پایه حقوق 1400 چقدر است؟

پایه حقوق ۱۴۰۰ چقدر است؟ میزان افزایش حقوق در سال جدید چه مقدار خواهد بود؟ با رسیدن به ماه‌های آخر سال ۱۳۹۹، این سوالات به یکی از دغدغه‌های مهم کارگران و کارمندان تبدیل شده‌اند. دغدغه‌ای که بسیار شریف و قابل پیگیری است؛ زیرا جواب این سوال‌ها، تاثیر بسیار زیادی در کیفیت زندگی این عزیزان دارد.

امروز و در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ قصد داریم با توجه به اخبارهای رسمی و غیر رسمی که در روزهای اخیر در خبرگزاری‌های کشور منتشر شده‌اند، پایه حقوق ۱۴۰۰ را بررسی کرده و میزان افزایش آن را بررسی کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

میزان افزایش حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۰ اعلام شد

رمضانعلی سنگدوینی عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ اخیرا اعلام کرده است بر اساس مصوبه این کمیسیون، حقوق کارکنان کشوری و لشکری در سال ۱۴۰۰، به میزان ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.

حقوق کارمندان در سال 1400

بر این اساس، حداقل حقوق و مزایای مستمر شاغلان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و حداقل حقوق سایر حقوق بگیران، حداقل حقوق بازنشستگان و وظیفه بگیران مشمول صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی و مستمری‌ها و سایر حمایت‌های متناسب با آنها، معادل افزایش ضریب ریالی افزایش خواهد یافت.

لازم به ذکر است که این افزایش حقوق پلکانی نخواهد بود و افزایش ۲۵ درصدی شامل همه حقوق‌های دریافتی در سطوح مختلف خواهد شد.

حقوق سال ۱۴۰۰ کارگران چقدر خواهد بود؟

افزایش حقوق کارگران در یک جلسه سه جانبه که میان نماینده کارگران، نماینده کارفرمایان و دولت برگزار می‌شود، تعیین می‌گردد.

در جلسه‌ای که با حضور محمد شریعتمداری (وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی) و نمایند‌های کارگران و کافرماها برگزار شد، حدقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۰ با ۳۹ درصد افزایش، به ۴ میلیون ۲۰۰ هزار تومان برای یک خانواده ۳ نفره رسید.

قبل از این و در کمیته تعیین دستمزد، سبد معیشت خانوارها به مقدار ۶ میلیون و ۸۹۵ هزار تومن تعیین شده بود. موارد زیر نیز در حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده‌اند:

  • حق مسکن: ۴۵۰ هزار تومان
  • بن خوار و بار: ۶۰۰ هزار تومان
  • پایه سنوات: ۱۴۰ هزار تومان

حقوق کارگران در سال 1400

البته بنا بر عقیده هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران، افزایش یک‌سان حقوق کارگران و کارمندان دولت به هیچ عنوان عادلانه نیست. ادعایی که تا حدود بسیار زیادی، درست و منطقی به نظر می‌رسد.

کارمندان دولت، علاوه بر حقوقی که به صورت ماهیانه دریافت می‌کنند (که به مراتب بیشتر از دریافتی کارگران است)، از انواع بن‌های رفاهی نیز برخوردار هستند. این در حالیست که کارگران، این بن‌ها را دریافت نمی‌کنند.

پرونده افزایش حقوق کارگران در سال ۱۳۹۹ هنوز بسته نشده است

همان‌طور که می‌دانید، شورای کارگری، شکایت خود را مبنی بر رویه نادرست افزایش حقوق کارگران در سال ۱۳۹۹ تقدیم دیوان عدالت اداری نمود و در این پرونده، محق شناخته شد. در صورتی که این رای به تایید نهایی برسد، پایه حقوق ۹۹ کارگران تغییر می‌کند و طبیعتا این تغییر، روی افزایش حقوق ۱۴۰۰ کارگران نیز تاثیر خواهد گذاشت.

شکایت نماینده کارگران به دیوان عدالت اداری

افزایش حقوق کارگران در سال ۱۳۹۹ به میزان ۲۱ درصد درنظر گرفته شد و همین اتفاق، منجر به شکایت نماینده کارگران به دیوان عدالت اداری شد.

کلام پایانی 

به نظر شما، افزایش حقوق ۲۵ درصدی کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۰ می‌تواند به اندازه کافی، در کیفیت زندگی آنان تاثیرگذار باشد؟  لطفا نظرات خود را در این زمینه، در بخش نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments