مراحل رشد دندان کودک

در حدود چهار ماهگی کودک در آستانه دندان‌‌دار شدن می‌باشد. در این زمان تولید بزاق دهان کودک افزایش یافته و سعی می‌کند هر چیزی را در دهان خود ببرد و به دنبال جویدن وسایلی برای ماساژ لثه‌های خود می‌‌باشد، که ممکن است به آسانی میکروب وارد دهان او شود و انتقال میکروب به بدن کودک به راحتی صورت گیرد. بنابراین در مراحل رشد دندان کودک، باید فرزندتان تحت مراقبت بیشتر قرار گیرد.

زمانی که  که دندان در حال رویش است، لثه‌های او ممکن است متورم به نظر برسد یا ممکن است یک برآمدگی سرخ مایل به قرمز به نام هماتوم ایجاد شود. این ناحیه برآمدگی، ممکن است کبود به نظر برسد، اما عموماً دردناک نیست. در این مقاله از بخش سلامت ایده آل مگ، نکاتی را برای مراقبت در مراحل رشد دندان کودک بیان می‌کنیم.

دندان‌های شیری در مراحل رشد دندان کودک

دندان‌های اولیه از زمانی که کودک در رحم می‌باشد، رشد می‌کنند. در حدود هفته پنجم حاملگی اولین جوانه‌های دندان‌های اولیه در آرواره‌های کودک ظاهر می‌شوند و در زمان تولد کودک مجموعه‌ای کامل از بیست دندان ( ده تا در فک پایین و ده تا در فک بالا) در لثه‌ها پنهان است. دندان‌های اولیه به عنوان دندان‌های کودک یا دندان‌های شیری نیز شناخته می‌شوند.

فوران یا درآمدن دندان در مراحل رشد دندان کودک، چیست؟

“فوران” به در آمدن دندان از میان لثه اشاره دارد. در نوزادان ، فوران دندان، دندان پاشی نیز گفته می‌شود. زمان درآمدن دندان برای یک کودک با کودکی دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، ممکن است یک کودک فقط در چند ماهگی، اولین دندانش درآید، در حالی که ممکن است دیگری تا دوازده ماهگی یا بیشتر درآمدن دندان‌هایش شروع نشده باشد.

انواع دندان های کودک

نام انواع مختلف دندان‌ها عبارت است از:

 • دندان‌های تیز که دندان‌های جلو واقع در فک بالا و پایین می‌باشند و دارای یک لبه برش نازک می‌باشند. این دندان‌های بالا و پایین مانند یک جفت قیچی برای برش مواد غذایی به کار می‌روند.
 • دندان‌های نیش که دندان‌های برجسته‌ای هستند که در هر دو طرف دندان‌ها در فک بالا و پایین قرار دارند، برای پاره کردن مواد غذایی استفاده می‌شوند .
 • پرمولرها یا آسیاب کوچک، سطوح مسطح برای خرد کردن مواد غذایی دارند.
 • مولرها یا آسیاب بزرگ، این‌ها بزرگ‌تر از پرمولرها هستند و با سطوح پهن و صاف، مواد غذایی را خرد می کنند.

روش های مراقبتی از دندان کودکان

ترتیب درآمدن دندان در مراحل رشد کودک

در حالی که زمان فوران دندان در هر کودک ممکن است متفاوت باشد، ترتیب درآمدن دندان به صورت زیر است:

 • دو دندان جلو در فک تحتانی معمولاً اولین دندان‌هایی هستند که درمی‌آیند. این اتفاق در جایی بین سنین شش تا ده ماهگی رخ می‌دهد.
 • دو دندان جلو در فک فوقانی بین سنین هشت تا سیزده ماهگی درمی‌آیند.
 • دندان‌های پیشین جانبی که دندان‌هایی در هر دو طرف دندانهای پیشین مرکزی هستند، در هر دو فک فوقانی و تحتانی بین سنین هشت تا شانزده ماهگی درمی‌آیند. مجموعه پایین تمایل به درآمدن قبل از مجموعه فوقانی دارد.
 • اولین مجموعه مولرهای فوقانی و تحتانی (دندان‌های پشت صاف) بین سنین سیزده و نوزده ماهگی درمی‌آیند.
 • دندان‌هایی که در امتداد دندان‌های جانبی قرار دارند و در فک بالا و پایین بین سنین شانزده و بیست و سه ماهگی درمی‌آیند.
 • مجموعه دوم مولرهای فوقانی و تحتانی در سنین بیست و پنج تا سیوسه ماهگی درمی‌آیند.

به طور کلی در مراحل رشد دندان کودک، تا سه سالگی مجموعه کامل بیست دندان اصلی در می‌آیند.

تغییر در بدن کودک در مراحل رشد دندان 

وقتی نوزادان حدود شش ماه سن دارند، سطح آنتی بادی‌های منتقل شده از مادرشان شروع به کاهش می‌کند و این باعث تغییر سیستم ایمنی بدن او می‌شود. در کنار تمایل به قرار دادن چیزها در دهانشان، این باعث می‌شود که آنها بیشتر مستعد بیماری شوند.

علائم بیماری‌های شایع دوران کودکی مانند تغییر در حالت خواب و خوردن غذا، سرماخوردگی، بثورات، افتادگی بدن ، آبریزش بینی و اسهال غالباً به علت دندان درآوردن در مراحل رشد دندان کودک است. اگر فرزند شما دارای این علائم است، اطمینان حاصل کنید که آنها از علل احتمالی دیگر مانند عفونت‌های باکتریایی، ویروسی یا گوش میانی رنج نمی‌برند.

در مراحل رشد دندان کودک درآمدن دندان حدود هشت روز طول می کشد. ممکن است در لثه محلی به شکل یک حباب به رنگ خاکستری دیده شود. که به آن کیست فوران گفته می‌شود و معمولاً بدون درمان از بین می رود. در این مدت، آرام نگه داشتن کودکان دشوار است و هنگامی که یک دندان شروع به رویش می‌کند، به لثه‌های کودک فشار می‌آورد.

روش ‌هایی برای کاهش درد کودک در مراحل رشد دندان کودک

 برای کمک به کاهش درد، در مراحل رشد دندان کودک، می‌توان موارد زیر را انجام داد.

 • ماساژ – با انگشتان تمیز یا یک پارچه مرطوب، لثه  کودک را به آرامی ماساژ دهید.
 • حلقه‌های خنک کننده و سرمازدگی (منجمد نشده) – فشار یک جسم سرد می تواند ناراحتی را از روی دندان برطرف کند. حلقه‌های دندانپزشکی پلاستیکی را در آب در حال جوش قرار ندهید، مگر اینکه توسط سازنده مشخص شده باشد. قبل از خرید حلقه‌های دندانپزشکی، حتماً اطلاعات محصول را بررسی کنید. از مواردی که از نرم کننده پلاستیکی به نام “دییس نونیل فتالات” استفاده می‌کنند خودداری کنید.
 • شیرهای بدون چربی یا بیسکویت بدون قند – این موارد را می‌توان به کودکانی که بیش از شش ماه دارند و شروع به خوردن مواد جامد کرده‌اند، داد.
 • داروهای تسکین دهنده درد – پاراستامول برای کودکان مؤثر است. ایبوپروفن نیز ممکن است مؤثر باشد، اما باعث عوارض جانبی مکرر در کودکان می‌شود.
 • خشکی پوست را از بین ببرید – پوست اطراف دهان ، به خصوص ناحیه چانه، می‌تواند تحریک شود. به آرامی این کار را با یک پارچه نرم در طول روز انجام دهید.
 • یک دستمال را مرطوب کنید، آب آن‌را بیرون بکشید و آن را در یخچال یا فریزر بگذارید تا خنک شود. استرهای لاستیکی نیز می‌تواند مفید باشد، اما برخی از مایع‌های پر شده می‌توانند خیلی سخت شوند و دهان حساس کودک شما را کبود کنند. همچنین ممکن است کودک شما دوست داشته باشد که لثه‌های خود را با انگشت یا پد گاز مرطوب ماساژ دهد. اگر او درد دارد و حداقل شش ماهه است دوز استامینوفن یا ایبوپروفن را به او بدهید.
 • ژل‌های دندان حاوی بنزوکائین نیز برای استفاده در کودکان توصیه نمی‌شود.

مراقبت از دندان‌های اولیه کودک در مراحل رشد دندان کودک

ممکن است برخی والدین احساس کنند که مراقبت از دندان‌های اولیه کودک به اندازه مراقبت از دندان‌های بزرگ (دائمی) مهم نیست، اما دندان‌های اولیه کودک بسیار مهم هستند. دندان‌های شیری، کودکان را قادر به جویدن غذا و صحبت درست می‌کنند و فضاهای موجود در بافت لثه را برای دندان‌های بزرگتر آینده ذخیره می‌کنند. پوسیدگی در دندان‌ها قابل پیشگیری است. عادت‌های بهداشتی خوب دهان و رژیم غذایی سالم، که از ابتدا رعایت شود، خطر ابتلا به پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهد.

کاهش درد دندان کودک

نکاتی برای مراقبت از دندان‌های اولیه کودک

نکاتی برای مراقبت از دندان‌های کودک و ایجاد عادت‌های بهداشتی خوب دهان در مراحل رشد دندان کودک  شامل موارد زیر است:

 • دندان‌ها را با یک مسواک نرم و آب ساده بشویید.
 • در دوازده ماهگی فرزند خود را برای اولین به دندانپزشکی ببرید.
 • در هجده ماهگی، خمیردندان کودکان را به اندازه نخود را به مسواک کودک بزنید و او را ترغیب کنید تا مسواک بزند.
 • از دو سال و نیم کودک را ترغیب به استفاده از نخ دندان کنید.
 • از چهار تا پنج سالگی کودک، شروع به آموزش او به مسواک زدن دندان‌هایش کنید.
 • از شش سالگی، کودک می‌تواند از خمیر دندان بزرگسالان استفاده کند و به فرزندتان بیاموزید تا آن را تف کند و شستشو دهد. آموزش فرزند خود را برای استفاده از نخ دندان  شروع کنید.
 • از هشت سالگی  به کودک خود اجازه دهید مسواک بزند و بدون نظارت نخ دندان استفاده کند. معاینات منظم دندانپزشکی را ادامه دهید.
 • دندان‌های پوسیده کودک به درمان حرفه ای دندانپزشکی و در بعضی موارد به درمان تخصصی در بیمارستان تحت بیهوشی عمومی نیاز دارند. در صورت غفلت،  دندان‌های پوسیده کودک می‌تواند منجر به درد دهان، آبسه دندان و مشکلات دندان‌های اطراف شود. پوسیدگی شدید دندان‌های کودک می‌تواند بر خوردن غذا و خواب تأثیر بگذارد، که می‌تواند مراحل رشد دندان کودک را نیز کند کند.

مراقبت از دندان کودکان

از دست دادن دندان‌های اولیه در مراحل رشد دندان‌های کودک

از حدود شش سالگی، دندان‌های اولیه کودک لق می‌شوند و می‌افتند، که باعث می‌شود دندان‌های دائمی ظاهر شوند. کاملاً طبیعی است که کودک اولین دندان خود را تا یک سال یا دو سال زودتر یا دیرتر از شش سالگی از دست بدهد. دختران معمولاً زودتر از پسران دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهند. اولین دندانی که از بین می‌رود، معمولاً در قسمت جلوی فک پایین قرار دارد.

از دست دادن دندان‌های کودک می‌تواند برای کودکان خردسال نگران کننده و دردناک باشد. برای این منظور پیشنهاداتی برای والدین در مراحل رشد دندان‌های کودک شامل موارد زیر می‌باشد.

 • به فرزند خود اطمینان دهید که از دست دادن دندان‌های کودک یک روند طبیعی است و دندان‌های جدید بالغ در جای آن قرار می‌گیرند.
 • برای کمک به تسکین درد دندان شل از کمپرس سرد یا داروهای بدون نسخه ضد التهاب یا تسکین دهنده درد استفاده کنید. از دندانپزشک یا داروساز خود در مورد توصیه‌های مربوط به داروهای مناسب برای فرزند خود بپرسید.
 • به کودک خود اطمینان خاطر دهید که این طبیعی است که لثه‌هایش کمی نازک شوند و خونریزی داشته باشند، اگرچه برخی از کودکان زمانی‌که  دندان‌هایشان می‌افتند، ناراحتی کمی دارند و یا احساس ناخوشایند ندارند.
 • از داستان دندان پری استفاده کنید. این داستان‌ها به دلیل خوبی مدت زمان طولانی ادامه داشته است. اگر ایده گرفتن یک سکه در ازای ریزش دندان، فرزند شما را آرام می‌کند، پیش ببرید و از آن استفاده کنید.

درآمدن دندان‌های دائمی  در مراحل رشد دندان کودک

دندان‌های دائمی به عنوان دندان‌های بزرگسالی یا دندان‌های ثانویه شناخته می‌شوند. دندان‌های دائمی از بدو تولد در فک‌ها شروع به رشد می‌کنند و بعد از به دنیا آمدن کودک‌‌، ادامه می‌یابند. در حدود بیست و یک سال یک فرد متوسط، سی و دو دندان دائمی دارد که شانزده تا در فک بالایی و شانزده تای دیگر در فک پایین قرار دارد. در بعضی موارد، دندان مولر سوم یا آسیاب بزرگ سوم، که معمولاً دندان عقل نیز نامیده می‌شود، در نمی‌آیند یا فوران نمی‌کند. در نتیجه، مجموعه‌ای از بیست و هشت دندان دائمی نیز عادی تلقی می‌شود.

در مراحل رشد دندان کودک، در حدود شش سالگی، اولین دندان‌های مولر(آسیاب بزرگ) دائم درمی‌آیند. این چهار مولر (در هر فک دوتا) در پشت دندان‌های اولیه کودک وجود دارد. سایر دندان‌های دائمی مانند دندان‌های مهارکننده، نیش‌ها و پرمولرها (آسیاب کوچک) در شکاف‌های لثه باقی مانده از دندان‌های اولیه، درمی‌آیند.

مراحل رشد دندان کودک

ترتیب و زمان بندی درآمدن دندان‌های دائمی در مراحل رشد دندان کودک

مانند دندان‌های اولیه، زمان لازم برای رسیدن دندان‌های دائمی با یک کودک دیگر متفاوت است. به طور کلی، ترتیب و زمان بندی درآمدن هر نوع دندان دائمی به صورت زیر است.

 •  آسیاب بزرگ اول – بین شش تا هفت سال
 • دندان های پیشین مرکزی – بین شش تا هشت سال
 • دندان های پیشین جانبی – بین هفت تا هشت سال
 • دندان‌های نیش – بین نه تا سیزده سال
 • پرمولار یا آسیاب کوچک – بین نه تا سیزده سال
 • آسیاب بزرگ دوم – بین یازده تا سیزده سال
 • دندان آسیاب بزرگ سوم (دندان عقل) – بین سنین هفده تا بیست و یک سال.

محافظ دهان از دندان کودکان محافظت می‌کند

محافظان دهان به محافظت از دندان‌ها کمک می‌کنند و صدمات دندان را خصوصاً هنگام بازی و آموزش ورزش‌های تماسی به حداقل می‌رساند. کلیه کودکانی که ورزش‌های تماسی دارند، حتی کودکانی که در سن دبستان هستند، باید یک محافظ دهان داشته باشند. محافظان راحت هستند، برای گفتار مانعی ندارند و تنفس را محدود نمی‌کنند.

پیشنهادات برای والدین و سرپرستان در مراحل رشد دندان کودک شامل موارد زیر است:

 • از خود محافظت کنید و از محافظ دهان نامناسب خودداری کنید. بعید است که آن‌ها محافظت موثری داشته باشند. به دندانپزشک فرزند خود مراجعه کنید تا یک محافظ شخصی متناسب داشته باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که کودک شما هنگام تمرین و حین بازی از محافظ دهان خود استفاده می کند. این ممکن است به صحبت  مربیان خود در مورد اینکه همه باشگاه‌های ورزشی ترغیب به داشتن یک سیاست اجباری محافظ دهان می‌شوند، کمک کند.
 • برای اطمینان از اینکه محافظ دهان فرزندتان هنوز هم متناسب است و کاملاً مؤثر است، هر دوازده تا هجده ماه، آن‌را به ویزیت منظم دندانپزشکی خود ببرید تا از نظر سایش و پارگی بررسی شود.
 • محافظ دهان را تمیز نگه دارید.
 • در صورت عدم استفاده، محافظ دهان را در یک ظرف سفت و دور از حرارت نگه دارید تا مطمئن شوید شکل آن حفظ می‌شود.
منبع betterhealth parents
ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments