دکوراسیون اتاق خواب کوچک | معرفی 12 نکته کاربردی

دکوراسیون اتاق خواب کوچک آن‌هم در این روزها که خانه‌ها آپارتمانی شده‌اند، بسیار مهم است. شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که به ‌دلیل داشتن اتاق کوچک، با کمبود فضا روبه رو می‌شوند. این افراد معمولا نمی‌دانند که وسایل‌ خود را کجا بچینند یا دکوراسیون اتاق خواب کوچک خود را چگونه دیزاین کنند که شلوغ و که شلوغ و نامنظم به نرسد نرسد.

البته برخی از افراد نیز، با این قضیه کنار آمده‌‌اند و شلوغ و نامنظم بودن اتاق خواب کوچک خود را پذیرفته‌اند. درست است! یک اتاق کوچک را نمی‌شود عوض کرد و باید با کوچک بودن فضای آن کنار آمد. اما با چند ترفند دکوراسیون و دیزاین، می‌توانید اتاق خود را از آن حالت شلوغ و نامنظم، به یک اتاق شیک و مرتب تغییر دهید.

ما در این مطلب ۱۲ ایده طراحی دکوراسیون را جمع‌اوری کرده‌ایم. ایده‌هایی که می‌توانند در دیزاین و طراحی اتاق خواب‌تان، برای شما الهام بخش باشند؛ پس با ما همراه باشید:

تخت‌خواب خود را در جای درست قرار دهید

شاید با خواندن این تیتر، با خود فکر کرده‌اید که تخت خواب را باید به دیوار چسباند یا در گوشه‌های اتاق قرار داد، تا فضای کمتری اشغال کند.  اما این برداشت کاملا اشتباه است. چسباندن تخت‌خواب به دیوار، نه تنها اتاق خواب شما را کوچک نشان می‌دهد؛ بلکه از زیبایی اتاق شما نیز می‌کاهد.

تخت خواب خود را در جای مناسب قرار دهید

شما باید تخت خواب خود را به گونه‌ای در اتاق قرار دهید که از هر دو طرف، جایی برای راه رفتن وجود داشته باشد. این نکته نه تنها برای جریان هوای اتاق خواب مهم است، بلکه فضای اتاق شما را نیز بزرگ‌تر نشان می‌دهد.

پس بهتر است که اول تمامی وسایل موجود در اتاق خود را خارج کنید. سپس جایی که مناسب قرار دادن تخت خواب است را پیدا کرده و تخت خواب خود را به آنجا منتقل کنید. مطمئن باشید با انجام این کار، تحول بزرگی در دکوراسیون اتاق شما ایجاد می‌شود.

اجازه دهید نور کافی در اتاق جریان داشته باشد

برای دکوراسیون اتاق خواب کوچک هیچ چیز بهتر از نور مناسب نیست. نور و بازتاب آن، یکی از عوامل مهم در دکوراسیون اتاق خواب یا مکان‌های کوچک به شمار می‌روند. زیرا نور زیاد، باعث خطا در دید می‌شوند و به نوعی فضا را بزرگ‌تر از آنچه که هست نشان می‌دهند.

جریان نور در اتاق خواب های کوچک

نور زیاد، نه تنها اتاق خواب شما را بزرگ‌تر نشان خواهد داد، بلکه به دلباز بودن دکوراسیون آن نیز جلوه ویژه‌ای می‌بخشد. اگر اتاق شما پنجره‌های بزرگ و نورگیر ندارد و نمی‌دانید چگونه اتاق خود را با نور زیاد دیزاین کنید؛ ما به شما استفاده از نورپردازی بالای سر را پیشنهاد می‌کنیم.

استفاده از وسایلی مثل لوستر، چراغ‌های آویزی، چراغ‌های کنار تخت، چراغ کف و حتی چراغ مطالعه می‌توانند تاثیر زیادی بر روی افزایش جریان نور در اتاق خواب شما بگذارند. هر یک از این ابزارها، به نوعی باعث زیاد شدن روشنایی اتاق خواب شما می‌شوند.

دیوار لهجه و زیبایی اتاق خواب

دیوار لهجه که یکی از مهم‌ترین فاکتورها در دکوراسیون اتاق خواب کوچک به شمار می‌رود، دیواری از اتاق شما است که تمام تمرکز اتاق بر روی آن قرار می‌گیرد. یعنی یک دیوار ساده را به یک نقطه کانونی برجسته، برای اتاق خواب‌تان تبدیل می‌کنید.

معمولا از یک دیوار به عنوان دیوار لهجه استفاده ‌می‌کنند، اما برخی از طراحان دکوراسیون، دو دیوار از یک مکان را به دیوار لهجه تبدیل می‌کنند که البته این کار، نیازمند دقت فراوان است.

دیوار لهجه و تاثیر آن بر روی زیبایی اتاق خواب

یک دیوار از دیوارهای اتاق خود را انتخاب کنید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که دیواری که پشت تخت خواب‌ است را انتخاب کنید و حالا آن را به دیوار لهجه اتاق و نقطه مورد نظرتان تبدیل کنید. معمولا دیوار لهجه از نظر رنگ، باید با دیوارهای دیگر تفاوت داشته باشد.

مثلا اگر دیوار اتاق شما به رنگ سفید است، این دیوار را به رنگ زرد، سبز، مشکی یا هر رنگ دیگری که مورد علاقه‌تان است دربیاورید. البته می‌توانید از کاغذدیواری نیز استفاده کنید. سپس قاب عکس‌هایی تهیه و به آن دیوار بچسبانید

مکس هامفری یکی از طراحان برجسته دکوراسیون داخلی در این باره می‌گوید: «می‌دانم که مردم فکر می‌کنند برای آرامش بیشتر، باید سبک مینیمال را انتخاب کنند. اما واقعا اینکه داخل یک اتاق کاملا سفید بخوابم هم مرا عصبانی می‌کند. اتاق‌هایی که فضای کوچکی دارند، باید از این ترفند استفاده کنند. زیرا این ترفند، چشم‌ها را در لحظه اول فریب می‌دهد و وقتی کسی وارد اتاق ‌می‌شود؛ تمام توجه‌اش به این دیوار جلب می‌شود.»

ایجاد توهم در دکوراسیون اتاق خواب کوچک

هیچوقت نمی‌توان با تغییر نوع دکوراسیون یا دیزاین، باعث بزرگ‌تر کردن اتاق خواب شد؛ چون این‌کار غیر ممکن است. در اصل، ما در این مطلب سعی داریم به شما نشان دهیم با چه ترفندهایی می‌توانید توهم دیداری ایجاد کنید و در وهله اول با این ترفندها باعث فریب دادن شخص بیننده شوید و همچنین با این ایده‌ها بتوانید فضای کمتری اشغال کنید .

ایجاد توهم در فضاهای اتاق خواب کوچک

مکس هامفری می‌گوید: «اویزان کردن پرده تا حد ممکن نزدیک به سقف، یک ترفند کارساز در طراحی است. شما باید پرده‌ای بلند برای پنجره‌های اتاق خود در نظر بگیرید که تا حد امکان به سقف نزدیک باشد و تا زمین نیز برسد.»

فضای باز را اتاق خواب کوچک اضافه کنید

گیاهان در اتاق خواب کوچک

چه اشکالی دارد که مقداری از زندگی را به فضای اتاق خود اضافه کنید؟  گل و گیاه و هر چیزی که طبیعی جلوه می‌کند را به اتاق خود بیاورید. مطمئن باشید این ایده، نه تنها بر زیبایی دکوراسیون اتاق شما می‌افزاید و فضای اتاق شما را بزرگ‌تر نشان می‌دهد؛ بلکه بر روحیه شما تاثیری تاثیر زیادی دارد.

جالب است بدانید که روانشناسان، به کسانی که از بیماری افسردگی رنج می‌برند توصیه ‌می‌کنند تا گل و گیاه را به اتاق خود بیاورند و تاثیر آن را بر روحیه خود ببینند.

مکس هامفری در این باره می‌گوید: گیاهان آپارتمانی یکی از مهم‌ترین عناصری‌‌اند که من برای دیزاین هر خانه‌ای استفاده می‌کنم. من حتی از درختان داخل گلدان نیز در اتاق‌های کوچک استفاده کرده‌ام. داشتن یک درخت عمودی مانند انجیر، می‌تواند چشم را به سمت بالا بیاورد و فضا را بازتر نشان دهد.

به تختخواب خود شغل دوم بدهید

اگر دوست دارید در اتاق خود مبل یا کاناپه‌ای قرار دهید که در روز بتوانید برخی از کارها را روی آن انجام دهید، ولی جا و فضای اضافه‌ای ندارید تا این ایده را عملی کنید؛ ما برای شما یک ترفند خوب سراغ داریم. شما باید به تخت خواب خود شغل دوم بدهید!

دیزاین اتاق خواب کوچک با تختخواب

در طول ساعات استراحت، بر روی تختخواب خود بخوابید. اما آیا تمام طول شبانه روز را خواب هستید؟ قطعا خیر. بنابراین می‌توانید، در طول روز، بالش‌ها را در کنار تخت مرتب کنید و از آن، به عنوان یک کاناپه یا مبل نیز استفاده کنید.

سراغ وسایلی بروید که چندکاره باشند

وسایل چند کاره

امروزه اگر سری به بازار بزنید،  وسایلی را خواهید دید که شما را متعجب و سورپرایز خواهند کرد. زیرا متخصصان برای همه مشکلات ما فکر و راهکاری پیدا کرده‌اند. آنها حتی برای کمبود فضای اتاق‌ها نیز دنبال یک راهکار بوده‌اند. اما چه راهکاری؟

طراحان و متخصصان دکوراسیون، وسایلی ایجاد کرده‌اند که به جای یک کار، چندین کار را برای شما انجام‌ می‌دهند. برای مثال، برخی تختخواب‌ها دارای کمدهای بزرگی در زیر خود هستند تا وسایل اضافه‌ای که جایی برای آنها ندارید را آنجا قرار دهید.

برخی میزها علاوه‌بر اینکه وظایف خود را انجام می‌دهند، برای شما مزیت‌های دیگری نیر دارند. شما با انتخاب این وسایل، می‌توانید از چندین مزیت و فایده به صورت همزمان بهره‌مند شوید.

قفسه‌های شناور در دکوراسیون اتاق خواب کوچک

یکی دیگر از بهترین ایده‌ها برای ذخیره فضا در اتاق خواب‌های کوچک،  نصب قفسه‌های شناور است. با این کار می‌توانید وسایل‌ مهمی را که برایشان جا ندارید، در آنجا قرار دهید.

قفسه های شناور

شما حتی می‌توانید ساده‌ترین گوشه اتاق خواب خود را به یک صفحه نمایش ذخیره‌ساز و کارآمد تبدیل کنید. البته این ترفند، نیاز به نصب چند قفسه شناور دارد.

شلوغی را کاهش دهید

زمانی که برای استراحت به خانه برمی‌گردید، هیچ چیز لذت‌بخش‌تر از یک اتاق خواب تمیز و دنج نیست. شلوغی بیش از حد و بی‌نظمی، باعث برهم خوردن آرامش ما می‌شود. بهترین راهکار، این است که هر چیز اضافی که داخل اتاق شماست را بیرون ببرید و فقط چیزهایی که شما به آن نیاز دارید را نگه دارید.

کاهش شلوغی در اتاق خوابهمچنین سعی کنید، تا می‌توانید اتاق خواب خود را تمیز نگه دارید. این کار نه تنها باعث آرامش خود شما می‌شود؛ بلکه اتاق را بزرگ‌تر نیز نشان می‌دهد. برای هر چیزی، جا و مکانی تعیین کنید. مثلا به جای انداختن لباس کثیف در گوشه اتاق، سبدی تهیه کرده و در اتاق نگه داری کنید و هر لباسی که کثیف می‌شود را درون آن قرار دهید.

یک راهکار مهم و کارآمد که باعث نظم دهی به کارهای شما می‌شود؛ این است که هر وسیله‌ای که کارتان با آن تمام شد را همان لحظه سرجایش قرار دهید. اینگونه از پخش و پلا شدن و بهم ریختگی اتاق‌ جلوگیری خواهید کرد.

انتخاب یک زیرپای برای اتاق خواب کوچک

آخرین باری که وارد اتاق یک هتل شدید که در کف آن، یک فرش مخمل پهن شده بود را به یاد بیاورید. چقدر زیبا و لوکس به نظر می‌رسید و احساس خوشایندی نسبت به آن‌ها داشتید. حتی حاضر بودید روی آن فرش مخمل دراز بکشید و بخوابید.

فرش جذاب‌ترین، گرم‌ترین و دنج‌ترین کف پوش اتاق خواب است که به شما کمک می‌کند تا احساس آرامش کنید. علاوه‌بر این، یک فرش راحت، در پایان روز طولانی و خسته‌کننده، پاهایتان را تسکین می‌دهد.

انتخاب یک زیرپای مناسب

اگر در کف اتاق خواب، کاشی، چوب یا موکت دارید، با افزودن یک فرش نرم، فضای کلی آن را جذاب‌تر جلوه دهید. اگر اتاق خواب‌تان فضای کوچکی دارد؛ از فرش‌های بزرگ استفاده نکنید. در این شرایط سعی کنید یک قالیچه پر از پرز و نقش‌های خوش رنگ و مطابق با دکوراسیون خود انتخاب کنید.

رنگ‌ها را به کار ببرید

تاثیری که رنگ‌ها روی روحیه و شخصیت ما می‌گذارند، غیر قابل چشم پوشی است. بسیاری از روانشناسان، برای داشتن روحیه شاد و مثبت، توصیه ‌می‌کنند تا لباس‌هایی با رنگ‌های شاد بپوشیم یا اتاق خود را با رنگ‌های شاد و پر انرژی دیزاین کنیم.

در دیزاین و دکوراسیون اتاق خواب هم استفاده از رنگ‌های روشن، یک ترفند برای بزرگ‌تر نشان دادن فضا محسوب می‌شود.

رنگ ها در اتاق خواب کوچک

اتاق‌هایی که رنگارنگ هستند، روشنایی را منعکس می‌کنند و باعث می‌شوند تا اتاق بزرگ‌تر نشان داده شود. همچنین رنگ کردن دیوارهای اتاق با رنگ‌های شاد، باعث می‌شود که خطوط سایه بین دیوارها کاهش پیدا کند و چشم را فریب دهد.

سعی کنید از رنگ‌های اصلی و جیغ پرهیز کنید؛. زیرا باعث می‌شوند تا اتاق شلوغ بنظر بیایید و استراحت در چنین مکانی، برای شما دشوار می‌شود.

ترفند آینه در دکوراسیون اتاق خواب کوچک

برای بزرگ‌تر نشان دادن فضای یک مکان کوچک، می‌توان از ترفند آینه استفاده کرد. همانطور که می‌دانید، آینه‌ها وسایلی هستند که نور را بازتاب می‌کنند و استفاده از آن‌ها، یک‌ایده عالی برای بزرگ‌تر نشان دادن اتاق محسوب می‌شود. ایده‌های زیادی برای دیزاین آینه در اتاق وجود دارند. پس همه چیز به خلاقیت شما بستگی دارد.

استفاده از ترفند آینه

می‌توانید از یک آینه بزرگ بر روی دیوار استفاده کنید و یا از خورده آینه‌های کوچک بر روی دیوار، یک دکوراسیون جذاب و خاص به دست آورید.

کلام پایانی

به یاد داشته باشید هنگام تزئین یک اتاق خواب کوچک، قبل از هر چیز، چیدمان و دیزاین وسایل را در نظر بگیرید. پس از آن، نوع وسایلی که برای دیزاین اتاق خود استفاده کرده‌اید؛ مهم می‌شوند. سعی کنید از وسایل ظریف و چندکاره برای دیزاین استفاده کنید تا فضای کمتری اشغال شود.

وسایلی که رنگارنگ و طرح‌دار هستند، می‌توانند فضا را کوچک نشان دهند. مثلا ملافه یا پتوهایی که استفاده می‌کنید، بهتر است طرح ساده و تک رنگ باشند. در مرحله آخر نیز، هرچیز اضافی که قابل استفاده نیست یا خیلی کم از آن استفاده می‌کنید را از اتاق خود بیرون ببرید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code