آبیاری صحیح گیاهان ؛ چگونه به گیاهان آپارتمانی آب بدهیم ؟

باغباني و نگهداري از گل و گياه يكي از فعالیت‌های رايج ميان افراد بوده كه امروزه چه در مزارع و باغچه‌ها و چه در آپارتمان ها از محبوبيت بالايي برخوردار است. با این وجود، سختی‌هایی نيز به دنبال دارد. يكي از رایج‌ترین اين سختی‌ها تعیین ميزان آب مورد نياز گياهان آپارتمانی براي آبياري بوده كه عدم اطلاع از آن يكي از دلايل رايج مرگ گياهان است. دلیل چالش‌برانگیز بودن اين موضوع اين است که نیازهای یک گیاه بسته به نحوه رشد آن، محیط ‌زیست آن، نوع خاک و موارد دیگر متفاوت است. در نهایت آبیاری صحیح گیاهان و نگه‌داشتن حد تعادل مانند هر كار ديگري نيازمند تمرين، تكرار و حتي اشتباه كردن است.

با جستجوی نشانه‌های آبیاری بیش‌ازحد، كمبود آب و تحقیق در مورد گیاهي كه پرورش می‌دهید، می‌توانید مشخص کنید که گیاه به چه مقدار آب نیاز دارد. با ما در اين مقاله همراه باشيد تا  آبیاری صحیح گیاهان ، زمان مناسب و روش درست آبیاری را با چند تكنيك ساده و در عین حال کلیدی بياموزيد.

فراهم كردن شرایط مورد نیاز گياه

توجه به زيستگاه اصلي گياه

زيستگاه اصلي گياه در طبيعت را در نظر گرفته و آبیاری را بر اساس آن محیط (اکوسیستم) تنظيم كنيد. نیازهای اصلي گياهان از زیستگاه اصلي آن‌ها سرچشمه می‌گیرند. به‌ عنوان مثال، اگر یک گیاه بومی منطقه گرمسیری است و شما در یک محیط نیمه‌خشک زندگی می‌کنید، باید آب بیشتری براي آن گیاه نسبت به بقيه گياهان منطقه بومي خودتان تأمین كنيد.

  • . اگر در مکانی خشک هستید (مانند صحرای جنوب غربی)، ميزان آبياري میوه و سبزیجات را به‌شدت افزايش دهيد. این‌گونه ها به آبياري بيشتري نسبت به گیاهان بومی خودتان نياز دارند. علاوه بر این، آب بیشتری به سرخس‌ها و گیاهان گل‌دار غیربومی بدهید.
  • اگر در محیط گرمسیری هستید، شاید نیازی به تأمین آب اضافی برای گیاهان دارای میوه و سبزیجات نباشید.
  • اگر در یک محیط معتدل هستید، برای تأیید آب کافی از گیاه خاص (به‌ویژه اگر این میوه یا سبزیجات باشد) تحقیق کنید.

آبياري موردنیاز پس از اولين كاشت

ریشه و خاک اطراف گیاهانی که به‌تازگی به گلدان یا قطعه‌ای از زمین منتقل کرده‌اید را باید مرطوب كنيد. در هفته اول، روزانه به مقدار كم آبياري كرده و بعد از هفته اول، گیاه را از نزدیک رصد کنید تا مطمئن شوید خاک مرطوب می‌ماند. اگر خاک خشک بود، آب اضافی تأمین کنید.

رطوبت مورد نیاز گیاه

یک‌بند انگشت خود را به خاک اطراف گیاه خود بچسبانید. اگر مرطوب و خنك بود یعنی آبدهی کافی بوده است و اگر خشک بود، بايد آبياري شود.

استفاده از سيستم آبياري قطره‌ای برای آبیاری صحیح گیاهان

برای گیاهانی که ریشه‌های کم‌عمق دارند از سيستم آبیاری قطره‌ای استفاده کنید. این سیستم به‌تدریج آب را برای مدت زمان طولانی‌تر آزاد می‌کند. درنتیجه، گیاهان دارای ریشه‌های کم‌عمق دسترسی به آب بهتري خواهند داشت.

  • آبیاری قطره‌ای برای گیاهان دارای میوه و سبزیجات در محیط‌های خشک مفید است. نياز آبياري گياهاني مانند گوجه‌فرنگی، توت‌فرنگی و فلفل با آبیاری قطره‌ای به‌طور كامل برآورده می‌شود.

مشاوره و تحقيق درباره آبیاری صحیح گیاهان

اگر در تهیه آب کافی برای یک گیاه مشکل دارید، می‌توانید با شخصی که تجربه برخورد با آن را دارد مشاوره كنيد. امروزه وب‌سایت‌های فراواني وجود دارد كه درباره تک‌تک گياهان و نحوه نگهداري از آن‌ها به‌طور كامل توضيح داده‌اند. به وب سایتی که درباره آب موردنیاز گیاه خاص شما اطلاعاتي را ارائه كرده است مراجعه كنيد.

بهترین زمان برای  آبیاری صحیح گیاهان

بهترین زمان آبدهي گیاهان اول صبح و یا اوایل شب است. پس از آبياري گياهان نيازمند زمان هستند تا بتوانند از آب اضافه‌شده بهره ببرند. درنتیجه بايد فاصله‌ای بين زمان تبخير شدن آب و آبياري شما باشد تا گياه فرصت بيشتري براي استفاده از آب داشته باشد. از اين رو اوايل صبح و شب گزینه‌های مناسبي هستند. دقت داشته باشيد كه در روزهای گرم آب زودتر تبخیر شده و فرصت گياه براي استفاده از آن كمتر است. درنتیجه آن آب کمتری در اختیار گیاه قرار می‌گیرد. به همين دليل در هوای گرم و خشک باید هرروز به گیاهانتان رسیدگی كرده و مراقب میزان خشکی و اشباع شدن آن‌ها باشيد.

آب مناسب آبياري گياهان

برای آبیاری گیاهان سعي كنيد از آب ولرم، بدون كلر و يا آب جوشیده سرد شده استفاده كنيد. هرگز با فشار آبدهی را انجام ندهيد زيرا باعث كنار رفتن خاك از اطراف پایه‌های گياه و در پي آن آسيب ديدن ریشه‌ها می‌شود. از آبدهي در زیر نور مستقیم خورشید نيز پرهيز كنيد چراکه موجب ایجاد لک و سوختگی بر روی برگ‌ها می‌شود.

جلوگيري از زیاده‌روی در آبياري گياه

استفاده از دستگاه رطوبت‌سنج خاک

کنترل رطوبت خاک به کمک رطوبت سنج های کاربری در گلدان

یکی دیگر از لازمه‌های آبیاری صحیح گیاهان استفاده از دستگاه رطوبت سنج خاک است. یک دستگاه رطوبت‌سنج خریداری کرده و آن را درون خاک در نزدیکی گیاه خود بچسبانید. دستگاه را در آنجا قرار داده و از آن براي نظارت بر رطوبت لحظه‌ای خاک استفاده کنید. رطوبت‌سنج مشخص خواهد کرد که خاک خشک، مرطوب یا خيس است. اگر خاک مرطوب باشد، يعني نياز آب گياهان رفع شده و شرایط براي رشد عالي است. اگر خاك خيس بود بايد دست‌به‌کار شويد زيرا خاك خيس باعث پوسيدگي ریشه‌ها می‌شود.

  • بيشتر رطوبت‌سنج‌ها داراي مقیاس ۱ تا ۱۰ بر روي خود هستند. اعداد ۱ تا ۳ نشان‌دهنده خشك بودن خاك، ۴ تا ۷ نشانگر مرطوب بودن و ۸ تا ۱۰ نشان‌دهنده خیس و اشباع بودن خاك است. بسیاری از گیاهان در محدوده ۴ تا ۵ عملکرد خوبی دارند. گوجه‌فرنگی در محدوده ۵ تا ۶ بسیار عالی عمل می‌کند.
  • بعد از خريدن اين دستگاه، ميزان رطوبت و آب مورد نیاز گونه گياه خود را بيابيد تا بتوانيد شرايط ايده آل را براي آن فراهم كنيد.

توجه به لايه زهكشي و آب اضافی

اگر گیاه شما درون گلدان است، انتهاي گلدان را برسي كنيد که آیا مقدار زیادی آب در پایین گلدان جمع شده است يا نه. گلدان‌ها حتماً بايد لایه‌ی زهكشي داشته باشند تا در صورت زیاده‌روی در آبدهی و خيس شدن خاك و آب اضافه از سوراخ‌های انتهاي گلدان خارج شود و خاك به حالت معتدل و مرطوب بازگردد. در غير اين صورت آب اضافه در گلدان می‌ماند و علاوه بر پوسيدگي ريشه موجب گِل شدن خاك و به دنبال آن جذب حشرات خواهد شد.

مراقبت از ریشه‌ها

آبياري بيش از حد بيشتر از همه بر روي ریشه‌ها تأثیر می‌گذارد. به همين علت بايد مراقب ریشه‌ها باشيد. اگر در صورت برسي كردن متوجه شديد كه ریشه‌ها قهوه‌ای، خاکستری، سیاه یا لاغر هستند، خبر از زیاده‌روی در آبدهي می‌دهند. ریشه‌های سالم بايد سفيد، جامد و خشك باشند.

  • احتمال ایجاد پوسیدگی ریشه در خاک‌هایی كه فاقد خاصيت زهكشي (يا حتي زهكشي كم) هستند بيشتر است؛ مانند خاک رس خالص.
  • اگر سبزیجاتي مانند کاهو، لوبیا، چغندر، هویج یا پیاز را پرورش می‌دهید، بيشتر از هميشه مراقب پوسیدگی ریشه باشید.

ريزش برگ‌ها

معرفی راه های حل مشکل ریزش برگ گیاهان

به دنبال ريزش برگ‌های سبز، زرد و قهوه‌ای باشید. اگر خاک مرطوب است و می‌بینید که ‌برگ‌ها از گیاه کاسته می‌شوند، ممکن است بیش‌ازحد آن را آبگیری کنید. در این مثال، آب کمتری است.

جلوگيري از كمبود آب گياه

آموزش جدیدترین روش های آبیاری صحیح گیاهان

توجه به پژمرده شدن گياه

پژمردگي ساقه‌ها و برگ‌ها ممکن است نشانه این باشد که شما در آبدهي گياه كوتاهي كرده و گياه آب موردنیاز خود را دريافت نكرده است. برگ‌های در حال پژمردگي نرم، آويزان و ضعيف به نظر می‌رسند.

اما برگ‌های سالم باید شاداب و محکم به نظر برسند. درنهایت، اگر گیاه شما پژمرده می‌شود، ممکن است لازم باشد آب بیشتری به آن بدهید. پژمردگي احتمال دارد نشانه زیاده‌روی در آبياري نيز باشد. براي تشخیص درست اينكه حاصل كدام است فاکتورهای دیگری مانند رطوبت خاک را در نظر بگیرید. معمولاً اگر خاک خشک باشد و گیاه پژمرده شود، به آب بیشتری احتیاج دارد.

آبدهي هفتگی

اگر در حال پرورش سبزيجات هستيد (چه در گلدان و چه در باغچه) هر هفته.۲.۵ سانتی‌متر به آن‌ها آب دهيد. اگر در آب‌وهوای خشک هستید، اين مقدار را به ۵ سانتی‌متر در هفته افزايش داده و اگر در محیط گرم زندگي می‌کنید برای هر ۱۰ درجه بالاتر از ۶۰ درجه حدود ½ (۱.۲۵ سانتی‌متر) به ميزان آبياري خود اضافه کنید.

به‌طور كلي فراهم كردن آب موردنیاز هر گياه و زنده نگه داشتن آن براي طولاني مدت كار سختي نيست. با يادگيري و به‌کارگیری اصول پایه‌ای كه در اين مقاله ذكر شد می‌توانید در اين امر حرفه‌ای شده و ديگر شاهد مرگ گياهانتان به خاطر عدم آبیاری صحیح گیاهان نباشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code