موثرترین راه های مراقبت از کودکان را بشناسید!

در کودکان یک تا سه سال شایعترین علت مرگ، آسیب‌دیدگی می‌باشد. حتی صدمات جزئی و کم نیز می‌توانند باعث ایجاد درد در کودک شما شود. بیشتر این آسیب‌دیدگی‌ها در منزل و هنگام بازی بزرگسالان با کودک اتفاق می‌افتد. علت آن نیز عدم آگاهی آنها از عواقب بازی با کودکان می‌باشد.

کودکان که خزیدن را یاد گرفته‌اند ممکن است بخواهند از کاناپه بالا بروند، که در این صورت امکان افتادن از بلندی و صدمه دیدن آن‌ها وجود دارد. در این مقاله می‌خواهیم به خطرات احتمالی که کودک نوپا در منزل با آن‌ها روبرو می‌شود و راه‌های مراقبت از کودکان بپردازیم. با ایده آل مگ همراه باشید.

انواع خطرات احتمالی

برای مراقبت از کودکان باید بدانیم که بیشترین خطراتی که کودکان در منزل با آن‌ها روبرو می‌شوند کدامند؟ این خطرات می‌توانند در اتاق خواب، حمام، آشپزخانه و راه پله‌ها باشند. خطراتی که سلامت کودک را به خطر می‌اندازند:  

  •       خفگی 
  •       مسمومیت 
  •       سقوط 
  •       سوختگی 

مراقبت از کودکان در حمام

حمام محیطی پر خطر است و با وجود مواد شوینده و شیمیایی می‌تواند برای کودکان خطرناک‌تر باشد. با آگاهی از این خطرات و راههای از بین بردن و کاهش آنها می‌توانید به حفظ سلامت و مراقبت از کودکتان کمک کنید. بسیاری از کودکان نوپا و پیش دبستانی‌ها از نظر توانمندی، آمادگی ماندن در حمام را به تنهایی ندارند، زیرا خودکنترلی و مقاومت در برابر خطرات و جلوگیری از آن‌ها را  نشان نمی دهند.

 کودکان در سن مدرسه آماده حمام رفتن به تنهایی می‌باشند. قبل از اینکه به آنها اجازه دهید که به تنهایی حمام بروند باید کاملاً مطمئن شوید که آنها توانایی این کار را دارند. برای این منظور، در نزدیکی حمام قرار بگیرید و آنها را مرتب چک کنید به طوری که آنها بدانند که به حریم خصوصیشان احترام می‌گذارید، اما در صورت بروز مشکل وارد حمام می‌شوید. کودکان نباید درب حمام را قفل کنند تا در صورت بروز مشکل بتوانید به آنها کمک کنید.

خطرات احتمالی در حمام و مراقبت از کودکان در برابر آنها

محیط حمام به دلیل وجود شامپوها و صابون که مواد شیمیایی می‌باشند، می‌تواند خطر ساز باشد. کودکان تمایل به کنجکاوی دارند و ممکن است مایعات نا آشنا و حتی صابون‌ها را به دهان خود ببرند، که در صورت خوردن می‌تواند سمی باشد که باعث مسمومیت و حتی مرگ کودک شود. بنابراین با مراقبت از کودکان در حمام و رعایت نکات زیر در حفظ سلامت کودک خود بکوشید

۱- کلیه مواد تمیز کننده را در یک کابینت یا کمد قفل شده که برای کودکان غیر قابل دسترس است نگهداری کنید.

۲- کودکان خردسال در عرض چند ثانیه و فقط در عمق اندکی از آب، امکان غرق شدن و خفگی دارند. آب داخل سینک و وان حمام برای کودکان نوپا بسیار خطرساز است. کودکان، نوجوانان و پیش دبستانی‌ها را در هنگام حمام رفتن همیشه نظارت کنید، سینک‌ها و وان حمام را پر از آب نگذارید.

مراقبت از کودک در حمام

۳- زمانی که قصد دارید کودک خود را به حمام ببرید از بردن حمام با آب گرم جداً خودداری کنید و زمانی‌که دمای آب حمام مناسب نیست کودک خود را از حمام دور نگه دارید. برای تنظیم کردن دمای آب حمام به دمای مناسب، ابتدا مچ و آرنج خود را در آب فرو کنید و اگر پوست آرنجتان سرخ شد، در این صورت آب برای کودک بسیار گرم می‌باشد و مناسب نیست. بهترین روش برای جلوگیری از پوسته شدن بدن کودک، کاهش دمای آب حمام تا ۵۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

راه های مراقبت از کودکان هنگام غذا خوردن

مراقبت از کودکان در حین غذا خوردن بسیار ضروری است، زیرا عامل اصلی خفگی در کودکان می‌تواند در هنگام غذا خوردن و رعایت نکردن اصول صحیح غذا خوردن باشد. بنابراین با توجه به نکات زیر، غذا خوردن کودک خود را زیر نظر داشته باشید.

۱- در حین غذا خوردن کودکتان روی او نظارت کامل داشته باشید. کودک در حین غذا خوردن باید بنشیند و هیچ بازی انجام ندهد.

۲- به کودک خود هنگام راه رفتن، در حال سوار سوار شدن به اتومبیل و یا بازی کردن، غذا و  خوراکی ندهید.

۳- مواد غذایی را قبل از دادن به کودک به قطعات کوچک تقسیم کنید و از دادن غذاهایی که خوردن و جویدن آن سخت و دشوار است به کودک خود بپرهیزید.

۴- از دادن غذاهایی مانند پاپ کورن، انگور، آجیل، هویج و سبزیجات خام و برش خورده به صورت سکه، غذاهای سفت، شکلات‌های سفت، قطره سرفه، آدامس و کره بادام زمینی به خصوص با نان سفید به کودک خودداری کنید.

۵- برای نرم شدن بافت سبزیجات آنها را بخارپز کنید.

۶- سوسیس را قبل از تغذیه برش سکه‌ای ندهید و آن را از طول هم برش دهید که خوب ریز شود.

۷- به کودکتان هنگام غذا خوردن مایعات زیادی دهید، ولی دقت کنید که مایعات و جامدات را همزمان مصرف نکنند.

۸- عادت‌های غذایی سالم را الگوبرداری کنید و کودک خود را به جویدن کامل تشویق کنید.

مراقبت از کودک در هنگام غذا خوردن

راه‌های جلوگیری و مراقبت از کودکان در برابر خطر سوختگی

یکی از خطراتی که ممکن است در منزل، کودک شما را تهدید کند، خطر سوختگی می‌باشد که ممکن است در اثر استفاده از وسایل برقی مانند اتو، صاف کننده مو و امثال این‌ها یا آب جوش اتفاق بیفتد. بنابراین با مراقبت از کودکان و رعایت نکات زیر، این خطرات را از بین ببرید.

۱- زمانی که کودکان در اطراف اتاقتان هستند، از اتو، صاف‌کننده‌های مو و سایر وسایل گرم کننده استفاده نکنید. این وسایل را در یک کمد قفل شده نگه دارید و در دسترس کودکان قرار ندهید.

۲- بسیاری از حمام‌ها دارای پریز برق می‌باشند. برای جلوگیری از ایجاد شوک الکتریکی، تمام پریزهای برق حمام که مورد استفاده قرار نمی‌دهید را با کلاه محافظ و یا کاور بپوشانید و به محض اتمام کار با پریز، آنها را بپوشانید.

۳- نوزادان به اشیایی با رنگ روشن چنگ میزنند. بنابراین از گذاشتن لیوان نوشیدنی‌های گرم در کنار کودک خودداری کنید و آن را به مکان دیگری انتقال دهید.

۴- پس از گرم کردن شیر و ریختن آن در بطری، بطری را بخوبی تکان دهید که دمای شیر کاهش یابد و قبل از دادن آن به کودک چند قطره از آن را در قسمت داخلی مچ دست ریخته و دمای آن را آزمایش کنید.

راه‌های جلوگیری از مسمومیت کودک

خطر مسمومیت در خانه به دلیل تمایل کودکان به کنجکاوی نسبت به وسایل منزل بسیار زیاد است. برای جلوگیری از این خطر باید از دسترس گذاشتن مواد شیمیایی و خطرناک جلوگیری کنیم و با رعایت نکات زیر از کودک خود مراقبت کنیم.

۱- تمام داروهای خود را دور از دسترس کودک نگه دارید.

۲- اطمینان حاصل کنید که در صورت عدم استفاده از مواد شیمیایی یا دارویی درب بطری را محکم ببندید.

۳- همیشه مواد شیمیایی را در ظروف اصلی خودشان نگه دارید و از انتقال آن به ظروف دیگر خودداری کنید.

۴- باتری‌های دکمه را دور از دسترس کودکان قرار دهید. این باتری‌ها بیش از سایر مواد شیمیایی خانگی باعث مسمومیت و بستری شدن کودکان در بیمارستان می‌شود.

مراقبت از کودکان و راه‌های جلوگیری از سقوط آن‌ها

سقوط کودکان از مناطق بلند، مانند راه پله‌ها یا پنجره، از رایج ترین خطرات برای کودکان می‌باشد. برای جلوگیری از وقوع این اتفاقات موارد زیر را رعایت کنید.

۱- به محض اینکه کودکتان شروع به راه رفتن کرد، درهای مناطق خطرناک، مانند راه پله‌ها و مناطق مرتفع را قفل کنید و کلید را از چشم و دسترس کودکان دور نگه دارید.

۲- از صندلی‌های بلند و کاناپه که خطر افتادن کودکان وجود دارد برای نشستن آن‌ها استفاده نکنید.

۳- برای راه پله‌ها از محافظ‌های کشویی استفاده کنید و از محافظ‌های آکاردئونی استفاده نکنید، زیرا ممکن است سر کودک در میان آن گیر کند.

۴- راه پله‌ها را تمیز و ایمن نگه دارید و از خیس نگه داشتن آن‌ها بپرهیزید. فرش روی راه پله باید به خوبی به کف وصل شده باشد و با جابجا شدن باعث زمین خوردن کودک نشود.

۵- اگر کودکتان سوار بر سه چرخه می‌شود بر روی او نظارت داشته باشید. شیب‌های سراریزی باعث می‌شود کودک کنترل خود را از دست دهد و سقوط کند.

مراقبت از کودکان درهنگام بازی کردن

اسباب بازی‌هایی مانند بادکنک ترکیده، اسباب بازی که خیلی کوچک هستند و یا قسمتی از آن قابل جدا شدن هستند و همچنین دستگاههای پستانک، امکان ایجاد خطراتی مانند خفگی در کودکان را دارد. بنابراین هنگام بازی کودک با این وسایل آنها را تحت نظارت داشته باشید و حتی الامکان از دادن این اسباب بازی‌ها به کودک خودداری کنید.

کنترل بازی کردن کودک

مراقبت از کودکان جهت جلوگیری از خفگی 

۱- نوزادان به راحتی وسوسه می‌شوند تا اشیا کوچک را در دهانشان کنند که می‌تواند باعث خفگی آنها شود، بنابراین کودک خود را از دسترسی به اشیا کوچک مانند دکمه، سکه‌ها و قطعات کوچک اسباب بازی دور نگه دارید.

۲- زمانی که کودکتان شروع به خوردن غذاهای جامد کرد، غذایشان را به قطعات خیلی کوچک لقمه کنید به طوری ‌که موجب خفگی در آنها نشود. چیزی به اندازه انگور می‌تواند باعث خفگی نوزاد شود.

۳- برای نوزادان زیر یک سال از بالش خیلی نرم استفاده نکنید. زیرا می‌تواند باعث خفه شدن آنها شود.

 ۴- از وصل کردن کراوات یا روبان به دور گردن کودک خودداری کنید، زیرا می‌تواند باعث خفگی کودک شود.

۵- تارهای کور را از دسترس کودکان خارج کنید. تارها می‌توانند به راحتی به دور گردن کودک پیچیده شوند و آنها را خفه کنند.

۶- زمانی که کودک در حمام است همیشه در کنارش باشید و لحظهای او را تنها نگذارید حتی اگه خواهر یا برادر بزرگترش کنارش باشد، زیرا نوزادان به راحتی غرق و خفه می‌شوند و این اتفاق از علل اصلی مرگ و میر در نوزادان می‌باشد. اگر از صندلی حمام استفاده می‌کنید به یاد داشته باشید این وسیله ایمن نمی‌باشد. توجه کنید که نوزادان می‌توانند به اندازه پنج سانتی‌متر  در آب غرق شوند.

مراقبت از کودکان هنگام خوابیدن

مراقبت از کودکان در اتاق خواب شامل موارد زیر است.

۱- هنگام خواباندن کودک شیرخوار، او را در یک گهواره به پشت بخوابانید و مطمئن شوید تشک او محکم است و بیش از حد نرم نمی‌باشد.

۲- توجه کنید که گهواره کودک خالی از همه ملحفه‌ها، بالش‌ها، اسباب بازی‌ها باشد و حیوانات را از گهواره خارج کنید.

۳- اگر کودک زیر شش سال سن دارد، اجازه ندهید کودک در تخت بالا بخوابد. برای جلوگیری از خفگی کودک هنگام خواب اجازه ندهید که در کنار والدین یا خواهر و برادرهای بزرگ‌تر بخوابد.

۴- تختخواب کودک باید در فاصله مناسب و ایمن از پنجره، بخاری و پریزهای برق باشد.

۵- هنگامی که هوا سرد است و از بخاری استفاده می‌کنید، والدین باید ساعت هشدار را در فواصل منظم تنظیم کنند که گرمای اتاق را در طول شب بررسی کنند و ببینند که کودک ناراحت نباشد. زیرا کودک ممکن است دچار گرمازدگی شود. برای اینکار پشت نوزاد را دست بزنید، اگر پشت او گرم باشد، یعنی اتاق خیلی گرم است. والدین همچنین می‌توانند با لمس گوش‌های کودک و یا پیشانی او ببینند که آیا بیش از حد گرم شده است.

خوابیدن کودک

۶- بجای تنظیم بالای درجه حرارت بخاری می‌توانید از پتوهای سبک، برای گرم کردن کودک استفاده کنید. البته اکثر کودکان هنگام خواب پتو را از روی خود کنار می‌زنند. بنابراین پوشاندن آنان با لباس مناسب و گرم می‌تواند بهتر باشد.

۷- تا زمانی که کودک با لباس گرم، می‌تواند گرم بماند دیگر نیازی به استفاده از پتوهای برقی نمی‌باشد. اما اگر خانه بسیار سرد است و بخاری کار نمی‌کند، به عنوان گزینه آخر می‌توان از پتوهای برقی استفاده کرد. از این پتوها باید به طور موقتی و برای گرم کردن تختخواب استفاده کرد و قبل از خوابیدن، آن را خاموش کرد. زیرا این پتوها باعث ایجاد گرمای بیش از حد و حتی آتش سوزی نیز می‌شوند.

۸- توجه کنید که حین خوابیدن نوزاد از استفاده از بالش در زیر سرش خودداری کنید.

۹- از جوراب و لباس‌های سرتاسری برای خواب کودک یا نوزاد استفاده نکنید.

۱۰- اتاق نوزاد باید روشن باشد، ولی از استفاده مستقیم نور آفتاب خودداری کنید.

مراقبت از کودکان در برابر خشکی

گرم شدن بیش از حد اتاق خواب می‌تواند باعث خشکی داخل بینی شود. این خشکی می‌تواند باعث ایجاد ترک‌هایی در پوست نرم و لطیف داخل بینی و سپس خونریزی شود. معمولاً خونریزی داخل بینی زود تمام می‌شود اما در صورت ادامه دار بودن و شدت گرفتن، سریعا باید به بیمارستان مراجعه کرد.

 از دلایل دیگر خونریزی بینی می‌تواند کمبود آب بدن باشد. به دلیل وجود بخاری در فضای اتاق خواب کودک، کمبود آب بدن او شدت می‌‌گیرد. در این صورت، برای مرطوب کردن هوای اتاق می‌توانید از دستگاه مرطوب کننده مه استفاده کنید. با این کار باعث مرطوب شدن معابر بینی کودک خود می‌شوید. برای جلوگیری از خشک شدن پوست کودک و مراقبت از او، وازلین یا روغن بادام شیرین مصرف کنید.

منبع pregnancybirthbaby health mottchildren
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code