همه چیز در رابطه با قرص ریتالین

ریتالین یک ماده شیمیایی است که باعث تغییرات در موادی که به صورت طبیعی در مغز وجود دارند، می‌شود. ریتالین یا متیل فنیدات که به عنوان یک محرک سیستم عصبی شناخته می‎شود؛ اعصاب را تحت تأثیر خود قرار می‎دهد. ریتالین می‎تواند باعث كنترل بیش فعالی در شما شود.

از ریتالین برای معالجه و درمان برخی اختلالات و بیماری‌‌ها استفاده می‎شود. از موارد استفاده قرص ریتالین می‎‌توان به اختلال کمبود توجه، اختلال بیش فعالی، نارکولپسی و … اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با این ماده شیمیایی بیشتر آشنا کنیم.

موارد عدم استفاده

همه ما می‎‌دانیم که برخی از داروها با بعضی از بیماری‎‌ها هم خوانی ندارند. این بیماری‎‌ها کم نیستند. در این قسمت قصد داریم تا با بیماری‌‎هایی که با مصرف قرص ریتالین، ممکن است شما را با مشکل روبرو کنند، بیشتر آشنا کنیم. اگر شما فردی هستید که دچار تیک عصبی، اضطراب شدید و یا گلوکوم هستید، به هیچ وجه نباید از ریتالین استفاده کنید.

قابل ذکر است که این دارو می‎تواند باعث ایجاد سوء مصرف و اعتیاد نیز شود. بنابراین، از مصرف بی‎رویه این دارو به شدت پرهیز کنید. ریتالین را زیر نظر پزشک مصرف کنید و در صورتی که وابستگی به داروی خاص و یا مشروبات الکلی و یا مواد مخدر دارید این را حتما با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت در میان نگذاشتن با پزشک خود، مصرف این دارو می‎تواند پیامدهای خطرناکی را برای شما به همراه داشته باشد.

موارد مصرف قرص ریتالین

پیش از این گفته شد که ریتالین در دسته محرک‎‌ها قرار می‎گیرد. محرک‎‌ها می‎توانند باعث ایجاد بیماری قلبی، نقص قلب، مرگ ناگهانی، فشار خون بالا، سکته مغزی و … شوند. همچنین ریتالین با مهارکننده MAO سازگاری ندارد. بهتر است برای مصرف ریتالین دو هفته از مصرف مهارکننده MAO گذشته باشد.

از جمله مهارکننده‎‌های MAO می‌‎توان به فنلزین، ترانیل سی پرومین، لاینزولید، ایزوکاروباکسید، سلژیلین و … اشاره کرد. اگر شما دچار مشکلاتی در گردش خون هستید، این دارو می‎تواند باعث اختلالاتی نظیر درد، بی‎ حسی و تغییر رنگ در انگشتان دست یا پای شما شود.

همچنین اگر شما فردی با سابقه افسردگی، پریشانی، بیماری دو قطبی و یا بیماری روانی هستید از مصرف ریتالین به شدت پرهیز کنید. ریتالین می‎تواند باعث بروز و شدت روانپریشی شود. تعامل این دارو با مواد مخدر می‎تواند باعث خطرات جبران ناپذیری شود. اگر به متیل فنیدات حساسیت دارید از این دارو استفاده نکنید.

اطمینان از مصرف

برای اینکه از بی‎خطر بودن مصرف قرص ریتالین آگاه شوید، اطلاعاتی که در ادامه به آن می‎پردازیم را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر خود و یا نزدیکانتان دارای علائمی مانند افسردگی، بیماری روانی، روان پریشی، اختلال دو قطبی و یا اقدام به خودکشی هستید این را حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر دارای سابقه بیماری‎‌هایی نظیر صرع، تشنج، مشکلات مری، مشکلات معده و روده، مشکلات گردش خون، مشکلات حرکتی و عصبی و یا سندروم تورت هستید حتما با پزشک خود در میان بگذارید. همچنین اگر سابقه بیماری‎‌های قلبی در شما و یا نزدیکانتان وجود دارد حتما با پزشک خود در میان بگذارید. از تاثیر قرص ریتالین بر جنین، اطلاعاتی در دست نیست. اما اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید از مصرف ریتالین تا حد امکان پرهیز کنید و مسئله را پزشک خود در میان بگذارید.

مشخص نشده است که آیا قرص ریتالین روی شیر مادر تاثیر می‎گذارد یا نه و یا مصرف این قرص برای مادران شیرده باعث آسيب به نوزاد مي‎شود يا نه. در هر صورت بهتر است اگر شيرده هستيد، اين موضوع را با دكتر خود در ميان بگذاريد. اين دارو براي مصرف كودكان زير ۶ سال توصيه نمي‎شود.

خريد ريتالين

هرگز قرص ريتالين را خودسرانه و بدون مشورت با پزشك معالج خود مصرف نكنيد. مصرف اين دارو بايد كاملا با مشورت پزشك و به دستور او انجام بگيرد. دستورات پزشك خود درباره‎ی مصرف اين دارو را جدی بگيريد. پزشک شما ممکن است بنا به شرایط، دوز مصرف شما را تغییر دهد.

از مصرف بیش از اندازه این دارو به شدت خودداری کنید زیرا می‎تواند برای شما خطر آفرین باشد. سوء استفاده در مصرف ریتالین می‎تواند باعث وابستگی و اعتیاد به این دارو شود. اگر از برند خاصی استفاده می‎کنید، در صورت تغییر برند دارو، حتما با پزشک خود قضیه را در میان بگذارید. زیرا ممکن است دارو نیاز به تغییر دوز مصرفی داشته باشد. شما با آگاهی از مصرف دارو خطرات احتمالی ناشی از مصرف دارو را کاهش می‎دهد.

همانطور که گفته شد ریتالین می‎تواند باعث وابستگی فرد به دارو شود. هرگز دارو را با افرادی که دارای سوء مصرف دارو و یا اعتیاد هستند به اشتراک نگذارید. داروها را در مکانی امن نگهداری کنید؛ طوری که دست افراد مختلف به آن نرسد. تمام اطلاعات لازم درباره مصرف دارو را از پزشک خود بپرسید. راهنمایی‎های دارویی را به دقت مطالعه کنید و سوالاتی که برایتان پیش می‎آید را از پزشک بپرسید.

این دارو می‎تواند باعث اختلالات خواب در شما شود، بهتر است برای جلوگیری از مشکلات خواب این دارو را در صبح مصرف کنید. بهتر است که قرص‌ها ريتالين را ۳۰ تا ۴۵ دقيقه قبل از مصرف غذا مصرف كنيد.

دوز مصرفی قرص ریتالین

دوز مصرفی

اگر دوز مصرفی خود را از دست دادید، از مصرف قرص ریتالین در ساعات بعدی خودداری کنید. مصرف زیاد و بی‎رویه دارو می‎تواند خطرناک باشد. لازم به ذکر است که مصرف بیش از اندازه این دارو می‎تواند کشنده باشد. پس از مصرف خودسرانه این دارو و بدون مشورت پزشک خودداری کنید.

ریتالین می‎تواند باعث اختلال در تصمیم گیری و فکر کردن شما شود پس از مصرف این دارو قبل از کارهایی که نیاز به هوشیاری دارد مثل رانندگی خودداری کنید. اگر هر گونه حساسیتی نسبت به مصرف دارو نشان دادید حتما موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

اگر دارای مشکلات معده هستید و از داروی اسید معده استفاده می‎کنید حتما این را با پزشک خود در میان بگذارید. داروهای معده می‎توانند باعث تغییر در ریتالین شده و عوارض آن را تشدید کنند.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله به آن اشاره شد ریتالین یک محرک عصبی است که می‎‌تواند باعث كنترل بیش فعالی در شما شود. این دارو برای درمان برخی اختلالات رفتاری نظیر کمبود توجه مورد استفاده قرار می‎گیرد. از مصرف خودسرانه ریتالین بدون مشورت پزشک جدا خودداری کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code