واکنش‌های کودک نوپا در برابر نوزاد جدید چیست؟

داشتن فرزند دوم برای والدین، ترس کمتری را در مورد مراقبت از نوزاد را برایشان همراه دارد. اما در کنار این اعتماد به نفسی که در نگهداری نوزاد در والدین وجود دارد مجموعه‌ای از چالش‌هایی را برای کودک نوپا خانواده  در بر دارد، که در این جا به بحث آن می‌پردازیم.گاهی در بعضی خانواده‌ها با تولد نوزادی دیگر واکنش‌هایی از سوی کودک نوپا مشاهده می‌شود. والدین باید بتوانند واکنش‌های کودک نوپا را نسبت به نوزاد جدیدشان درک کنند.

یک برادرو خواهر کوچک برای یک کودک نوپا ممکن است بسیار تهدید کننده باشد. از نظر آنها والدینشان وقت خود را برای راحتی، کمک یا بازی با آنها می‌گذرانند. در این موارد کودک نوپا ممکن است برای جلب توجه بیشتر والدین، تظاهر کند که بسیاری از مشکلاتش را نمی‌تواند حل کند و آنرا بهترین راه برای جلب توجه والدین خود می‌دانند. در این مقاله راه‌های را معرفی می‌کنیم که بتوانید از بروز چنین مشکلاتی در رفتارهای کودک نوپا خود جلوگیری کنید.

قبل از تولد فرزند جدید خود، از پیش برنامه ریزی کنید

اگر می‌خواهید اتاق کودک نوپای خود را برای نوزاد جدید آماده کنید سعی کنید این کار را در اوایل بارداری انجام دهید و به کودک خود توضیح دهید که هدف از انجام این‌کار اینست که او بزرگتر شده است و نه به این دلیل که نوزاد جدید به تخت او نیاز دارد. اگر کودکتان تغذیه کردن و پوشیدن لباس‌هایش را یاد گرفته باشد، در اینصورت کار شما راحت‌تر بوده و در اینصورت نگران نباشید. البته فراموش نکنید که کودک نوپای شما ممکن است برای جلب توجه شما به عادت‌های قدیمی خودش روی آورد.

کودک نوپا

کودک نوپا را به ملاقات نوزاد تازه متولد شده ببرید

ملاقات کودک نوپای شما و نوزاد تازه متولد شده در بیمارستان ایده بسیار خوبی است .کودکان نوپا به دیدن نوزادان  علاقه دارند و دوست دارند نوزاد را لمس کنند و یا نگه دارند .همچنین آنها دوست دارند داستانهایی از دوران نوزادی خود بشنوند.

احساس امنیت را در کودک نوپای خود ایجاد کنید

برخورد خرمندانه با  کودک نوپا می‌تواند به ایجاد خانواده‌ای آرام کمک کند. با بوجود آوردن احساس امنیت و حس خوب در کودکتان می‌توانید باعث ایجاد اعتماد به نفس در  زندگی آینده او شوید. همچنین کودکان باید احساس دوست داشته شدن در آنها برآورده شود یکی از روش‌ها می‌تواند رسیدگی عاطفی پدربزرگ و مادر بزرگ به کودکان باشد. از آنجائی‌که آنها مسئولیت نوزاد تازه متولد شده را به عهده ندارند، بهتر می‌تواند روی کودکان نوپا تمرکز کرده و حس دوست داشتن را به آن‌ها دهند.

بعد از آمدن نوزاد جدید به منزل به کودک نوپا توجه کنید

اگر بعد از تولد نوزاد، دوستان یا آشنایان به بازدید نوزاد آمدند از آنها بخواهید که به کودک نوپا نیز توجه کنند. مثلاً با او بازی کنند یا نقاشی‌هایش را تماشا کنند. همچنین والدین نیز باید بتوانند زمانی را برای بازی با او در نظر بگیرند و باید بدانند که گذراندن وقت با کودک نوپا بسیار مهمتر از ادامه کار در خانه می‌باشد. البته باید یادآوری شود که بهترین مراقبت‌ها نیز نمی‌تواند مانع از ایجاد واکنش عجیب کودک در برابر نوزاد جدید باشد. اما والدین می‌توانند با مدیریت خوب این حساسیت‌ها و ناراحتی‌های کودک نوپا را به حداقل برسانند.

اجازه دهید کودک نوپا از نوزاد جدید مراقبت کند

کودکان دوست دارند که مراقبت از نوزاد را به عهده بگیرند. اجازه دهید آنها تا جائیکه تحت نظر والدین باشند از نوزاد مراقبت کنند و احساس مسئولیت داشته باشند. سعی کنید آنها را به انجام این کار تشویق کنید. در گیر کردن کودک در مراقبت از نوزاد برای والدین این امکان را فراهم می‌آورد که با کودک نوپای خود وقت بگذرانند و باعث می‌شود که کودکان خود را به عنوان یک خواهر یا برادر بزرگ، با مسئولیت ببینند.

ایمنی نوزاد را در برابر کودک نوپا فراهم کنید

کودکان نوپا و رفتار آن‌ها با نوزادان

هیچوقت نوزاد را با کودک نوپای خود تنها نگذارید و اگر مسئولیت مراقبت از نوزاد را به کودک می‌دهید باید تحت کنترل والدین باشند. ممکن است کودک اقدامات خطرناکی انجام دهد. مثلاً وسوسه شود و بخواهد بیسکوئیت یا کیک خود را در دهان نوزاد بگذارد و این کار ممکن است باعث خفگی نوزاد شود.

هنگام شیر دادن به نوزاد، به کودک نوپا خود نیز توجه کنید

زمانی که به نوزاد شیر می‌دهید ممکن است زمانی بسیار دشوار باشد، زیرا باید همزمان به کودک نوپای خود نیز توجه کنید. توجه به نوزاد و شیر دادن به او ممکن است باعث برانگیختگی حسادت و وحشت کودک شود. آنها همچنین ممکن است با خیس کردن شلوار خود، تمایل به جلب توجه والدین خود داشته باشند. بنابراین قبل از اینکه شیر دادن به نوزاد را شروع کنید، وضعیت کودک خود را بررسی کنید. مثلاً به موارد زیر توجه کنید.

  • کودک مشغول بازی کردن است یا خوابیده است؟
  • آیا کودک نوپا در مکانی امن می‌باشد؟
  • آیا نوشیدنی یا یک میان وعده در دسترس کودک است؟

همچنین اگر کودک نوپای شما تمایل دارد در هنگام شیر دادن نوزاد، در کنار شما باشد، با نوازش کردن یا خواندن داستان‌هایی زیبا در همان زمان می‌تواند زمان تغذیه نوزاد را برای کودک نوپا دلنشین کند. برای سرگرم کردن کودک در این زمان از خوراکی‌های عروسکی برای جلب توجه‌اش استفاده کنید و صندوقی از لباس‌های نوزادی برای یادآوری دوران بچگی‌اش می‌تواند یک حواس پرتی خوب برای او باشد. توجه کنید که بیشتر کودکان از نقاشی یا بازی با پاهای شما خوشحال می‌شوند.

کودک نوپا

سعی کنید رادیوی کودک یا سی دی مورد علاقه‌اش را برایش پخش کنید تا وعده‌های غذایی نوزاد شما یک وعده آرام‌بخش برای همه شما باشد. از او بخواهید که داستان‌هایی که در مهد شنیده است یا بازی‌ها و نقاشی‌هایی را که یاد گرفته است را برای شما بازگو کند. او را تشویق کنید که شعرهایی که یادگرفته است را برایتان بخواند.

نتایج کلی

اگرچه تولد فرزند دوم برای والدین نگرانی کمتری یه همراه دارد اما باید با رعایت موارد گفته شده در این مقاله اطمینان حاصل کنید که کودک نوپای شما از اهمیت والدینش برخوردار می‌باشد. و همچنین بتوانید صلح و آرامش را برای زمان تغذیه نوزاد خود فراهم کنید. از بین موارد گفته شده و مواردی دیگری که خودتان در نظر دارید، ساده‌ترین روشی را که بیشترین تأثیر را در برقراری آرامش کودک و شما دارد انتخاب کنید.

منبع pregnancybirthbaby
ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments