با بهترین معابد تایلند آشنا شوید؛معرفی و بررسی ویژگی ها

تایلند مقصدی ایده آل برای علاقه مندان به هنر، سواحل، فرهنگ غنی، غذا، سرگرمی، تاریخ و غیره است. در میان تمامی تفریحات متنوعی که این سرزمین برای گرشگران مهیا میکند، معابد تایلند از محبوب ترین جاذبه های این کشور محسوب می‌شوند. این کشور مملو از معبدهای با شکوه بودائی است که ساخت بعضی از آن ها به قرن ها پیش برمی‌گردد.

معابد تایلند به ۴۰۰۰۰ می‌رسند که هرکدام داستان منحصر به فرد خود را دارند. از آن جایی که تعداد معابد در تایلند بسیار زیاد است و هر کدام از آن‌ها برای خود دنیایی از شکوه هستند، اینکه آن ها را نبینید و برگردید تنها حسرت برای شما به جای می گذارد. از طرفی وقت در سفر محدود است پس باید برای زمان محدود بهترین انتخاب هارا داشته باشیم.

در این مقاله از سایت ایده آل مگ به معرفی کامل بهترین معابد تایلند متناسب با سلیقه شما میپردازیم. اگر دوست داشتید از زیباترین معابد این کشور دیدن کنید می توانید مقصد خود را از این لیست انتخاب کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی محبوب‌ترین معابد تایلند

درمیان معابد بی‌شمار تایلند ، تعدادی از آن‌ها همیشه جزو اولویت‌های هر گردشگر است. در ادامه ۲۱ معبد محبوب تایلند را به‌طور کامل برسی کرده‌ایم.

بهترین معابد تایلند : وات آرون معبد (Wat Arun )

معرفی زیباترین معبد های تایلند

یکی از مشهورترین معابد بودایی در تایلند، وات آرون نمادی از معماری کوه مرو، مرکز جهان در کیهان شناسی بودایی است. این معبد به احترام نام خدای هندو، آرونا، «وات آرون» نامیده شد. در سال ۱۷۶۸ پادشاه تاکسین در هنگام طلوع خورشید به این معبد سفر می کند و زمان ورود او به این معبد در هنگام اتمام طلوع خورشید بوده است. او بعد ها اسم این معبد را به وات چانگ یعنی«معبد سپیده دم » تغییر داد. معبد سپیده دم در شهر بانکوک در کنار رودخانه چائو واقع شده و برای رسیدن به آن باید از رودخانه عبور کنید. می‌ توانید از قایق هایی که در اسکله سافان برای گردشگران تاکسین فراهم شده اند، استفاده کرده و در اسکله شماره ۸ پیاده شوید.

گنبد بی نظیر این معبد که ارتفاع آن به ۷۰ متر میرسد با چینی ها و شیشه های رنگی تزئین شده ودر شب دارای درخشش چشمگیری است که به عنوان نمادی برای شهر باکوک محسوب میشود. ساعت بازدید عمومی این معبد ۸:۳۰ الی ۱۷:۳۰ می باشد.

معبد سفید (Wat Rong Khun)، یکی از زیباترین معابد تایلند

برسی معابد محبوب تایلند میان گردشگران

یکی دیگر از محبوب ترین معابد تایلند، معبد سفید یا معبد وات رانگ کان است. این معبد به علت پوشیده شدن با رنگ سفید که نمادی از پاکی، خلوص، خرد بودا و تعالیم بودایی است شهرت بالایی به دست اورده است. تکه شیشه‌های بکار رفته در معبد سفید نماد معانی مختلفی از فرهنگ این کشور است. قبل از رسیدن به گنبد اصلی این معبد زیبا باید از یک پل شیشه ای که دریاچه‌ کوچکی در زیر آن قرار دارد عبور کرد.

در اطراف پل تعداد زیادی دست وجود دارد که نظر گرشگران را به خود جلب میکند. گفته میشود که این دست ها نماد رنج، وابستگی، امیال دنیوی و هوس ها است. برای رسیدن به معبد اصلی باید از هر حرص، طمع و میل دنیوی گذشت. عبور از این پل و دست ها نشان‌ دهنده گذر از چرخه مرگ و تولدی دوباره به دور از رنج و غم هاست. گردشگران پس از عبور از پل، به دروازه بهشت می رسند. در دروازه بهشت دو مجسمه که سرنوشت مرگ را رقم میزنند قرار دارند.

بازسازی این معبد در سال ۱۹۹۷ به دست یک هنرمند توانا و با هزینه ی شخصی وی آغاز شده است. بازسازی این معبد همچنان ادامه دارد و تخمین زده شده است که تا سال ۲۰۷۰ این پروژه تکمیل خواهد شد.

راه های فراوانی برای رفتن به معبد سفید وجود دارد اما راحت ترین آنها استفاده از اتوبوس های مخصوص معبد و یا تاکسی است که ۳۰ دقیقه زمان خواهد برد. لازم نیست نگران دیر رسیدن و یا تعطیل بودن معبد باشید زیرا این معبد از ساعت ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر برای بازدید عموم باز است. از لحاظ هزینه نیز معبد سفید بسیار به صرفه است. هزینه ورودی این معبد برای گردشگران به ازای هر فرد ۵۰ بات تایلندی یعنی ۵۰۰۰ تومان است.

معبد بودای زمردین (Temple of the Emerald Buddha)

معرفی بهترین معابد تایلند

یکی از معروف ترین معابد تایلند در سراسر دنیا، معبد بودای زمردین است. این معبد دارای یک مجسمه ی ۶۶ سانتی متری ساخته شده از طلا است. وجه مشترک این مجسمه با نامش زمرد سبز رنگ آن است. این مجسمه به قرن ۱۵ باز می گردد و دراکثر معابد تایلند نگهداری شده است اما از سال ۱۷۸۴ به بانکوک آورده شده و در معبد بودای زمردین نگهداری شده است. یکی دیگر از جلوه های زیبایی این معبد معماری ستون ها و سقف آن است. ستون های آن با موزائیک و سنگ مرمر تزیین شده و سقف آن از کاشی سبز و نارنجی پوشانده شده است. این معبد در مجتمع قصر بزرگ واقع شده است که شامل بیش از ۱۰۰ ساختمان، از جمله اقامتگاه رسمی پادشاهان سیام است.

معبد بودای لمیده یا خفته (Temple of the Reclining Buddha)

معرفی بهترین معابد تایلندزبرای گردشگران

مطمئنا با دیدن تصاویر این معبد، هر گردشگری وسوسه خواهد شد که برای یک بار هم شده این معبد را از نزدیک ببیند. این معبد در بانکوک در پشت معبد بودای زمردین قرار گرفته که در آن کلکسیون وسیعی از مجسمه و تصاویر بودا موجود است. یکی از مهم ترین این مجسمه ها و علت اصلی شهرت این معبد، مجسمه ۴۵ متری بودایی است که به صورت خوابیده در این مکان واقع شده است. پاهای این مجسمه ۵ متر طول داشته است و مانند چشمان آن با مروارید تزئین و طراحی شده است.

معبد بودای لمیده این امتیاز را دارد که در لیست سلطنتی ترین معابد تایلند مقام اول را داشته باشد. ساخت این معبد در قرن شانزدهم به اتمام رسید و در آن زمان یکی از معابد اصلی پادشاه راما بوده ازین رو مقداری از خاکسترهای او در این معبد دفن شده است. این مجموعه همچنین شامل مجسمه های طلایی، نمازخانه ها و نقاشی های دیواری است. علاوه بر داشتن تنها تاریخ و تمدن غنی، بلکه مرکزی برای ماساژ سنتی تایلند و اولین دانشگاه تایلند نیز است. ساعت بازدید شما عزیزان از این معبد نیز ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ است.

معبد وات ماهاتات (Wat Mahathat, Sukhothai)

برسی تاریخچه ی معبدهای تایلند

یکی دیگر از معابد تایلند که مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته، معبد ماهاتات بوده که در پارک تاریخی سوخوتای در شمال تایلند واقع شده است. این پارک بقایای ۲۶ معبد و کاخ سلطنتی را در خود جای داده است. بزرگ‌ترین و چشمگیرترین معبد پارک، معبد باستانی وات ماهاتات است. در اطراف ورودی این معبد ۱۶۸ مجسمه بودا مشاهده می‌شود که دستانشان را در هم جفت کرده‌اند. در انتهای این راه نیز مجسمه بزرگ بودا در حالی که به روی بلندی نشسته است دیده می‌شود. سر بودا در میان شاخه‌ها قرار گرفته است. بیش از ۲۰ مکان تفریحی دیگر نیز در این پارک یافت می‌شود که می‌تواند افراد با سلایق مختلف را جذب کند.

معبد دوی سوتپ (Wat Phra That Doi Suthep)

معروف ترین معابد تایلند

یکی دیگر از اصلی‌ترین جاذبه‌ها و معابد تایلند، معبد دوی سوتب است که نام آن از نام کوهی که روی آن ساخته شده، گرفته شده است. قدمت آن به قرن ۱۴ میلادی باز می‌گردد. معبد دوی سوتب که در بالای کوه ساخته شده است، دارای نمایی بسیار زیبا از شهر چیانگ مای در زیر پای افراد است. برای رسیدن به معبد باید ۳۰۶ پله را پشت سر گذاشت. تراس موجود با فیل مشهور سفید، زیارتگاه‌های کوچک، درختان نان و سایر بناهای تاریخی تزئین شده است. این معبد که در سال ۱۳۸۳ تأسیس شده است، یکی از مقدس‌ترین معابد در شمال تایلند به شمار می‌رود. بهترین زمان برای بازدید از این معبد صبح زود است تا به ازدحام گردشگران برنخورید. هزینه ورودی این معبد ۳۰ بات یعنی حدوداً نفری ۳۰۰۰ تومان است.

محبوب ترین معابد تایلند : معبد نقره (Wat Sri Suphan)

معروف ترین معبدهای کشور تایلند

در ۱۵۰۲ ساخته شده پیش از این تنها چیزهایی که واقعاً از معبد اصلی باقی‌مانده بودند نشانگرهای مرزی در اطراف تالار تشریفات بودند اما امروزه همه‌چیز ترمیم شده و همه‌چیز از جمله مجسمه‌های بودا از نقره پوشیده شده است. قسمت داخلی معبد با آینه‌ها و ترکیبی منحصر به فرد از عناصر تروادا بودایی، تائوئیست تزئین شده است. منطقه اطراف این معبد دارای استودیوهای نقره زیادی است که بازدیدکنندگان می‌توانند آثار نقره‌ای از نقاشان محلی را خریداری و سفارش دهند.

 معبد یا پناهگاه حقیقت(Sanctuary of Truth)

جاذبه های گردشگری تایلند؛معبدها

اگر به تایلند سفر کردید، بدون درنگ یکی از مقصدهایتان را پناهگاه حقیقت قرار دهید. در میان معابد تایلند این معبد یکی از نمادین‌ترین ساختارهای پاتایا است که هدف از ساخت آن احترام به ارزش‌های باستانی زمین بوده است. پروژه ساخت این معبد در سال ۱۹۸۱ توسط لک ویریافان آغاز شد تا به عنوان مکانی برای تقدیر از هنر، فرهنگ، ایمان و فلسفه عمل کند بدون اینکه به یک دین خاص گره خورده باشد. ساختار اصلی معبد حقیقت کاملاً از چوب‌های حکاکی شده است و فضای داخلی آن با مجسمه‌های چوبی بودائی هندو تزئین شده است که چشم هر گردشگر با هر نوع سلیقه‌ای را به خود خیره و مبهوت می‌کند. ساخت پناهگاه حقیقت یک پروژه در حال انجام است که قرار است در سال ۲۰۵۰ به اتمام برسد. این معبد همه‌روزه از ساعت صبح ۸:۳۰ الی ۱۷:۰۰ میزبان مهمانان است..

معبد مرمر (Wat Benchamabophit)

معرفی بنای تاریخی معبد حقیقت

یکی از ۱۰ معبد برتر بانکوک، وات بنچامابوفیت با عنوان «معبد مرمر» است. ساخت و ساز معبد مرمر ایتالیایی در سال ۱۸۹۹ به لطف پادشاه کولالوگ کورن آغاز گشت. چهار ستون سنگ مرمر چشمگیر، سقف‌های چندلایه، شیروانی‌های بلند به همراه یک مجسمه بودا به سبک سوخوتای در سالن نظر همه را به خود جلب می‌کنند.

پارک تاریخی آیوتایا (Ayutthaya Historical Park)

جاذبه های گردشگری کشور تایلند؛پارک آیوتایا

یکی دیگر از معابد تایلند که بیشتر مختص به افراد محلی همان منطقه است، پارک تاریخی آیوتایا است. این میراث جهانی یونسکو حاوی ویرانه‌های یکی از پرمخاطب‌ترین امپراتوری‌های تاریخ یعنی « آیوتایا» را در بر می‌گیرد. در گذشته آوتیتای نه‌تنها پایتخت تایلند بود بلکه به‌عنوان بزرگ‌ترین شهر جهان نیز به شمار می‌رفت. این پادشاهی از سال ۱۳۵۱ تا ۱۷۶۷ وجود داشته است و در سال ۱۹۷۶ تبدیل به پارک شده است. این معبد زیبا حاوی ۶۷ معبد، کاخ رویال و چندین مکان دیگر از جمله یک کمپ فیل و یک شهرک ژاپنی است.

معبد یک میلیون بطری (Temple of a Million Bottles)

برسی کامل معبد زیبای یک میلیون بطری

یکی از عجیب‌ترین معابد تایلند «معبد یک میلیون بطری» است. این معبد از یک و نیم میلیون بطری شیشه‌ای بازیافتی، در رنگ‌های سبز و قهوه‌ای ساخته شده است. از درب آن بطری‌ها نیز برای ساخت موزاییک استفاده شده است. این مجموعه ۲۰ ساختمان دارد.

راهبان بودایی به دنبال محلی برای دفع زباله‌ها، بازیافت آن‌ها و ایجاد یک سبک زندگی سالم بودند. به دنبال این هدف، معبد یک میلیون بطری به وجود آمد. در سال ۱۹۸۴ ساخت این منبع شروع شد و دو سال طول کشید تا معبد اصلی ساخته شود. تا سال ۲۰۰۹، حدود ۲۰ ساختمان شده بود. با ساخت این معبد علاوه بر ایجاد یک مکان محبوب برای گردشگران، آن‌ها را از محل دفن زباله‌ها دور نگه داشته و میزان انتشار کربن را کاهش می‌دهد.

پارک تاریخی فانوم رونگ (Phanom Rung Historical Park)

معرفی معبد پارک فانوم رونگ تایبند

در پارک تاریخی فانوم رونگ یکی دیگر از محبوب‌ترین معابد تایلند قرار دارد. این معبد بین قرن‌های ۱۰ تا ۱۳ ، در حاشیه یک آتش‌فشان غیرفعال از ماسه سنگ ساخته شد. مجتمع هندو خمر یک زیارتگاه هندو بود که به شیوا اختصاص داشت و نماد سکونتگاه‌های آسمانی وی، کوه کایلاش بود. پارک تاریخی فانوم رونگ در سال ۲۰۰۵ برای بررسی به عنوان میراث جهانی آینده به یونسکو ارسال شد. در شمال شرق بانکوک و در فاصله ۶ ساعته از این شهر، در استان بوریرام قرار دارد.

معبد روی صخره‌ی شیشه‌ای (Pha Sorn Kaew)

معرفی کامل زیباترین معبد های کشور تایلند

این پناهگاه کوهستانی در قله‌ی کوهی با ارتفاع ۸۳۰ متر در سال ۲۰۰۴ ساخته و کامل شده است. طراحی مدرن و معماری بی‌نظیر این معبد و صومعه بودایی دارای سبکی است که گفته می‌شود شبیه معماری مشهور جهان آنتونی گادو، کاتالان است. بتکده اصلی این معبد و ساختمان‌های اطراف آن، با میلیون‌ها موزائیک رنگانگ و درخشان تزیین شده است. معبد روی صخره شیشه‌ای در فاصله ۵ ساعتی شمال بانکوک قرار دارد. این معبد به دلیل قرار گرفتن در مکانی که زیاد شناخته شده نیست، معمولاً بازدیدکنندگان زیادی ندارد. با این حال سعی کنید حتماً از این معبد بازدید کنید، چون علاوه بر زیبایی بی‌نظیری که پنج مجسمه سفید بودا به آن می‌دهند، یکی از مهم‌ترین معابد تایلند محسوب می‌شود.

معبد وات فرا لامپانگ لوانگ (Wat Phra That Lampang Luang)

معرفی کامل بهترین معبد های کشور تایلند

یکی از بزرگ‌ترین نمونه‌های معماری تایلند، این معبد بودایی است که در قرن سیزدهم تأسیس شده و به یکی از برترین معابد تایلند در زمینه معماری تبدیل شده است. اصلی‌ترین دلیل معروفیت و محبوبیت این معبد افسانه‌ای است که می‌گوید بودا هنگام بازدید از این معبد حدود ۲۵۰۰ سال پیش تار مویی اهدا کرد و هنوز از آن در این معبد نگهداری می‌شود. اگر در بازدید از معابد تایلند به این معبد نیز رفتید باید بسیار مراقب رفتار و حرکاتتان باشید زیرا این یکی از مقدس و مذهبی‌ترین معابد تایلند شمرده می‌شود.

بهترین معابد تایلند : نوسان غول پیکر(Wat Suthat)

لیست بهترین معبدهای کشور تایلند

در میان بهترین معابد تایلند، وات سوته یکی از معابد سلطنتی درجه یک است که در طی مدت ۲۷ سال بنا شده است. این معبد در سال ۱۸۰۷ توسط پادشاه راما اول به منظور محافظت از یک تصویر بودای برنزی بود. مهم‌ترین علت شهرت یکی از مجسمه‌های غول‌پیکر بودا از جنس طلا است که حدود ۲۱ متر طول دارد و در این معبد بزرگ نگهداری می‌شود. فضای داخلی این معبد نیز به دلیل وجود مجسمه‌های طلایی و برنزی بودا در داخل و بیرون معبد، طراحی سقف، نقاشی‌های بسیار گستره بر روی دیوارها و مجسمه‌های برنزی سربازان چینی که در حیاط است، به یکی از سوژه‌های عکاسی محبوب تبدیل شده است. حتی به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرها، وات سوتات همچنان یکی از چشمگیرترین معابد بانکوک است. ساعات بازدید از این معبد مانند بسیاری دیگر از معابد تایلند نیز ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰ عصر است.

بهترین معابد تایلند : کاخ سیاه (baan Dam)

معرفی کامل معبد سیاه

این اثر عجیب و غریب، زاده خلاقیت یک هنرمند ملی است. کاخ سیاه شامل استودیوی هنری، خانه، موزه و ۴۰ ساختمان در اطراف باغ است. در این مکان همه چیز به رنگ سیاه است و با بقایای حیوانات تزیین شده است. این مجموعه شامل مواردی مانند پوست مار اسکلت کامل فیل و صندلی‌های ساخته شده از شاخ گاومیش است. احساس شر که با حس تقدیر از هنر ترکیب شده، این معبد را به یکی از پرطرفدارترین معابد تایلند تبدیل می‌کند.

معبد Wat Phra Singh

معرفی معابد تایلند که باید آنها را ببینید

این معبد نیز مانند بسیاری دیگر از معابد تایلند به دست پادشاه فو ساخته شد تا مکانی برای دفن خاکستر پدرش باشد. امروزه این معبد به دلیل مجسمه‌ی بودای درخشانی که در آن وجود دارد بسیار معروف گشته است. ریشه و داستان این مجسمه مشهور ناشناخته است، اما افسانه ای میگوید که بر اساس شیر شکیا بنا شده است.

معبد لوک مولی (Wat Lok Molee)

معرفی محبوب ترین معابد دیدنی

وات لوک مولی جز معروف‌ترین معابد تایلند نیست، به این معنی که بازدیدکنندگان می‌توانند از محیط اطراف خود بدون ازدحام جمعیت و سروصدا لذت ببرند. در ورودی این معبد دو فیل سنگی شما را به بازدید از این مجموعه دعوت می‌کنند. قسمت داخلی معبد اصلی با موزاییک‌های ظریف‌کاری شده آراسته شده است. سالن نماز چشمگیر این معبد نیز یکی از مکان‌های موردعلاقه‌ی گردشگران است.

معبد بودای طلایی (Wat Traimit)

زیباترین معبدهای تایلند که باید به آنها سر بزنید

معبد بودای طلایی در فهرست معروف‌ترین معابد تایلند قرار دارد. این معبد بزرگ‌ترین بودا طلا جامد جهان را در خود جای داده است. ارتفاع مجسمه عظیم بودای طلایی بیش از ۳ متر و وزن آن پنج و نیم تن است. تصور می‌شود که این مجسمه بین قرن سیزدهم و چهاردهم میلادی در زمان سلسله سوخوتای ساخته شده است. برای پنهان کردن ارزش واقعی آن از ارتش‌های متجاوز، مجسمه طلا نزدیک به ۲۰۰ سال در شیشه‌های رنگی و گچ‌بری پوشانده شده بود. در سال ۱۹۵۵ از مجسمه طلایی که سال‌ها پنهان شده بود رونمایی کردند.

معبد وات چایواتانارام(Wat Chaiwatthanaram )

معرفی بهترین معبدهای کشور تایلند برای گردشگران

این معبد خارق‌العاده در آیوتایا، پایتخت باستانی تایلند، است که به‌عنوان نماد یادبود مادر پادشاه در قرن ۱۷ ساخته شده بود. در میان معابد تایلند، معبد وات چایواتانارام به علت قرار گرفتن در کنار رودخانه چائو فرایا یکی از مکان‌های موردعلاقه‌ی طبیعت دوستان است. ترکیب منظره خارق‌العاده رودخانه و معبد بسیار دیدنی است.

بهترین معابد تایلند : معبد وات اومانگ ( Wat Umong )

معرفی بهترین جاذبه های گردشگری تایلند

اگر در فصل بهار عازم تایلند شدید در میان دیگر معابد تایلند حتماً از این معبد نیز دیدن کنید زیرا در فصل بهار در زیباترین حالت خود قرار دارد. معبد وات اومانگ به دلیل غارها و راهروهای پیچ در پیچی که داخل این معبد وجود دارند به معبد تونل‌ها نیز شناخته می‌شود. علت ساخته شدن این تونل‌ها جلوگیری از دیوانه شدن یکی از عابدان این منطقه بوده است.

در معبد تونل‌ها راهروهای زیادی وجود دارد که در بر روی دیوارهای آن‌ها نقاشی‌های پر مفهوم و در انتهای هرکدام از این راه‌ها، یک مجسمه بودا قرار گرفته است. قدمت این معبد به بیش از ۷۰۰ سال پیش بر می‌گردد ازاین‌رو فضای بسیار مذهبی دارد. فراموش نکنید که قبل از ورود به این معبد حتماً کفش‌هایتان را دربیاورید.

در مجموع یکی از دلایلی که مردم، برای مسافرت تور تایلند را انتخاب می‌کنند تنوع جاذبه‌های گردشگری این کشور از جمله معابد آن است. این تنوع گاهی افراد را گیج کرده و باعث می‌شود که با انتخاب‌های نادرست وقت خود را در مکان‌هایی که ارزش دیدن ندارند تلف کنند. معابد تایلند به دلیل اهمیت، منحصر به فرد بودن و زیبایی خود، گردشگران را از سراسر جهان به خود جلب می‌کند. اگر به تایلند سفر کردید بامطالعه‌ی پیشینه‌ی هر یک از این معابد تایلند ، برحسب دلخواه می‌توانید از این فهرست تهیه‌شده نهایت استفاده را ببرید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code