قرص ریتالین برای کودکان چه خطرهایی میتواند داشته باشد؟

محرک‎‌های CNS محرک‎‌هایی هستند که حاوی آمفتامین‎‌ها و محصولات شامل متیل فنیدات می‎‌باشند. این محرک‎‌ها از جمله ریتالین، از پتانسیل بالایی برای سوء استفاده و وابستگی برخوردار هستند. خطر سوء استفاده را پزشک شما، باید قبل از تجویز قرص ریتالین برای کودکان ارزیابی کند و علائم سوء استفاده و اعتیاد را در حین درمان کنترل کند. ریتالین برای درمان اختلالات توجه مانند بیش فعالی مورد استفاده قرار می‌‎گیرد. این دارو برای افراد ۶ سال و بالاتر مورد استفاده قرار می‌‎گیرد. از این دارو به هیچ عنوان برای کاهش وزن استفاده نکنید. درست است که این دارو باعث اختلالات تغذیه و در نتیجه کم شدن اشتها و لاغر شدن می‌‎شود اما می‌‎تواند خسارات جبران ناپذیری به شما وارد کند. مصرف این دارو باید حتما زیر نظر پزشک باشد. دوز مصرفی این دارو باید مورد تایید پزشک باشد. از مصرف خودسرانه این دارو به شدت خودداری کنید.

مصرف این دارو ممکن است باعث اختلالاتی در بدن شما شود. در صورت بروز اختلالات ناشی از مصرف ریتالین حتما با پزشک خود موضوع را در میان بگذارید. مصرف ریتالین برای کودکان زیر ۶ سال به هیچ عنوان توصیه نمی‎شود. می‎دانیم که داروها بخشی از برنامه جامع درمان هستند. بیش فعالی و کمبود توجه، ممکن است در کنار رفتار درمانی نیاز به دارو درمانی نیز داشته باشد.

تشخیص بیش فعالی حتما باید توسط یک متخصص باشد. از دادن داروهای مختلف به کودکان برای درمان بیش فعالی و بدون مشورت پزشک به شدت خودداری کنید. در صورت تشخیص پزشک متخصص به مصرف ریتالین مطمئن باشید که مصرف این دارو از عدم مصرف آن مفیدتر خواهد بود. ریتالین به کاهش علائم بیش فعالی و رفتار تحریک آمیز کمک می کند. همچنین این دارو باعث افزایش توجه و فاصله تمرکز کودک می‎شود.

زمان مصرف ریتالین

قرص ریتالین معمولاً روزانه دو یا سه بار مصرف می‎شود. بهتر است که این دارو قبل از صبحانه و ناهار مصرف شود. مناسب ترین زمان برای استفاده‎ی دارو ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از صبحانه و ناهار است. در بهترین حالت باید بین مصرف داروها ۴ ساعت فاصله باشد. مصرف ریتالین در شب مي‎تواند باعث اختلالات خواب شود.

بهتر است برای مصرف دارو زمان مشخصی را تعیین کنید و در آن زمان مشخص به کودک خود دارو دهید تا مبادا فراموش کنید. ریتالین حاوی مقادیر کمی لاکتوز است. اگر کودک شما نسبت به لاکتوز حساسیت دارد این موضوع را حتما با دکتر او در میان بگذارید. همچنین ریتالین حاوی مقادیری از شکر و ژلاتین نیز می‎باشد.

ریتالین برای کودکان

دوز مصرف

دوز ریتالین برای کودکان بسیار مهم است. این دارو حتما باید زیر نظر پزشک مصرف شود. پزشک شما دوز مناسب برای فرزندتان را بررسی می کند و متناسب با وضعیت کودک دوز خاصی را برای او تجویز می‌‎کند. دوز دارو در برچسب دارو نشان داده شده است. در ابتدای فرایند درمان احتمالا دکتر از دوز پایین برای کودک شما شروع کرده و به مرور زمان، دوز مصرفی را افزایش دهد. از افزایش خودسرانه دوز مصرفی ریتالین به شدت خودداری کنید چرا که می‎تواند خسارات جبران ناپذیری داشته باشد. درباره‎ی مصرف دارو و دوز مصرفی حتما با پزشک معالج کودکتان مشورت کنید. قرص باید توسط فرزند شما بلعیده شود. قرص هرگز نباید جویده شود. بهتر است که قرص همراه آب مصرف شود. اگر كودك شما از مصرف قرص خودداری کرد؛ شما می‎توانید قرص را در غذاهای نرم مانند ماست و یا مربا مخلوط کنید و به او بدهید.

با مشکل جدی تب در کودکان چه می‌توان کرد؟

نکته بسیار مهم این است که دارو نباید جویده شود. مطمئن شوید که کودک شما همه چیز را بلافاصله ببلعد، بدون جویدن. هیچ قرصی را خرد نکنید زیرا در این صورت قرص به درستی نمی‌تواند تاثیرگذار باشد. اگر قرصی که دکتر برای شما تجویز کرده است به صورت کپسول است مطمئن شوید که کودک شما قرص را ببلعد و آن را نجود. بسته به شرايط كودك دارو معمولا بين ۳۰ تا ۶۰ دقيقه بعد از مصرف شروع به كار می‌‎کند و تاثیرات آن قابل مشاهده است.

اگر کودک شما کمتر از ۳۰ دقیقه پس از مصرف دوز تجویزی دکتر استفراغ کرد، دوباره به همان مقدار به او ریتالین بدهید. اگر کودک شما بیش از ۳۰ دقیقه بعد از مصرف ریتالین استفراغ کرد، دیگر نیاز نیست به او دارو بدهید و تا دوز بعدی صبر کنید. اگر پس از مصرف دوباره ریتالین کودک شما استفراغ کرد با دکتر خود تماس حاصل کنید.

فراموش کردن دوز مصرفی

اگر فراموش کردید که دوز را داده‌‎اید و یا فراموش کرده‎‌اید، تا مصرف دوز بعدی صبر کنید. هرگز دوز مصرفی ریتالین را دو برابر نکنید. افزایش دوز مصرفی ریتالین می‌‎تواند خطرناک باشد پس تحت هیچ عنوان بدون مشورت با پزشک اقدام به افزایش دوز دارو نکنید. اگر احساس می‎‌کنید که بیشتر از دوز مشخص شده توسط پزشک معالج به کودک‌تان ریتالین داده‎اید با پزشک خود تماس حاصل کنید. دارو را در دسترس کودکتان قرار ندهید و آن را همیشه همراه خود نگه دارید.

عوارض جانبی دارو

ما از داروها برای بهتر شدن حال فرزندان خود استفاده می کنیم، اما گاهی اوقات این داروها اثرات دیگری دارند که ما آن‎‌ها را نمی‎‌‌خواهیم. ریتالین نیز مانند هر داروی دیگری ممکن است برای کودک شما عوارض جانبی داشته باشد. اگر با مصرف قرص ریتالین فرزند شما دچار عوارض جانبی ناشی از مصرف دارو شد، قضیه را حتما با پزشک او در میان بگذارید. کودک شما ممکن است تحریک پذیر، پرخاشگر، غمگین و یا افسرده شود. هر چه سریع‌تر باید با پزشک خود تماس بگیرید. اگر نگران هستید، تا زمانی که با پزشک خود صحبت نکرده اید، مصرف ریتالین را قطع کنید.

اگر فرزند شما احساس تپش قلب زیاد کرد حتما با پزشک خود تماس حاصل کنید. ممکن است در اثر مصرف ریتالین کودک شما اشتهایش کم شود. در صورتی که کودک شما احساس سرگیجه و یا سبکی کرد حتما با پزشک خود تماس حاصل کنید.

ریتالین برای کودکان

سخن آخر

در این مقاله به بررسی ریتالین برای کودکان پرداختیم. ریتالین که از خانواده محرک‎‌ها شناخته می‌‎شود برای درمان بیش فعالی مورد استفاده قرار می‎‌گیرد. مصرف این دارو حتما باید تحت نظر پزشک معالج باشد، از دادن این دارو به کودکتان بدون مشورت با پزشک به شدت خودداری کنید. یادتان نرود که دوز مصرف این دارو بسیار مهم است. هرگز بدون مشورت با پزشک دوز مصرف ریتالین را افزایش ندهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code