ممکن است در کارکرد سایر داروها تاثیر گذاشته و باعث بروز عوارض جانبی در بدن شما شود.

در دوره مصرف دارو مرتبا پزشک خود را از شرایط خود مطلع سازید. پزشک موظف است که از تاثیر دارو روی شما اطمینان حاصل کند. بدون مشورت با پزشک خود مصرف دارو را قطع نکنید. اگر سابقه بیش از یک سال مصرف ریتالین دارید، ترک ریتالین حتما باید زیر نظر پزشک باشد. از شایع‎‌ترین عوارض جانبی ریتالین می‎‌توان به احساس عصبی بودن، سردرد و بی‎‌خوابی اشاره کرد. اما اگر با مشکلاتی نظیر تغییر ناگهانی و شدید خلق و خو و احساسات و مشکلات قلبی مواجه شدید سریعا با با پزشک خود تماس بگیرید. از دادن دارو به دیگران به شدت خودداری کنید. این دارو صرفا برای شما تجویز شده و دادن آن به افراد دیگر حتی با وجود شرایط مشابه شما کار درستی نیست. اگر عوارض جانبی مصرف ریتالین شما را نگران کرده است، قضیه را با پزشک خود در میان بگذارید.

قرص ریتالین 10

ریتالین چیست و برای چه استفاده می‎‌شود

از قرص ریتالین ۱۰  برای درمان اختلال بیش فعالی و کمبود توجه استفاده می‎‌شود. ریتالین برای كودكان و جوانان بین ۶ تا ۱۸ سال مورد استفاده قرار می‎‌گیرد. این دارو فقط پس از امتحان کردن درمان‎هایی كه دارو در آن وجود ندارد مورد استفاده قرار می‎‌گیرد، مانند مشاوره و رفتار درمانی. ریتالین به عنوان درمانی برای ADHD در کودکان زیر ۶ سال یا در بزرگسالان استفاده نمی‎‌شود.

عملکرد ریتالین

قرص ریتالین ۱۰ فعالیت قسمت‎ های خاصی از مغز را که فعال نیستند بهبود می‌بخشد. این دارو می‌تواند به بهبود توجه، شدت و کاهش رفتار تحریک آمیز کمک کند. این دارو به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی ارائه می‎شود که شامل مواردی نظیر روانشناسی، آموزش و درمان اجتماعی می‎شود. تهیه ریتالین بدون نسخه پزشک ممکن نیست. از مصرف ریتالین بدون مشورت با پزشک به شدت خودداری کنید. ریتالین توسط پزشک باید تجویز شود. اگرچه درمانی برای ADHD وجود ندارد، اما با استفاده از برنامه‎ های درمانی می‎توان آن را مدیریت کرد.

کمی درباره ADHD

کودکان و نوجوانان مبتلا به ADHD در انجام فعالیت‌های نظیر نشستن آرام و تمرکز، با مشکل روبرو هستند. فرد مبتلا به ADHD تقصیری ندارد، چرا که بیماری انجام فعالیت‎ های نظیر نشستن و یا تمرکز را برای او سخت می‎کند. با این حال، ADHD می‎تواند باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی روزمره شود. کودکان و نوجوانان مبتلا به ADHD ممکن است در یادگیری و انجام کارهای خود مشکل داشته باشند. آن‎ ها به سختی می‎توانند در خانه، مدرسه یا محیط بیرون رفتار خوبی داشته باشند. لازم به ذکر است که ADHD بر هوش فرزند شما تاثیر نمی‌گذارد.

موارد عدم استفاده از ریتالین

مصرف قرص ریتالین ۱۰ با برخی از بیماری ها سازگاری ندارد. از جمله بیماری ‎هایی که مصرف ریتالین با آن سازگاری ندارد می‎توان به مشکل تیروئید، گلوکوم، تومور، بی اشتهایی عصبی، فشار خون بالا، مشکلات قلبی، مشکلات روانی، مشکلات معده و روده و … اشاره کرد. مصرف ریتالین با داروهای مهار کننده اصلا سازگار نیست. اگر از بیماری‎ های خود مطمئن نیستید از مصرف ریتالین خودداری کنید. متیل فنیدات یا همان ریتالین، می‎تواند باعث بروز و شدت یافتن مشکلات شما شود.

علائم آسم ؛ عوامل ایجاد و داروهای بیماری آسم ؛ آسم در بزرگسالان

مواردی که حتما باید با پزشک خود چک کنید

  • اگر سابقه مشکلات کبدی یا کلیوی در خود و یا حتی در خانواده شما وجود دارد حتما با پزشک خود در میان بگذارید.
  • اگر دارای سابقه تشنج، صرع و یا هر گونه واکنش غیر ارادی بوده ‎اید با پزشک خود در میان بگذارید.
  • اگر اعتیاد به مشروبات الکلی و یا مواد مخدر دارید قضیه را حتما با پزشک خود در میان بگذارید. این مورد را بسیار جدی بگیرید چرا که مصرف قرص ریتالین خود می‎تواند باعث اعتیاد شود. مصرف ریتالین همراه با مشروبات الکلی و یا مواد مخدر می‎تواند بسیار خطرناک باشد.
  • اگر دارای فشار خون بالا هستید حتما با پزشک خود موضوع را در میان بگذارید چرا که ریتالین باعث افزایش فشار خون می‎شود.
  • اگر دارای سابقه مشکلات قلبی هستید حتما به پزشک خود بگویید.
  • اگر دارای سابقه افسردگی، روان پریشی، دو قطبی و در کل عدم سلامت روانی هستید، پزشک خود را از آن مطلع سازید.

در صورتی که از مشکل خود آگاه نیستید حتما به پزشک خود بگویید چرا که ممکن است مصرف قرص ریتالین باعث تشدید بیماری شما شود. اگر بعد از یک ماه استفاده از ریتالین بهبودی در حال شما دیده نشد قضیه را حتما با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک شما ممکن است در صورت مشاهده عدم بهبودی شما روش درمانی جایگزینی را پیش گیرد. در صورت سوء مصرف و وابستگی به ریتالین حتما با پزشک خود تماس حاصل کنید چرا که ممکن است این کار بسیار خطرناک باشد. از مصرف بیشتر از دوز مشخص شده توسط پزشک خودداری کنید.

قرص ریتالین 10

سخن پایانی

در این مقاله به توضیح موارد قرص ریتالین ۱۰ برای درمان بیماری ‎های خاص پرداختیم. تهیه ریتالین بدون نسخه پزشک ممکن نیست. ریتالین در دوز‎های مختلف به فروش می‎رسد. از مصرف بیش از اندازه ریتالین خودداری کنید چرا که می‎تواند باعث اعتیاد شما به این دارو شود. مصرف ریتالین برای بیدار ماندن و افزایش تمرکز اصلا کار درستی نیست و ممکن است خطر آفرین باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code