کشور نروژ برای زندگی ؛ نروژ کجاست ؟ آشنایی با کشورهای اسکاندیناوی

کشور نروژ در شمال اروپا واقع شده و یی از کشورهای منطقه اسکاندیناوی محسوب می‌شود. با جمعیتی بیش از ۵ میلیون نفر، نروژ یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی و تحصیل به شمار می‌رود. میزان جرم و جنایت در ابن کشور بسیار پایین است و همین عامل سبب افزایش محبوبیت آن شده است. جالب است بدانید که بر اساس آمارها و گزارشات سازمان ملل متحد، در سال‌های اخیر، نروژ بارها به عنوان بهترین کشور برای زندگی انتخاب شده است. عواملی مانند: سطح درآمد، امید به زندگی، حقوق بشر و آزادی فرهنگی در این انتخاب تاثیر گذار بوده‌اند و می‌توان ادعا کرد؛ نروژ در تمامی این فاکتورها در بهترین وضعیت ممکن قرار دارد.

نروژ دارای بهترین سیستم رفاهی در جهان است و افرادی که بیکار هستند و یا توانایی انجام کار ندارند؛ به خوبی حمایت شده و مشکلی بابت گذران زندگی خود نخواهند داشت. در ادامه این مطلب نگاهی به کشور نروژ برای زندگی خواهیم انداخت و البته این کشور را از نظر جغرافیاییی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و تاریخی بررسی خواهیم کرد: با ما همراه باشید:

جغرافیا و جمعیت

جغرافیای نروژ

نروژ یکی از کشورهای طولانی ( با مرز زیاد ) در اروپا محسوب می‌شود. این کشور از طرف شرق با سوئد، فنلاند و روسیه هم مرز است و در قسمت غزبی نیز یک ساحل وسیع با اقیانوس اطلس شمالی دارد. آب و هوای نروژ مرطوب و ملایم است و زمستان‌ها در این منطقه سردتر و البته طولانی‌تر نیز می‌باشند. شهرهای بزرگ نروژ در امتداد خط ساحلی قرار دارند: پایتخت و بزرگترین شهر این کشور، اسلو نام دارد و حدود ۶۲۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارد. سایر شهرهای بزرگ عبارتند از برگن و استاوانگر در نروژ غربی، تروندهایم در قسمت میانی و ترومسو در شمال.

از جمعیت ۵.۲ میلیون نفری نروژ، ۳۲ درصد دارای تحصیلات در بالاترین سطح ممکن هستند. این کشور نیز مانند سایر کشورهای اسکاندیناوی، به یک کشور چند فرهنگی تبدیل شده است؛ به گونه‌ای که ۳۳ درصد از جمعیت اسلو را مهاجرین و یا نروژی‌هایی از والدین مهاجر تشکیل می‌دهند. همچنین بیش از ۱۶ درصد از جمعیت کل نروژ را مهاجرین تشکیل می‌دهند. وضعیت مطلوب کشور نروژ برای زندگی سبب افزایش مهاجرت به این کشور در سال‌های اخیر شده است.

زندگی در نروژ

زندگی در نروژ

سبک زندگی در نروژ کاملا با زمانی که برای کار و تحصیل صرف می‌شود؛ در ارتباط است. به عبارتی دیگر مردم این کشور به شدت به دنبال ایجاد یک توازن بین زمان کاری و زندگی شخصی می‌باشند. جالب است بدانید؛ بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر، در نروژ به کارمندان اجازه داده می‌شود که در محل کار به مسائل شخصی نیز بپردازند. البته از آن‌ها انتظار می‌رود که در خانه نیز، به انجام امور کاری بپردازند. به عبارتی دیگر، کار و زندگی شخصی در نروژ به هم تنیده شده‌اند و مرز مشخصی بین آن‌ها وجود ندارد. متوسط تایم کاری در این کشور، ۵ روز کاری همراه با فت ساعت و نیم کار در هر روز می‌باشد.

مردم این کشور در عین حا که به کار و مطالعه اهمیت زیادی می‌دهند؛ برای استراحت و زندگی شخصی نیز احترام فراوانی قائل شده و برنامه‌های ویژه‌ای برای آن دارند. معمولا عصرها و آخر هفته‌ها، به تماشای تئاتر، ورزش و حضور در فضاهای باز می‌پردازند. همچنین مردم نروژ عاشق سفر و ماجراجویی بوده و از هر فرصتی برای مسافرت استفاده می‌کنند.

یک شیوه غیر رسمی برای زندگی

سبک زندگی مردم نروژ

سبک زندگی در این کشور آنچنان رسمی به نظر نمی‌رسد. شما در خیابان‌های این کشور، افراد معدودی را با لباس‌های فرم و رسمی مشاهده خواهید کرد. حتی در محط‌هایی مانند دانشگاه و ادارات نیز خبری از کراوات و کت و شلواهای اتو کشیده و مرتب نیست. لباس‌های راحت و ساده، انتخاب اول مردم نروژ به شمار می‌روند؛ حتی در ملاقات‌ها و قرار‌های رسمی! البته در سالیان اخیر، گرایش به سمت رسمی بودن در این کشور مقداری گسترش یافته است؛ اما کماکان نروژی‌ها یک سبک غیر رسمی را برای زندگی ترجیح می‌دهند.

وقت آزاد ، عصرها ، آخر هفته و تعطیلات

تعطیلات در کشور نروژ

نروژی‌ها در مقایسه با سایر کشورهای جهان، از وقت آزاد بیشتری برخوردار هستند. معمولا از ساعت ۹ صبح الی ۱۷ بعدازظهر مشغول کار می‌باشند؛ اما عصرها، شنبه و یکشنبه هر هفته ، تعطیلات کریسمس و عید پاک را تعطیل بوده و به زندگی شخصی و استراحت می‌پردازند. فوتبال ، هتدبال ، شنا و دوچرخه سواری از ورزش‌ها و تفریحات محبوب مردم این کشور به شمار می‌روند؛ اما بدون شک ورزش ملی نروژ، اسکی می‌باشد که در سطح جهانی نیز در این ورزش دارای رتبه بسیار خوبی می‌باشد. البته کتاب خواندن در آخر هفته‌ها، یکی از تفریحات لذت بخش نروژی‌ها به شمار می‎رود. همچنین آن‌ها عاشق گذراندن وقت با خانواده بوده و هیچ فرصتی را برای بودن کنار عزیزان، از دست نمی‎دهند.

افزایش تعداد رستوران ها

مراکز عرضه کننده غذا در نروژ رو به افزایش است و این روزها تقریبا از فرهنگ و ملیتی، یک رستوران در نروژ یافت می‌شود. از زاپن و ویتنام گرفته تا مصر و سومالی، شما می‌توانید هر غذایی را در شهرهای این کشور امتحان کنید. همچنین غذاهای نروژی و محلی نیز اخیرا دوباره اعتبار خود را به دست آورده‌اند و مردم با اشتیاف بیشتری آن‌ها را میل می‌کنند. از جمله این غذاها می‌توان به : Maeemo در اسلو و Lysverket در برگن اشاره کرد. غذاهای نروژی به دلیل تمرکز بالا بر مواد محلی و ظرافت‌های غذاهای دریایی، به ” نئونوردیک ” یا ” نئوفیودریک ” معروف هستند. نروژی‌ها عاشق قهوه هستند و اگر بخواهند شما را به یک قرار دوستانه دعوت کنند از شما می‌خواهند ” یک قهوه با آن‌ها بنوشید ” . اسلو امروزه یکی از بهترین‌ قهوه‌های مخصوص دنیا را دارد.

تحصیلات

طی کردن مدارج تحصیلی تا بالاترین سطح در کشور نروژ رایج است و شاید یکی از دلایل این اتفاق، ارزان بودن تحصیل در این کشور باشد. سیستم آموزشی این کشور به صورت کامل پشتیبانی می‌شود تا اطمینان حاصل شود که آموزش برای همه در دسترس است. به همین دلیل است که بسیاری از موسسات آموزش عالی در این کشور شهریه ندارند. زندگی دانشجویی در نروژ بسیار راحت است و یکی از بهترین دوران‌های زندگی هر فرد به شمار می‌رود. کیفیت بالای دانشگا‌های این کشور باعث شده تا دانشجوهای سایر کشورها نیز، به تحصیل در نروژ علاقمند شوند.

حق تحصیل برای همه

حق تحصیل در کشور نروژ

هر کودک و نوجوانی در کشور نروژ، حق دارد و موظف است که حداقل تحصیلات دوره ابتدایی، راهنمایی و متوسطه را تکمیل کند. سیستم آموزشی نروژ به سه بخش مختلف تقسیم می‌شود: مدرسه ابتدایی یا Barneskole ( سن ۶ تا ۱۳ سال ) ، مدرسه راهنمایی یا Ungdomsskole  ( سن ۱۳ تا ۱۶ سال )  و متوسطه یا Skole Videregoleende ( سن ۱۶ تا ۱۹ سال ) . در پایه‌های ابتدایی و راهنمایی، دروس برای همه دانش‌آموزان مشترک می‌باشند؛ اما در دوره متوسطه ، آزادی بیشتری به دانش آموز داده می‌شود تا بر اساس علاقه و توانایی خود، رشته تحصیلی دلخواهش را انتخاب کند. همچنین دانشجویان نروژی می‌توانند در کنار تحصیل، یک کار پاره وقت ( حداکثر ۲۰ ساعت در هفته ) نیز داشته باشند.

یافتن شغل

تحصیل در کشور نروژ یک راه ایده آل برای به دست آوردن شغل در این کشور و سایر کشورهای اروپایی، به ویژه مناطق اسکاندیناوی می‌باشد. از آنجایی که دانشجویان این کشور در طول دوران تحصیل، به شغل‌هایی مرتبط با رشته تحصیلی خود نیز مشغول می‌شوند؛ بنابراین اکثر آن‌ها در زمان فارغ تحصیلی و پیش از ورود به بازار کار، دارای سابقه شغلی می‌باشند. ساکنین کشورهای اتحادیه اروپایی می‌توانند در این کشور به تحصیل و کار بپردازند. ساکنین سایر کشورهای جهان برای تحصیل در نروژ باید درخواست رسمی ارائه نمایند. در صورتی که با درخواست آن‌ها موافقت شوند؛ می‌توانند در کنا تحصیل به ۲۰ ساعت کار در هفته نیز بپردازند. بیش از ۲۰ ساعت کار در هفته می‌تواند برای دانشجویان، عواقب سنگینی از جمله اخراج از نروژ به همراه داشته باشد. دانشجویان خارجی قبل از پایان تحصیلات و در صورتی که تمایل دارند در نروژ کار کنند، باید درخواست اقامت یک ساله خود را ارائه نمایند.

پیدا کردن کار در نروز

کشور نروژ برای زندگی و کار امکانات جالب و قابل توجه‌ای از جمله : مرخصی والدین ، مزایای بیماری ، حمایت از اشتغال و همچنین حقوق بالا را در اختیار ساکنین قرار می‌دهد. همچنین انجام تجارت در این کشور بسیار راحت بوده و شما به راحتی می‌توانید به داد و ستد و کسب درآمد بپردازید. نروژ دارای نیروگاه های آبی فراوان ، صنایع پیشرو در جهان ، بهره وری بالا و اقتصادی قوی است. امروزه این کشور کاملا مدرن به سمت فناوری ، نوآوری و تلاش برای توسعه بیشتر جامعه محور دانش حرکت می‌کند.

تاریخ و مذهب و زبان

نروژ به دلیل میراث وایکینگ خود که در بخش مهمی از تاریخ این کشور قرار دارد، در سراسر جهان شناخته شده است. نروژ بسیار سکولار است اما بیشتر مذاهب جهان در جامعه آن نمایان می‌باشند. نروژ در سال ۱۸۱۴ به یک کشور مستقل تبدیل شد، اما در اواخر سال ۱۹۰۵ از سوئد جدا شد. در آن زمان این کشور به ترتیب از سال ۱۳۸۰ بخشی از اتحادیه‌ها با دانمارک و سوئد بود. اگر چه هزار سال از آن زمان می‌گذرد که واینکینگ‌های نروژی بخش‌های بزرگی از جهان غرب را زیر پای خود قرار دادند، اما این بخشی از تاریخ است که بیشتر نروژی‌ها دوست دارند از آن به عنوان دوران طلایی این کشور یاد کنند.

تاریخ و فرهنگ کشور نروژ

امروز نروژ کشوری بسیار سکولار است و آزادی مذهبی در آن وجود دارد و بسیاری از مذاهب جهان در این کشور نمایش داده می‌شوند. کلیسای نروژ لوتری است، اما کاتولیک و سایر فرقه‌های مسیحی نیز گسترده و فعال می‌باشند. اسلام یکی از بزرگترین مذاهب و ادیان در نروژ است. همچنین جوامعی از یهودی‌ها و بودایی‌ها نیز در این کشور مستقر هستند.

زبان رسمی این کشور ، نروژی است که تقریبا اکثر مردم با آن تکلم می‌کنند. این زبان مانند زبان‌های سوئدی و دانمارکی از آلمانی گرفته شده است. زبان نروژی به دو صورت نوشته می‌شود : bokmål  و nurse . به صورت کلی این زبان تشابه زیادی با زبان‌های سوئدی و دانمارکی دارد و اگر هر کدام از این ۳ زبان را بلد باشید، مشکلی برای دو زبان دیگر نخواهید داشت.

طبیعت و آب هوا

طبیعت کشور نروژ

طبیعت نروژ دیدنی و متنوع است. با تپه‌های پوشیده از جنگل در جنوب شرقی و فجورها و یخچال‌های مرتفع در غرب و شمال. این طبیعت متنوع باعث می‌شود؛ هرگز در این کشور حوصله‌تان سر نرود. نروژی‌ها عاشق طبیعت کشور خود هستند و به آن احترام بسیاری می‌گذارند. زندگی در فضای باز بخشی از علاقمندی‌های اصلی مردم را تشکیل می‌دهد؛ آن‌ها در بهار، تابستان و پاییز در کوهستان‌ها زندگی کرده و به پیاده روی می‌پردازند؛ در زمستان‌ها نیز به ورزش محبوب خود یعنی اسکی می‌پردازند. بیشتر شهرهای نروژ در نزدیکی مناطق طبیعی حفاظت شده قرار گرفته‌اند.

حقایقی جالب درباره نروژ

  • واحد پولی در نروژ کرون نروژی یا NOK است.
  • نروژ ۲۵.۱۴۸ کیلومتر خط ساحلی دارد.
  • بلندترین قله نروژ ، Galdhøpiggen نام دارد که ۲۴۶۹ متر ارتفاع دارد.
  • شمالی‌ترین نقطه اروپا North Cape نام دارد که در کشور نروژ واقع شده است.
  • محبوب‌ترین غذای ژاپنی‌ها یعنی سوشی را مردم نروژ به آن‌ها معرفی کردند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code