سفر به آندلس ؛ سفرنامه اسپانیا : اندلس در آغوش طبیعت

اندلس بهشتی برای دوستداران طبیعت و جویندگان ماجراجویی است. خطوط ساحلی ناهموار اندلس دارای جذابیت خاص خود است و با کوه‌های پرپیچ و خم، نهرهایی برای قایقرانی و کیلومترها مسیر برای پیمودن با پای پیاده، اسب و دوچرخه پوشیده شده است . در هر کجای اندلس که باشید، قطعاً گزینه‌ای خواهید یافت  تا عطش شما را برای تفریحات بیرون از خانه سیراب کند. در ادامه به معرفی فعالیت­‌هایی می‌پردازیم که انجام آنها به هنگام سفر به اندلس، لذت سفر و گردشگری را چند برابر می­‌کند:

اسب سواری در آندلس

یک مرد اندلسی بدون اسب خود مانند ماتادور بدون شنل است. او احساس می­کند که از بخش اساسی هویت خود که طی قرن­‌ها شکل گرفته است، محروم می‌­شود. این بخشی از زندگی او، کار او، وضعیت او، فرهنگ، دارایی خاکی او است. اسب او مرکز هستی اوست. اسب ها قرن ها نقش اساسی در زندگی روستایی داشته اند. اندلس یکی از نقاط برجسته مرجع جهانی برای همه موارد مرتبط با دنیای اسب­ها است. اندلس محل نژادهای عالی است و تعداد زیادی مزرعه در این منطقه وجود دارند که در آنها، اسبهای عرب، انگلو-عرب، هسپانو-عرب و انگلیسی پرورش داده می­‌شوند.

سوارکاری در آندلس

در این مزارع آنها را برای کارهای مختلفی آموزش داده و آماده می­‌کنند. با این حال، برجسته‌­ترین نژاد پرورش داده شده در اندلس، نژاد اسپانیایی خالص یا اندلسی است. خصوصیات و ویژگی‌های استثنایی این نژاد همواره در صفحات تاریخ ذکر شده است. در کتاب­‌های تاریخی رومیان باستان، از اسب های زیبا، دلپذیر، شجاع هیسپانیا یاد شده است. این فیلیپ دوم اسپانیا بود که اقدامات اولیه را برای حفاظت از نژادی که  بعدها نژاد اسپانیایی خالص نام گرفت، ایجاد کرد و اصطبل کاخ سلطنتی کوردوبا را ساخت که بهترین اسب ها را از سواحل رودخانه گوادلیور جمع‌آوری می‌کرد. مزرعه پرورش و تکثیر اسب‌های این نژاد از دیگر اقدامات فلیپ دوم برای حفاظت از این نژاد بود.

خصوصیات بدنی این نژاد به شرح زیر است: سر متناسب با طول متوسط، گردن عضلانی کمی قوسی با اندازه و طول متوسط، تنه متناسب، کمر انعطاف دم حلزونی به سمت پایین، با حرکات چابک، بلند، هماهنگ و ریتمیک. به طور خلاصه، اسب‌های این نژاد با شکوه، با ظاهری زیبا و متناسب، باهوش و مایل به کار، مطیع، نجیب و مقاوم اند.

در حقیقت، اسب اندلسی یکی از مهم‌ترین نمادهای این منطقه است. سواری با این اسب ها هم در منطقه سویا و هم در دیگر نقاط اسپانیا، از مهمترین تفریحات مردم اسپانیا به شمار می‌آید. تورهای سوارکاری یکی از بهترین راه‌ها برای کشف مناطق روستایی اندلس هستند. بهترین مکان برای شروع تورهای سوارکاری در برابر پس زمینه ال کرورو در قلب مالاگا قرار دارد. جنگل‌های زیبا و روستاهای دورافتاده می‌توانند هر توریست دوستدار طبیعت را با زیبایی خود جادو کنند. مناظر زیبای دریاچه‌ها، خطوط ساحلی، ساختارهای سنگی و حتی حیوانات وحشی گریزان از دیگر هدایای اندلس به توریست‌های سوار بر پشت اسب است.

اگرچه جرز دو لا فرانترا، محل تولد اسب اسپانیایی خالص است، اما مکان‌های بسیاری را برای لذت بردن از این حیوانات باشکوه در تمام استان‌های اندلس پیدا خواهید کرد. بسیاری از مزارع پرورش اسب، اصطبل‌ها و مدارس سوارکاری در این منطقه وجود دارند که محل زندگی اسب‌های زیبای اسپانیایی هستند. در بنیه برخی از این مجتمع‌ها، امکانات اقامتی نیز برای توریست‌های علاقمند به این حیوانات زیبا، مهیاست. شما اغلب می توانید اسب‌سواری کرده و  طبق برنامه زمانی و بعد مسافت مشخص به گردش در منطقه بپردازید. همچنین می‌توانید کودکان خود را با اسبهای پونی و کوتاه‌قامت سرگرم کرده و سوار واگن های اسبی قدیمی شوید، کلاس های سوارکاری را در هر سطحی طی کنید و  از تماشای نمایش‌های سوارکاری و کالسکه لذت ببرید. اسبها حتی برای خرید  نیز در دسترس هستند.

علاوه بر این، اگر می‌خواهید دنیای اسب‌ها را بهتر بشناسید و نمونه‌های باشکوه را به تماشا بنشینید، شما را به نمایشگاه بین‌المللی SICAB در اندلس دعوت می‌کنیم. این نمایشگاه هر ساله در در ماه نوامبر در شهر سویا برگذار می‌شود و بزرگ‌ترین و معروف‌ترین نمایشگاه اسب مخصوص نژاد اسپانیایی است.اگر واقعاً می‌خواهید از مهارت این اسب‌های نژاد خالص لذت ببرید، به مدرسه سلطنتی هنر سوارکاری در اندلس مراجعه کنید تا به تماشای نمایش رقص اسب‌های اندلسی بنشینید: یک باله واقعی که در آن، اسب‌های اندلسی رقصندگان و بازیگران نمایش هستند.

اسب های آندلسی

تفریحات سفر به آندلس : دوچرخه سواری

اندلس یکی از این مناطق ممتاز اسپانیاست که شرایط آب و هوایی ایده آل برای گردش با دوچرخه در تمام طول سال را ارائه می‌دهد. اندلسی ها اگر سوار اسب نشوند، بر روی دوچرخه های خود می‌پرند. مالاگا به تنهایی چندین مسیر دوچرخه‌سواری دارد که از کنار پیاده‌گذرها، روستاهای ماهیگیری قدیمی و جاده‌های خاکی عبور می کند. دوچرخه‌سواران حرفه‌ای می توانند در پارک طبیعی  ال تورکال، مسیرهای بکر موجود در میان ساختارهای صخره‌ای منطقه را برای دوچرخه‌سواری انتخاب کنند.

اگر می خواهید مسیر دوچرخه سواری ۲۴ مایل دامنه های شیب دار را نیز طی کنید، می‌توانید از رونندا شروع کرده و با استفاده از مسیرهای پرپیچ و خم و شیب‌دار به کوه های گرازالما برسید. بهترین زمان برای دوچرخه‌سواری، بین ماه‌های مه تا ژوئن یا سپتامبر تا اکتبر است زیرا در این وقت از سال، آسمان شفاف اسپانیا به شما امکان می‌دهد قله ها و دره های گرازالما را مشاهده کنید.

تنوع مناظر آن بدان معناست که  با یک روز پدال زدن می توانید از کوهستان به حومه شهر یا ساحل به صحرا بروید. بشنوید که افراد محلی داستان‌ها و افسانه‌ها را از هر گوشه برای شما بازگو می‌کنند و در پایان روز با محصولات محلی قدرت خود را بازیابی کنید. این یک روش منحصر به فرد و سالم برای کشف اندلس، گشت و گذار در هنگام انجام ورزش مورد علاقه شما است.

در اندلس شما می‌توانید تعداد زیادی از تورهای چرخه‌سواری را پیدا کنید. رویدادهای سازمان‌یافته در سراسر منطقه در تمام طول سال بسیار زیاد است، از جمله گردهمایی‌ها یا KDD های زیاد، که شبکه بزرگی از مسیرها را پوشش می‌دهد و هر فرد عاشق دوچرخه‌سواری می‌تواند با توجه به تمایل خود به یکی از گروه‌ها ملحق شده و به کشف اندلس بپردازد.

پیکو دو ولتا بدون شک یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های دوچرخه‌سواری موجود در اروپاست. این کوه سومین قله بلند در اسپانیا و مرتفع ترین جاده آسفالت شده در اروپا است. با شروع از گرانادا، و طی مسیر چهل و سه کیلومتری به پیکو دو ولتا می‌رسید. در طول این مسیر، ۲۷۰۰ متر صعود می‌کنید. بهترین زمان برای دوچرخه‌سواری در این ناحیه،  بین پایان ماه مه و هفته آخر اکتبر است. ولتا به معنای “پرش هوا” و هوا مهم‌ترین مانع هر دوچرخه‌سواری برای رسیدن به اوج است. در طول ماه‌های تابستان سواری خود را در اوایل روز شروع کنید تا از گرمای خورشید ظهر در امان بمانید.

دوچرخه سواری در آندلس

پورتو دل لئون، یکی از محبوب‌ترین مسیرهای دوچرخه‌سواری در اندلس است. نقطه شروع مسیر در مالاگاست، و به هنگام صعود از راه هایی با زیبایی خیره‌کننده عبور می‌کنید. وقتی در بین دریای مدیترانه و پارک طبیعی مونته دو مالاگا دوچرخه سواری می‌کنید، در جای جای مسیر با مناظری با زیبایی مسحور کننده مواجه می‌شوید. یک مسیر محبوب، مسیر سی کیلومتری از مالاگا از طریق حومه آندولسیا و به سمت شهر کولمنار است. این مسیر عمدتا در سایه است و شما می توانید از غذاهای خوشمزه اندلسی نیز در طول مسیر لذت ببرید.

تفریحات دیدنی آندلس

پورتو د لا راگا، یکی دیگر از مقصدهای زیبا برای  دوچرخه‌سواری در جاده است زیرا از مرکز پارک ملی سیرا نوادا عبور می‌کند. مسیر از چرین شروع می‌شود و طول آن ۲۶ کیلومتر است. با طی این مسیر، شما به محلی حدودا ۱۵۰۰ متر بالاتر از نقطه شروع می‌رسید. حرکت از لبه محدوده پارک جنگلی سیرانوادا، گزینه دیگری برای رسیدن به مقصد است، اما احتمال بارش برف در این ناحیه در ماه‌های زمستانی بسیار بالاست و در نتیجه، عبور از این مسیر، با احتمال سرمازدگی همراه است.

کوه های آندلس

تفریحات سفر به آندلس : کوه‌نوردی و صخره‌نوردی

کسانی که دوچرخه‌سواری را خیلی هیجان‌انگیز نمی دانند، ممکن است دوست داشته باشند کوه‌نوردی، صخره‌نوردی یا غارنوردی را امتحان کنند. اسپانیا، یکی از مشهورترین مناطق غیرآلپی اروپا برای انجام این فعالیت‌هاست و سایت‌های طبیعی این منطقه، همه ساله، میزبان بسیاری از علاقمندان به غارنوردی و صخره‌نوردی هستند. بخصوص  در سال‌های اخیر، صخره نوردی در اطراف گرانادا رشد قابل‌ملاحظه ای داشته است.

شانزده سایت صخره‌ای با بیش از دو هزار مسیر با سطوح سختی مختلف، امکان ماجراجویی برای افراد علاقمند با هر سطح از آمادگی جسمی و حرفه‌ای را فراهم می‌کنند. به همین دلیل گرانادا، به مقصد اصلی صخره‌نوردان در فضای باز تبدیل شده‌است. به ویژه در اطراف منطقه ال کررو، در نزدیکی آلورا چندین باشگاه کوه‌نوردی و تعدادی سایت صخره‌ای چالش‌برانگیز وجود دارد.  سیرا د لا نیوا، بین روندا و مالاگا و  سیرا آلمیجارا نیز  از دیگر مناطق محبوب بین کوه‌نوردان هستند. مناطق پیشنهادی دیگر برای کوه‌نوردی عبارتند از: سابتیکا در کوردوبا، سیرا گرازاملا، سیرا ماژینا، سیرا فیلامبر و سیرا مریا.

منطقه اندلس، پر از کوهستان‌های صخره‌ای مناسب برای صخره‌نوردی است و دره  معروف ال‌چورو در این منطقه مقصد صخره‌نوردان بسیاری  از سراسر دنیاست.  این دره تنها در فاصله ۵۰ کیلومتری از مالاگا واقع شده است. منطقه صخره‌نوردی ال چورو شامل یک دره بزرگ است که  امکان صخره‌نوردی خارق العاده‌ای با فضای منحصر به فرد خود ارائه می‌دهد. تنها در اینجا بیش از ۶۵۰ مسیر وجود دارد که صخره‌نوردان با سطوح مختلف آمادگی می‌توانند آنها را بپیمایند. تنگه ال‌چورو محبوب‌ترین مکان صخره‌نوردی در اسپانیا است.

صخره های آندلس

سیرا نوادا، محبوب‌ترین و دیدنی‌ترین رشته کوه برای کوه‌نوردان است. قله آن، مولهاسن، بلندترین قله در شبه‌جزیره ایبری است. (۳.۴۸۲ متر) مکان‌های ممکن برای کوه‌نوردی در این منطقه بسیار زیاد است. اکثریت قریب به اتفاق سایت‌های کوه‌نوردی در اندلس بر روی صخره های آهکی قرار دارد. اما دره‌ها از سنگ‌فرش یا ماسه‌سنگ است. تقریباً تمام مسیرها برای عبور صخره‌نوردان بازسازی شده اند.

در شمال و شرق مالاگا، علاوه بر ال‌چورو، چندین مسیر عالی دیگر نیز وجود دارد. این موارد شامل دسپلومیلاندیا، آرکیدونا، تورون و سن بارتولو در ساحل است. هر یک از این مسیرها، چندین  مسیر صخره‌نوردی ساده و  پیچیده را در صخره های سنگ‌آهکی (به جز سان بارتولو که ماسه سنگ است) ارائه می‌دهند و با توجه به ساختار خود، برای تمام دسته‌های صخره‌نوردان حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای مناسبند. در اطراف کادیز نیز تعدادی سایت صخره‌نوردی وجود دارد که بزرگترین آنها سن بارتولو، بنوازاز و گرازالما هستند. سان بارتولو با حدود ۲۵۰ مسیر، وسیع‌ترین سایت در میان این سه سایت است، در حالی که گرازالما با مسیرهای چندپله ای با طول تا دویست و سی متر زیباتر از دو سایت دیگر است.

مناطق طبیعی آندلس

قایق‌سواری

اندلس یک سرزمین رویایی برای قایق‌سواری است و برخی نقاط دوردست آن تنها با استفاده از کانو و قایق قابل دسترسی‌اند. قایقرانی با توجه به ماهیت خاص خود، یک ورزش آبی درون شهری است و در کنار رودخانه گوادالوویر، به ویژه در کوردوبا و سویا که اغلب مسابقات بین المللی و اردوگاه های آموزشی در آنها برگزار می‌شود، بسیار محبوب است.

این ورزش عمدتاً در امتداد  جریان‌های آبی با مسیرهای فاقد پیچ و خم، که قدرت و سرعت آب در آنها شدید نیست، انجام می شود. ناحیه گواتالوویر مقصد اکثر علاقمندان به این دسته ورزشها در ناحیه اندلس است اما دریاچه ها و استخرهای طبیعی داخلی نیز در نقاط دوردست وجود دارند که توجه ورزشکاران ماجراجو را به خود جلب می‌کنند. در دریاچه ها، قایق‌هایی وجود دارند که به طور ساعتی میتوان آنها را اجاره کرد و بیشتر برای ورزشکاران آماتور قابل استفاده است.  اما ورزشکاران حرفه ای برای قایق سواری، رودخانه ها را انتخاب می‌کنند.

منطقه اطراف رودخانه پالمنونز یک منطقه محافظت‌شده مشهور و همچنین یکی از آخرین مرداب‌های باقی‌مانده  در اندلس است. سایت حیات‌وحش آن محل نگهداری انواع گونه‌های پرنده و حیوانات است و مسئولان برای حفظ این اکوسیستم فوق‌العاده غنی و زیبا بسیار تلاش می‌کنند. در حالی که سوار بر قایق  از  رودخانه عبور می‌کنید، میتوانید بیش از ۱۷۰ گونه پرنده  پناهنده به باتلاق  جمله مرغان ماهی‌خوار، مرغان پادراز، فلامینگوها و پرندگان شکاری را در فصل مهاجرت و اردک‌ها، عقاب‌های دریایی و قره‌غازها را در فصل زمستان مشاهده کنید. تالاب‌های اطراف رودخانه گوادیار، یکی دیگر از مناطق نادر در اندلس، مقصد مورد علاقه دیگر برخی از پرندگان مهاجر و سایر گونه‌های پرنده بومی از جمله مرغان ماهی‌خوار بنفش، فلامینگوها، کفچه‌نوک ها  و مرغان پادراز است. رودخانه گوادیار واقع در تنگه جبل‌الطارق، بین رودخانه گوادالورچه و رودخانه پالمونز، منظره‌ای شگفت‌انگیز را در معرض دید قایقرانانی  که در آبهای آن حرکت می‌کنند، می‌گستراند.

سواحل آندلس

دریاچه کاستلر، واقع در  لوس آلکورنوکالز، مقصد باشکوه دیگری برای قایق‌رانی و گشت و گذار است. در این منطقه می‌توانید از  یک قلعه متعلق به دوران مور و یک دژ زیبا واقع در یک دهکده به سبک قدیمی بازدید کرده و با سبک زندگی سنتی افراد بومی منطقه آشنا شوید. هنگامی که هوا آفتابی و واضح است، گردشگران میتوانند قاره آفریقا از برج‌های قلعه مشاهده کنند. همچنین، این قلعه منظره‌ای شگفت‌انگیز از حومه شهر و کوه‌های مجاور فراهم می‌کند. این دریاچه  در یک مکان نسبتا دوردست قرار دارد و برای رسیدن به آن، افراد باید مدتی پیاده‌روی کنند. با این حال، مسیرهایی که به دریاچه کاستلار منتهی می‌شوند بسیار آرام بوده  و بازدیدکنندگان می‌توانند برخی از حیوانات وحشی از جمله لاک‌پشت‌ها، خرگوش‌ها، گوزن‌ها و بسیاری از گونه‌های پرنده مانند عقاب‌ها و کرکس‌ها را در مسیر حرکت به سمت نقطه شروع قایق‌رانی مشاهده کنند.

پارک دریاچه ایستان در سیرا د لا نیو، پارک ملی دیگری در اندلس  است که به خاطر پوشش گیاهی و شرایط اقلیمی خاص خود، زیست‌گاه بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوریست . پارک حیات‌وحش ایستان منزل گونه‌های مختلفی از پستانداران، دوزیستان و ماهیان است و  مقصدی آرامش‌بخش برای قایق‌رانانی است که به دنبال یک تجربه عالی از قایق‌رانی و مشاهده مناظر طبیعی هستند.

سواحل آندلس

اسپانیا بیش از ۳۰۰۰ مایل خط ساحلی دارد که مناطق تفریحی ساحلی زیبا، بخش‌های عمده آن را در برگرفته‌اند. با وجودی که کاستا بالانکا و کاستا دل سول، مقاصد اصلی گردشگران هستند، نواحی ساحلی دیگری نیز وجود دارند که  جلوه خاصی به دیگر بخش‌های خطوط ساحلی اسپانیا می‌بخشند. پرطرفدار بودن یک ناحیه به این معنی نیست که شما بایستی طرفدار آن باشید. اگر قصد دارید یک تعطیلات تابستانی در اسپانیا داشته‌باشید، دانستن اینکه کدام ساحل بهترین مکان برای شما و همراهان شماست‌، به شما کمک می‌کند تا تجربه خود را از “خوب” به ” فراموش‌نشدنی” تبدیل کنید. در ادامه شما را با  تعدادی از این سواحل زیبا آشنا می‌کنیم.

پلایا دو لس ژنوز در ناحیه آلمریا در ایالت اندلس قرار دارد. بسیاری از فیلم‌های غربی – از جمله کلاسیک‌های کلینت ایستوود – در سواحل آلمریا فیلم‌برداری شده‌اند. این یکی از استان‌های ناهموار و زیبای اسپانیا است و پلایا دو لس ژنوز – واقع در ساحل شرقی پارک طبیعی وسیع کابو د گاتا – یکی از بهترین‌های آن است. اگر می‌خواهید تعطیلات خود را در این ناحیه بگذرانید از کامل بودن تجهیزات خود اطمینان حاصل کنید، زیرا این یک ساحل واقعاً خالی از سکنه است و هیچ بار، فروشگاه و شرکت کرایه قایق در این ناحیه ساحلی وجود ندارد: فقط یک و نیم کیلومتر شن و ماسه سفید، تپه‌های بکر و دست‌نخورده، کاکتوس، درختان اکالیپتوس و دریای کاملاً آبی.

پلایا زهارا دو لوس آتونز در کادیز قرار دارد. استان کادیز، در ساحل اقیانوس اطلس اندلس، محل برخی از خارق‌العاده‌ترین سواحل منطقه است و پلایا زهارا دو لوس آتونز، معروف‌ترین و محبوب‌ترین آنهاست که با شروع از روستای ماهی‌گیری به این نام، شش کیلومتر به سمت جنوب کشیده شده است. برخلاف لس ژنوز، این ساحل کاملاً مجهز، دارای بار و رستوران، آبشار، امکانات حمام و نشان‌گرهای وضعیت دریاست. آب‌های شفاف و کریستالی و محوطه‌های وسیع خصوصی، به جذابیت زهارا می افزاید. این ساحل،  از محبوب‌ترین نقاط تفریحی اندلس در بین افراد مشهور و سیاست‌مداران اسپانیایی است.

سفر به اندلس : قایق سواری

 

یکی از بهترین چیزها در مورد حضور در مالاگا، به ویژه در روزهای داغ تابستان، نزدیکی شهر به یک دسته از سواحل عالی است. پلایا مالاگوئتا نزدیک‌ترین ساحل به مالاگاست و تنها با ۱۰ دقیقه پیاده‌روی در امتداد تفرجگاه دوست‌داشتنی در انتهای شرقی بندر بزرگ مالاگا می‌توانید از آن استفاده کنید. طول آن شش دهم مایل و جنس بستر آن از شن و ماسه ریز ساخته شده به دست  انسان است. در این ساحل می‌توانید استراحت مختصری کرده و کمی از آفتاب اندلس لذت ببرید تا سپس در ادامه روز، به صرف غذاها و نوشیدنی‌های  ویژه اندلس در یکی از رستوران‌ها و بارهای مجاور بپردازید.

اگر از پلایا مالاگوئتا کمی بیشتر به سمت شرق برویم، به پلایا کالتا می‌رسیم که یکی دیگر از سواحل بسیار عالی شهر است و به دلیل خوش‌آب و هواتر بودن منطقه شناخته شده است. علیرغم نزدیکی به مرکز شهر، در پلایا کالتا احساس گرما و ازدحام نمی‌کنید. در امتداد ماسه‌های تمیز آن مناظر زیبایی از زمین خشن و کوهستانی که مالاگا را احاطه کرده است، دیده می‌شود. کافه‌های خنک کوچکی که در امتداد ساحل قرار دارند و مجموعه کوچکی از تفریحات آبی برای کسانی که از حمام آفتاب خسته شده اند، دیگر گزینه‌هایی هستند که این ساحل زیبا به بازدیدکنندگان ارائه می‌کند.

لاکونچا یکی از بهترین سواحل شهری در اروپا محسوب می‌شود. این ساحل با داشتن شن و ماسه طلایی ریز، مناظر جادویی از خلیج و تفرجگاه سفید خاص خود، جایگاه ویژه‌ای در عکس‌های شبکه‌های اجتماعی شما خواهد داشت!!! سن سباستین یک شهر ساحلی اشرافی است که در گوشه شمال شرقی اسپانیا در نزدیکی انتهای غربی مرز فرانسه واقع شده است. در سفر به آندلس دیدن این شهر را از دست ندهید.

این شهر دارای پینتکس‌های عالی است و ساحل آن یکی از زیباترین سواحلی است که شما در یک شهر پیدا خواهید کرد. رویدادهای زیادی همه ساله در ساحل لاکونچا برگذار می‌شود بنابراین اگر به دنبال یک ماجراجویی حتی بیشتر از تعطیلات معمولی در ساحل هستید، سن سباستین یک مقصد عالی است. شما میتوانید در داخل و اطراف سن سباستین هتل‌هایی را بیابید که در صورت اقامت در آنها،  با مقداری پیاده روی به ساحل لاکونچا برسید.

منطقه لاکونچا

کمی دورتر از لاکونچا، پلایا د لا کاتدرال، با سواحل شنی بکر و دست‌نخورده  و ساختارهای صخره‌ای ایجاد شده توسط دریا قرار دارد که بهترین ساحل منطقه گالیسیا است. پلایا د لا کاتدرال در شمال غربی اسپانیا واقع شده است، و نزدیک‌ترین شهر به آن شهر ریبادئو است. این منطقه به دلیل آب و هوای غیرقابل پیش‌بینی خود در تمام سال معروف است و برای بازدید در ماه‌های زمستان مناسب نیست. با این حال اگر در تابستان به این منطقه سفر کنید، از گشت و گذار در طبیعت بکر آن لذت خواهید برد زیرا این منطقه تا حد زیادی دور از دسترس توریست ها مانده است.

منطقه پلایا در آندلس

پلایا دو مارو  در مالاگا (در نزدیکی روستای جذاب ماهی‌گیری با همین نام)  به عنوان یکی از بهترین سواحل اسپانیا شناخته می‌شود  و یک تفریحگاه ایده‌آل برای کسانی است که از حمام  آفتاب توام با منظره زمین های ناهموار لذت می‌برند. ساختارهای سنگی برج مانند، اطراف این خلیج کوچک را احاطه کرده‌اند و آبشار معروف مارو نیز از بالای این برج ها قابل مشاهده است. به دلیل شفافیت زیاد آب این منطقه، تفریحاتی نظیر غواصی نیز در این ساحل رایج است.

استپونا یکی از زیباترین و جذاب‌ترین شهرهای ساحلی مالاگا است. این شهر زیبا معمولا تحت‌الشعاع شهر ماربلا در نزدیکی آن قرار می‌گیرد( واقعیتی که تنها جذابیت آن را بیشتر می‌کند). استپونا همچنین یکی از زیباترین سواحل مالاگا را داراست و دارای یک مایل ساحل با ماسه خاکستری ریز است که از تفرجگاه اصلی شهر یعنی آونیدا اسپانا به راحتی قابل دسترسی است. ب

یشتر مسافران این منطقه شهرهای دیگر را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می‌کنند از این رو، با وجود محبوبیت میان افراد بومی، این مکان حتی در شلوغ ترین ماه منطقه یعنی ماه آگوست نیز میزبان مسافران کمی است و گزینه مناسبی برای کسانی به شمار می‌رود که به دنبال گذراندن تعطیلات خود در یک منطقه آرام هستند. این شهر  برای اردو زدن و کشف منطقه زیبای استپونا نیز مناسب است.

منطقه استپونا

اگرکمتر از ۲۰ مایل در امتداد ساحل از واحه غوطه ور استپونا به شرق بروید، به دنیای دیگری می‌رسید. ماربلا به عنوان پرهیاهوترین و گران‌ترین  مقصد در سواحل جنوبی اسپانیا شناخته می‌شود و محبوب در بین میلیونرها و میلیاردرهای جهان است. پلایا پورتو بانو یکی از شناخته شده ترین سواحل نزدیک به شهر است (۵.۵ مایل در جنوب غربی ماربلا) و محیطی کمی  آرامتر  از ماسه‌های شلوغ و پر سر و صدای ماربلا برای مسافران فراهم می‌کند.. این ساحل تمیز و جادوی در طول دریای تابناک پورتو بانوس واقع شده است و دارای سالن های زیبایی و رستوران های شیک و پر زرق و برق است.

آشپزی و فرهنگ غذایی اندلس

فرهنگ غذایی اندلس، که بسیار تحت تأثیر غذاهای عربی قرار دارد، غذاهای خود را بر اساس مواد اولیه رژیم مدیترانه‌ای پایه‌گذاری می‌کند: سالم، دلچسب و مغذی. تبادلات فرهنگی استان اندلس و اروپای مرکزی در قرن‌های گذشته، باعث ایجاد تغییرات عمده در فرهنگ و آداب تمام قاره اروپا شده است. فراموش نکنیم که این پادشاهان موری بودند که اتاقهای غذاخوری، آداب و رسوم فعلی  سرو غذا و  بسیاری موارد دیگر مربوط به آداب آشپزی و صرف غذا را پایه گذاری کردند.

اهالی اندلس، آشپزهای ماهری هستند و دوست دارند مطبخ  خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. روغن زیتون یا طلای مایع، اساس تمام غذاهای طبخ شده در اندلس، از کوهستان تا دریاست. حتی اگر ریشه های دقیق درختان زیتون پوشیده از  رمز و راز باشد،  از کتب تاریخی اسپانیا به خوبی مشخص است که کشت زیتون و تولید روغن آن توسط فنیقی ها و یونانیان به شبه جزیره ایبری آورده شده‌است. در ادامه به معرفی غذاهایی می‌پردازیم که  امتحان آنها در هنگام سفر به این ناحیه توصیه می‌شود:

سالمورجو

غذای محلی سالمورجو

یکی از غذاهایی که در سفر به آندلس حتما امتحان کنید؛ سالمورجو است. سالمورجو با منشاء شهر جنوبی کوردوبا، یکی از محبوب‌ترین غذاهای اندلس است. این غذا، یک سوپ گوجه فرنگی سرد و  مخملی است که با آرد سوخاری و روغن زیتون تهیه شده و اغلب با ژامبون ایبری و تخم مرغ پخته، سرو می‌شود. سالمورجو قرار نیست با گاسپاچو اشتباه گرفته شود. در اسپانیا، سالمورجو به طور معمول در کاسه سرو می‌شود در حالی که گاسپاچو به کمک لیوان خورده می‌شود. سالمورجو یک پیش غذای متداول برای تمام وعده‌های غذایی است و در روزهای گرم تابستان از خوردن آن لذت می‌برید.

چوروی شکلاتی

غذای چوروی شکلاتی

معروف‌ترین شیرینی  اندلس در کوچه پسکوچه های قدیمی این شهر پنهان است. کافی است در هر شهر اندلس قدم بزنید: در اکثر کوچه‌ها  مغازه‌های کوچک و غرفه‌های چورو را مشاهده خواهید کرد و افراد محلی را خواهید دید که از یک فنجان قهوه به همراه چوروی شکلاتی به عنوان صبحانه لذت می‌برند. چوروها، چوبهای طولانی از خمیرهای ضخیم و سرخ‌شده هستند که به همراه یک کاسه شکلات مایع داغ به عنوان دیپ، سرو می‌شوند. یک بشقاب چوروی تازه به همراه شکلات داغ کنار آن، راهی مناسب برای شروع روز یا افزایش سطح انرژی شما پس از یک شب طولانی است.

تورتیلای سیب‌زمینی

تورتیلای سیب‌زمینی

تورتیلای سیب‌زمینی ، که  به آن تورتیلای اسپانیایی نیز گفته می‌شود، متفاوت با تورتیلای مکزیکی است. این غذا در اصل از سیب‌زمینی های نرم به عنوان پایه تشکیل می‌شود که با ترکیباتی مانند پنیر بز، سبزیجات، سوسیس خوک یا ژامبون غنی شده است و در  قطعات مثلثی مانند پای سرو می‌شود. اگر می خواهید به هنگام گردش در اندلس یک ناهار سبک میل کنید، این غذا گزینه مناسبی است.

ژامبون ایبری

ژامبون ایبری

خوک‌های ایبری فقط در اسپانیا یافت می‌شوند و به شیوه خاصی پرورش میابند. گوشت این خوک ها دارای لطافت خاصی است و و معمولا برای مناسبت های خاص سرو می‌شود. بشقاب ژامبون ایبری،  شامل تکه های نازک ژامبون نمک سود  همراه با قطراتی از  روغن زیتون بکر بر روی آن و نان‌های برشته شده در کنار آن همراه است. برچسب‌ها و نام‌های مختلف بسته به محل پرورش حیوانات و رژیم غذایی آن‌ها، کیفیت گوشت را نشان می‌دهد. بالاترین کیفیت به ژامبون ایبری سمور سیاه تعلق دارد که از خوک‌های سیاهی بدست میاید که چند ماه  قبل از کشتار فقط با بلوط‌های وحشی تغذیه می‌شوند و در نتیجه، طبق گفته افراد محلی گوشت آنها مقدس است.

کولا دو تورو

کولا دو تورو

کولا دو تورو که در  منوی بیشتر  کافه‌های تاپاس و رستوران‌های سویا  قابل مشاهده است، یکی از خوش‌مزه‌ترین غذاهای سنتی اندلس است. این دستور غذا بسیار ساده است: تکه هایی از دم گاو نر به مدت چند ساعت در یک خورش شراب قرمز، سبزیجات، روغن زیتون و ادویه جوشانده و طبخ می‌شوند. این گوشت بر روی بستری از سس غلیظ و خوشمزه به همراه سیب‌زمینی سرخ‌شده سرو می شود و همه چیز به قدری خوب پخته شده است که  تکه‌های دم گاو با یک ضربه ملایم چنگال به تکه‌های کوچک تقسیم می‌شوند.

غذاهای دریایی

غذاهای دریایی آندلس

بحث از مطبخ اندلس بدون اشاره به  غذاهای دریایی آن کامل نیست. مغازه‌های فریدوریاس در تمام شهرهای اندلس به تعداد زیاد وجود دارند: مغازه‌های ریز و درشتی که ماهی تازه و محصولات دریایی را در همان جا سرخ و عرضه می‌کنند. فریدوریاس، فست‌فود اصلی اسپانیاست که در جعبه‌های کوچک یا رول‌های کاغذی با سیب زمینی سرخ کرده یا نان روغنی به عنوان میان وعده موجود در آن سرو می‌شوند. حتماً میگوی سرخ شده، ماهی مرکب، ماهی دریایی و ماهی مرکب کودک را امتحان کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code