تیپ ‌های شخصیتی در روانشناسی کدامند؟

آیا تا به حال شنیده‌اید که افرادی خود را به عنوان یک INTJ یا ESTP توصیف کرده و آیا از خود سؤال کرده‌اید که این کلمات رمزنگاری شده چیستند؟ آنچه این افراد به آن مراجعه می‌کنند، تیپ ‌های شخصیتی آنها بر اساس شاخص نوع Myers-Briggs MBTI است. شاخص شخصیت Myers-Briggs یک پرسش‌نامه خودسنجی است که برای شناسایی تیپ‌ های شخصیتی، نقاط قوت و ترجیحات شخصی طراحی شده است.

پرسش‌نامه توسط ایزابل مایرز و مادرش کاترین بریگز، بر اساس کارشان با تئوری کارل یونگ در مورد انواع تیپ ‌های شخصیتی تهیه شده است. امروزه پرسش‌نامه MBTI یکی از پرکاربردترین ابزارهای روانشناختی در جهان است.

توسعه آزمون مایرز-بریگز

تیپ شخصیتی

ایزابل مایرز و مادرش کاترین شیفته نظریه انواع روانشناسی یونگ بودند و تشخیص دادند که این تئوری می‌تواند کاربردهای دنیای واقعی داشته باشد. در طول جنگ جهانی دوم، مایرز و بریگز تحقیق و توسعه یك شاخصی را انجام دادند كه می‌تواند برای شناخت تفاوت‌های فردی به كار رود.

مایرز و بریگز با کمک به مردم در فهم خود، معتقد بودند که می‌توانند به افراد کمک کنند تا مشاغلی را انتخاب کنند که متناسب با انواع شخصیتی خود بوده و زندگی سالم‌تر و شادتری داشته باشد. مایرز اولین نسخه پرسش‌نامه را در دهه ۱۹۴۰ ایجاد کرد و این دو زن آزمایش ارزیابی را روی دوستان و خانواده آغاز کردند. آنها همچنان در دو دهه آینده به تدوین کامل این پرسش‌نامه پرداختند.

بررسی اجمالی پرسش‌نامه MBTI

بر اساس پاسخ سوالات پرسش‌نامه، افراد به عنوان یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی شناخته می‌شوند. هدف MBTI این است که به پاسخ‌دهندگان اجازه دهد شخصیت‌های شخصی خود را از جمله دوست داشتن، نقاط قوت، ضعف، ترجیحات شغلی احتمالی و سازگاری با افراد دیگر را بیشتر کشف و درک کنند. هیچ کس دارای تیپ شخصیتی “بهترین” یا “بهتر” از تیپ‌ های شخصیتی دیگر نیست.

این ابزاری نیست که به دنبال اختلال عملکرد یا ناهنجاری باشد. در عوض، هدف آن فقط کمک به شما در یادگیری بیشتر در مورد خودتان است. خود پرسش‌نامه از چهار مقياس مختلف برای طبقه‌بندی تیپ ‌های شخصیتی تشكيل شده است:

برونگرایی (E) – درونگرایی (I)

دوگانگی برونگرایی-درونگرایی برای اولین بار توسط یونگ در تئوری نوع شخصیت خود به عنوان روشی برای توصیف چگونگی پاسخ و تعامل مردم با دنیای اطراف خود مورد بررسی قرار گرفت. در حالی که این اصطلاحات برای اکثر مردم آشنا است، شیوه استفاده از آنها در اینجا تا حدودی با کاربرد محبوب آنها متفاوت است.

برونگراها، “بیرونی” هستند و تمایل به عمل‌گرا بودن دارند، از تعامل اجتماعی مکرر لذت می‌برند و بعد از گذراندن وقت با افراد دیگر احساس انرژی می‌کنند. درون‌گرا‌ها “به سمت درون” هستند و تمایل دارند که به فکر خود بپردازند، از تعامل‌های اجتماعی عمیق و معنی‌دار لذت ببرند و بعد از گذراندن وقت به تنهایی احساس شارژ مجدد کنند. همه ما تا حدودی برون‌گرایی و درون‌گرایی را به نمایش می‌گذاریم، اما بیشتر ما تمایل به یکی از این دوگانگی داریم.

سنجش (S) – شهود (N)

این مقیاس شامل بررسی چگونگی جمع‌آوری اطلاعات از دنیای اطراف خود است. درست مانند برونگرایی و درونگرایی، همه افراد بسته به موقعیت، مدتی را صرف حس کردن و شهادت می‌کنند. براساس MBTI ، مردم تمایل دارند در یکی از این دو منطقه غالب باشند. افرادی که حواس را ترجیح می‌دهند توجه زیادی به واقعیت دارند، به ویژه به آنچه می‌توانند از حواس خود بیاموزند. آنها تمایل دارند که روی واقعیت‌ها و جزئیات تمرکز کنند و از تجربه دستی لذت ببرند. کسانی که شهود را ترجیح می‌دهند بیشتر به مواردی مانند الگوها و برداشت‌ها توجه می‌کنند. آنها از تفکر درباره امکانات، تصور آینده و نظریه‌های انتزاعی لذت می‌برند.

تفکر (T) – احساس (F)

این مقیاس به نحوه تصمیم‌گیری افراد بر اساس اطلاعاتی که از عملکردهای سنجش یا شهودشان جمع‌آوری می‌شود، متمرکز شده است. افرادی که تفکر را ترجیح می‌دهند بیشتر بر واقعیت‌ها و داده‌های عینی تأکید می‌کنند. آنها هنگام وزن‌گیری از یک تصمیم، سازگار، منطقی و غیر شخصی هستند. کسانی که ترجیح می‌دهند احساس کنند، هنگام رسیدن به نتیجه به احتمال زیاد افراد و احساسات را در نظر می‌گیرند.

داوری (J) – ادراک (P)

مقیاس نهایی شامل نحوه تمایل مردم به مقابله با جهان خارج است. کسانی که به سمت قضاوت تکیه می‌کنند، ساختار و تصمیمات محکم را ترجیح می‌دهند. افرادی که به درک متمایل می‌شوند، بازتر، انعطاف‌پذیر و سازگار‌تر هستند. این دو گرایش با مقیاس‌های دیگر در تعامل است. به یاد داشته باشید، همه مردم حداقل مدتی را صرف برونگرایی می‌کنند. مقیاس درک قضاوت به شما کمک می‌کند تا در هنگام گرفتن اطلاعات جدید (سنجش و شهادت) یا هنگام تصمیم‌گیری (تفکر و احساس) برونگرایی کنید.

هر تیپ شخصیتی با کد چهار حرفی خود فهرست می‌شود:

تیپ های شخصیتی روانشناسی

 • ESTP – مقاعد کننده
 • ESTJ – مدیر
 • ESFP – مجری
 • ESFJ – مراقب
 • ENFP – قهرمان
 • ENFJ – بخشنده
 • ENTP – بدهکار
 • ENTJ – فرمانده
 • ISTJ – بازرس
 • ISTP – صنعتگر
 • ISFJ – محافظ
 • ISFP – هنرمند
 • INFJ – وکیل مدافع
 • INFP – واسطه‌گر
 • INTJ – معمار
 • INTP – متفکر

گرفتن آزمون شاخص شخصیت Myers-Briggs Type می‌تواند بینش زیادی در شخصیت شما ایجاد کند، به همین دلیل این پرسش‌نامه بسیار محبوب شده است. حتی بدون در اختیار داشتن پرسشنامه رسمی، احتمالاً می‌توانید بلافاصله برخی از این گرایش‌ها را در خودتان تشخیص دهید. طبق گفته بنیاد مایرز و بریگز، لازم است به یاد داشته باشید که همه انواع برابر هستند و هر نوع دارای ارزش است.

برای مثال هنگام کار در موقعیت‌های گروهی در مدرسه یا محل کار، به عنوان مثال شناخت نقاط قوت خود و درک نقاط قوت دیگران می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. وقتی در تلاش هستید پروژه خود را با سایر اعضای یک گروه به اتمام برسانید، ممکن است متوجه شوید که برخی اعضای گروه در انجام اقدامات خاص ماهر و با استعداد هستند. با شناختن این اختلافات، گروه می‌تواند وظایف بهتری را تعیین کرده و در دستیابی به اهداف خود همکاری کند.

تفاوت Myers-Briggs با سایر ابزارهای شخصیتی

تیپهای شخصیتی

MBTI  در واقع یک “تست” نیست. پاسخ صحیح یا غلط وجود ندارد و یک تیپ شخصیتی بهتر از تیپ‌ های شخصیتی دیگر نیست. هدف از این شاخص ارزیابی سلامت روان یا ارائه هر نوع تشخیص نیست. همچنین بر خلاف بسیاری از انواع دیگر ارزیابی‌های روانی، نتایج شما بر خلاف هیچ هنجاری مقایسه نمی‌شود. هدف این پرسش‌نامه به جای جستجو در نمره خود در مقایسه با نتایج سایر افراد، ارائه اطلاعات بیشتر در مورد شخصیت منحصر به فرد خود است.

قابلیت اطمینان و اعتبار شاخص Myers-Briggs

آزمون مایرز-بریگز

براساس بنیاد مایرز و بریگز، MBTI  استانداردهای پذیرفته‌شده از اعتبار و صحت را رعایت می‌کند. با این حال، مطالعات دیگر نشان داده‌اند که قابلیت اطمینان و اعتبار به اندازه کافی نشان داده نشده است. مطالعات نشان داده است که بین ۴۰ تا ۷۵ درصد از پاسخ‌دهندگان پس از تکمیل پرسش‌نامه بار دیگر نتیجه متفاوتی از تیپ ‌های شخصیتی دریافت می‌کنند.

کتابی در سال ۱۹۹۲ توسط کمیته تکنیک‌های تقویت عملکرد انسانی و شورای تحقیقات ملی نشان می‌دهد که “… تحقیقات کافی و طراحی شده‌ای برای توجیه استفاده از MBTI در برنامه‌های مشاوره شغلی وجود ندارد. بسیاری از شواهد موجود براساس روش‌های ناکافی است. ”

سخن پایانی ایده‌آل مگ

از آنجا که شاخص نوع شخصیت Myers-Briggs نسبتاً آسان است، به یکی از محبوب‌ترین ابزارهای روانشناختی تبدیل شده است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. تقریباً دو میلیون بزرگسال آمریکایی هر سال این پرسش‌نامه را تکمیل می‌کنند. در حالی که نسخه‌های زیادی از MBTI به صورت آنلاین در دسترس است، لازم به ذکر است که هر یک از پرسش‌نامه‌های غیررسمی که ممکن است در اینترنت بیابید، فقط تقریب چیز واقعی است.

MBTI  واقعی باید توسط یک پزشک متخصص و مجرب اداره شود که شامل پیگیری نتایج است.  نسخه فعلی شاخص Myers-Briggs Type شامل ۹۳ سؤال اجباری در نسخه آمریکای شمالی و ۸۸ سوال اجباری در نسخه اروپایی است. برای هر سوال، دو گزینه متفاوت وجود دارد که مخاطب باید از بین آنها انتخاب کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مهدی شکیبا
مهدی شکیبا
11 ماه ها قبل

بسیار جامع و کامل – خسته نباشید