کود های خانگی برای گیاهان آپارتمانی ؛ روش تهیه و مصرف

پرورش گل و گیاهان آپارتمانی که امروزه بسیار رایج شده نیازمند فراهم کردن شرایط موردنیاز برای رشد گیاهان است. یکی از این نیازهای پایه، نیاز گياهان به کودهای مناسب براي رشد مطلوب است. با اين كار علاوه بر رشد بهتر، در تمام طول سال نيز ظاهري خیره‌کننده‌تر خواهند داشت. كودهاي صنعتي متنوعی با قیمت‌های مختلفی وجود دارد؛ اما این کودهای شیمیایی عوارض زیادی در پی خواهند داشت. راه‌حل این مشکل استفاده از کود های خانگي برای گیاهان آپارتمانی است. اين كودها کاملاً مؤثر بوده و باعث آزاد شدن ذره‌ذره مواد مغذی در خاک می‌شوند. علاوه بر این، آن‌ها سازگار با محیط زیست بوده و باگذشت زمان کیفیت خاک گلدان را نیز بهبود می‌بخشند. بهترین و رایج‌ترین کود های خانگی برای گیاهان آپارتمانی در خانه همه افراد یافت می‌شود و این موضوع باعث افزایش محبوبیت آن‌ها شده است .

فراهم کردن کود های خانگی برای گیاهان آپارتمانی

دیگر نیازی به خرید کودهای صنعتی و گران نیست چرا که می‌توانید با استفاده از موادی که در خانه دارید کودهای مورد نیاز گیاهان خود را فراهم کنید. برخی از زباله‌های خانگی مانند قهوه، پوسته تخم مرغ، پوست موز و چای سبز و… میتوانند به عنوان کود خانگی برای گیاهان آپارتمانی عمل کرده و موجب افزایش سرعت رشد آنها شوند.

کود طبیعی تجارتي نیز قابل استفاده است اما قیمت ان از کود های شیمیایی بیشتر است. در این مقاله، مفهوم كود طبیعی یا همان كود خانگی براي گیاهان آپارتماني، فوايد آن و برخی از آسان ترین کودهای خانگی مناسب گیاهان  برسي شده‌اند. با ما همراه باشيد تا با صفر تا صد کودهای خانگی آشنا شويد.

كود خانگي چيست؟

کودهای طبیعی تركيبات حاوی مواد مغذی ای هستند که با حداقل فرآوری مورد استفاده قرار می‌گیرند بنابراین مواد مغذی به شکل طبیعی خود باقی‌مانده و خاصيت خود را حفظ می‌کنند. این مواد مغذی به صورت آلی و ارگانيك بوده و قابليت جذب شدن سريع توسط ریشه‌ها را ندارند، زیرا گیاهان فقط می‌توانند از مواد مغذی تجزیه شده كه توسط میکروارگانیسم‌های موجود در خاک به شکل مواد معدنی تبدیل ‌شده‌اند استفاده کنند.این کودهای طبیعی هنگام استفاده، مواد مغذی را کندتر از کودهای شیمیایی در خاك گلدان آزاد می‌کنند. به بيان ديگر کودهای خانگی برای گیاهان آپارتمانی به‌جای تغذیه مستقیم گیاه، خاک را تغذیه می‌کنند.

اصطلاحات « طبیعی» و «ارگانیک » غالباً به‌صورت متناوب مورد استفاده قرار می‌گیرند تا به هر نوع کود طبیعی که وجود دارد، اشاره کنند. با این حال، برخی از مردم اصرار دارند که کودهای ارگانيك فقط حاوی مواد آلي ارگانيك هستند که از مواد بیولوژیکی به دست می‌آیند. در حالی که کودهای طبیعی می‌توانند حاوی اجزای آلی و معدنی باشند.

لیست کودهای طبیعی مورد استفاده در کشاورزی بسیار گسترده است اما در میان بهترین‌ها می‌توان به کود گاو، یونجه، آهک و کود مرغ به همراه کمپوست و چای اشاره کرد. با این وجود بسیاری از این کودهای طبیعی که برای مزارع و باغ‌ها عالی هستند، به دلیل بوي بد خود نمیتوانند به عنوان کود برای گياهان آپارتماني استفاده شوند. در ادامه برخی از بهترین گزینه‌ها جهت  استفاده به عنوان کود های خانگی برای گیاهان آپارتمانی  مورد بحث قرار می‌گیرند.

بهترین كود های خانگي براي گياهان آپارتمانی

ساخت بهترین و موثر ترین کود های خانگي براي گياهان آپارتماني به هیج زحمت و هزینه ای نیاز ندارد، مثلاً برخي از زباله‌های آشپزخانه که می‌توانند به عنوان كود طبيعي براي گیاهان عمل كنند را کود خانگی مينامند. در بازار نيز کودهای طبيعي فراواني وجود دارد كه می‌توانید خريداري كنيد اما اين کودها گران‌تر از کودهای مصنوعی و شيميايي هستند.

استفاده از زباله‌های خانگی به عنوان کود علاوه بر نیازی به هزینه اضافی ندارند و احساس بسیار خوبی است که بتوان زباله‌های خانگی را به خوبی استفاده کرده و از آن‌ها براي بهبود رشد گياهان استفاده كرد. در اینجا ۸ ماده که در همه خانه ها یافت شده و در حقیقت بهترین کود های خانگی برای گیاهان آپارتمانی هستند برای شما معرفی کرده ایم.

پوست تخم‌ مرغ 

آموزش ساخت 8 کود خانگی برای گیاهان

پوست تخم‌ مرغ کلسیم مغذي مورد نياز گیاه را تأمین می‌کند و همچنین به پایین آمدن سطح اسیدیته خاک‌ها به عنوان جایگزین سنگ آهک کشاورزی کمک می‌کند. پوسته‌های تميز تخم مرغ را کاملاً خشك كرده سپس آن‌ها را پودر كرده و پودر حاصل را با خاك گلدان مخلوط کرده و سپس آبیاری کنید. با اینکار فواید پوست تخم مرغ که کلسیم آن از خود تخم مرغ بیشتر است را به خاک منتقل کرده و از آن به عنوان یک کود خانگی برای گیاهان آپارتمانی بهره مند شویم.

پوست موز و لیمو

معرفی بهترین کودهای خانگی برای گیاهان

پوست موز حاوی مقدار زیادی پتاسیم به همراه نيتروژن، فسفر و منیزیم بوده و باعث آزادسازی بسیار آهسته مواد مغذي در خاك می‌شود. برای استفاده از پوست موز به عنوان کود خانگی برای گیاهان آپارتمانی خود در مرحله‌ی اول آن را برش داده و در مکانی گرم قرار دهید تا خشک شود. سپس نوارهای پوست موز را مستقیماً روی خاک بگذارید، يا آن‌ها را به قطعات کوچک برش داده و با خاك گلدان مخلوط کنید، و یا آن‌ها را با آب پوره كرده و روی خاک بريزيد؛ اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید کاملاً خشک بودن پوست موز است چرا که اگر پوست خشک نشده باشد باعث ایجاد کپک و پوسیدگی در خاک می‌شود.

پوست موز به آرامی تجزیه می‌شود و مواد مغذی مورد نياز را در خاك آزاد می‌کند. پوست لیمو را با رنده کردن از آن جدا کرده و با خاک گلدان مخلوط کنید. یکی از ویژگی‌های معروفیت این کود خاصیت عفونی کنندگی آن است. این محصول همچنین گیاه آپارتمانی را از هجوم حشرات حفظ می‌کند.

تفاله قهوه و چای

معرفی کود های خانگی بی هزینه مانند تفاله قهوه برای پرورش گیاهان آپارتمانی

تفاله قهوه و چای هایتان دیگر دور ریختنی نیستند. این مواد را می‌توان با خاک گلدان مخلوط کرده و از آن به‌عنوان کمپوست استفاده كرد. همچنين می‌توانید با خیساندن آن‌ها به مدت یک هفته کود قهوه مایع درست کنید. قهوه سرشار از نيتروژن است، اما از نظر پتاسیم و فسفر غني نيست،

بنابراین كودخانگی براي تقويت گیاهان آپارتماني پرشاخ و برگ بهتر خواهد بود. البته در نظر داشته باشید که قهوه و محتویاتش اسیدی بوده و قابل استفاده برای هر گیاهی نیز نیست. تفاله چای که یک ماده قلیایی بوده به رشد گل‌ها و شفاف شدن برگ گیاهان کمک می‌کند. هر یک از این دو ماده ذکر شده به تنهایی میتوانند به عنوان کود خانگی برای گیاهان آپارتمانی عمل کنند اما اگر با هم مخلوط شوند بی خاصیت میشوند زیرا قهوه اسیدی و چای قلیایی است.

آب آكواريوم

اگر در خانه یک آکواریوم آب شیرین دارید، يك کود خانگی برای گیاهان آپارتمانی خود به صورت کاملا آماده در اختيار داريد. هنگام تعويض آب آكواريوم، آب قديمي سرشار از مواد مغذی طبیعی از تجزیه مواد غذایی ماهی و ضایعات ماهی بوده و می‌تواند به‌عنوان كود طبيعي براي گياهان آپارتماني عمل كند. استفاده از آب آکواریوم برای كوددهي به گیاهان آپارتماني درواقع از چرخه طبیعی نیتروژن تقلید می‌کند. در طبیعت، گیاهان موجود در اطراف رودخانه‌ها، از ضایعات نیتروژن تولیدشده توسط ماهی‌ها براي رشد خود و تصفيه كردن آب استفاده می‌کنند.

چای سبز

چاي سبز نيز گزينه مناسبي براي كوددهي گياهان اسیددوست مانند بگونيا و بنفشه است. اسيد تانيك موجود در برگ‌های چاي باعث كاهش ph خاك و مواد مغذي فراوان موجود در برگ‌های آن موجب سالم و قوي شدن گياهانتان می‌شود.

آب نشاسته دار

معرفی بهترین مکمل های رشد طبیعی برای گیاهان

گفته می‌شود كه گیاهان آپارتماني عاشق آب حاوي نشاسته‌ای هستند که پس از پختن سیب‌زمینی ، ماکارونی و یا ذرت باقی‌مانده است. فقط بگذارید آب نشاسته خنک شود، سپس آن را به خاک اضافه کنید. با گذر زمان خواهید دید که این ماده یکی از بهترین کود های خانگی برای گیاهان آپارتمانی بوده و تاثیر بسیار قابل توجهی بر روی گیاهان دارد.

ژلاتین

ژلاتین که از آن برای درست کردن ژله استفاده می‌شود پودری حاوی مقدار فراوانی نیتروژن است. هنگامی که این ماده در آب گرم حل شود می‌تواند به رشد بهتر گیاهان کمک کند. ژلاتین خالص را با آب گرم مخلوط کرده و سه لیوان آب خنک به آن اضافه کنید. این مخلوط را ماهانه یکبار به خاک گلدان اضافه کنید تا مانند کود خانگی برای گیاهانتان عمل کند .

خاکستر چوب

معرفی 8 کود خانگی و کاملا طبیعی برای رشد بهتر گیاهان آپارتمانی

خاکستر چوب را با مقداری آب مخلوط کرده و مخلوط حاصل را به خاک اضافه کنید.

فوايد استفاده از كود هاي خانگي برای گیاهان آپارتمانی

استفاده از کودهای طبیعی و خانگي (نه شیمیایی و نه صنعتي) برای گیاهان داخلی شما مزایای بسیاری دارد:

مؤثر و کم‌خطر بودن 

کود های خانگی مناسب گیاهان آپارتمانی بیش از حد غليظ نبوده و به‌صورت ناگهاني آزاد نمی‌شوند. اين موضوع خطر سوختن و از بين رفتن گیاهان آپارتماني شما را بسیار کاهش می‌دهد زيرا دیگر نمک سمی در خاک ایجاد نمی‌شود.

بهبود ساختار خاک

کود های خانگي و طبيعي با مواد آلی باعث بهبود ساختار خاک گلدان، افزایش هوادهی، افزایش رطوبت و مواد مغذی می‌شوند.

سازگاری با محيط

کودهای طبیعی بسیار با محیط‌زیست سازگار بوده و قابل تجزيه و تجديد هستند. ازین رو از عوارض بسیار شدیدی که کود های شیمیایی برای محیط زیست به همراه دارند دیگر خبری نخواهد بود.

صرفه‌جویی در هزينه

کودهای طبیعی تجاری به‌طور معمول نسبت به كودهاي صنعتي گران‌تر هستند اما می‌توانید با استفاده از وسایل خانگی معمولی برای تهیه کودهای خانگی ساده در هزينه هايتان صرفه جویی کنید.

ضررهاي استفاده از کودهای شيميايي و صنعتي

غلظت زیاد

برخلاف کودهای طبیعی، کودهای شیمیایی شامل مخلوط غليظي از مواد مغذی بوده که از طریق فرآیندهای صنعتی استخراج و تصفیه می‌شوند. از آنجا که مواد مغذی موجود در کودهای شیمیایی بسیار غلیظ و قابل‌ جذب سريع هستند، می‌توانند به‌راحتی باعث ایجاد سوختگي شیمیایی در بافت‌های حساس گیاهی شوند.

ایجاد نمک‌های سمی

بسیاری از کودهای شیمیایی می‌توانند باعث ایجاد مقدار زیادی نمک معدنی سمی در خاک گلدان شوند که این علاوه بر آسیب به ریشه‌ها   گیاه را تضعیف می‌کند.

آسیب به خاک

درست است که با استفاده از این کودها مواد مغذی را براي گياه فراهم می‌شود اما براي خاک سازي و بهبود كيفيت خاك كاري  از پیش برده نمی‌شود. درنتیجه تكرار اين موضوع، خاك گلدان بی‌جان شده و مواد آلی، اکوسیستم میکروبی و خاصيت نگهداري آب و مواد مغذي در خود را از دست می‌دهد.

آسیب محیطی

کودهای شیمیایی در درجه اول از منابع غیرقابل تجدید مانند نفت حاصل می‌شوند. معدن و پالایش آن‌ها سوخت‌های فسیلی مصرف می‌کنند؛ و مواد مغذی اضافی از کودهای شیمیایی شسته شده محیط زیست را ویران می‌کند.

چرا از کود های خانگی برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنیم؟

گیاهان آپارتمان اکثراً مواد مغذی خود را از طریق ریشه‌های خود از خاک جذب می‌کنند. اين گياهان در محيطي غير از محيط زيست خود در حال پرورش هستند پس مواد مغذي موردنیاز در خاكشان را بايد تأمین كنيد. به ياد داشته باشيد، هر بار که گیاه را آبياري كنيد، بعضی از مواد مغذی از خاک خارج می‌شود. پس به مقدار كوددهي و حفظ تعادل آن توجه كنيد.

درمجموع همان‌طور که تمامی علاقه‌مندان به گل و گیاه می‌دانند سلامت گیاهان به سلامت خاک و سلامت خاک به کود مناسب وابسته است. بسیاری از گیاهان آپارتمانی به خاطر کوددهی نامناسب و یا استفاده از کودهای شیمیایی غلیظ از بین می‌روند اما با استفاده از موارد ذکرشده در این مقاله به راحتی می‌توانید به رشد و پرورش آن‌ها با کمترین هزینه و عوارض کمک کنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code