بهترین درمان افسردگی خفیف چیست؟

زندگی انسان‌ها پر از نشیب و فراز است. آدمی ممکن است در طوفان حوادث تاب نیاورده و دچار افسردگی شود. درمان درجات افسردگی متفاوت است. درمان افسردگی خفیف گاهی با دارو درمانی همراه است و گاهی بدون آن. افسردگی خفیف یا دیستایمی عارضه‌ای است که فرد بیمار، اکثر روزهای زندگی خود را با احساس ناراحتی می‌گذراند. کارایی او پایین آمده و به طور مزمن احساس اندوه می‌کند. اگر می‌خواهید در زمینه افسردگی و درمان آن اطلاعاتی به دست آورید، با ما همراه شوید.   

انواع افسردگی

افسردگی دارای درجات مختلفی است و دیستایمی یا افسردگی خفیف پایین‌ترین درجه آن است. در این بخش ما به انواع مختلف افسردگی می‌پردازیم.

  • افسردگی شدید

در این شکل از افسردگی فرد به طور کامل از فعالیت‌های شخصی و روزانه بازمانده و با علائم شدیدی همراه است. تشخیص این علائم کار پیچیده‌ای است و نیاز به نظر پزشک متخصص می‌باشد. شیوع این شکل از انواع دیگر افسردگی کمتر بوده و درمان آن با دارو درمانی همراه است.

  • افسردگی متوسط یا آتیپیک

آتیپیک زیر شاخه‌ای شایع از افسردگی شدید است که دارای علائم خاصی می‌باشد. در این شکل از افسردگی، فرد به برخی از روش‌های دارویی درمانی واکنش مثبت نشان داده و درمان آن آسان‌تر از شکل شدید آن است.   

  • افسردگی خفیف یا خویی

در این شکل از افسردگی، فرد به طور مزمن و طولانی در بیشتر روزها و ساعات زندگی خود حال خوشی نداشته و در کارهای روزانه خویش مانند امور تحصیلی و یا شغلی دچار اختلال می‌گردد. در این شکل از افسردگی که درمان آن موضوع مقاله ماست، مشکل فرد حاد نبوده و با روش‌های اصولی و مناسب به راحتی برطرف می‌گردد.

تا اینجا درباره اشکال مختلف افسردگی و علائم آن به طور اجمال صحبت کردیم ولی حالا به موضوع اصلی این مقاله یعنی درمان افسردگی خفیف می‌پردازیم.

انواع افسردگی خفیف
افسردگی خفیف می تواند با انجام مراقبت های لازم درمان شود

روش‌های درمان افسردگی خفیف

شما ممکن است در طوفان حوادث زندگی، تا مدت‌ها دچار افسردگی شده و حال و روز خوشی نداشته باشید. روش‌های متعددی برای درمان افسردگی وجود دارد که ممکن است درباره برخی از آنها شنیده باشید. روش‌هایی مانند: رفتار درمانی، درمان روان‌کاوانه، شناخت درمانی، درمان بین فردی و یا خانواده درمانی. کلیه این راه‌کارها باید تحت نظر یک متخصص و به تشخیص و صلاحدید او انجام شود. بدون شک داروها نیز در درمان افسردگی خفیف موثرند ولی شما نیز می‌توانید با رعایت برخی اصول و راه‌کارها به سرعت درمان خود بیفزایید.

برخی از این راه‌کارها عبارتند از:

۱- خواب و استراحت کافی

بسیاری از مردم به دلایل مختلف، ممکن است خواب کافی یا با کیفیتی نداشته باشند. عدم خواب و استراحت مناسب از یک طرف انسان را در معرض انواع بیماری‌ها قرار می‌دهد و از طرف دیگر یکی از علائم رایج افسردگی است. شما اگر دچار افسردگی هستید سعی کنید به ساعات خواب خود اهمیت داده و کیفیت آن را بالا ببرید.

۲- انجام حرکات ورزشی و فعالیت‌های بدنی

یکی دیگر از روش‌های درمان افسردگی خفیف انجام فعالیت‌های فیزیکی است. با انجام حرکات ورزشی، سطح هورمون اندورفین فرد بیمار افزایش یافته و مواد شیمیایی خلق و خو در مغز وی بهبود می‌یابد. انجام فعالیت‌های ورزشی باعث می‌شود که به بیرون از منزل رفته و از افکار منفی دور بمانید.

۳- بهره‌مندی از نور خورشید

بر اساس مطالعات انجام شده، قرار گرفتن در معرض نور خورشید تنها به مدت ۱۵ دقیقه در بهبود خلق و خوی شما موثر است. به همین جهت است به افرادی که به اختلال عاطفی فصلی مبتلا هستند، توصیه می‌شود که تحت نور درمانی قرار گیرند. تابش نور خورشید موجب می‌شود که هورمون سروتونین در بدن شما افزایش یافته و در درمان افسردگی شما کمک کننده باشد.

۴- انجام عمل مدیتیشن

آزمایشات نشان داده است که انجام مدیتیشن، موجب کاهش استرس و افزایش تمرکز می‌شود. علاوه بر اثرات کلی این عمل بر روی انسان، نوعی از مدیتیشن به نام “مدیتیشن تمرکز حواس” نیز وجود دارد که باعث کاهش افسردگی شده و از بازگشت آن جلوگیری به عمل می‌آورد.

۵- نوشتن افکار و احساسات

مکتوب کردن افکار و احساسات، باعث می‌شود که شما بتوانید با علائم افسردگی خود کنار آمده و راهی برای برطرف کردن مشکلات خود بیابید. این امر سبب می‌شود که بتوانید افکار نادرست و منفی را پیدا کرده و از خود دور کنید.

نوشتن افکار و احساسات
سعی کنید افکار و احساسات خود را مکتوب کنید

۶- مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی

انزوای اجتماعی و عزلت نشینی، موجب افزایش علائم افسردگی فرد می‌شود. بنابراین شما باید در انجام برخی از فعالیت‌های گروهی مورد علاقه‌ خود، مشارکت داشته باشید. بهتر است در این راه سعی کنید به گروه‌هایی که افراد شاد در آن حضور دارند، بپیوندید.

۷- داشتن رژیم غذایی مناسب

یک رژیم غذایی مناسب، در سلامت روح و جسم انسان نقش بسیار مهمی دارد. برخی از این دستورات غذایی مانند رژیم غذایی مدیترانه‌ای، دارای همه مواد لازم برای انسان می‌باشند. در این رژیم غذایی استفاده از غلات کامل، پروتئین‌های بدون چربی، میوه و سبزیجات و چربی‎‌های مفید موجب از بین رفتن علائم افسردگی می‌شوند. شما می‌توانید با استفاده از این رژیم، در کاهش خطر بیماری‌های قلبی- عروقی و دیابت خود نیز کمک کنید.     

رژیم غذایی مناسب
داشتن رژیم غذایی مناسب در درمان افسردگی خفیف موثر است

۸- استفاده از مواد غذایی حاوی پروبیوتیک‌

ماده پروبیوتیک، به سبب قابلیت تنظیم برخی ازعملکردهای بدن انسان شناخته شده است ولی در تحقیقاتی جدید ثابت شده است که استفاده از پروبیوتیک می‌تواند در درمان افسردگی خفیف نیز موثر باشد. امروزه این ماده را به برخی از مواد غذایی، مانند ماست و دوغ می‌افزایند. شما با خوردن این مواد غذایی می‌توانید علاوه بر سلامتی جسم خود، به سلامتی روان خویش نیز کمک کنید.

البته باید خاطر نشان کرد که تحقیقات درباره پروبیوتیک و رابطه آن با درمان افسردگی خفیف در مراحل اولیه است ولی نتایج آن امیدوار کننده می‌باشد.

و در آخر …

ما در این مطلب به ۸ مورد از روش‌هایی که می‌توانند به شما در درمان افسردگی دیستایمی یا خفیف  کمک کنند اشاره کردیم. این موارد می‌توانند به عنوان یک الگوی زندگی سالم برای همگان مفید باشند؛ ولی شما در هنگام مقابله با هر نوع بیماری جسمی یا روحی باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و به تجویز او عمل کنید.

برخی از افراد بیمار به دلیل ترس از داروهای روان درمانی، از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند. اما این را باید متذکر شویم که اگر داروها بهترین درمان افسردگی خفیف باشند، شما با مصرف آنها  سلامت خود را به سرعت بازیافته و از بیماری رهایی می‌یابید.

مطمئن باشید یک پزشک متخصص، بهترین درمان را برای بیماری شما تجویز می‌کند و شما با انجام دستورات او، دچار کمترین آسیب شده و به زودی درمان می‌شوید. چه بسا با به تعویق انداختن درمان، دچار صدمات جسمی و روحی جبران ناپذیری شوید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments