20 تا از خواص برگ زیتون برای جوانی | درمان و لاغری

خواص برگ زیتون را می‌شناسید ؟ درخت زیتون از بادوام‌ترین درختان جهان است. آنها عمر طولانی خود را مدیون تولید ماده‌ای به اسم “اولئورپئین” هستند که به آنها در برابر بیماری‌ها و آفات قوت می‌بخشد. درخت زیتون چندین و چند خاصیت مختلف دارد، از خود زیتون‌هایش گرفته تا برگ زیتون و روغن زیتون و.. که همگی برای سلامت ما بسیار موثر هستند.

موسسه تحقیقات بین‌المللی اظهار داشته که برگ زیتون یک گیاه بسیار مهم می‌باشد که دارای اثر ضدمیکروبی و ضد ویروس طبیعی است. امریکا یکی از بزرگترین مصرف کنندگان این ماده است و یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان این ماده چین می‌باشد. خواص برگ زیتون  برای سلامتی انسان زیاد است و ما سعی کرده‍‌ایم که در این مقاله به خواص برگ زیتون بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

۱- آنها میان وعده سالم قلب هستند

زیتون‌ها سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده است. خاصیت آنتی اکسیدانی قدرتمند پلی فنول‌های برگ زیتون همچنین می‌تواند از قلب در برابر استرس و اضطراب‌های مزمن محافظت کند. التهاب، عامل اصلی بیماری‌های قلبی است. شواهد نشان داده است کسانی که روزانه محصولات درخت زیتون (زیتون، برگ زیتون و روغن زیتون) مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که چنین نمی‌کنند در معرض خطر حمله قلبی و فشارخون بالای کمی قرار می‌گیرند.

۲- آنها می‌توانند گردش خون را بهبود ببخشند

ترکیبات گیاهی موجود در برگ زیتون می‌تواند تولید اسید نتریک را افزایش داده و عملکرد عروقی را با ترویج جریان خون به بافت‌های شما بهبود بخشد. این برای سلامتی کوتاه مدت و بلند مدت نیز مفید است. برخی از انوع زیتون‌ها نیز همچنین می‌تواند تا ۲۵% از نیازهای آهن شما را تامین کند.

برگ زیتون و خاصیت آن بر بدن

۳- آنها دارای مزایای ضدالتهابی هستند

ماده موجود در برگ زیتون و خود زیتون می‌تواند به کاهش التهاب مزمن با متوقف کردن آسیب‌های میان بافتی کمک کند. شما باید بر روی بهبودی رژیم غذایی خود به عنوان یک اصل مهم توجه داشته باشید. از این رو از خاصیت این مواد چشم پوشی نکنید و آنها را درمیان وعده‌ها یا وعده‌های اصلی مصرف نمایید.

۴- آنها برای استخوان‌های شما مفید هستند

پلی فنول‌ها همچنین با کاهش دژنراسیون می‌توانند تراکم مواد معدنی استخوان‌ها را بهبود ببخشند. به این دلیل مصرف این ماده می‌تواند در محکم کردن استخوان‌های شما اثرگذار باشد. همچنین گفته می‌شود که مصرف آنها برای افزایش قد در کودکان موثر است.

۵- می‌توانند سلامت مغز را بهبود ببخشند

نه تنها زیتون و برگ زیتون به کاهش استرس ناشی از التهاب کمک می‌کند، آنها همچنین از بافت‌های اندام حیاتی(یعنی مغز شما) در برابر آسیب‌های مضر و بالقوه محافظت می‌کند. مصرف زیتون، برگ زیتون و روغن زیتون می‌تواند به سلامتی شما کمک بسیاری بکند. پس از آنها غافل نشوید.

خاصیت برگ زیتون

۶- کاهش خطر ابتلا به سرطان

فواید میوه و سبزیجات باعث می‌شود که هنگام  مصرف و لذت بردن از آنها نیز کارایی دیگری همچون تامین املاح معدنی موردنیاز بدن نیزصورت بگیرد. غذاهای حاوی آنتی اکسیدان زیاد همچون زیتون می‌تواند شانس ابتلا به سرطان و تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

۷- ااثر انتی اکسیدانی دارند

اکسیژن موجود در هوا که تنفس می‌کنید. برخی رادیکال‌های ازادی دارد که باعث تشکیل برخی از مواد سمی در بدن ما می‌شود. اما در کنار آن آنتی اکسیدن‌ها این ماده مضر(رادیکال‌های ازاد) گرفته شده را خنثی می‌کنند و اثر سمی‌اش را از بین می‌برند. با کمک آنتی اکسیدان‌ها می‌توان از ایجاد بیماری‌ها جلوگیری کرد. تعادل هورمونی را حفظ کرد و روند پیری نیز می‌توان به تاخیر انداخت. بیوفنول‌های موجود در محصولات زیتون آنتی اکسیدان‌های مهم برای زندگی را فراهم ‌می‌کند.

۸- تاثیر برگ زیتون بر روی رگ‌ها

خواص برگ درخت زیتون بر روی رگ ها

بسیاری از مطالعات انجام شده بر روی بدن نشان‌ می‌دهد که اولئورپئین دارای اثر گشادکنندگی عروق است و فشارخون را کاهش داده و خاصیت ضد اریتمی دارد. همچنین نتیجه گرفته می‌شود که باعث کاهش سطح کلسترول می‌شود. درنتیجه مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که نارسایی قلبی ناشی از انسداد عروق با مصرف چای برگ زیتون  برطرف می‌شود.

۹- اثر ضدویروسی برگ زیتون

ترکیبات فعال موجود در برگ زیتون بر عفونت‌های ویروسی(سرماخوردگی، آنفولانزا،…)بررسی شده است و یکی از راه‌های دیگر درمان این بیماری‌ها می‌باشد. مشخص شده است که آنها حتی در برابر ویروس‌های بیماری زای مزمن نیز اثر گذار هستند. برگ زیتون در درمان عفونت‌های ویروسی که از نظر برخی از بیماران غیرقابل درمان است هم موثر است. برگ زیتون برای کسایی که سیستم ایمنی بدنی ضعیف دارند بسیار موثر است.

خواص ضد ویروسی برگ درخت زیتون

۱۰- اثر برگ زیتون بر عفونت‌های ادراری

برگ‌های زیتون به علت داشتن گلیکوزیدها (موادتلخ)موجود در خود ادرار آور هستند. از برگ و پوست و ساقه به عنوان یک چای، یک اشتهااور، یک ادراراور و ضدتب استفاده می‌کنند. متابولیسم به دلیل محتوای اولئوروپئین، برخی از علائم سندرم خستگی مزمن را نیز از بین می‌برند.

۱۱- خواص برگ زیتون در درمان دیابت

گروه بیوشیمی پزشکی خواص آنتی اکسیدانی عصاره برگ زیتون را در معالجه بیماران دیابت نوع ۲ نشان داد. مصرف چای زیتون بعد از غذا انسولین را کاهش می‌دهد و برای تعادل قند خون بیماران مبتلا به این نوع دیابت بسیار مفید می باشد. .درست است که برگ زیتون یک داروی موثر در درمان دیابت نوع ۲ است اما دوز مصرفی آن نیز بسیار مهم است

۱۲- اثر برگ زیتون بر روی حافظه

برگ زیتون حاوی پلی فنول‌ها هستند. پلی فنول یک ماده شیمیایی طبیعی‌ست که  باعث کاهش استرس اکسداتیو در مغز می‌شود. با خوردن یک وعده غذایی با زیتون، یا روغن زیتون و یا چای برگ زیتون می‌توانید به بهبود عملکرد و سلامت مغزتان کمک کنید.

اثرات زیتون بر سلامتی انسان

۱۳- برگ زیتون و تاثیر آن بر روی زیبایی

زیتون و یا چای برگ زیتون حاوی اسیداولیک می‌باشند که این ماده در شفاف سازی و درخشندگی و سلامت پوست شما اثر گذار است. آنها باعث کاهش چین و چروک در پوست می‌شوند. همچنین اثر روغن زیتون بر روی مو را نیز نباید دست کم گرفت. اگر موهای مریضی دارید با هفته‌ای دوبار روغن تراپی می‌توانید موهای سالم داشته باشید.

۱۴- کنترل اشتها و لاغری

با خوردن چند زیتون قبل از غذا می‌توانید اشتهای زیاد خود را برطرف کنید. این امر به این دلیل است که اسیدهای چرب اشباع نشده موجود در زیتون‌های سالم روند هضم را کند می‌کند و هورمون‌های کلسیستوکینین را تحریک می‌کند. که این امر باعث کاهش اشتها در فرد می‌شود.

۱۵- مصرف برگ زیتون و کاهش درد

نه تنها مصرف برگ زیتون به عنوان چای بلکه روغن زیتون نیز به دلیل  داشتن اولئوکائتال خاصیت ضد درد را ایجاد می‌کند که می‌تواند به عنوان یک ایبوپروفن طبیعی عمل کند.

۱۶- برگ زیتون و تاثیر آن بر مالاریا

همانطور که می‌دانید، مالاریا بیماری‌ست که توسط پشه‌ها به انسان از طریق گزیدگی انتقال داده می‌شود. با مصرف برگ زیتون می‌توان این بیماری را درمان کرد زیرا مواد موجود در برگ‌های زیتون باعث جلوگیری و پیشگیری علائم مالاریا در بدن می‌شود و در نتیجه بدن را از آسیب‌های آن محاقظت می‌کند.

مهار بیماری مالاریا با داروهای گیاهی

۱۷- برگ زیتون و افزایش شور و شوق

ممکن است که گاها دچار خستگی و بی حالی شده باشید و ندانید که چطور و چگونه از این حس و حال بیرون بیایید. مصرف چا ی زیتون می‌تواند به شما کمک کند تا انرژی تحلیل رفته‌تان باز گردد. مواد و املاح معدنی و ویتامین‌هایی که در چای برگ زیتون وجود دارد استقامت شما را بالا می‌برند.

۱۸- یبوست و درمان آن با برگ زیتون

همانطور که می‌دانید برگ زیتون دارای ۱۰۱ ماده موثر است و یکی از این ماده‌ها فیبر رژیمی‌ست. بدن به علت کمبود فیبر به یبوست مبتلا می‌شود که این امر با مصرف چای برگ زیتون به راحتی قابل درمان است.

۱۹- اثر ضدقارج بودن برگ زیتون

اسپورهای قارچی همیشه در اطراف ما یافت می‌شوند. بسیاری از افراد از عفونت‌های مکرر قارچی یا مخمرها رنج می‌برند. حمله قارچ‌ها در ضعیف‌ترین لحظه ما(زمانی که سیستم ایمنی بدن ضعیف است) باعث ایجاد انواع مختلفی از عفونت در بدن ما می‌شود. در مجارستان و سایر کشورها بیماران به طور مکرر و مرتب با عصاره برگ زیتون درمان می‌شوند.

۲۰- تاثیر برگ زیتون بر تومورها و سنگ صفراها

برگ‌های زیتون حاوی همان ترکیبات شیمیایی طبیعی است که در روغن زیتون وجود دارد و دارای کالری زیادی نیست. غددهای چربی و تومورهای موجود در بدن را ذوب می‌کند و از پیشرفت آنها جلوگیری می‌کند. احتمال اینکه سنگ سنگ صفراها را کاهش دهد زیاد است و ترشح لوزالمعده را تحریک می‌کند.

روش دم کردن چای برگ زیتون

می‌توانید یک قاشق غذاخوری از چای برگ زیتون را در یک لیوان اب داغ بریزید و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بگذارید خیس بخورند. برگ زیتون به دلیل داشتن ماده تلخی که دارد مطمئنا چایی با طعم تلخی نیز دارد. از این جهت می‌توانید با عسل یا نبات میل کنید

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments