تعریف علمی موفقیت چیست؟

صحبت کردن درباره مفهوم موفقیت و راههای رسیدن به آن ناخودآگاه حسی خوشایند و مثبت را در وجود هر انسانی ایجاد ‌می‌‌کند. حسی که یاد‌آور خاطرات خوش گذشته است. زمانی که به خاطر انجام درست وظایف و مسئولیت‌هایی که بر عهده داشته‌اید، بالاخره نفسی راحت کشیده‌اید و موفقیت خود را جشن گرفته‌اید.اما واقعا تعریف علمی موفقیت چیست؟

موفقیت از دیدگاه افراد مختلف متفاوت است و تعریف یکسانی ندارد.  در این مقاله پس از تعریف موفقیت از دیدگاه افراد موفق، راههای دستیابی به آن را بررسی و اصول جهانی موفقیت را با هم مرور می‌کنیم. به علاوه خواهیم دید که افراد موفق چه ویژگی هایی دارند. با ایده‌آل مگ همراه باشید.

موفقیت چیست؟

اگر از شما بپرسند موفقیت چیست ، چه پاسخی می‌دهید؟ شاید بگویید موفقیت یعنی رسیدن به اهداف. شاید هم ترجیح دهید موفقیت را با داشتن نوعی حس مثبت و خوشایند تعریف کنید. اما به راستی تعریف واقعی موفقیت چیست ؟ اغراق نیست اگر بگوییم که این واژه‌ی پرکاربرد، برای هر کسی  تعریف متفاوتی دارد.

تعریف موفقیت چیست؟

ممکن است خیلی‌ها همین الان شما را آدم موفقی بدانند ولی خود شما از جایگاهتان راضی نباشید، این نشان می‌دهد که انتظارات آدم‌ها از خود و اطرافیانشان بسیار متفاوت از یکدیگر است و بنابراین برای اینکه این حس مثبت را تجربه کنید، نباید در تعریف موفقیت از روی دست دیگران نگاه کنید.

کافی است کمی  با خودتان خلوت کنید و با جمع‌بندی زندگی‌تان به این نتیجه برسید که تعریف واقعی موفقیت در زندگی شخصی شما چیست؟ شاید در این مورد خواندن جملاتی که در ادامه می‌آید هم خالی از لطف نباشد، این جملات را بخوانید و ببینید کدامیک از آن‌ها به حال و هوای درونی شما نزدیک‌تر است.

دیپاک چوپرا، نویسنده و پزشک آمریکایی با اصالت هندی:

دیپاک چوپرا

موفقیت یک سفر مترقی برای رشد مداوم است.

 

مایا آنجلو، نویسنده و شاعر آمریکایی:

مایا آنجلوموفقیت یعنی کاری را که می‌کنید دوست داشته باشید و خودتان انتخاب کنید آن را چگونه انجام دهید.

 

بیل گیتس، تاجر آمریکایی:

تعریف موفقیت از زیان بیل گیتس

موفقیت یعنی ببینید که آیا تعداد زیادی از مردم شما را قبول دارند؟

 

جیمز آلن، نویسنده و شاعر انگلیسی:

جیمز آلن

برای موفقیت واقعی این چهار سؤال را از خود بپرسید: چرا؟ چرا که نه؟ چرا من نه؟ چرا الان نه؟

 

مارک کوبایی، سرمایه‌گذار موفق:

مارک کوباییتعریف موفقیت خوردن صبحانه با لبخندی بر چهره شما هنگام صبح است و این که بدانید روز خوبی خواهید داشت.

 

جان وودن، بازیکن بسکتبال و مربی موفق آمریکایی:

جان وودنموفقیت آرامش ذهن است؛ آرامش ذهن هم با راضی بودن از میزان تلاش خود برای رسیدن به آرزوها و اهداف به دست می‌آید.

 

ادیسون، مخترع برق:

تعریف موفقیت از زبان ادیسون

موفقیت ۱٪ ذاتی و ۹۹٪ تلاش است.

 

استفان کاوی، تاجر و سخنران انگیزشی آمریکایی:

استفان کاویفکر کنید و ببینید دوست دارید بعد از مرگتان چه چیزی درباره شما گفته شود؛ این همان تعریف موفقیت از دید شماست.

 

ریچارد برانسون، کارآفرین و سرمایه‌گذار انگلیسی:

ریچارد برانسون

به نظر من موفقیت واقعی را باید با میزان شادی شما سنجید.

 

تعریف علمی موفقیت

همان‌طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، تعریف علمی موفقیت از نظر افراد مختلف متفاوت است، علاوه بر این، هر یک از شاخه‌های علوم نیز این واژه را به نحو متفاوتی تفسیر کرده‌اند، برای مثال آلبرت بندورا (روانشناس و استاد دانشگاه استنفورد) از دیدگاهی جامعه شناسانه می‌گوید: « مفهوم و معیارهای موفقیت در جامعه، چنان گنگ و مبهم تعریف شده، که انسان‌ها وادار می‌شوند از روی نگاه و قضاوت دیگران، حدس بزنند که آیا موفق هستند یا نه.»

با این حال، حتما شما هم با افرادی روبرو شده‌اید که بعد از کسب موفقیتی که بر اساس نظرات و قضاوت‌های دیگران برای خودشان تعریف کرده‌اند، باز هم فاقد احساس رضایت درونی هستند. این افراد احساس می‌کنند که زحماتی را که در این راه متحمل شده‌اند، بیهوده بوده است. آن‌ها حس موفقیت واقعی را تجربه نمی‌کنند.

به نظر می‌رسد برای دور ماندن از این فضای مسموم قضاوت‌های بیهوده لازم است تا باری دیگر ارزش‌ها و معیارهای خاص خود را برای کسب موفقیت در زندگی تعریف کنیم و ببینیم که واقعا در زندگی به دنبال چه چیزی هستیم و چقدر حاضریم برای رسیدن به اهدافمان تلاش کنیم.

روان شناسان هم تعاریف مختلفی در این مورد ارائه کرده‌اند، شاید در یک جمله کوتاه بتوان گفت تعریف علمی موفقیت در روانشناسی یعنی باور به توانستن و احساس کامیابی و رضایتی که در پی رسیدن به اهداف حاصل می‌شود. به علاوه موفقیت حوزه گسترده‌ای دارد و می‌توان آن را از دو بعد بررسی کرد:

بعد فردی و بعد اجتماعی

در بعد فردی، موفقيت به تلاش و کوشش خود فرد برمی‌گردد، مثل موفقيت یک پژوهشگر در زمینه خاص پژوهشی خود. اما بعد اجتماعی کمی پيچيده‌تر است، مانند موفقيت یک سازمان. در این حالت تمرکز تنها بر تلاش فردی نیست و نوع عملکرد مجموعه‌ای از افراد مد نظر قرار می‌گیرد. در این مورد هم لزوم شناخت اهداف، خودنمایی می‌کند. به عبارت دیگر به نظر می‌رسد دستیابی به مفهوم ژرف موفقیت بیش از هر چیز نیازمند خودشناسی است.

تعریف لغوی موفقیت

در لغت نامه دهخدا در تعریف موفقیت آمده است :

موفقیت. ] م ُ وَف ْ ف َ قی ی َ ] (از ع ، اِمص ) توفیق. کامیابی. کامروایی. کامرانی. دست‌یابی به آرزو یا انجام دادن کاری. (از یادداشت مؤلف ). و رجوع به توفیق شود.

کلماتی نظیر کامیابی، پیروزگری، پیروزی، کامکاری و کام‌یابی نیز برابرهای پارسی این واژه هستند.

راههای رسیدن به موفقیت

لازم است برای رسیدن به موفقیت گام‌های مهم و استواری بردارید. گام‌هایی که پله پله شما را تا رسیدن به یک حس خوب و مثبت هدایت می کنند. البته با رشد هدف‌ها، این مسیر پایانی ندارد. بنابراین سعی کنید تا از لحظه لحظه این مسیر جذاب لذت ببرید. برای پیروزی در این راه باید ابزارهایی داشته باشید. این ابزارها عبارتند از:

اهداف خود را بشناسید و آن‌ها را طبقه‌بندی کنید

لازم است اهداف خود را به درستی بشناسید. اگر شما کاری را انجام می‌دهید و از آن لذت می‌برید دلیلش معنی‌دار بودن آن است. بنابراین انگیزه‌های ذاتی خود را بشناسید و سپس هدف خود را تا جای ممکن به اهداف کوچکتر تجزیه کنید تا انجام آن راحت‌تر باشد و زودتر به ثمر بنشیند. با دیدن نتایج به ثمر نشستن اهداف کوچک، انگیزه می‌گیرید.

برنامه‌ریزی کنید

برای این کار می‌توانید لیستی برای وظایف روزانه و لیستی طولانی‌تر برای وظایف هفتگی و ماهانه تعریف کنید. نسبت به اجرای برنامه‌ها و وظایفی که برای خود مشخص کرده‌اید، متعهد باشید و سعی کنید آن‌ها را در بازه‌ی زمانی مشخص شده به انجام رسانید.

برنامه ریزی برای رسیدن به هدف

با افراد موفق در ارتباط باشید

تلاش کنید در شبکه‌ی کاری خود با افرادموفق ارتباط برقرار کنید. سبک زندگی آن­ها را بشناسید و سعی کنید این افراد را الگوی خود قرار دهید. در نگاهی کلی‌تر لازم است جمع اطرافیان و دوستان خود را با دقت بیشتری انتخاب کنید. از افراد یا پیام‌های مزاحمی که تمرکز شما را بهم می‌زنند و مانع پیشرفت شما هستند، دوری کنید. در عوض هم‌نشینی با افراد مثبت و پر انرژی را در اولویت قرار دهید.

 از ساحل امن خود خارج شوید

دیل کارنگی (نویسنده و سخنران آمریکایی) می‌گوید: «کسی به بعیدترین نقطه می‌رسد که می‌خواهد کاری را انجام دهد و جرأت انجامش را دارد. قایق اطمینان از ساحل دور نمی‌شود».

دیگر زمان آن رسیده که از منطقه امن خود خارج شوید و دنیاهای جدیدی را تجربه کنید. خودتان را رشد دهید. میزان کاری که انجام می­‌دهید را افزایش دهید. انتظاراتتان را بیشتر و قوه تصور و خیالتان را تقویت کنید.

جیمز آلن (نویسنده آمریکایی) می‌گوید: «خیالی که شما در ذهنتان آن را می‌ستایید، ایده‌آلی که در صدر قلبتان می‌نشانید، همان چیزی است که زندگی‌تان را با آن می‌سازید و تبدیل به همان می‌شوید».

تندرست زندگی کنید

سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرید. در کنار تمام تلاش‌های خود برای دستیابی به موفقیت، به سلامتی جسم خود هم اهمیت دهید. در صورت نادیده گرفتن این موضوع،  شاید به موفقیت برسید ولی در صورت بروز بیماری ناگهانی، نمی‌توانید این موفقیت را برای زمان طولانی حفظ کنید.

اصول و تعریف علمی موفقیت در زندگی

جالب است بدانید که در دنیا اصول مشترکی برای موفقیت وجود دارد که عبارتند از:

 • از شکست نترسید و خود را برای شكست‌های احتمالی آماده كنید.
 • با افراد موفق نشست و برخواست داشته باشید و از اصول موفقیت آن‌ها آگاه شوید.
 • از تجربه افرادی كه قبل از شما این مسیر را طی كرده‌اند، استفاده كنید.
 • در مورد مسیری كه طی می‌كنید، اطلاعات کافی کسب نمایید.
 • شروع کردن با گام‌های کوچک‌تر، ریسك شكست را كم می‌کند.
 • به تنهایی وارد مسیر موفقیت نشوید و از کمک اطرافیان استفاده كنید.
 • برآوردی از ریسک‌های احتمالی داشته باشید و میزان هزینه احتمالی را محاسبه کنید.
 • از مسیر گذشته درس بگیرید. دست از تلاش بیهوده بردارید. به خود زمان بدهید و موقعیت‌های گذشته را تحلیل کنید تا به نقاط ضعف خود پی ببرید.
 • از كمك مشاوران در زمینه اصول موفقیت و رسیدن به آن استفاده كنید.
 • اهداف خود را یادداشت كنید.
 • برنامه زمانی دقیق برای رسیدن به اهداف داشته باشید.
 • لوازم مورد نیاز مسیر را تهیه كنید.
 • به جای سرزنش کردن خودتان به خاطر اشتباهات، با خود مهربان باشید و روش‌تان را عوض كنید.

ویژگی‌های افراد موفق

اگر نگاهی دقیق‌تر به زندگی افراد موفقی که می­‌شناسید داشته باشید، خواهید دید که همه‌ی آن‌ها در برخی خصوصیات مشترکند. شناخت ویژگی­های افراد موفق به شما کمک می‌کند تا ببینید چقدر تا مرزهای واقعی موفقیت فاصله دارید و چه کارهایی لازم است انجام دهید. در ادامه با این ویژگی‌ها آشنا خواهیم شد:

افراد موفق قدرت خیال پردازی دارند

داشتن ذهنی باز و ایده پرداز به آن‌ها کمک می‌کند تا ناممکن‌ها را ممکن کنند. آن‌ها همیشه مشتاق کشف دنیای اطراف خود هستند و دوست دارند مسیرهای جدید را امتحان کنند. این افراد پیش از رسیدن به موفقیت در دنیای واقعی، بارها و بارها این مسیر را در ذهن خود پیموده‌اند.

خیال پردازی افراد موفق

آن‌ها با انگیزه‌اند و اراده‌ای قوی دارند

داشتن انگیزه قوی محرکی قوی برای انجام کارهای سخت است. این افراد به راحتی جا نمی‌زنند و قادرند در شرایط سخت بهترین تصمیمات ممکن را بگیرند. آن‌ها به جای تردید کردن و به تعویق انداختن انجام کارها، به پیشواز آنها می‌روند و با تمام قدرت تلاش می‌کنند تا برای مشکلات پیش رو بهترین راه‌حل‌ها را بکار گیرند.

افراد موفق خوش‌بین هستند

آن‌ها با وجود تمام مشکلات و موانع موجود،همیشه نیمه پر لیوان را می‌بینند. افراد موفق از هر مانعی برای خود فرصت جدیدی می‌سازند. باور به آینده‌ای بهتر، کیفیت عملکرد آن‌ها را هم بالا می‌برد، به این ترتیب بهتر می‌توانند مسئولیت ساختن آینده خود را برعهده بگیرند. واقعیت این است که انتظارات مثبت در زندگی به مقاومت ما در برابر مشکلات کمک می‌کند و ما را به سمت اتفاقات بی‌نظیر سوق می‌دهد.

آن‌ها اعتماد به نفس دارند

افراد موفق در هر شرایطی به توانمندی‌های خود باور دارند. این وجود تزلزل‌ناپذیر خود آن‌ها است که مسیر موفقیت‌شان به سوی اهداف عالی را تضمین می‌کند و نه شرایط بیرونی!

افراد موفق روابط عمومی خوبی دارند

آن‌ها به کار گروهی اهمیت می‌دهند و برای نظرات دیگران ارزش قائل‌اند و از آن‌ها استقبال می‌کنند. افراد موفق به خوبی می‌دانند که ذهن هر کس در گروه می‌تواند کل گروه را چند قدم به جلو ببرد. آن‌ها افرادی هستند که  اطلاعات خود را نیز سخاوتمندانه در اختیار سایر هم گروهی‌های خود قرار می‌دهند.

آن‌ها هر روز ورزش می‌کنند

افراد موفق به خوبی درک کرده‌اند که با پیروی از یک برنامه منظم برای تناسب اندام قادر هستند علاوه بر تضمین سلامتی جسم خود، استرس را هم از خود دور کنند. ذهن بدون استرس توانایی پاک کردن افکار منفی را دارد و به حل مشکلات بهتر کمک می‌کند.

افراد موفق از لحاظ احساسی بالغ هستند

آن‌ها به راحتی هیجان‌زده یا مضطرب نمی‌شوند. افراد موفق کنترل احساسات خود را به دست دارند و به خوبی یاد گرفته‌اند که چطور احساسات خود را در شرایط بحرانی مدیریت کنند. آن‌ها اغلب انسان‌های آرامی هستند که بهترین تصمیمات ممکن را در بهترین زمان‌ها می‌گیرند.

افراد موفق برای خود لیست روزانه دارند

این افراد معمولا هر شب لیستی از کارهای فردا برای خود تنظیم می‌کنند. بنابراین صبح روز بعد به خوبی می‌دانند که قرار است چه کارهایی انجام دهند و آن‌ها را طبق اولیت‌بندی‌های خود پیش می‌برند. افراد موفق نسبت به انجام وظایف روزانه خود متعهدند.

روحیه‌ی شکرگزاری در آن‌ها غوغا می‌کند

آن‌ها همیشه بابت توانایی‌ها و نعماتی که دارند، شکرگزار هستند. این کار به آن‌ها نوعی احساس شادی و رضایت درونی می‌بخشد و باعث می‌شود که همواره در مسیر موفقیت بهتر و پویاتر گام بردارند.

افراد موفق مدام در حال یادگیری هستند

هیچ وقت این احساس را در وجود آن‌ها نخواهید یافت که فکر کنند همه چیز را می‌دانند! بلکه آن‌ها به طور مداوم در حال یادگیری دانش و اطلاعات جدید هستند و از راههای مختلف اطلاعات خود را بروز رسانی می‌کنند.

سخن پایانی

امیدواریم که با تعریف علمی موفقیت آشنا شده باشید. شاید هم لازم باشد کمی با خود خلوت کنید و ببینید موفقیت برای شما چه مفهومی دارد و در کجای این مسیر طولانی و پرفراز و نشیب قرار گرفته‌اید.

برای همه شما خوانندگان خوب ایده‌آل مگ روزهایی خوش و سرشار از موفقیت آرزو می‌کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code