جاذبه های گردشگری طبس در استان خراسان جنوبی

جاذبه های گردشگری طبس در خراسان جنوبی می‌توانند هر مسافری را به سمت خود بکشانند. بسیاری از شهرها یا جاهای دیدنی در ایران وجود دارند که پتانسیل بالایی را برای توسعه صنعت گردشگری دارا می‌باشند. شهرستان طبس یکی از این همین شهرها محسوب می‌شود.

استان خراسان جنوبی ظرفیت‌های بالایی اعم از منابع طبیعی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دارد که می‌توانند سهم به‌سزایی را در توسعه توریسم به خود اختصاص دهند.  با ایده‌آل مگ همراه باشید تا در این مقاله با  شهرستان طبس و جاذبه‌های گردشگری آن در استان خراسان جنوبی آشنا شوید.

خلاصه‌ای درباره شهرستان طبس

شهر طبس وسیع‌ترین شهر ایران محسوب می‌شود و در غرب استان خراسان جنوبی واقع شده است. این شهرستان، قبلا بخشی از استان یزد بود. اما در سال ۱۳۹۱ به از این استان جدا شده و خراسان جنوبی الحاق گردید. جالب است بدانید که طبس، به عروس کویر ایران معروف است.

معرفی شهرستان طبس در خراسان جنوبی

ساکنان این شهر از نژاد آریایی و ایرانی بوده و ۹۹ درصد آن‌ها از نظر مذهبی پیرو مذهب شیعه دوازده امامی هستند. طبس به عنوان دروازه خراسان، همواره مورد توجه و هجوم اقوام بیگانه قرار گرفته است ولی با همه این سختی‌ها، مردم آن فرهنگ ایرانی خود را حفظ کرده‌اند.

شهرستان طبس که تا سال ۱۳۳۹ یکی از بخش‌های شهرستان فردوس به شمار می‌رفت؛ امروزه و بر اساس آخرین سرشماری‌ها، جمعیتی بالغ بر ۷۰ هزار نفر را در خود جای داده است.

موقعیت جغرافیایی شهرستان طبس

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، این شهرستان در غرب استان خراسان جنوبی و بر کرانه بیابان لوت واقع شده است. طبس به عنوان یک شهر گذرگاهی برای استان‌های خراسان، اصفهان، کرمان، یزد و فارس شناخته می‌شود. به خاطر این موقعیت استراتژیک اسم طبس در منابع، اسناد و روایت‌های تاریخی اولین حکومت‌های ایران نیز ذکر شده است.

موقعیت جغرافیایی و نسبی شهرستان طبس

جاذبه‌های گردشگری شهرستان طبس

شهر طبس به خاطر موقعیت فوق‌العاده و تاریخ پربار، دیدنی‌های فراوانی را در خود جای داده که سالانه گردشگران زیادی را از سراسر ایران به آغوش، فرا می‌خواند. در ادامه به صورت مفصل به جاذبه های گردشگری طبس پرداخته خواهد شد.

باغ گلشن نماد شهر طبس

این جاذبه گردشگری یکی از جذابیت‌ها و نمادهای طبس بوده و هر سال به ویژه در ایام نوروز، گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند.  از ویژگی‌های این باغ می‌توان به نهری اشاره کرد که به صورت دائمی در آن روان است. چمنزارها، استخرهای طبیعی و آبشارهای پرآب از شگفت‌انگیزترین زیبایی‌های این باغ به شمار می‌آیند.

باغ گلشن از جاذبه های گردشگری طبس

این باغ در ابتدا نخلستان بوده و بعدها به باغ تبدیل شده است. باغ گلشن طبس با سبک چهارباغ در دوران حکومت آقا محمدخان قاجار بنا گردیده و حدود ۷ هکتار وسعت دارد.

گفتنی است که معماری این باغ از آیه قرآن که می‌فرماید: «در بهشت دو نهر یکدیگر را قطع می‌نمایند» الهام گرفته شده است.  چنانچه در این باغ نیز معابری که بر هم عمود شده‌اند باغ را به چهار قسمت تقسیم می‌کنند.

مدرسه دومنار

این مدرسه نیز یکی دیگر از نمادها و جاذبه های گردشگری طبس بوده که از نظر کیفیت ساخت و نوع معماری، شبیه منار جنبان اصفهان می‌باشد. این مدرسه از شاهکارهای معماری دوره سلجوقیان بوده و خصوصیات معماری این دوره را دارا است.

مدرسه دومنار

در دوران سلجوقیان، مدارسی با نام نظامیه بنا می‌شدند که محل آموزش علوم و فنون بودند. بیشتر این مدارس، توسط خواجه نظام‌الملک توسی و آلپ ارسلان سلجوقی در جهت حفظ تفکر حاکم بر آن دوره تاسیس می‌شدند. مدرسه دومنار نیز در ابتدا با نام نظامیه و سپس با نام دومنار پا به عرصه وجود گذاشته است.

کاروانسرای خان

در مسیر راه تاریخی طبس به یزد، روستایی با نام «رباط خان» قرار دارد که کاروانسرای تاریخی و با ابهت خان را در خود جای داده است. کاوانسراها، در ادوار تاریخی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده‌اند و به همین دلیل، معماری آن‌ها با دقت و ظرافت خاصی مورد توجه قرار ‌گرفته است.

کاروانسرای خان

تعدادی از آن‌ها از نظر شکل هندسی به شکل دایره و تعدادی هم به شکل چهارگوش یا مربع بنا می‌شدند. کاروانسرای خان نیز از معماری چهارگوش پیروی کرده که از آثار تاریخی دوره صفویان به شمار می‌آید. معماری منحصر به فرد این کاروانسرا که گنبد شاه‌نشین و بادگیر را در کنار هم گنجانده، به زیبایی آن افزوده است.

برج معروف هادرباش

هادرباش‌ها به نوعی از برج‌ها گفته می‌شود که مردم طبس از گذشته‌های دور، برای محافظت از نخلستان‌های خود، در مقابل نفوذ دزدها و حیوانات وحشی، آن‌ها را بنا می‌ساختند. نکته جالب در نامگذاری این برج‌های محافظت، معنی کلمه «هادر» می‌باشد که در گویش کهن مردمان یزد، معنای مراقبت می‌دهد.

برج معروف هادرباش از جاذبه های گردشگری طبس

 

قلعه اسماعیلیان طبس

این قلعه تاریخی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری طبس  محسوب می‌شود. در زمان حکومت سلجوقیان، فرقه اسماعیلیان حکومت شهر طبس را به دست گرفته و قلعه‌های مستحکمی را در میان کوه‌ها بنا نهادند. قلعه اسماعیلیان نیز از آثار به جای مانده از این فرقه بوده که یکی از نمادهای شهر طبس نیز محسوب می‌گردد.

قلعه اسماعیلیان طبس

این قلعه بر فراز کوه و در مجاورت روستای خراوان واقع شده است. سازندگان این قلعه، زمین را نسبت به ساختمان قلعه شیب‌دار می‌کردند تا آب بارش‌های جوی از چهار طرف و از مجراهای مخصوص به مخزن‌‌های قلعه وارد شده و ذخیره شود. زیرا تنها راه تامین آب مورد نیاز اهالی قلعه، همین راه بوده و به روش‌های دیگر، نمی‌توانستند آب را تهیه نمایند.

از سوی دیگر معماری و ساخت قلعه اسماعیلیان، به نحوی بوده که دروازه آن نیازی به بودن نگهبان، نداشته است.

دره کال جنی

یکی دیگر از دیدنی‌های خراسان جنوبی، دره کال جنی است که از جاذبه‌های گردشگری طبس نیز به شمار می‌رود و به آن دره جن‌ها هم اطلاق می‌شود. شواهد و بقایای آن نشان می‌دهد که قدمت کال جنی به دوران ساسانی بر می‌گردد.

دره جن‌ها در نزدیکی روستای ازمیغان و در شمال شهرستان طبس واقع شده است. بنا به روایات و گفته‌های مردم بومی این منطقه، کال جنی محلی برای زندگی جن‌ها بوده و بر این عقیده هستند که هیچ‌وقت نباید تنهایی به آنجا رفت. گویا که در این دره صداهای ترسناک نیز شنیده می‌شود که آن را رازآلودتر کرده است.

دره کال جنی

ارگ یا کهن دژ طبس

ارگ تاریخی طبس که به کهن دژ نیز شناخته می‌شود، یکی از آثار با ارزش این شهر محسوب می‌شود. این ارگ هزار سال قدمت داشته و رویدادهای تاریخی فروانی را از سر گذرانده است. البته هم‌اکنون فقط ویرانه‌هایی از آن بر جای مانده که باستان‌شناسان را به حفاری و شناخت بیشتر آن واداشته است.

ارگ یا کهن دژ یکی از جاذبه های گردشگری طبس

حتی بقایای ویران این ارگ نیز از جذابیت برخوردار است. شایان ذکر است که این دژ، به دلیل زلزله سال ۱۳۵۷ به طور کامل ویران شده است. این ارگ یکی از جاذبه‌های گردشگری طبس به شمار می‎رود.

کلام آخر

استان خراسان جنوبی و به ویژه شهر طبس، که عروس کویر ایران نیز شناخته می‌شود، یکی از مناطق تقریبا ناشناخته ایران بوده و کمتر در مورد پتانسیل‌ها و جاذبه‌های آن می‌دانیم.. لذا در این مقاله سعی کردیم که اطلاعاتی هر چند مختصر ولی مفید درباره این شهر زیبا به سمع و نظر شما برسد. ما را برای بالابردن سطح کیفی مقالاتمان از نظرات و پیشنهادهایتان بی‌نصیب نگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code