اهمیت خواب در کودکان

خواب در کودکان امری مهم تلقی می‌شود، زیرا کودکان به سرعت در حال رشد می‌باشند و برای بدست آوردن انرژی لازم برای فعالیت و همچنین برای حفظ سلامتشان نیاز به خواب کافی دارند. برای کمک به اینکه کودک بتواند خواب خوب و کافی داشته باشد، باید به آن‌ها عادات مناسب خواب دهیم و محیطی امن و با آرامش را برای خواب آن‌ها فراهم کنیم.

مدت زمان خواب مورد نیاز برای کودکان نوپا و کودکان در سن پیش دبستانی یازده تا چهارده ساعت می‌باشد، که بیشتر این مدت زمان خواب، باید در شب باشد. اما اکثر کودکان به خواب در طول روز هم نیاز دارند. برای خودداری از به تأخیر انداختن خواب کودک در شب، سعی کنید از خواب کودک در طول روز، یک یا دو ساعت بکاهید. اگرچه ممکن است مدت زمان خواب در همه کودکان یکسان نباشد، مدت زمان خواب شبانه کودکان در سن مدرسه ابتدایی نه تا یازده ساعت می‌باشد.

ساعت بدن و چرخه خواب در کودکان چگونه است؟

ساعت داخلی بدن فرد الگوهای خواب او را کنترل می‌کند و باعث می‌شود که فرد را در طول روز بیدار نگه دارد و باعث خواب او در شب شود. ساعت بدن باعث هماهنگی آزادسازی هرمون ملاتونین در بدن می‌شود . این هرمون باعث خواب در فرد می‌شود.

بیشتر کودکان پس از بیست دقیقه در رختخواب بودن، به خواب می‌روند. اینکه خواب کودک چقدر طول می‌کشد به ساعت خواب بدن کودک و همچنین به روز  وروزمرگی کودک بستگی دارد. والدین بهتر است اوقات معمولی را برای خواب کودک در طول شبانه روز در نظر بگیرند که بتواند به حفظ ساعت بدن آن‌ها برای آزادسازی ملاتونین کمک کنند، زیرا ملاتونین باعث می‌شود که کودک سریعتر بخوابد. پس از اینکه کودک در شب به خواب رفت دوره‌هایی از خواب سبکتر و عمیقتر را در نیمه دوم شب خواهد داشت.

خواب در کودکان

  خواب با کیفیت خوب در کودکان 

زمانی‌که کودک شما در شب به خواب عمیق می‌رود و مدام بیدار نمی‌شود در اینصورت او دارای خواب با کیفیت خوب می‌باشد. عمیق‌ترین خواب در کودکان معمولاً در اوایل نیمه شب خواهد بود و در طول نیمه دوم شب خواب کودک شامل خواب سبک و خواب رویایی است. بنابراین سعی کنید فرزندتان را در اوایل خوابیدن در محیطی با آرامش قرار دهید و باعث شوید از این دوره بیشتر برای خواب خوب استفاده کند. در نیمه دوم شب، کودک ممکن است از خواب بیدار شود. کودک باید بعد از این بیدار شدن‌ها دوباره بتواند به خواب رود.

راه کارهایی برای بهتر شدن  خواب در کودکان

 • محیطی برای خواب کودک که او احساس امنیت و آرامش داشته باشد را فراهم کنید. برخی از کودکان در اتاق تاریک به تنهایی مضطرب می‌شوند بنابراین استفاده از چراغ شب یا باز گذاشتن درب اتاق خواب به حفظ آرامش و امنیت کودک در هنگام خواب کمک خواهد کرد و هنگامی که کودک در رختخواب است و نیاز است که شما برای مرتب کردن وسایل در آن‌جا حضور داشته باشید سعی کنید برای جلوگیری از مختل شدن خواب کودک، چراغ را کم نور کرده و اتاق را آرام نگه دارید.
 • اگر کودک شما بیش از پنج سال سن دارد، از خواب زیاد او در طول روز جلوگیری کنید، زیرا مانع از خواب آرام او در شب می‌شود.
 • نویز و نور را در اتاق خواب کودک بررسی کنید. این‌که جای خواب کودک آرام و کم نور باشد بسیار مهم است زیرا نور آبی تلویزیون، صفحه‌ی کامپیوتر و تلفن همراه می‌تواند سطح ملاتونین را در بدن کودک سرکوب کند و مانع از خواب آلودگی کودک شما شود. برای حفظ خواب کودک  حداقل یک ساعت قبل از خواب تلویزیون و رایانه را در اتاق خوابش خاموش کنید.
 • کودک باید در طول روز مقدار زیادی نور طبیعی دریافت کند، زیرا نور باعث می‌شود سطح ملاتونین را سرکوب کرده و مانع از خواب کودک در طول روز شود. سعی کنید که کودک خود را به بازی خارج از منزل تشویق کنید و با قرار گرفتن در زیر نور خورشید در هماهنگ شدن ساعت بدن کودک کمک کنید و باعث تنظیم خواب او شوید.
 • اگر کودک در هنگام خواب عادت دارد که زمان را بررسی کند سعی کنید ساعت را تغییر مکان دهید یا کودک، مکانی دیگر را تماشا کند که نتواند ساعت را ببیند.

خواب در کودکان

 • از دادن کافئین به کودکان خودداری کنید. در نوشیدنی‌های انرژی زا، چای شکلات، قهوه و کولا مقدار زیادی کافئین وجود دارد. کودک خود را تشویق کنید از خوردن این موارد در بعد از ظهر و عصر خودداری کنند.
 • تمیز کردن دندان ها می تواند به فرزند شما در داشتن خواب راحت کمک کند. بنابراین کودک خود را به مسواک زدن قبل از خواب تشویق کنید. همچنین یک حمام گرم (نه خیلی گرم) به کودک شما کمک می کند که با آرامش آماده خواب شود.
 • قبل از خواب به کودکتان تمرین تنفس آرامش بخش دهید.
 • از میزان خواب لازم برای فرزندتان آگاهی داشته باشید. برای مثال یک کودک پنج ساله حدود یازده ساعت در شب به خواب نیاز دارد، در حالی که یک کودک نه ساله تقریباً ده ساعت به خواب نیاز دارد.
 • قبل از خواب برای کودکتان موسیقی ملایم بگذارید. گفتن داستان برای فرزندتان یا کتاب خواندن او، می‌تواند به خواب بهتر کمک کند.
 • در طول روز کودک باید به فعالیت بدنی و بازی بپردازد تا بتواند از انرژی خود استفاده کرده و به حد کافی خسته شود و به خوبی بخوابد.
 • پرده ای ضخیم را برای جلوگیری از تابش نور روز استفاده کنید. اگر سروصدا در خارج از خانه وجود دارد می توانید در گوش های فرزندتان پنبه بگذارید.

نتایج کلی

برای بهتر شدن روند رشد، خواب در کودکان بخش مهمی در زندگی آن‌ها می‌باشد. بنابراین باید به بهتر شدن خواب آن‌ها اهمیت دهیم. برای این کار باید سطح آگاهی خود را از میزان خواب کودک خود در طول شبانه روز بالا برده و راه کارهای ذکر شده را به کار گیریم. حفظ عادت‌های مناسب در خواب کودک نیز باید رعایت شود. زیرا در تنظیم ساعت خواب بدن کودک مؤثر می‌باشد. البته برای شروع می‌توانید با روانشناس کودک یا یک متخصص کودکان مشورت کنید.

منبع nhs
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code