همه چیز درباره درمان عفونت لثه

تقریباً هر قسمت از بدن شما از جمله دهان، مستعد ابتلا به عفونت است. و اگر شما به این عفونت مبتلا هستید، مهم است که سریعاً برای درمان عفونت لثه اقدام کنید. در مورد دهان شما، لثه‌های آلوده نه تنها می‌توانند بسیار دردناک باشند، بلکه ‌می‌توانند نشانه بیماری جدی‌تر مانند بیماری پریودنتال پیشرفته باشند که در غیر این صورت به عنوان پریودنتیت شناخته می‌شوند.

پریودنتیت ناحیه دهان شما را دقیقاً زیر لثه، در شکاف V شکل بین دندان و لثه شما، که به عنوان سولکوس شناخته می‌شود، تأثیر می‌گذارد. این روی اتصال دندان شما تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود بافت مجاور در هم شکسته شود. پس از آسیب دیدن بافت، سولفوس آسیب دیده و می‌تواند باکتری‌ها را ذخیره کرده و منجر به عفونت لثه شود. از آنجا که لثه‌ها پشتیبانی اساسی از دندان‌های ما دارند، حفظ سلامتی آنها و خط لثه بسیار حیاتی است.

علائم عفونت لثه

اگر درمان عفونت‌ لثه به موقع انجام نشود، می‌تواند منجر به بروز مشکلات اساسی شوند. در حالی که بیشتر ما می‌خواهیم دندان‌ها و لثه‌هایمان را سالم نگه داریم، در صورت عدم مراقبت صحیح، لثه‌ها ممکن است مستعد ابتلا به عفونت لثه باشند. شناسایی علائم هشدار دهنده که می‌تواند به لثه‌های آلوده منجر شود، یک روش مهم برای جلوگیری از بیماری‌های بیشتر لثه و تمام عوارض جانبی ناشی از آن است.

علائمی که احتمالاً به عفونت لثه مبتلا شده‌اید عبارتند از:

 • لثه‌ها متورم، حساس یا دچار خونریزی شده‌اند.
 • عقب رفتن لثه‌ها
 • چرک از لثه می‌آید
 • بوی بد مزمن
 • دندان‌های شل
 • تغییر قابل توجه در نحوه قرارگیری دندان‌های شما هنگام جویدن.

اگر از هر یک از علائم ذکر شده در بالا رنج می‌برید، مهم است که برای تعیین شدت عفونت و درمان عفونت لثه و مبارزه با این مشکل، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

درمان عفونت لثه

بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه

به محض اینکه متوجه عفونت لثه شدید، باید با دندانپزشک مشورت کنید. پس از تشخیص عفونت لثه، گزینه‌های درمانی زیادی خواهید داشت که بر اساس شدت عفونت لثه متفاوت خواهد بود. در اینجا چند روش رایج برای درمان عفونت لثه آورده شده است:

 • آنتی بیوتیک درمانی: همانطور که انتظار دارید همانند هر نوع عفونت دیگر، آنتی‌بیوتیک‌ها اغلب برای درمان عفونت لثه استفاده می‌شوند. دندانپزشک شما ممکن است از قرص آنتی‌بیوتیک یا تزریق مستقیم به محل عفونت لثه استفاده کند.
 • جرم‌گیری دندان: با این روش پیشرفته در مورد عفونت لثه، لثه و دندان شما عمیقا تمیز می‌شوند – تا رسیدن به ریشه.
 • لثه برداری: لثه‌برداری و برداشتن و قطع و بریدن لثه نوعی از درمان عفونت لثه است که مستلزم برداشتن بافت لثه است.
 • جراحی فلپ: اگر بیماری لثه شما شدید است، ممکن است عمل جراحی فلپ شامل پیوند استخوان یا بافت انجام شود.

نحوه جلوگیری از عفونت لثه

اگر هر روز بهداشت دهان را در اولویت قرار دهید، حفظ لثه‌های سالم و جلوگیری از عفونت می‌تواند آسان باشد. با مسواک زدن و نخ دندان زدن روزانه، علاوه بر پوسیدگی دندان و سایر مشکلات بهداشت دهان و دندان، می‌توانید خطر ابتلا به بیماری لثه و لثه‌های آلوده را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. یک روال کوشا را شروع کنید و به آن بچسبید و از این عادت‌های سالم بهره‌مند شوید.

 • دو بار مسواک زدن در روز. دو بار در روز دندان‌های خود را با خمیردندان فلوراید دار سم‌زدایی کنید. این خمیردندان‌های ضد باکتری‌های به وجود آمده در اطراف لثه را به آرامی خنثی می‌کنند و منجر به لثه‌های سالم‌تر می‌شوند.
 • روزانه دندان‌های خود را نخ بکشید. برای از بین بردن ذرات غذایی که باعث ایجاد پلاک می‌شوند، حتما از نخ دندان استفاده کنید و در نهایت با این کار می‌توانید از لثه‌های آلوده جلوگیری کنید.
 • از دهان‌شویه ضد لثه استفاده کنید. همچنین ممکن است بخواهید از دهانشویه‌ای استفاده کنید که باکتری‌های پلاک را از بین می‌برد. انواع مختلفی در دسترس است و برخی از آنها بیش از یک فایده (مانند تقویت مینا، جلوگیری از ایجاد حفره یا سفید شدن) برای دهان سالم‌تر را در خود دارند.
 • حداقل یک بار در سال برای یک نظافت حرفه‌ای به یک متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید و این باعث می‌شود تا رسوبات که نمی‌توانید در خانه از آن مراقبت کنید از بین برود. تجمع رسوبات می‌تواند منجر به ایجاد پلاک‌های بیشتر در اطراف رسوبات در مناطق تمیز و سخت شود که می تواند برای لثه‌های شما بد باشد.

از آنجا که پیشگیری بهترین راه برای جلوگیری از عفونت لثه است، مهم است که مراقبت از دندان و لثه در اولویت قرار گیرد. پیروی از این دستورالعمل‌های مهم به سالم نگه داشتن دندان‌ها و لثه‌ها و همچنین به جلوگیری از عفونت لثه کمک می‌کند.

کدام آنتی‌بیوتیک‌ها عفونت‌های دندان را درمان می‌کنند؟

یک عفونت دندان، که گاهی اوقات به آن دندان آبسه (ورم چرکی) گفته می‌شود، به دلیل یک عفونت باکتریایی باعث ایجاد یک پلاک چرک در دهان می‌شود که معمولاً ناشی از موارد زیر است:

 • پوسیدگی دندان
 • صدمات
 • کارهای دندانپزشکی قبلی

عفونت دندان می‌تواند باعث موارد زیر شود:

 • درد
 • حساسیت
 • تورم

در صورت عدم درمان، آنها همچنین می‌توانند در مناطق دیگر، از جمله مغز شما پخش شوند که از عوارض عفونت لثه و دندان به شمار می‌‌رود. اگر عفونت دندان دارید، در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید تا از شیوع عفونت جلوگیری شود. شما می‌خواهید از هرگونه عفونت در سرتان، به ویژه در دهان خود مراقب باشید، زیرا نزدیک به مغز شما است. دندانپزشک شما به احتمال زیاد یک آنتی‌بیوتیک برای کمک به از بین بردن باکتری‌های ایجاد کننده عفونت دندان شما تجویز می‌کند. در ادامه در مورد انواع آنتی‌بیوتیک‌ها و بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت لثه و عفونت‌های دندان استفاده می‌شوند و گزینه‌های بدون نسخه برای تسکین بیشتر درد خواهید خواند.

کدام یک از آنتی‌بیوتیک‌ها برای عفونت دندان بهتر عمل می‌کنند؟

عفونت لثه و درمان

همه عفونت‌های دندان نیازی به آنتی‌بیوتیک ندارند. در بعضی موارد، دندانپزشک شما ممکن است آبسه را تخلیه کند. موارد دیگر ممکن است نیاز به ترمیم ریشه یا برداشتن دندان آلوده داشته باشد. آنتی‌بیوتیک‌ها معمولاً وقتی استفاده می‌شوند که:

 • عفونت شما شدید است
 • عفونت شما گسترش یافته است
 • شما سیستم ایمنی ضعیفی دارید

نوع آنتی‌بیوتیک مورد نیاز شما بستگی به نوع باکتری‌های ایجاد کننده عفونت دارد. کلاس‌های مختلف آنتی‌بیوتیک روش‌های مختلفی برای حمله به باکتری‌ها دارند. دندانپزشک شما می‌خواهد آنتی‌بیوتیکی را انتخاب کند که بتواند از پس درمان عفونت لثه شما بر‌بیاید. آنتی‌بیوتیک‌های کلاس پنی‌سیلین، مانند پنی‌سیلین و آموکسی سیلین، بیشتر برای کمک به درمان عفونت‌های دندان استفاده می‌شوند. برای برخی از انواع عفونت‌های باکتریایی ممکن است یک آنتی‌بیوتیک بنام مترونیدازول داده شود. برای پوشاندن انواع بیشتری از گونه‌های باکتریایی، گاهی اوقات با پنی سیلین تجویز می‌شود.

عوارض عفونت لثه و تاثیر آن بر زیبایی و سلامتی

در حالی که آنتی‌بیوتیک‌های پنی‌سیلین برای عفونت دندان رایج است، بسیاری از افراد به آنها حساسیت دارند. حتماً در مورد هرگونه واکنش آلرژیک در گذشته به داروها، به دندانپزشک بگویید. اگر به پنی‌سیلین حساسیت دارید، دندانپزشک شما ممکن است یک آنتی‌بیوتیک متفاوت مانند کلیندامایسین یا اریترومایسین استفاده کند.

داروی عفونت لثه را چقدر و برای چه مدت باید مصرف کنم؟

اگر عفونت لثه و دندان دارید که به آنتی‌بیوتیک نیاز دارد، باید حدود یک هفته آنها را مصرف کنید. بسته به نوع آنتی‌بیوتیک، باید دو تا چهار بار در روز دوز مصرف کنید. شما باید دستورالعمل‌هایی را از داروخانه دریافت کنید که دقیقاً نحوه مصرف آنتی بیوتیک را نشان می‌دهد. اگر درمورد نحوه مصرف دارو مطمئن نیستید می‌توانید از داروساز سؤال کنید. همیشه کل دوره آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده توسط دندانپزشک خود را مورد توجه قرار دهید، حتی اگر به نظر می‌رسد علائم شما از بین می‌رود. اگر کل دوره را طی نکنید، ممکن است برخی از باکتری‌ها زنده بمانند و این امر درمان عفونت را سخت‌تر می‌کند.

آیا داروهای بدون نسخه وجود دارد؟

در صورت ابتلا به عفونت دندان همیشه باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندان‌های شما به مغز شما بسیار نزدیک هستند و یک عفونت دندان می‌تواند به سرعت در مناطق و اندام‌های مجاور پخش شود. آنتی‌بیوتیک‌ها بدون نسخه در دسترس نیستند، اما چند کار وجود دارد که می‌توانید قبل از قرار ملاقات برای تسکین در خانه انجام دهید، مانند:

 • مصرف داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن، یا استامینوفن
 • به آرامی دهان خود را با آب نمک گرم بشویید
 • هر وقت که ممکن است، از غذاهای گرم یا سرد اجتناب کنید
 • سعی در جویدن با طرف مقابل دهان بکنید.
 • مسواک زدن با یک مسواک نرم در اطراف دندان آسیب دیده

سخن پایانی ایده‌آل مگ

اگر علائم عفونت لثه و دندان مانند درد مداوم، تورم و حساسیت به دما یا فشار را دارید، در اسرع وقت به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید. اگر دندانپزشک شما آنتی‌بیوتیک تجویز ‌کند، دستورالعمل‌ها را با دقت دنبال کنید و نسخه را تمام کنید. حتی اگر عفونت خفیف به نظر برسد، بدون درمان صحیح می‌تواند به سرعت جدی شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments